Pistáciový dort s makronkami

Ořechový korpus (forma o průměru 20 cm):

4 vejce, odděleně

120 g cukru krupice

40 g jemně mletých ořechů (lískové/vlašské)

90 g hladké mouky

35 g rostlinného oleje


Troubu předehřejte na 170 stupňů. Dortovou formu o průměru 20 cm vyložte pečícím papírem (jen dno). 

Žloutky vyšlehejte se lžící cukru do pěny. Z bílků a zbývajícího cukru ušlehejte pevný sníh. Nejdříve šlehejte samotné bílky při střední rychlosti, až se vytvoří bílá pěna, začněte pomalu přisypávat cukr a následně pak zvyšte otáčky na maximum. 

Vyšlehané žloutky přidejte ke sněhu a opatrně promíchejte. Přisypte mleté ořechy, promíchejte, pak prosátou mouku. Dobře zapracujte stěrkou do těsta. Nakonec přilijte olej. 

Těsto přendejte do připravené formy a dejte péct asi na 25-30 minut do vyhřáté trouby. Špejlí si ověřte, že je korpus propečený. Nechte zchladnout ve formě, pak opatrně ořízněte boky korpusu a překlopte na chladicí mřížku. Pokud nebudete plnit hned, po úplném vychladnutí zabalte do folie a dejte do chladu. 


Pistáciový krém (připravit den předem):

300 ml smetany ke šlehání 33%

150 g kvalitní bílé čokolády

pistáciová ochucovací pasta* - množství dle chuti nebo pokynů výrobce

+ 3 lžíce mascarpone k našlehání


Čokoládu a pistáciovou pastu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát, pak stěrkou promíchejte do hladka. Nakonec promixujte celou směs tyčovým mixérem. Přikryjte folii a dejte do lednice alespoň na 12 hodin vychladit. 

Až budete chtít dort plnit, k vychlazené směsi přidejte mascarpone a vyšlehejte do krému. Doporučuji šlehat při středních otáčkách, zvláště ke konci hlídat, aby se krém nepřešlehal.


Sestavení dortu

Ořechový korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou vám tak tři pláty. Dobře to jde pilkou nebo strunou, případně dlouhý zubatým nožem.

První plát položte na tác, můžete pokapat rumem nebo ořechovým likérem, naneste necelou polovinu krému a rovnoměrně rozetřete. Přiklopte druhým plátem, lehce přimáčkněte a opět pokapejte rumem a rozetřete krém. Zbytkem krému lehce obmázněte boky a vršek dortu. Vrstva je opravdu jen slabá, protože finální obmazání se bude dělat sněhovým krémem. 

Naplněný dort dejte na několik hodin do lednice vychladit, klidně i přes noc. 


Pistáciový sněhový máslový krém

sněhový máslový krém - recept tady na blogu

pistáciová ochucovací pasta* - množství dle chuti nebo pokynů výrobce


Sněhový máslový krém připravte dle receptu na blogu. Ke konči zašlehejte do krému pistáciovou pastu. Doporučuji řídit se chutí nebo pokyny výrobce. Každá pasta je trochu jiná, liší se kvalitou i intenzitou. Krém by neměl být moc tuhý, pro obmazání je lepší taková méně pevná varianta :)

Krém naneste v silnější vrstvě nožem nebo sáčkem po celém obvodu dortu. Dlouhým rovným nožem nebo nerezovou stěrkou krém uhlaďte do roviny. Nejlépe to jde, pokud máte dort na točně a dortem si při uhlazování otáčíte. Naneste krém i na vršek dortu a nožem ohlaďte do roviny. Doporučuji uhlazovat od kraje ke středu. 

Množství krému je orientační, možná vám ho trocha zbude. Záleží, jak silnou vrstvu na dort dáte. 


Dort ozdobte dle fantazie, já jsem na boky dortu nalepila půlky makronek (hned po namazání, než krém ztuhne). Nahoře je dekorace z pistáciové polevy odlitá v silikonové formě a makronky slepené pistáciovým máslovým krémem. 


* pastu koupíte na cukrářských eshopech, já jsem použila pistácivou pastu de luxe - koupíte např. tady


www.vikendovepeceni.cz