Karamelový dort

Recept na korpus i krém vychází pro dort o průměru 23 cm (dvakrát promazaný) nebo si udělejte vyšší a menší o průměru cca 17 cm (promazaný třikrát). Základ krému je nutné připravit den předem, stejně tak si můžete den předem u péct i korpus.  

Šlehaná karamelová ganache:
340 g šlehačky 33%
2 lžíce medu
170 g kvalitní mléčné čokolády min. 40% (např. Valrhona JivaraBelcolade Venezuela)
170 g cukru krupice
65 g másla
K našlehání: 300 g šlehačky min. 33%

Smetanu (340 g) dejte do malého kastrůlku a na mírném ohni zahřejte společně s medem. Čokoládu nasekejte, dejte do větší skleněné míse a nechte rozpustit v mikrovlnné troubě. Cukr dejte do vyššího hrnce a na mírném ohni utavte na karamel, opatrně, aby se nespálil. Přidejte máslo, promíchejte, pak zalijte horkou smetanou s medem. Pozor, směs hodně vypění nahoru. Dobře rozmíchejte, nechte trochu provařit, aby se cukr rozpustil.

Třetinu horké karamelové směsi nalijte na rozpuštěnou čokoládu a míchejte stěrkou, dokud se nevytvoří emulze. Pak přidejte postupně druhou i třetí třetinu směsi a postup opakujte. Nakonec pomocí tyčového mixéru směs promixujte do hladké emulze. Přikryjeme folií a dejte min. na 24 hodin do lednice.

Až budete chtít dort plnit, přilijte k hustému základu 300 g čerstvé šlehačky, dobře promíchejte stěrkou a vyšlehejte do tuhého krému. Šlehejte na nízké otáčky, ke konci velmi opatrně, aby se krém nesrazil. 

Ořechovo-kakaový korpus (průměr 23 cm nebo 2 x 17 cm):
6 vajec, odděleně
180 g cukru krupice
1 lžíce vanilkového cukru
60 g mletých ořechů (vlašské nebo lískové, případně i mandle)
40 g kakaa
100 g hladké mouky
30 g rostlinného oleje

Troubu si předehřejte na 170 stupňů, dno dortové formy vyložte pečícím papírem. Korpus je pro formu 23 cm, pokud chcete dort vysoký, použijte dvě formy o průměru 17 cm.
V míse smíchejte hladkou mouku s kakaem, nechte stranou. Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem na pevný sníh. Nejprve na nižší otáčky šlehejte samotné bílky, až se vytvoří bílá pěna, pak přisypte postupně cukr a zvyšte šlehání na maximum. V jiné míse našlehejte žloutky s vanilkovým cukrem do pěny. Obě hmoty lehce spojte, nejdříve vmíchejte mleté ořechy, pak prosátou mouku s kakaem, ve dvou až třech dávkách. Nakonec lehce vmíchejte olej. 
Těsto rozdělte do dvou dortových form (případně do jedné) a dejte péct do vyhřáté trouby. Po 20 minutách snižte teplotu na 150 stupňů, formu můžete otočit, a pečte dalších 10-15 minut, až je korpus upečený. Zjistíte nejlépe pomocí špejle.
Korpusy nechte chvilku vychladnout ve formě, většinou během této doby "spadne" vyboulený vršek do roviny. Pak ostrým nožem ořízněte boky dortu, aby se uvolnil korpus od formy a překlopte na chladicí mřížku. Pokud nebudete hned plnit, po úplném vychladnutí zabalte korpusy do folie a uložte do chladu.

Sestavení dortu
Oba korpusy jednou vodorovně prokrojte, vzniknou vám tak 4 pláty. V případě potřeby seřízněte nahoře do roviny. Pokud jste pekli ve formě 23 cm, korpus prokrojte dvakrát, vzniknou vám 3 pláty.  
Jednotlivé pláty prokapejte rumem nebo oblíbeným likérem (vanilka, čokoláda, oříšek) a promažte krémem. Část krému si nechte na obmazání a pozdější zdobení dortu. Celý dort pomažte, aby byl hezky rovný a hladký. Dejte do lednice chladit. 

Čokoládová poleva:
50 g hořké čokolády
50 g smetany ke šlehání min. 30%

Smetanu zahřejte, vsypte nasekanou čokoládu a vymíchejte do hladké emulze. Za občasného míchání nechte polevu vychladnout a mírně zhoustnout. Pak opatrně nalijte na vychlazený dort a nechte jen lehce stéct po stranách. 

Jakmile poleva na dortu ztuhne, dejte zbytek krému do zdobícího sáčku a nastříkejte na vrch dortu. Můžete odzdobit nasekanými karamelkami nebo makronkami.

www.vikendovepeceni.cz