Čokoládové dortíky s mandlemi

Čokoládové dortíky s mandlemi (10-12 ks)


Čokoládový korpus:

125 g hořké čokolády 55-60%

2 lžíce mléka

100 g smetany ke šlehání 33%

4 vejce, odděleně

20 g hladké mouky

50 g mandlové mouky (mletých mandlí)

125 g cukru krupice


Troubu předehřejte na 175 stupňů. Potřebovat budete čtvercovou formu o rozměru 20x20 cm, případně jiný tvar vhodného rozměru. Dno formy vyložte pečícím papírem.

Čokoládu dejte do misky, přidejte mléko a v páře nebo mikrovlnné troubě nechte rozpustit. Přilijte smetanu a směs dobře promíchejte.

Po jednom zašlehejte do čokoládové směsi žloutky, pak přidejte mleté mandle a prosátou mouku. Vše dobře promíchejte.

Bílky ušlehejte s krupicovým cukrem do pevného sněhu. Nejdříve šlehejte samotné bílky na nižší otáčky, jakmile se vytvoří bílá pěna začněte pomalu přisypávat cukr. Po chvilce zvyšte otáčky a došlehejte. 

Sníh vmíchejte po částech do čokoládové směsi a dobře zapracujte. Těsto nalijte do připravené formy a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 25-30 minut. Špejlí si ověřte, že je korpus propečený. 

Nechte chvilku vychladnout, pak opatrně překlopte na chladicí mřížku.  


Po úplném vychladnutí korpus rozkrájejte na 10-12 stejných kousků. Korpus nebude asi úplně rovný, pokud chcete, můžete ho seříznout do roviny. Já jsem jen lehce seřízla okraje, protože jsem pekla ve formě, která je trochu konická. Nakrájené kousky dejte na 30 minut do mrazáku, mezitím si připravte polevu. 


Čokoládová poleva s mandlemi:

100 g mléčné čokolády 35-40%

100 g hořké čokolády 55-60%

50 g slunečnicového oleje

50 g nasekaných mandlí


Obě čokolády dejte do misky, přidejte olej a v páře nechte za občasného míchání rozpustit. Přisypte nasekané mandle a dobře promíchejte. Sundejte z páry a nechte čokoládu zchladnout na pokojovou teplotu. Pro urychlení doporučuji přelít polevu do jiné misky. 

Dortíky vyndejte z mrazíku, položte na mřížku a polijte. Na poprvé se vám určitě nepovede polít všechny dortíky najednou, protože dost polevy zteče. Nicméně použijte ji opakovaně, jen bude potřeba ji asi trochu přihřát, aby byla dostatečně tekutá. Dortíky dejte do lednice ztuhnout.


Možná se vám stejně jako mě nezdá přidání oleje do čokolády. Ale nemějte obavu, na chuti to určitě nepoznáte, navíc bude poleva hezky lesklá a tekutá. Setkala jsem se s tím už u několika receptů, ale až dosud jsem neměla odvahu to vyzkoušet :)

 

Smetanové zdobení:

100 g mascarpone

150 g smetany ke šlehání 33%

1 lžička cukru

+ plátky mandlí a šupinky čokolády na ozdobu


Mascarpone, smetanu a cukr společně vyšlehejte do tuha. Krém přendejte do sáčku ze zdobící trubičkou a nastříkejte na dortíky. Ozdobte plátky mandlí a kousky čokolády. 


www.vikendovepeceni.cz