Kávové cukroví

Kávové cukroví - ca. 35 kousků 


Těsto:

200 g hladké mouky

60 g moučkového cukru

2 lžičky mleté kávy

2 žloutky

140 g másla


Prosátou mouku smíchejte s cukrem a mletou kávou, dobře promíchejte. Přidejte žloutky a lehce změklé máslo a vypracujte těsto. Zabalte do folie a dejte do lednice alespoň na několik hodin odležet.


Troubu předehřejte na 180 stupňů, plechy si vyložte pečícím papírem. 

Těsto rozválejte na slabší placku a vykrajujte libovolné tvary. Můžete lehce podsypávat moukou nebo válet mezi dvěma foliemi (papíry). 

Cukroví pečte ve vyhřáté troubě asi 7-9 minut (podle velikosti) až jsou lehce do zlatova. 


Kávový krém:

150 g kvalitní bílé čokolády 

75 g smetany ke šlehání 40%

10 g másla

ca. 3 lžičky rozpustné kávy


Smetanu zahřejte, přidejte kávu a nechte rozpustit. Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni a nalijte na ni ohřátou smetanu. Přidejte máslo a vymíchejte do hladka. Přikryjte folií, kterou položte přímo na krém, a dejte chladit na několik hodin do lednice. 


Vychlazený krém si přendejte do sáčku s trubičkou a nastříkejte na polovinu cukroví. Přiklopte druhou polovinou a dejte do lednice vychladit. Krémem nešetřete, aby cukroví nebylo suché. 


Naplněné cukroví můžete namočit do hořké čokolády nebo čokoládové polevy. Já používám hořkou čokoládu lehce "naředěnou" kakaovým máslem, díky kterému je tekutější a lépe tuhne. Každopádně čokoládu je potřeba správně vytemperovat, aby zůstala hezky pevná i při pokojové teplotě. 

Pokud si na temperaci netroufáte, použijte hotovou čokoládovou polevu, případně můžete přidat do čokolády kousek ztuženého tuku. 

Doporučuji naplnit alespoň týden před svátky. 


www.vikendovepeceni.cz