Mandlové tartaletky se skořicí

Mandlové tartaletky se skořicí (ca. 10-12 ks)

Křehké těsto:
140 g másla 
70 g moučkového cukru 
3 velké žloutky
180 g hladké mouky
30 g mandlové mouky (mleté mandle)
citronová kůra (citronový olej
špetka soli 
+ luštěniny na slepé pečení a pečící papír

Změklé máslo prošlehejte společně s cukrem a žloutky. Není třeba do pěny, jen aby se suroviny dobře spojily. Přidejte prosátou mouku se solí, mandle, citronovou kůru a při nízkých otáčkách míchejte, až se vytvoří těsto. Překlopte na lehce pomoučněnou plochu a rychle dopracujte. Zabalte do folie a dejte alespoň na hodinu do lednice vychladit (klidně i přes noc). 
Troubu předehřejte na 170 stupňů, zapněte horký vzduch. Připravte si formičky na tartaletky. Množství těsta vystačí asi na 10-12 tartaletek o průměru 8-10 cm.
Vychlazené těsto po částech rozválejte, přeneste na formičky, lehce vmáčkněte a upravte okraje. Na těsto položte kousek pečícího papíru a nasypte luštěniny. Díky tomu si tartaletka zachová svůj tvar a nevyběhne do výšky. 
Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15 minut, až jsou tartaletky jen lehce do zlatova. Opatrně sundejte papíry s luštěninami a nechte tartaletky trochu zchladnout, než je naplníte připraveným krémem.

Mandlový krém se skořicí:
150 g másla
50 g moučkového cukru
4 menší vejce, odděleně
špetka soli
špetka mletého hřebíčku
1 lžička skořice
100 g cukru krupice
200 g jemně mletých neloupaných mandlí
100 g piškotových drobečků

Troubu předehřejte na 190 stupňů (bez horkého vzduchu).
Změklé máslo, moučkový cukr, žloutky a koření ušlehejte do pěny. Z bílků a krupicového cukru  ušlehejte pevný sníh a trochu ho vmíchejte do máslové směsi.
Do zbývajícího sněhu vmíchejte mleté mandle a piškoty a postupně spojte s máslovou směsí. Krém rozdělte do zchladlých tartaletek, uhlaďte do roviny a dejte péct na cca. 15 minut až je náplň hezky do zlatova.
Nechte vychladnout, pak opatrně vyklopte z formiček. Před servírováním můžete pocukrovat. Skladujte při pokojové teplotě. 

www.vikendovepeceni.cz