Jmenuji se Hedvika, žiju na Šumavě a ke korálkům jsem se dostala vlastně náhodou. Při rekonstrukci našeho starého domu jsem na omítce našla originální starý páteřík – korálek, před staletími vyráběný v mnoha sklářských hutích na celé Šumavě.

Páteřík proto, že se z takových korálků vytvářely růžence a protože slova modlitby latinsky začínají Pater noster - Otče náš...odtud tedy páteřík. Naše korálky nás proslavily nejen v Čechách, ale vyvážely se třeba až do Španělska, v Africe dokonce sloužily jako platidlo za otroky, z jabloneckých korálků měli indiáni svoje nádherné šaty, či věci denní potřeby...

Dodnes se dají okolo zbytků bývalých hutí, či v potocích, které z nich vytékají, najít spousty zlomků skla, ale také při troše štěstí celé korálky.

Nedlouho poté, co jsem objevila svůj první páteřík, jsem viděla, jak se takové a mnohem krásnější korálky vyrábějí dnes - na sklářském kahanu - a byla jsem lapena. Věděla jsem, že  jednou  budu mít takový kahan doma. Dnes už korálky vyrábím sama a hledám stále nové a nové způsoby, jak vytvářet perle, které by se líbily i ostatním. Je jich nepřeberně a vždycky žasnu nad tím, jak na to ti lidé přišli.

Přeju Vám abyste si v mých perlích našli kousek té šumavské přírody, ve které je vyrábím.  Kwork kwork! 

V dubnu 2010 jsem na své vinuté perle obdržela certifikát Šumava - originální produkt®. Tato značka znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ na Šumavě.

Místní původ však není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky musí přispívat k dobrému jménu regionu, proto musí být také:

  • dostatečně kvalitní
  • šetrné vůči životnímu prostředí
  • jedinečné ve vztahu k Šumavě - vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin, výjimečné svou vysokou kvalitou