Tvarožník s rozinkami

Tvarožník s rozinkami (průměr 23-24 cm)

Křehké těsto:
70 g másla 
30 g moučkového cukru 
1 žloutek
100 g hladké mouky 
citronová kůra (citronový olej) 
špetka soli 

Změklé máslo prošlehejte společně s cukrem a žloutky. Není třeba do pěny, jen aby se suroviny dobře spojily. Přidejte prosátou mouku se solí, citronovou kůru a při nízkých otáčkách míchejte, až se vytvoří těsto. Překlopte na lehce pomoučněnou plochu a rychle dopracujte. Zabalte do folie a dejte do lednice vychladit, bude se pak lépe rozvalovat. 

Dortovou formu o průměru 23-24 cm s odnímatelným dnem vyložte pečícím papírem, troubu předehřejte na 170 stupňů. Vychlazené těsto rozválejte do kruhu o stejném průměru jako je dno a vložte do formy. Můžete lehce propíchat vidličkou. Dejte péct do vyhřáté trouby na 15-20 minut, až hezky zezlátne. Nechte vychladnout a připravte si náplň. 

Tvarohová náplň:
500 g tvarohu v kostce (ideálně tučný, polotučný)
200 g creme fraiche nebo husté zakysané smetany
50 ml smetany ke šlehání
120 g cukru krupice (případně více dle chuti)
4 vejce, velikost M
1 lžíce hladké mouky
citronová kůra nebo olej
rozinky máčené v rumu (dle chuti)

Troubu předehřejte na 160 stupňů. 
Žloutky vyšlehejte s cukrem do pěny, přidejte tvaroh, mouku, následně obě smetany a dobře promíchejte (nešlehejte). Vmíchejte rozinky a citronovou kůru. 
Bílky ušlehejte do sněhu a po částech opatrně vmíchejte do tvarohové náplně. Rozetřete na předpečený korpus a dejte do trouby na 30-35 minut, pak teplotu snižte na 130 stupňů a ještě dalších cca. 20 minut dopékejte. Koláč by se neměl během pečení nafouknout ani zhnědnout. 
Nechte zcela vychladnout ve formě, pak opatrně ořízněte boky formy a koláč vyndejte. Doporučuji nechat do druhého dne rozležet, servírujte při pokojové teplotě.

www.vikendovepeceni.cz