Čokoládové řezy s citronovým krémem

Čokoládový korpus:

1 celé vejce (velikost M)

2 žloutky + 2 bílky (velikost M)

90 g hořké čokolády 50-60%

1/2 lžičky kukuřičného škrobu

špetka soli


Troubu předehřejte na 175 stupňů, formu o rozměru 20 x 12 cm vyložte pečícím papírem. Použila jsem zapékací misku na lasagne. 

Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni nebo mikrovlnné troubě a nechte trochu zchladnout.

Celé vejce promíchejte se žloutky a kukuřičným škrobem a přidejte k rozpuštěné čokoládě. Dobře promíchejte.

Bílky vyšlehejte se špetkou soli do "volnějšího" sněhu a opatrně stěrkou vmíchejte do čokoládové směsi.

Nalijte do připravené formy a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15-20 minut. Špejlí si ověřte, že je těsto propečené. Nechte vychladnout, pak opatrně vyndejte s formy. Položte na tácek a připravte si další vrstvy. Můžete upéct i den předem.


Čokoládová pěna:

100 g hořké čokolády 50-60%

100 g smetany ke šlehání 33%


Čokoládu rozpusťte a nechte za občasného míchání vychladnout. Smetanu vyšlehejte, ne úplně to tuha, jen do tzv. měkkých špiček a opatrně po částech vmíchejte do rozpuštěné čokolády. Dobře to jde balonovou metlou, případně stěrkou.

Pěnu rozetřete na připravený korpus a dejte do mrazáku, než si připravíte citronový krém.


Citronový krém:

50 g vajec

50 g cukru krupice

50 g čerstvě vymačkané citronové šťávy

kůra ze 1-2 citronů (chemicky neošetřených) nebo citronový olej

75 g másla, pokojové teploty


Vejce, cukr, citronovou šťávou a kůru (případně olej) dejte do mísy a ve vodní lázni za stálého míchání zahřívejte, až směs dosáhne teploty ca. 85 stupňů.

Stáhněte z kamen a nechte zchladnout na 55-60 stupňů. Pokud Vám vadí kousky citronové kůry, krém můžete v této fázi propasírovat. Já používám citronový olej, takže to není potřeba. 

Po malých kouskách začnete přidávat do krému změklé máslo a pomocí tyčového mixéru mixujte do hladké emulze. Když spotřebujete všechno máslo, pokračujte ještě chvíli v mixování, až směs zesvětlá a lehce nabude. Krému je málo, hůře se to mixuje, doporučuji dát do menší misky. Místo tyčového mixéru můžete samozřejmě použít i klasický stolní mixér, pozor ne šlehač. 

Citronový krém rozetřete rovnoměrně na ztuhlou čokoládovou pěnu a dejte do lednice chladit. Pokud máte citronový krém příliš tekutý, nechte ho chvilku zchladnout nebo vrstvěte po lžících, aby nestekl.

Pár hodin před servírováním dejte celý řez asi na hodinu do mrazáku ztuhnout, pak opatrně rozkrájejte ostrým nožem na libovolné kousky. Před krájením můžete nejdříve celý řez po stranách skrojit do roviny, zarovnat. 


Mléčná pařížská šlehačka (připravit den předem):

60 g mléčné čokolády

80-100 g smetany ke šlehání 33%


Čokoládu nasekejte na kousky a zalijte horkou smetanou. Nechte pár minut stát, pak vymíchejte stěrkou do hladka. Pomocí tyčového mixéru ještě prošlehejte a dejte do lednice alespoň na 8 hodin vychladit.

Vychlazenou pařížskou šlehačku vyšlehejte, přendejte do sáčku se zdobící trubičkou a nastříkejte na řezy. Můžete přizdobit kousky čokolády a citronové kůry.

Před servírováním doporučuji nechat pár minut při pokojové teplotě, aby čokoláda lehce povolila a jednotlivé chuti tak lépe vynikly. 


www.vikendovepeceni.cz