Půldort s arašídovým krémem

Arašídový krém:

300 ml smetany ke šlehání 33%

110 g mléčné čokolády min. 40% (případně mix hořké a mléčné)

80 g arašídové pasty 100% (případně burákové máslo)


Polovinu smetany zahřejte k bodu varu a nalijte na rozpuštěnou čokoládu. Promíchejte stěrkou, přidejte arašídovou pastu a celou směs promixujte tyčovým mixérem. Pak přilijte zbytek studené smetany a opět krátce promixujte. Přikryjte folií (přímo na tekutinu) a dejte přes noc vychladit. 

Vychlazený základ vyšlehejte při nižších otáčkách do krému, pozor na přešlehání. 


Sestavení půldortu

Budete potřebovat dva slabší pláty dortového korpusu o průměru ca. 22-23 cm, samozřejmě domácího (viz. info v příspěvku). Já měla k dispozici jeden kakaový a jeden ořechový, ale klidně použijte oba stejné. 

Oba pláty rozřízněte na polovinu, vzniknou vám tak čtyři půlky. Krém si rozdělte na čtyři části, tři použijte na promazání plátů, čtvrtou částí krému celý půldort obmažte. Dejte do lednice na několik hodin vychladit. 


Čokoládová poleva:

50 g smetany ke šlehání 33%

50 g hořké čokolády 55-60%


Smetanu zahřejte k bodu varu a nalijte na rozpuštěnou čokoládu. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladké emulze. Za občasného míchání nechte polevu zchladnout a lehce zhoustnout. Pak si ji přendejte do zdobící lahvičky nebo sáčku a nastříkejte na hranu dortu. Nechte lehce stékat po straně. Ještě než poleva zcela ztuhne, ozdobte arašídy v cukru.


Arašídy v cukru:

80 g nesolených arašídů

60 g cukru krupice

20 g vody


Vodu s cukrem dejte do menšího rendlíku a svařte na cukrový rozvar o teplotě 118 stupňů. Přisypte ořechy a restujte, až jsou ořechy krásně obalené v cukru a nelepí se k sobě. Přesypte na talíř a lehce od sebe oddělte. Nechte vychladnout, pak použijte na ozdobu dortu. Zbylé arašídy skladujte v uzavřené dóze při pokojové teplotě. 


www.vikendovepeceni.cz