Jablečné koláčky

Na asi 15 koláčků si připravte:

175 g hladké mouky

1/2 lžičky soli

15 g cukru krupice

115 g studeného másla, nakrájeného na kostičky

40-50 ml ledové vody


Těsto můžete "zadělat" ručně, ale nejlépe se připravuje ve food procesoru nebo v mixovací nádobě k tyčovému mixéru. Do nádoby dejte mouku se solí a cukrem a krátce promixujte. Přidejte ztuhlé máslo pokrájené na kostičky a párkrát promixujte, až se vytvoří drobenka. Přilijte část připravené studené vody a opět párkrát zmáčkněte mixér. Nenechávejte mixér běžet, jen pulsně několikrát tiskněte. Přidejte opět trochu vody a znovu promixujte. Těsto se zcela nespojí, ale když vezmete kousek do ruky, mělo by se mazat a držet pohromadě. To je ta správná chvíle těsto vyklopit na podložku a rukama vytvarovat do polokoule. Žádné hnětení a dlouhé zpracování těsta, to by bylo jen na škodu. Těsto rozdělte na dvě části, z každé vytvarujte silnější placku, zabalte do folie a dejte asi na 30 minut chladit do lednice. 


Jablečná náplň:

1 větší jablko

špetka soli

skořice, cardamon, mletý hřebíček (podle chuti)

1 lžička hladké mouky

1 vejce, rozšlehané na potření


Jablko oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Přidejte sůl, koření a hladkou mouku, dobře promíchejte. Pokud máte kyselejší jablka, můžete dle chuti trochu přisladit. 


Troubu předehřejte na 200 stupňů, dva plechy vyložte pečícím papírem.

Těsto rozválejte na pomoučněném vále a vykrajujte kolečka o průměru cca 7 cm. Na kolečko naneste jablečnou náplň a přikryjte druhým kolečkem. To si můžete předtím trochu "vytáhnout", aby lépe sedlo. Pomoci vidličky zamáčkněte okraje koláčku. Stejným způsobem připravte všechny koláčky. 

Dejte je na plech, potřete rozšlehaným vajíčkem a do středu každého koláčku udělejte malý řez (do křížku nebo dva vedle sebe). 

Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 20 minut, až jsou koláčky hezky do zlatova.


www.vikendovepeceni.cz