Kávové makronky

Kávové makronky (ca. 40 ks)

Těsto na makronky (ca. 40 celých slepených makronek): 
150 g mandlové mouky 
150 g moučkového cukru 
55 g + 55 g bílků 
150 g cukru krupice 
40 ml vody 
černá nebo šedá gelová barva 
+ 1/2 lžičky mleté kávy(nemusí být)

Připravte si 3 plechy, které vyložte pečícím papírem nebo folií. Pokud chcete mít makronky stejně veliké, můžete si na spodní stranu papíru nakreslit kolečka, případně si vytvořit papírovou šablonu, kterou opakovaně vložíte pod papír na pečení. 
Troubu si předehřejte na 135-140 stupňů. Uvedená teplota je orientační, každá trouba peče trochu jinak, je potřeba vyzkoušet.
Mandlovou mouku společně s moučkovým cukrem promixujte a dejte do větší mísy. K této směsi přidejte polovinu bílků (55 g) a promíchejte do pasty. V této fázi můžete také přimíchat barvu. 
Krupicový cukr (150 g) dejte do menšího kastrolku a zalijte vodou. Společně svařte na cukrový rozvar o teplotě 118 stupňů. Současně začněte šlehat druhou polovinu bílků (55 g) se špetkou soli do polotuhého sněhu. Jakmile rozvar dosáhne požadované teploty, pomalu ho začněte lít za stálého šlehání na předšlehané bílky. Pokračujte ve šlehání do zchladnutí a zpevnění sněhu. Ke konci přidejte barvu, pokud jste ji nepřidali již do mandlové pasty, a dobře zašlehejte. 
Sníh ve dvou částech stěrkou vmíchejte do mandlové pasty, těsto zlehka obracejte tak dlouho, dokud vám pomalu neztéká ze stěrky. Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou trubičkou o průměru 9 mm a nastříkejte makronky na připravené plechy. 
Plechem bouchněte několikrát o stůl, aby se těsto zbavilo vzduchových bublin nebo případných špiček. Mě se velmi osvědčilo poklepávat dlaní zespodu na plech. Makronky pečte po jednom plechu ve vyhřáté troubě 14-18 minut. Není třeba je předem sušit. Doba pečení záleží na nastavené teplotě. 
Hotové makronky by měly být na dotek pevné. Zkuste jednu opatrně odloupnout, pokud to jde snadno, je hotovo. Po vytažení z trouby nechte makronky chladnout na plechu, teprve až po úplném vychladnutí opatrně sloupněte z papíru. Až po úplném vychladnutí, lépe po pár hodinách, makronky naplňte. 

Kávová náplň:
200 g bílé čokolády Callebaut Velvet*
100 g smetany ke šlehání 33%
2 lžičky rozpustné kávy
40 g másla, pokojové teploty

Smetanu zahřejte a rozpusťte v ní kávu. Nalijte na rozpuštěnou čokoládu, promíchejte stěrkou a následně promixujte tyčovým mixérem. Nakonec přidejte změklé máslo a tyčovým mixérem zapracujte do krému.
Přendejte do misky, zakryjte folií (položte přímo na krém) a nechte v lednici ztuhnout, obvykle do druhého dne. 
Před plněním makronek krém v misce nejprve dobře promíchejte, pak přendejte do sáčku s hladkou trubičkou a makronky naplňte. Naplněné makronky skladujte v lednici v uzavřené dóze a nechte alespoň do druhého dne rozležet. 

*Pokud použijete jiný druh čokolády, je potřeba zohlednit obsah kakaového másla, jinak může být konzistence krému odlišná. Příliš tekutý krém je možné před plněním trochu našlehat.

www.vikendovepeceni.cz