Smetanový dort s hruškami a mléčnou čokoládou

Vanilkový korpus (průměr 23 cm):
6 vajec "M", bílky a žloutky odděleně
180 g cukru krupice
200 g hladké mouky 
1 lžička vanilkového cukru 
citronová kůra/citronový olej
50 g rostlinného oleje 

Troubu předehřejte na 170 stupňů, dno dortové formy o průměru 23 cm vyložte pečícím papírem. Já používám jen ráfek, který položím na plech s pečícím papírem. 
Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem na pevný sníh. Nejprve na nižší otáčky šlehejte samotné bílky, až se vytvoří bílá pěna, pak přisypte postupně cukr a zvyšte šlehání na maximum. Žloutky našlehejte s vanilkovým cukrem a citronovou kůrou do pěny. Obě hmoty lehce spojte, přidejte prosátou mouku ve 2-3 dávkách a nakonec olej. Míchejte pouze stěrkou, nikoliv šlehačem. 
Těstem naplňte formu a dejte péct do vyhřáté trouby na 20 minut. Pak snižte teplotu na 150 stupňů a pečte dalších cca 15 minut, až je korpus upečený. Zjistíte pomocí špejle. 
Korpus nechte vychladnout ve formě, pak ostrým slabým nožem opatrně ořízněte boky, aby se uvolnil korpus od formy a překlopte na chladicí mřížku. 
Pokud nebudete hned plnit, zabalte do folie a dejte do chladu. Doporučuji upéct den předem, korpus přes noc krásně zvláční.

Krém z mléčné čokolády (připravit den předem):
250 ml smetany ke šlehání 33%
100 g mléčné čokolády min. 42% (případně mix hořké 50% a mléčné 30-32%)
+ 50 g mascarpone k našlehání

Horkou smetanu nalijte na čokoládu, nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka. Promixujte tyčovým mixérem a dejte chladit do druhé dne do lednice. 
Do vychlazené směsi přidejte mascarpone a společně vyšlehejte do krému. Šlehejte při nižší otáčkách, zvláště ke konci opatrně, aby se krém nepřešlehal.

Smetanový krém:
200-220 g odkapané zakysané smetany (cca. 350-400 g před vykapaním)
200 g smetany ke šlehání 40%
2-3 lžíce cukru krupice

Zakysanou smetanu nechte přes noc vykapat v plátěném ubrousku nebo kapesníku. Skvěle se na to hodí souprava od Tescomy na přípravu krémového sýra, kterou jsem konečně našla letos pod stromečkem :)
Smetanu ke šlehání vyšlehejte společně s cukrem do tuha. Odkapanou zakysanou smetanu lehce promíchejte stěrkou a opatrně po částech vmíchejte ušlehanou šlehačku. Podle chuti můžete případně přisladit. 

Sestavení dortu
hruškový kompot, velký (cca 460 g bez štávy)
200 g mascarpone 
200 g smetany ke šlehání min. 33%
1-2 lžíce cukru krupice

Dortový korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou vám tři pláty. Hrušky rozkrájejte na malé kousky a rozdělte na dvě části. 
První plát položte na tác, lehce pokapejte šťávou z kompotu a rovnoměrně rozložte polovinu hrušek. Pomažte čokoládovým krémem, opatrně lžící, vtírejte krém i mezi hrušky. Přiklopte druhým plátem a lehce přimáčkněte.
Druhý plát také pokapejte šťávou a rozložte druhou polovinu pokrájených hrušek. Na hrušky rozetřete smetanový krém, trochu si nechte stranou, a přiklopte třetím plátem korpusu. Zbytkem krému dort lehce obmažte z boku a nahoře. Dejte vychladit na několik hodin do lednice, ideálně přes noc.
Druhý den vyšlehejte mascarpone společně se smetanou i cukrem do krému. Celý dort obmažte silnější vrstvou krému, hezky do roviny. Chce to trochu trpělivosti a cukrářský nůž nebo špachtli. Ozdobte dle vlastní fantazie. 

www.vikendovepeceni.cz