Photo competition results


2016 Photo Competition Winners and Placegetters:

 


The popular August club photo competition included 92 photos entered by eight photographers,

slightly less than the 96 photos in 2015.


Category 1: Above the Bushline



First Equal – “Way Down Avalanche Peak” - Rob

First Equal – “Alpine Waterscape” - Rob

Second – “Sailing Away” - Julian

 

Category 2: Below the Bushline



First – “Mt Travers” - Maria

Second – “Whispering Falls” - Chris

Third – “St James” - Chris


Category 3: Hut & Camp Life



First – “Too Slow” - Chris

Second – “Time for a Break” - Jo

Third – “Toasted Marshmallows” - Chris


Category 4: Historic



First – “Dusky Sound” - Chris

Second – “Abandoned Steam Engine” - Julian

Third – “Ahuriri” - Chris

 

Category 5: Native Flora & Fauna



First – “Kokako” - Chris

Second – “Morepork Sunbathing” - Rob

Third – “Pair of Blue Ducks” - Julian



Category 6: Outdoor Landscape




First – “Lake Marian” - Jo

Second – “Twilight Beauty” - Jo

Third – “Valley of Trolls” - Chris




Awards:


Trophy for ‘best scenic print’ (Category 1, 2 & 6): “Lake Marian” - Jo


Plate for best in Hut & Camp Life (Category 3): “Too Slow” - Chris


Trophy for ‘best slide’ in Native Flora & Fauna (Category 5): “Kokako” - Chris


Framed photo for best in Historic (Category 4): “Dusky Sound” – Chris







2015 Photo Competition Winners and Placegetters:

 


Section 1 A: WTC tramps – Scenery


First – “Sylvester Hut” - Jo Ecroyd


Second = “Iron Lake Reflections” - Robert Wopereis


Second = “South East Kirwans Hill” - Jill Sheppard


 


Section 1 B: WTC tramps – Nature



First – ““Bracket Fungus” - Chris Ecroyd


Second – “Pouch Fungus” - Chris Ecroyd


Third – “Kea, Victoria Range” - Robert Wopereis


 


Section 1 C: WTC tramps – Club Activities



First – “Lake Stream Crossing” - Robert Wopereis


Second – “Taking a Dive, Travers Peak” - Robert Wopereis


Third – “Tricky Crossing” - Chris Ecroyd


 


Section 2 A: NZ tramps – Scenery



First – “Sunset Over Tasman Bay” - David Blunt


Second – “Sunrise on Archway Island” - David Blunt


Third – “Hokitika Gorge” - Robert Wopereis


 


Section 2 B: NZ tramps – Nature



First – “Under Attack, Mt Arthur” - David Blunt


Second – “Whio” - Chris Ecroyd


Third – “Sentinel” - David Blunt


 


Section 2 C: NZ tramps – Human Nature



First – “Where Can I Find Firewood?” - Jill Sheppard


Second – “Jocelyn Cutting Val’s 80th Birthday Cake” - David Blunt


Third – “Mt Sunday Bivvy” - David Blunt


 


Section 3: Open Class



First – “Dawn” - Chris Ecroyd


Second – “Colin Todd Hut” - David Blunt


Third – “Lewis Pass” - Chris Ecroyd




Awards:


Trophy for best in the Open Class (Section 3):  “Dawn” - Chris Ecroyd


Plate for best Club Activity photo (Section 1C): “Lake Stream Crossing” - Robert Wopereis



Trophy for best overall print: “South East Kirwans Hill” - Jill Sheppard


Balloon Hut picture award for youngest entrant: Robert Wopereis