Pistáciový dort

Ořechovo-kakaový korpus (průměr 2 x 17 cm nebo 1 x 23 cm):

6 vajec, odděleně

180 g cukru krupice

1 lžíce vanilkového cukru

60 g mletých vlašských nebo lískových ořechů

40 g kakaa

100 g hladké mouky

30 g rostlinného oleje nebo rozpuštěného másla

+ rum, vaječný koňak nebo ořechový likér na prokapání korpusu


Troubu si předehřejte na 170 stupňů, dno dortové formy vyložte pečícím papírem. Korpus je vhodný pro formu o průměru 23 cm, pokud chcete dort vysoký jako mám já, použijte dvě formy o průměru 17 cm.  

V míse smíchejte hladkou mouku s kakaem, nechte stranou. Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem na pevný sníh. Nejprve na nižší otáčky šlehejte samotné bílky, až se vytvoří bílá pěna, pak přisypte postupně cukr a zvyšte šlehání na maximum. V jiné míse našlehejte žloutky s vanilkovým cukrem do pěny. Obě hmoty lehce spojte, nejdříve vmíchejte mleté ořechy, pak prosátou mouku s kakaem, ve dvou až třech dávkách. Nakonec lehce vmíchejte olej. 

Těsto naplňte do dortové formy (nebo rozdělte do dvou menších forem) a dejte péct do vyhřáté trouby. Po 15-20 minutách snižte teplotu na 150 stupňů, formu můžete otočit, a pečte dalších 10-15 minut, až je korpus upečený. Zjistíte nejlépe pomocí špejle.

Korpus nechte chvilku vychladnout ve formě, pak ostrým nožem ořízněte boky dortu, aby se uvolnil korpus od formy a překlopte na chladicí mřížku. Pokud nebudete hned plnit, po úplném vychladnutí zabalte korpus do folie a uložte do chladu.


Pistáciový krém:

300 ml smetany ke šlehání 33%

50 g medu

60-70 g pistáciové pasty (řiďte se pokyny výrobce)

300 g bílé čokolády (ne tabulková Milka, Figaro, Orion ....) 

+ k našlehání 270 ml smetany 33%


300 ml smetany zahřejte, přidejte med a pistáciovou pastu, dobře promíchejte. Čokoládu rozpusťte v mikrovlnné troubě ve větší skleněné míse. Jednu třetinu horké smetany vlijte na rozpuštěnou čokoládu a míchejte, dokud se nevytvoří emulze. Pak přidejte druhou třetinu smetany, opět zamíchejte a postup opakujte i se třetí částí smetany. Nakonec vše dobře promixujte tyčovým mixérem. Nechte vychladnout, pak přikryjte folií a dejte minimálně na den do lednice.
Druhý den přilijte k dobře vychlazenému základu 270 ml smetany ke šlehání a dobře promíchejte stěrkou. Pak vyšlehejte při nízkých otáčkách do pevného krému. Šlehejte velmi opatrně, krém se snadno přešlehá.
Oba korpusy jednou vodorovně prokrojte, podle potřeby nahoře seřízněte do roviny. Vzniknou Vám tak čtyři pláty. První plát položte na podnos, pokapejte rumem nebo vaječným koňakem a dejte část krému. Přikryjte dalším plátem a postup opakujte. Nakonec celý dort obmažte krémem, tak aby byl krásně rovný a hladký. Trochu krému si nechte stranou na zdobení. Dort dejte ztuhnout do lednice.

Čokoládová poleva:
50 g hořké čokolády
50 g smetany ke šlehání min. 30%

Smetanu zahřejte, vsypte nasekanou čokoládu a vymíchejte do hladké emulze. Za občasného míchání nechte polevu vychladnout a mírně zhoustnout. Pak opatrně nalijte na vychlazený dort a nechte jen lehce stéct po stranách. 
Jakmile poleva na dortu ztuhne, dejte zbytek krému do zdobícího sáčku a nastříkejte na vrch dortu. Můžete odzdobit sekanými pistáciemi a makronkami.
www.vikendovepeceni.cz