Čokoládové košíčky

Čokoládové košíčky (12 ks)


Křehké těsto na košíčky: 

90 g másla 

45 g moučkového cukru 

40 g žloutků (2 - 3 žloutky) 

100 g hladké mouky 

20 g mletých mandlí

20 g kakaa

špetka soli 

+ luštěniny na slepé pečení a pečící papír (košíčky)


Změklé máslo prošlehejte společně s cukrem a žloutky. Není třeba do pěny, jen aby se suroviny dobře spojily. V misce smíchejte prosátou mouku, sůl, mandle a kakao. Přisypte k máslové směsi a při nízkých otáčkách míchejte, až se vytvoří těsto. Překlopte na lehce pomoučněnou plochu a rychle dopracujte. Zabalte do folie a dejte alespoň na hodinu do lednice vychladit (klidně i přes noc). 


Troubu předehřejte na 180 stupňů. Připravte si formu na muffiny, množství těsta by mělo stačit na 12 košíčků.


Vychlazené těsto rozválejte, vykrojte kolečka a vyložte jimi muffinovou formu. Kolečka je potřeba vykrojit větší, než je průměr otvorů ve formě, aby vytvořila i okraje košíčků. Těsto lehce vmáčkněte do formy a upravte. Na těsto položte kousek pečícího papíru nebo papírový košíček na cupcakes a nasypte suché luštěniny. Díky tomu si košíček zachová svůj tvar a nevyběhne do výšky. Dejte péct do vyhřáté trouby na 12 - 15 minut. Délka pečení závisí na velikosti formiček a síle těsta. 

Upečené košíčky nechte vychladnout ve formě, pak sundejte papír s luštěninami a opatrně je vyklopte. Po úplném vychladnutí je můžete plnit krémem nebo uschovat na později do mrazáku.


Čokoládová náplň:

175 g hořké čokolády 60%

100 g mléčné čokolády 35-40%

150 g smetany ke šlehání 33%

30 g másla

špetka soli


Smetanu, máslo a sůl dejte do kastrůlku a na mírném ohni přiveďte k varu. 

Obě čokolády dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Pokud nepoužíváte čokoládu v peckách, nasekejte ji na malé kousky. Stěrkou míchejte tak dlouho, dokud se nevytvoří hladký krém. V krému by neměly být patrné kousky čokolády, směs by měla hladká a lesklá. 

Nalijte do upečených košíčků a nechte přes noc při pokojové teplotě ztuhnout. Ozdobte dle vlastní fantazie, já jsem použila kakaové boby a kousky čokolády. 

Já jsem košíčky připravovala v těch velkých vedrech, takže jsem je šoupla raději do lednice, proto nejsou lesklé. Nicméně servírují se při pokojové teplotě, aby byla náplň hezky vláčná. 


www.vikendovepeceni.cz