Malinové mini dortíky

Jako první je potřeba připravit malinové pyré, v tomto případě neslazené. Předem je dobré upéct i linecká kolečka pod dortíky. 


Malinové pyré:

300 - 400 g mražených malin


Maliny dejte do kastrolu, nechte trochu povolit a pak na mírném ohni nechte chvilku povařit. Ještě teplé maliny propasírujte přes plastové sítko. Chce to trochu trpělivosti a hlavně pasírovat opravdu dlouho, až vám zbudou jen zrníčka. Během pasírování je dobré pyré ze spodní strany sítka stírat. Celkové množství získaného pyré se může trochu lišit, záleží na kvalitě malin a pečlivosti při pasírování. Pro recept ho budete potřebovat celkem 180 g. Zbývající pyré můžete pár dnů uchovat v lednici nebo zamrazit.


Malinová pěna:

125 g zakysané smetany

125 g smetany ke šlehání

80 g malinového pyré (neslazené)

50 g cukru

4 g práškové želatiny + voda


Želatinu dejte do misky a zalijte troškou vody, nechte cca 10 minut nabobtnat.

Smetanu vyšlehejte s cukrem, ne úplně do tuha. Zakysanou smetanu smíchejte s malinovým pyré a po částech přidejte ušlehanou smetanu. Podle chuti můžete přisladit.

Nabobtnalou želatinu dejte na pár sekund rozpustit do mikrovlnné trouby, pozor, nesmí se vařit. Přimíchejte k ní asi 2-3 lžíce malinové směsi a dobře promíchejte. Pak vraťte ke zbytku směsi a dobře promíchejte. Silikonovou formu položte na tácek, bude se lépe přenášet, a naplňte krémem. Přikryjte alobalem a dejte do mrazáku min. na 2-3 hodiny ztuhnout (klidně i přes noc). 


Malinová poleva:

100 g malinového pyré (neslazené)

150 g fondánu (polevy)

50 g glukosy

6 g práškové želatiny + voda


Želatinu dejte do misky, zalijte trochou vody a nechte cca 10 minut nabobtnat.

Fondán a glukosu dejte do kastrolku a na mírném ohni za občasného míchání přiveďte k varu. Přidejte malinové pyré a znovu přiveďte k varu. Odstavte, nechte chvilku zchladnout, pak vmíchejte nabobtnalou želatinu a dobře promíchejte. 

Za občasného míchání nechte vychladnout, poleva by měla mírně zhoustnout. Čím déle vydržíte, tím lépe :) 


K sestavení 6 - 7 malých dortíků:

linecká kolečka - podle receptu na tartaletky 

malinová poleva

mražené malinové dortíky

sekané pistácie na ozdobu


Chladicí mřížku položte na tácek a vyskládejte na ni mražené dortíky. Polijte polevou, můžete i několikrát opakovat. Čím bude poleva řidší, tím více vrstev budete potřebovat. Polevu, která zteče z dortíků na tácek, použijte opakovaně. 

Dortíky nechte chvilku okapat, pak po jednom přeneste opatrně na připravené linecké sušenky. Dobře to jde pomocí jehly na pečení, kterou zapíchněte nahoru do středu dortíku a pomocí nože přendejte. 

Dortíky můžete ozdobit, třeba sekanými nesolenými pistáciemi.


www.vikendovepeceni.cz