Ořechová hvězda

Kynuté těsto: 

250 g hladké mouky (použila jsem špaldovou) 

125 ml mléka 

10 g čerstvého droždí 

50 g cukru krupice 

2 žloutky 

špetka soli 

citronová kůra nebo citronový olej

100 ml rostlinného oleje 


Z vlažného mléka, cukru a droždí připravte kvásek. Mouku prosejte do mísy se špetkou soli. 

Jakmile je kvásek vykynutý, zamíchejte do něj žloutky s olejem, přidejte citronovou kůru a směs vlijte do mísy s moukou. Vypracujte hladké a nelepivé těsto. Nejlépe to jde samozřejmě v kuchyňském robotu, ale zkušenější pekařky to zvládnou i ručně. 

Mísu přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě vykynout. Pokud chcete kynutí urychlit, přetáhněte mísu folii a dejte do trouby zapnuté na 45 - 50 stupňů. Těsto během kynutí znovu jednou propracujte a nechte opět kynout. 


Ořechová náplň: 

200 g vlašských ořechů, jemně mletých 

200 ml mléka 

4-5 lžic třtinového cukru (případně více či méně dle chuti) 

1 lžíce vanilkového cukru 

50 g piškotových drobečků, jemně mletých 

špetka skořice 

rum 


Mléko svařte společně s oběma cukry, přidejte mleté ořechy a za stálého míchání chvilku povařte. Odstavte, nechte vychladnout, pak vmíchejte mleté piškoty a skořici. Nakonec přilijte podle chuti rum. Náplň by měla mít lehce mazlavou konzistenci. Ne příliš hustou ani tekutou.


Na dokončení si připravte:

1 vejce, rozšlehané na potření

plátek másla + rum na pokapání po upečení


Troubu si předehřejte na 180 stupňů, plech vyložte pečícím papírem.

Vykynuté těsto si rozdělte na tři části a každou z nich postupně vyválejte do kulaté placky o průměru cca 28-30 cm (podle velikosti plechu). Podle potřeby podsypte moukou, zvláště tu první část, která bude vespod. První rozválenou placku položte na plech a pomažte polovinou ořechové náplně. Přikryjte druhou plackou a pomažte druhou polovinou náplně. Nakonec přiklopte třetí částí těsta a zařízněte hezky do kruhu. Já jsem použila nastavitelný dortový ráfek, kterým jsem těsto hezky zařízla.

Doprostřed těsta položte menší misku nebo skleničku a těsto rozřízněte na 16 dílů, jak je uvedeno a obrázku. Dobře to jde rádýlkem na pizzu nebo ostrým nožem.

Každý cíp těsta několikrát otočte, vždy jeden doprava, druhý doleva. Celou hvězdu pak potřete rozšlehaným vajíčkem a dejte péct do vyhřáté trouby na 25-30 minut. 

Máslo rozpusťte, přidejte rum a touto směsí hvězdu ihned po vytažení z trouby potřete. Po vychladnutí hvězdu pocukrujte. 


www.vikendovepeceni.cz