Ovocný narozeninový dort

Na vanilkový korpus o průměru 23 cm si připravte:

6 vajec, bílky a žloutky odděleně

180 g cukru krupice

200 g hladké mouky 

vanilkový cukr 

citronová kůra/citronový olej

50 g rostlinného oleje 


Troubu předehřejte na 170 stupňů, dno dortové formy o průměru 23 cm vyložte pečícím papírem. Já používám jen ráfek, který položím na plech vyložený papírem. 

Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem na pevný sníh. Nejprve na nižší otáčky šlehejte samotné bílky, až se vytvoří bílá pěna, pak přisypte postupně cukr a zvyšte šlehání na maximum. Žloutky našlehejte s vanilkovým cukrem a citronovou kůrou do pěny. Obě hmoty lehce spojte, přidejte prosátou mouku ve 2-3 dávkách a nakonec olej. Míchejte pouze stěrkou, nikoliv šlehačem. 

Těstem naplňte formu a dejte péct do vyhřáté trouby na 20 minut. Pak snižte teplotu na 150 stupňů a pečte dalších cca 15 minut, až je korpus upečený. Zjistíte pomocí špejle. 

Korpus nechte chvilku vychladnout ve formě, pak ostrým nožem ořízněte boky dortu, aby se uvolnil korpus od formy a překlopte na chladicí mřížku. 

Pokud nebudete hned plnit, zabalte do folie a dejte do chladu. Doporučuji upéct den předem, korpus přes noc krásně zvláční. 


Smetanový krém:

500 g mascarpone

500 g smetany ke šlehání 35-40%

cca 150 g cukru krupice (případně více či méně podle chuti)

pár kapek citronového oleje (nemusí být)


Všechny suroviny dejte do mísy a společně vyšlehejte do pevného krému. Podle chuti případně doslaďte. 


Sestavení a dokončení dortu:

korpus a krém - viz. výše

čerstvé či kompotované ovoce, pokrájené na kousky

vaječný koňak nebo rum na prokapání

čerstvé ovoce na ozdobu

bílá čokoláda a transfer folie

meruňková marmeláda 


Korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou Vám tři pláty. První plát položte na tác a lehce mázněte krémem. Předem můžete ještě lehce pokapat vaječným koňakem nebo rumem. 

Část krému přendejte do sáčku s hladkou trubičkou a vyznačte krémem okraje na korpusu. Střed dortu naplňte pokrájeným čerstvým nebo kompotovaným ovocem a pomocí sáčku vmáčkněte krém i mezi ovoce. Krém uhlaďte do roviny a přiklopte druhým plátem. Postup opakujte, zakončete třetí plátem. 

Dort pomažte na bocích i na vrchu dortu. Aby byl dort hezky hladký a neprosvítal korpus, je potřeba dát silnější vrstvu krému. Já obvykle dokončuji dort už na podložce nebo servírovacím táců, aby se při přenášení nepoškodil. 

Nahoře dort ozdobte nejlépe čerstvým ovocem, ideální jsou maliny, borůvky a menší jahody. Pokud máte nějaké ovoce pokrájené na menší kousky, v řezu je potřete meruňkovou glazurou. Budou se hezky lesknout a zůstanou svěží. 

Glazuru si lehce připravíte z meruňkové marmelády (cca lžíce) a pár kapek vody. Dejte do misky a společně ohřejte v mikrovlnce. Promíchejte a pomocí menšího štětce ještě teplé naneste na ovoce.


TIP - Aby zůstal tác hezky čistý a nebyl zapatlaný od krému, podložím si dort proužky pečícího papíru. Jakmile je dort dokončený, papír lehce vytáhnu a podložka nebo tác zůstanou čisté :)


TRANSFER FOLIE NA ČOKOLÁDU - Boky dortu jsem tentokrát ozdobila transfer folií s bílou čokoládou. Transfer folie koupíte na cukrářských e-shopech v různých barvách a vzorech, které jsou z kakaového másla. Čokoládu rozpustíte, zchladíte na potřebnou teplotu a v tenké vrstvě nanesete na folii. Po zaschnutí pak rozříznete na potřebné tvary, vzor z folie se přenese na čokoládu. 


www.vikendovepeceni.cz