Žloutkové řezy se šlehačkou

Žloutkové řezy se šlehačkou (5 ks)

Žloutkový krém:
250 ml mléka (polotučné nebo plnotučné)
citronová kůra nebo citronový olej
5 žloutků
70 g krupicového cukru
30 g hladké mouky
50 g másla
špetka mleté vanilky nebo vanilkový extrakt

Mléko dejte do rendlíku a přiveďte k varu. Žloutky prošlehejte v míse s cukrem, vanilkou a citronovou kůrou, pak přimíchejte mouku. 
Horké mléko lijte pomalu za stálého šlehání na žloutky, dobře promíchejte. Směs vlijte zpět do rendlíku a na mírném ohni přiveďte k varu. Poté nechte za stálého míchání 10 minut povařit. 
Stáhněte z kamen a vmíchejte na kousky nakrájené máslo. Dobře promíchejte, aby se spojilo s krémem. Přelijte do mísy, zakryjte folií (přímo na krém) a dejte do lednice vychladit. 

Na řezy si připravte:
300 g máslového listového těsta (např. Babické máslové nebo domácí)
moučkový cukr na posypání

Troubu předehřejte na 200 stupňů, připravte si dva plechy a dva archy pečícího papíru. Těsto rozválejte na obdélník o síle 5 mm. 
Plech vyložte papírem a poprašte moučkovým cukrem. Položte na něj těsto a také ho poprašte moučkovým cukrem. Zakryjte druhým archem papíru a zakryjte druhým plechem. To zabrání, aby těsto při pečení vyběhlo a udělali se na něm boule. Dejte péct na 25 minut, až je hezky do zlatova. Nechte zcela vychladnout, pak vroubkovaným nožem opatrně rozkrájejte na 15 stejně velkých obdélníčků.

Sestavení řezů
ca. 100 smetany ke šlehání
čerstvé ovoce na ozdobu

Vychlazený žloutkový krém našlehejte a přendejte do sáčků s hladkou trubičkou o průměru 9-10 mm. Krémem spojte k sobě vždy tři obdélníčky, lehce přimáčkněte a postavte na bok (viz. obrázek). Budete mít celkem pět samostatných řezů. 
Smetanu vyšlehejte a stěrkou vmíchejte do zbytku žloutkového krému. Přendejte do sáčku se zdobící trubičkou ve tvaru slzy a nastříkejte na řezy. Ozdobte čerstvým ovocem. 

www.vikendovepeceni.cz