Čokoládové dortíky s oříškovou polevou

Čokoládové dortíky s oříškovou polevou (6 ks o průměru 6,5 cm) 


Čokoládový krém: 

250 ml smetany ke šlehání 33% 

80 g hořké čokolády 55-65% 

+ 2 lžíce mascarpone k našlehání 

křupavé kuličky v čokoládě nebo sekané pražené lískové oříšky 


Čokoládu nasekejte na kousky, dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka, aby se čokoláda zcela rozpustila. Nakonec promixujte tyčovým mixérem. Přikryjte folií, tu položte přímo na krém, a dejte vychladit do lednice alespoň na 8 hodin, ideálně přes noc. 

K vychlazenému krému přidejte mascarpone a společně vyšlehejte. Silikonovou formu si položte na tácek a pomocí lžíce nebo cukrářského sáčku naplňte jednotlivé otvory. Do každého dortíku dejte pár čokokuliček nebo lískových oříšků. Uhlaďte hezky do roviny a dejte zamrazit alespoň na 8 hodin. 


Čokoládová poleva s oříšky: 

75 g mléčné čokolády 35-40%

75 g hořké čokolády 55-60%

35 g slunečnicového oleje

40 g nasekaných pražených oříšků (lískové, arašídy) 


Obě čokolády dejte do misky a v páře nechte za občasného míchání rozpustit. Sundejte z páry, přilijte olej a dobře promíchejte. Nakonec přidejte oříšky. Polevu nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Pro urychlení doporučuji přelít do jiné misky, rychleji se tak ochladí. 


Dokončení dortíků

linecká kolečka - podle receptu na tartaletky

lískooříšková pasta (případně burákové máslo, nutela ...)

lískové oříšky na ozdobu


Připravte si linecká kolečka a každé lehce potřete oříškovou pastou. Z mrazáku po jednom vyndejte dortíky, každý namočte do mísy s polevou, pomocí vidliček přetočte a položte na linecké kolečko. Dortíky můžete samozřejmě i polít na mřížce, ale tenhle způsob máčení mi přijde jednodušší :) 

Dortíky ozdobte kousky lískových oříšků nebo dle vlastní fantazie. Poleva se v lednici na dortíku lehce orosí, protože byl zamražený. Nicméně měla by zůstat pevná. 


www.vikendovepeceni.cz