Kubánský dort

Kakaový korpus o průměru 18 cm:
2 velká vejce (velikost "L"), odděleně
50 g cukru krupice
20 g hladké mouky
12 g hrubé nebo polohrubé mouky
15 g holandského kakaa
23 g rostlinného oleje

Troubu předehřejte na 180 stupňů, dortovou formu u průměru 18 cm vyložte pečícím papírem.
Obě mouky a kakao prosejte do mísy, nechte stranou.
Bílky vyšlehejte s cukrem do pevného sněhu. Z počátku šlehejte samotné bílky na střední otáčky, až se vytvoří pěna, začněte pomalu přidávat cukr a zvyšte šlehání na maximum.
Žloutky vyšlehejte za postupného přilévání oleje. Přidejte k vyšlehaným bílkům a promíchejte.
Opatrně vmíchejte moučnou směs s kakaem. Míchejte pouze stěrkou nebo vařečkou, nikoliv šlehačem. Dobře se mi osvědčila také lehká balonová metla.
Těsto dejte do připravené formy, uhlaďte do roviny a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15 minut. Špejlí si ověřte, zda je korpus propečený. Pozor, nepečte příliš dlouho, aby se korpus nevysušil.
Korpus nechte chvilku chladnout ve formě, pak opatrně ořízněte boky dorty a korpus překlopte na chladicí mřížku. Pokud nebudete hned plnit, po úplném vychladnutí zabalte korpus do folie a dejte do chladu.

Pařížská šlehačka (připravit den předem):
250 ml smetany ke šlehání 33%
1 tyčinku ledových kaštanů 45 g
65 g hořké čokolády 55-60%
+ 50-60 g mascarpone k našlehání

Smetanu dejte do hrnce a na mírném ohni zahřejte. Přidejte nalámané ledové kaštany a za stálého míchání nechte rozpustit. Přiveďte k varu a nechte povařit asi minutu, pak stáhněte z kamen a vmíchejte hořkou čokoládu. Tu již nevařte. Míchejte do rozpuštění, pak pomocí tyčového mixéru vymíchejte do hladké emulze. Nechte vychladnout, zakryjte a dejte přes noc do lednice.

K sestavení dortu si připravte:
korpus a vychlazenou pařížskou šlehačku
2-3 menší banány, rozkrojené podélně na poloviny
rum na prokapání korpusu

Vychlazenou pařížskou šlehačku dejte do misky, přidejte mascarpone a vyšlehejte do pevného krému. Doporučuji šlehat pomalu a opatrně, aby se krém nepřešlehal.
Korpus položte na tác či podnos, v případě potřeby seřízněte do roviny. Prokapejte lehce rumem a lehce mázněte šlehačkou. Rozložte po celé ploše půlky banánů, řeznou stranou dolů. Ideální jsou takové ty hodně zatočené, které hezky kopírují kulatý korpus :)
Na banány naneste šlehačku, snažte se ji vmáznout hezky do všech mezer mezi banány. Vrstva šlehačky by měla být vysoká a plně zakrývat banány. Uhlaďte do roviny a dejte do lednice vychladit, nejlépe na několik hodin.  

Čokoládová poleva:
100 g hořké čokolády 50-60%
100 g smetany ke šlehání

Nasekanou čokoládu dejte do misky, zalijte horkou smetanou a nechte chvilku odstát. Pak vymíchejte do hladké emulze. Za občasného míchání nechte polevu vychladnout a mírně zhoustnout. Poleva by měla být úplně studená. 
Dort položte na mřížku a rovnoměrně celý polijte. Mřížku je dobré posadit na větší tác, kam vám steče přebytečná poleva. Tu pak můžete použít opakovaně. 
Dort přendejte na podložku nebo podnos a dejte rozležet do chladu. Po zatuhnutí polevy dozdobte, já jsem použila čokoládu s transfer folii a rumové pralinky. 
Krájejte ostrým slabým nožem, který můžete předem nahřát v horké vodě. Pokud chcete mít řezy hladké, po každém zakrojení nůž otřete. 

www.vikendovepeceni.cz