Oreo makronky

Těsto na makronky (ca. 40 celých slepených makronek): 

150 g mandlové mouky 

150 g moučkového cukru 

55 g + 55 g bílků 

150 g cukru krupice 

40 ml vody 

+ jedna sušenka Oreo na posypání


Připravte si 3 plechy, které vyložte pečícím papírem nebo folií. Pokud chcete mít makronky stejně veliké, můžete si na spodní stranu papíru nakreslit kolečka (průměr 3,5-4 cm), případně si vytvořit papírovou šablonu, kterou opakovaně vložíte pod papír na pečení. Šablonu ke stažení najdete na této stránce. 


Troubu si předehřejte na 135-140 stupňů. Uvedená teplota je orientační, každá trouba peče trochu jinak, je potřeba vyzkoušet. Makronky je dobré péct s horkým vzduchem.


Mandlovou mouku společně s moučkovým cukrem krátce promixujte a dejte do větší mísy. K této směsi přidejte polovinu bílků (55 g) a promíchejte do pasty. 


Krupicový cukr (150 g) dejte do menšího kastrolku a zalijte vodou. Společně svařte na cukrový rozvar o teplotě 118 stupňů. Současně začněte šlehat druhou polovinu bílků (55 g) se špetkou soli do polotuhého sněhu. Jakmile rozvar dosáhne požadované teploty, pomalu ho začněte lít za stálého šlehání na předšlehané bílky. Pokračujte ve šlehání do zchladnutí a zpevnění sněhu. 


Sníh ve dvou částech stěrkou vmíchejte do mandlové pasty, těsto zlehka obracejte tak dlouho, dokud vám pomalu neztéká ze stěrky. Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou trubičkou o průměru 9 mm a nastříkejte makronky na připravené plechy. 

Plechem bouchněte několikrát o stůl, aby se těsto zbavilo vzduchových bublin nebo případných špiček. Sušenku Oreo zbavte náplně a rozdrobte. Drobečky lehce posypte nastříkané makronky. Makronky pečte po jednom plechu ve vyhřáté troubě 14-18 minut. Není třeba je předem sušit. Doba pečení záleží na nastavené teplotě. 


Hotové makronky by měly být na dotek pevné. Zkuste jednu opatrně odloupnout, pokud to jde snadno, je hotovo. Po vytažení z trouby nechte makronky chladnout na plechu, teprve až po úplném vychladnutí opatrně sloupněte z papíru. 


Smetanová náplň s Oreo sušenkami:

(recept podle Kariny Rivera C)


200 g bílé čokolády Valrhona Ivoire nebo Callebaut Velvet

130 g smetany ke šlehání min. 33%

66 g sušenek Oreo (6 ks)

20 g invertního cukru

10 g másla


Čokoládu rozpusťte v mikrovlnné troubě nebo vodní lázni. 

Smetanu zahřejte společně s cukrem a přidejte na kousky nalámené sušenky Oreo (i s náplní). Krátce provařte do rozpuštění sušenek. Poté nalijte směs ve třech částech na rozpuštěnou čokoládu a promíchejte. Přidejte máslo a promixujte tyčovým mixérem. 

Náplň dejte do misky, přikryjte folií (položte přímo na náplň) a dejte vychladit do lednice. 

Před plněním náplň nejdříve promíchejte stěrkou, pak přendejte do sáčku a makronky naplňte. Nechte do druhého dne rozležet, uchovávejte v lednici v uzavřené dóze. 


www.vikendovepeceni.cz