Kdo jsme

LIDÉ V LMŠ V Závětří


Průvodci

   Aktivní členové  
Průvodce  Gabriela Hofírková  Výkonná ředitelka  MA Michaela Křivánková
Průvodce  Ing. Dita Majerová  Ředitelka LMŠ  Mgr. Laura Mynářová
Průvodce  Mgr. Markéta Dopitová  Kontakt pro rodiče  Mgr. Markéta Dopitová
Průvodce  Bc. Monika Hrubá  Zástupce spolku  Ing. Václav Křivánek, Ph.D.
Průvodce  Bc. Tomáš Chalupský  Účetní / ekonom  Ing. Věra Tomanová
Asistent Mgr. Marie Škvařilová  
Klub šnečků Lucie Koňaříková  


LESNÍ MATEŘSKÁ ŠKOLA V Závětří

Lesní mateřská školka V Závětří vznikla v roce 2012 z přesvědčení, že jako rodiče máme plnou odpovědnost za všestranný rozvoj našich dětí. Uvědomujeme si, že častý a pravidelný pobyt malých dětí venku v přírodě, ve všech jejich podobách od jara až do zimy, je pro zdravý vývoj dětí nenahraditelný. Rozhodli jsme se proto vědomě vytvořit prostor pro děti své i našich přátel a pro rodiče s podobnými hodnotami. Naším cílem je zároveň vzbudit v dětech zájem o přírodu a inspirovat je k šetrnému chování vůči ní. 

Pobyt ve zdravém, komunitním prostředí s malým počtem dětí rozdílného věku je cestou k naplnění individuálního přístupu k dítěti. Lesní mateřská školka V Závětří nabízí výchovně vzdělávací program pro děti od tří let, které mají chuť trávit většinu svého volného času v kreativním, čistě přírodním prostředí. Mladší děti mají možnost společně s rodičem navštěvovat jednou týdně Klub šnečků, kde si přirozeným a pozvolným způsobem zvykají na kolektiv a pobyt ve venkovním prostředí. 

K dispozici máme bývalý ovocný sad, louku, kousek lesa a vlastní potůček v romantickém údolí mezi bystrckým sídlištěm Kamechy a Žebětínem, kde máme naše zázemí. Mimo našeho hlavního projektu 
komunitou podporované vzdělávání ve formě lesní mateřské školy zde postupně obnovujeme ovocný sad, remízky a větrolamy a snažíme se vybudovat velkou přírodní zahradu. Spolu s dětmi sázíme jedlý les, kde se nachází spousta báječných skrýší a po celý rok bude něco na mlsání a obhospodařujeme malou zahrádku. Pomalu rekultivujeme i koryto potoka Vrbovce, které navazuje bezprostředně na areál.

Vlastní zázemí tvoří dva propojené mobilní domky s prostornou zastřešenou terasou, kompletní hygienické zázemí a celoroční týpí s podlahou. Ve školce je samozřejmostí teplá voda i elektřina. Děti mají k dispozici separační WC a pisoár, ruce si myjí v teplé vodě a v případě tuhé zimy je možnost přidat ke konvenčnímu topení přímotopy. Děti mají vše při ruce a jsou průvodcům stále na očích.

V Závětří je určeno nejenom mámám a tatínkům na rodičovské dovolené a dětem navštěvujícím naši lesní MŠ, ale i všem ostatním zájemcům z okolí. Pořádáme víkendové akce s ekologickou a environmentální tématikou, společné výpravy za poznáním a o prázdninách příměstské tábory pro předškolní děti. Můžete si k nám přijít zasadit i vlastní strom, nebo upéct chleba :)

Jsme nestátní nezisková organizace a všechny naše příjmy, dary, granty, dotace apod. jsou vkládány zpět do dětí formou tvorby zázemí a platů pedagogů a jejich asistentů.

Naše aktivity lze rozdělit do čtyř kategorií

PRŮVODCI

GABRIELA HOFÍRKOVÁ

Gábinu ve školce potkáte především ve třídenní skupině - v pondělí, a úterý, někdy i čtvrtek. Gabča vede ve školce předškolní přípravu a velmi ráda s dětmi peče a tvoří.

Maminka dvou kluků a holčičky, formálním vzděláním fotografka. Dětský pohled na svět mě nepřestává fascinovat. Za možnost trávit s dětmi svůj čas jsem nesmírně vděčná a stále znovu mě dokáží uchvátit a  obohatit. Mé přání je, abych přispěla k vytváření přátelského a radostného prostředí pro jejich rozvoj. Jsem přesvědčena, že poznávání přírodních zákonitostí je u malých dětí velmi důležité a do budoucna jim pomůže vytvořit správné morální hodnoty. Práci s dětmi jsem se věnovala 6 let ve skautském oddíle na pravidelných družinových schůzkách, jednodenních i vícedenních výpravách, lyžařských kurzech a letních táborech. Také jsem se několik let podílela na organizaci kurzů pro skautské vedoucí. Dlouhodobě se zajímám o alternativní vzdělávací směry, absolvovala jsem kurzy Efektivního rodičovství i Respektovat a být respektován, vzdělávací kurs Školka přes hranice s následnou stáží ve Finsku a roční vzdělávací kurs pro pedagogy lesních školek Školka blízká přírodě. Nyní studuji pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity, obory Speciální pedagogiga a Předškolní pedagogika. Ve školce V Závětří pracuji od roku 2013.

Mgr. MARKÉTA DOPITOVÁ

Na Markétu se děti můžou těšit každou středu, čtvrtek a pátek, v oblibě ji mají především naši nejmenší. Je vedoucí našich dvoudeňáčků. Ve školce vaším člověkem ohledně přijímání nových dětí, docházky, omluv a náhrad, můžete se u ní i přihlašovat na tábory. V Závětří vede environmentální výchovu a spolu s dětmi se stará o naši přírodní zahradu.

Myšlenka lesních školek je mi velmi blízká. Během několika let práce s dětmi různého věku na programech spojených s environmentální výchovou a pobytem v přírodě jsem měla možnost pozorovat, jak přírodní prostředí a trošku jiný přístup než v běžných školách a školkách na děti působí. Velmi ráda bych tímto způsobem s dětmi pracovala i dlouhodobě, ne jen několik dnů v rámci tábora nebo pobytového programu a myslím, že právě lesní mateřská škola je pro to ideálním místem. Momentálně absolvuji roční vzdělávací kurs pro pedagogy lesních školek. V Závětří pracuji od srpna 2015.

Ing. DITA MAJEROVÁ

Ditu děti potkají ve školce každé pondělí, úterý a středu.  S chutí s dětmi a Kutilem kutí a je členem Rodičovské rady. Miluje přírodu, tanec, humor, legrační písničky, dobrodružné akce, humor a ráda to všechno sdílí s dětmi.

Od malička jsem chtěla být učitelkou v mateřské školce a v pozdějších letech jsem zase toužila stát se profesionálním ochráncem přírody. Začala jsem proto studovat pedagogiku, ale brzy mi bylo jasné, že současné podání práce s dětmi pro mne není to pravé. Rozhodla jsem si splnit alespoň druhý sen, kterým bylo pracovat venku v přírodě a tak jsem přešla ze studia pedagogiky na krajinné inženýrství na ČZU v Praze. A vida, v naší mateřské školce se obojí krásně spojilo. Práci s dětmi jsem se věnovala několik let ve skautu při vedení malých světlušek, v naší lesní školce jsem již od začátku, tedy již celé čtyři roky. Nejdříve jako dobrovolník, po rodičovské dovolené již jako zaměstnanec. Nejvíc mně ale vyškolila naše dcerka Adélka. A aby nezůstalo jen u neoficiálního školení, rovněž jsem absolvovala velice inspirativní dvouletý kurs pro lesní pedagogy organizovaný Asociací lesních mateřských školek - Průvodce dětí světem a v současnosti studuji předškolní pedagogiku na MUNI. Je to nejkrásnější práce jakou jsem kdy měla, přestože je občas dost náročná.

Mgr. LAURA MYNÁŘOVÁ

Lauru potkají děti každý čtvrtek a pátek.

Jsem maminkou pěti dětí. Baví mě být součástí života dětí, pozorovat je jak rostou, být jim oporou pokud potřebují. Přemýšlím o výchově, o tom, jak nás ostatní ovlivňují a jak můžeme my obohatit druhé. Ráda hledám v každém člověku jeho bohatství, které v sobě má. S potěšením podporuji druhé v tom, co je baví, v čem se cítí dobře a zajímám se o jejich myšlenky. 
Vystudovala jsem střední pedagogickou školu - učitelka mateřské školy, následně magisterské studium Univerzity Komenského v Bratislavě - Speciální pedagogiku/vychovatelství. Mým koníčkem je psychologie. Absolvovala jsem několik výcviků a tréninkových programů pro kouče. 
Mám ráda fantazii; spoustu večerů děti poslouchaly moje vymyšlené pohádky, které byly o tom, co jsme společně prožily, obohacené našimi touhami a dobrodružstvím. Kdysi jsem hrála amatérské divadlo a taky vedla školní dětský dramatický kroužek. Být někým jiným a moct hrát různé postavy ze života dává pocit, že vše je možné. Tato odvaha v životě dodává svobodu a v té chci děti podporovat. Aby byly sami sebou a věděli, že to je to nejcennější. Mám ráda přírodu a zdravý životní styl. Praní v slizu, mytí vlasů moukou, třídění odpadu, symptotermální metodu, zdravé jídlo, nekonzum a pěstování vlastních potravin na zahradě.

Bc. MONIKA HRUBÁ

Na Moniku se děti můžou těšit každé pondělí, úterý a středu, případně pátky.

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a volný čas na Pedagogické fakultě v Brně a před rokem dokončila studium předškolní pedagogiky. Když jsem v r. 2010 zjistila, že existují lesní školky, volba byla jasná. Za vznikající lesní školkou jsem se přestěhovala do Prahy a tři roky pracovala na plný úvazek jako pedagog v lesní školce V mechu a kapradí. Před šesti lety jsem se setkala s intuitivní pedagogikou, Pärem Ahlbomem a Merete Lövlie a od té doby se účastním seminářů v Německu a letních kurzů ve švédském Solviku, kolébky intuitivní pedagogiky. Účastnila jsem se projektu výchovy štěněte pro nevidomé, kdy jsem se rok a půl všude pohybovala s pejskem. V té době jsem pracovala na částečný úvazek v lesní školce a waldorfské školce v Brně. Paralelní zkušenost z obou prostředí a skupin dětí a jak se dynamika a pocit ve skupině změnil, poté co pejsek odešel do speciálního výcviku a už školku nenavštěvoval, mě přivedla k přání nadále se věnovat propojování lidí/dětí-zvířat-přírody. Kromě práce s dětmi ráda cestuji, jsem v přírodě, mám ráda zvířata, tance a hry všeho druhu, péči o své rostliny a zahrádku, bytí s přáteli a svůj domov.


Bc. TOMÁŠ CHALUPSKÝ

Na Tomáše narazíte ve školce každý čtvrtek a pátek, kdy kutí, nebo se pere  s naší klučičí smečkou.

Věřím, že je třeba dělat věci, které jsou k nezaplacení. A tak mám radost, že v lesní mateřské školce V Závětří mohu pracovat alespoň jeden den v týdnu. Skromnou odměnou je mi brigádnická mzda, skvělou odměnou zase radost malých lidí, kteří mě vítají při příchodu do práce. Kdo to má?

Jsem rodilý Brňák, před nastěhováním do Žebětína, jsem žil v centru, kde jsem po studiích na FSS MU spoluzaložil a pět let budoval filmové studio Epicture. Přišel jsem si na to, že promlouvat k lidem osobně je mi cennější a radostiplnější než skrze video. Po hříchu nechci, aby výsledky mé práce přitahovaly lidi k digitálním zařízením, smysl lidského života je přece v lidském společenství. Filmování se stále věnuji jako
 dokumentarista a učím v projektu Kreativní Partnerství.

Mgr. MARIE ŠKVAŘILOVÁ 

Maruška vede čtvrteční Klub šnečků, ve kterém se schází rodiče s našimi nejmenšími, k tomu naše Kulíšky a samozřejmě i logopedický kroužek (nejen) pro předškoláky.

Narodila jsem se a vyrostla v Brně. Po letech strávených v početné rodině a gymnáziu jsem vystudovala PdF MU, obor Spec.pedagogika a Výchova ke zdraví pro ZŠ. Vysokou školu jsem ukončila už jako manželka skvělého muže a maminka dvou skvělých holčiček.  A od té doby se snažím být s nimi - doma i venku. Díky práci v lesní školce mohu nejen se svými, ale i se svěřenými dětmi prožívat jejich radosti a starosti při objevování světa. Mám ráda přírodu, přátelství, pedagogiku, psychologii, dobrý smysl pro humor, kvalitní literaturu a hezkou muziku. V lesní školce V Závětří vedu mj. hudebně-logopedický kroužek nejen pro předškoláky, pracuji zde od léta 2014. Toho času jsem na rodičovské dovolené s nejmladším přírůstkem do rodiny - Filípkem, V Závětří mne proto potkáte převážně u nejmenších dětí.


LUCIE KOŇAŘÍKOVÁ

Mám radost, že můžu být po boku dětem v přírodě a společně s nimi objevovat její zázraky skryté třeba ve šnečí ulitě. Doma mám dvě úžasné dcerky, které mne mnohému učí. Krom těch mne učí život sám. Formální vzdělání jsem získala na Rodinné škole. Další pak studiem, praktikováním a předcvičováním jógy a mnoha jinými semináři v oblasti seberozvoje. Ráda dělám to, co mám ráda: zahrádkařím, chovám slepičky, psy, sbírám houby, cvičím, chodím po kopcích i údolích, koupu se v řece i moři, někdy pletu nebo háčkuji a jindy zpívám s kytarou u ohýnku.

AKTIVNÍ ČLENOVÉ

MA Michaela Křivánková - výkonná ředitelka

Zakladatelka a koordinátorka lesní školky, předsedkyně Výkonné rady spolku. Život a studium mimo vlasti moravské ji naučil, že udržitelný svět není utopie. Teoretik a věčný snílek, který touží vytvořit dokonalý svět pro své dva syny. Součástí tohoto dokonalého světa se ukázala být i myšlenka lesní školky a práce na jejím uvedení k životu zde na kraji Brna. Práci s dětmi se věnuji již téměř 20 let :), kdy jsem odešla jako au-pair do Mnichova. Zde jsem poprvé slyšela o tzv. přírodních školkách. Paradoxně jsem se na ně dívala nedůvěřivě, děti běhají celý den v botách a venkovním oblečení, samy si uklízí, samy si vaří oběd, vždyť to přeci nejde! Proč nemají samostatné postýlky a nepřevlékají se do pyžamek? Proč říkají učitelkám jménem a kdo jim dovolil vykopat si tu obří jámu uprostřed zahrady? Praxe v českých školkách byla tolik jiná a na děti visící na stromě 5 metrů nad zemí mne rozhodně nepřipravila. Až studium pedagogiky a psycholingvistiky (vývojové poruchy řeči u dětí) na LMU v Mnichově mi ukázalo, že výchovných směrů ve školství existuje mnohem víc. Osobně se nejvíce nechávám inspirovat pedagogikou waldorfskou a ráda bych, aby se tímto směrem ubírala i naše lesní školka.

Vašek Křivánek

V soukromém životě letecký a raketový inženýr s doktorátem z konstrukce systémů odolných proti poruchám, ale ne proti zásahům dětí. V současné době pracuje jako akademický pracovník a všechen volný čas tráví výstavbou zázemí pro lesní školku, k tomu má pod palcem ekonomiku provozu. Ženatý, otec tří úžasných Pitrísků a manžel sqělé ženy. Pro lesní klub zajišťuje návrh a realizaci vzdušných zámků.

Tom Miléř

Učitel nejen fyziky, který uvádí obnovitelné zdroje a environmentálně přiměřené technologie do praxe. Nanečisto si vše vyzkoušel několikrát v Keni, po narození dcerky Ádi se realizuje u nás V Závětří. 

Petr Kestřánek

Náš šikovný správce, tesař...