UUDISED‎ > ‎

Muuseumipäeval arutleti väikemuuseumite tuleviku ja kogukonna liikumiste teemal

posted Jun 10, 2019, 2:59 AM by Ivika Aman   [ updated Jun 10, 2019, 6:21 AM ]
5. juunil toimus Viru Instituudi juhtimisel Väike-Maarja muuseumis meeleolukas Muuseumipäev. Sagimist oli palju, jutt kohvitassi kõrval asjalik. Vana kihelkonnakooli klassiruumi täitsid seekord Virumaa väikemuuseumite entusiastid, külaliikumise eestseisjad, valdade esindajad ja tublid koduloolased, kes olid kokku tulnud, et kuulata ettekandeid ning osaleda arutelus väikemuuseumite ja kogukonna liikumiste teemal.

Edgar Tammus avas ettekannete bloki ülevaatega Väike-Maarja muuseumi minevikust, olevikust ja tulevikust.

Ene Preem ja Heili Tammus kõnelesid külaliikumise tähtsusest ja mitmekesisusest ning külade pärandi jäädvustamisest Väike-Maarja valla näitel. Kinnitust sai tõsiasi, et on oluline, et oleks inimesi, kes mäletavad ja jäädvustavad ning neid, kellele need mälestused olulised on.

Vinni valla kultuuri- ja avalike suhete nõunik Hilje Pakkanen tegi läbilõike nüüdseks Hiiumaa suuruseks paisunud valla muuseumitest ja nende olukorrast tänapäeva kiire elutempoga maailmas.

Aruteluringis võeti Moe külaseltsi esindaja Sirje Võsa eestvedamisel teemaks kunstnik Lui Läti eluloo jäädvustamine ja tutvustamine laiemale avalikusele.

Päeva teine pool kulges aktiivses liikumises. Kuum ilm ei suutnud rikkuda meie plaani, mis nägi ette kolme ekskursiooni Väike-Maarja aleviku lähiümbruse väikemuuseumidesse. Esimese peatuse tegime Hanno Tamme Tisleri talus, kus peremees meile lahkesti lugudega esemeid tutvustas.

Teises peatuses, Kiltsi lossis, tutvustas Mall Võhandu meile parki ning Merje Leemets tegi meeleoluka ja hariva tuuri lossi sisemuses.

Kuuma päeva lõpetas ringkäik Vao tornlinnuses.

Muuseumipäeva peakorraldaja, Viru Instituudi projektijuht Marge Lepik sõnas, et esmakordselt toimunud sündmus sai positiivset tagasisidet ja osavõtjad avaldasid soovi sarnaste ürituste korraldamiseks ka teistes Virumaa piirkondades. Lepiku kinnitusel anti lahku minnes sõna, et sügisel tullakse uuesti kokku, et väikemuuseumite muredele ühiselt lahendusi leida.

Korraldamist toetasid Kultuurkapital ja Virumaa pärimuskultuuri programm.


Comments