Křupavé větrníčky s lískooříškovým krémem

Křehké těsto:

40 g másla

50 g třtinového cukru

50 g hladké mouky


Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem, pak zapracujte prosátou mouku. Rukama vypracujte křehké těsto, které mezi dvěma foliemi vyválejte na placku cca 3-4 mm silnou. Dejte na hodinu do mrazáku vychladit. 


Odpalované těsto (cca 30-35 mini větrníčků):

60 ml mléka

65 ml vody 

špetka soli 

50 g másla 

85 g hladké mouky 

3 menší vejce (použila jsem velikost M) 


Troubu předehřejte na 200 stupňů, plechy si vyložte pečícím papírem.

Vodu dejte do menšího kastrolu a přiveďte k varu. Přidejte sůl a máslo a znovu přiveďte k varu. Najednou vsypte prosátou mouku, snižte teplotu a míchejte, dokud těsto není hladké a nelepí se na dno a stěny kastrolu. Míchejte asi 2 - 3 minuty, až se na dně začne tvořit bílý povlak. 


Těsto přendejte do mísy a zvolna míchejte do mírného zchladnutí. Do vlažné hmoty postupně vmíchejte vejce, jedno po druhém, doporučuji použít šlehač nebo robot. Každé vajíčko nejdřív dobře zapracujte, než přidáte další. 


Těsto přendejte do sáčku s hladkou trubičkou a na plechy vyložené pečícím papírem nastříkejte kopečky požadované velikosti. Já jsem z této dávky udělala asi 35 mini ks. 

Připravené křehké těsto vyndejte z mrazáku a vykrojte z něj požadovaný počet koleček. Kolečka by měla být trochu menší, než je velikost nastříkaného odpalovaného těsta. Na každý větrníček lehce položte jedno kolečko. 


Dejte péct do trouby vyhřáté na 200 stupňů asi na 20 minut. Zpočátku pečení neotevírejte troubu. Délka pečení závisí na velikosti větrníčků. Pokud pečete velké, po 20 minutách snižte teplotu na 160 stupňů a ještě dalších 10 minut a dopékejte. Těm hodně malým bude stačit těch 20 minut. Větrníčky by po upečení měly znít dutě a v dlaních "chrastit". Přendejte na chladicí mřížku a nechte vychladnout. 


Čokoládový krém (ganache):

50 g mléčné čokolády 30-35%

50 g hořké čokolády 50-60%

100 g smetany ke šlehání 33%


Nasekanou čokoládu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka. Dejte do lednice vychladit, krém by měl ale zůstat lehce tekutý. Po zchladnutí se bude část přidávat do lískooříškového krému, zbytkem se budou plnit dna větrníčků. 


Lískooříškový krém:

250 g smetany ke šlehání 40% (červený kelímek Kunín)

250 g mascarpone

150 g lískooříškové pasty - viz. recept na blogu (stačí cca 1/2 dávky)

75 g čokoládového krému - viz. výše


Všechny suroviny dejte do mísy a společně vyšlehejte do krému. Přendejte ho sáčku ze zdobící trubičkou, použila jsem řezanou 1M od firmy Wilton.


Dokončení větrníčků

Vychladlé větrníčky podélně rozkrojte, nejdříve dejte trochu čokoládového krému a na něj pak nastříkejte lískooříškový krém. Lehce přiklopte a dejte chladit do lednice. Před servírováním můžete lehce pocukrovat. 


www.vikendovepeceni.cz