Makové makronky

Makové makronky (ca. 35-40 celých slepených makronek)

Těsto na makronky (ca. 70-80 jednotlivých půlek):
150 g mandlové mouky
150 g moučkového cukru
55 g + 55 g bílků 
150 g cukru krupice
40 ml vody
fialová nebo růžová gelová barva
maková semínka na posypání

Připravte si 3 plechy, které vyložte pečícím papírem nebo folií. Pokud chcete mít makronky stejně veliké, můžete si na spodní stranu papíru nakreslit kolečka, případně si vytvořit papírovou šablonu, kterou opakovaně vložíte pod papír na pečení.

Troubu si předehřejte na 140-150 stupňů. Uvedená teplota je orientační, každá trouba peče trochu jinak, je potřeba vyzkoušet :) 

Mandlovou mouku společně s moučkovým cukrem promixujte a prosejte přes větší sítko do mísy. K této směsi přidejte polovinu bílků (55 g) a promíchejte do pasty. V této fázi můžete také přimíchat barvu. 

Krupicový cukr (150 g) dejte do menšího kastrolku a zalijte vodou. Společně svařte na cukrový rozvar o teplotě 117-118 stupňů. Současně začněte šlehat druhou polovinu bílků (55 g) se špetkou soli do polotuhého sněhu. Jakmile rozvar dosáhne požadované teploty, pomalu ho začněte lít za stálého šlehání na předšlehané bílky. Pokračujte ve šlehání do zchladnutí a zpevnění sněhu. Ke konci přidejte barvu, pokud jste ji nepřidali již do mandlové pasty, a dobře zašlehejte,

Sníh ve dvou částech stěrkou vmíchejte do mandlové pasty, těsto zlehka obracejte tak dlouho, dokud vám pomalu neztéká ze stěrky. Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou trubičkou o průměru 9 mm a nastříkejte makronky na připravené plechy.

Plechem bouchněte několikrát o stůl, aby se těsto zbavilo vzduchových bublin nebo případných špiček. Mě se velmi osvědčilo poklepávat dlaní zespodu na plech. Makronky posypte semínky máku a po jednom plechu pečte ve vyhřáté troubě 14-18 minut. Doba pečení záleží na nastavené teplotě. 
Hotové makronky by měly být na dotek pevné. Zkuste jednu opatrně odloupnout, pokud to jde snadno, je hotovo. 

Po vytažení z trouby nechte makronky chladnout na plechu, teprve až po úplném vychladnutí opatrně sloupněte z papíru.


Maková náplň:
150 g změklého másla
100 g čerstvého sýra typu Lučina, Palouček, Cream Cheese
moučkový cukr dle chuti 
šťáva z 1/2 citronu
3-5 lžic mletého máku

Změklé máslo, moučkový cukr a citronovou šťávu v misce společně našlehejte. Pak po částech přidejte čerstvý sýr, který by měl mít pokojovou teplotu. Dobře prošlehejte, podle chuti můžete přidat cukr, ale berte v úvahu, že makronky jsou dost sladké, v krému ho tedy moc být nemusí.
Nakonec stěrkou vmíchejte mletý mák. Já jsem dala pět vrchovatých lžic, ale klidně dejte více či méně dle chuti. 
Krém si přendejte do sáčku s hladkou trubičkou a zcela vychladlé makronky naplňte. 
Dejte do lednice ztuhnout, ztuhlé makronky pak přendejte do uzavřené krabice a nechte v lednice 24 hodin rozležet (min. přes noc). 

www.vikendovepeceni.cz