Pohonné hmoty

značka čerpací stanice

Jak efektivně snížit spotřebu paliva (pohonných hmot)

Ať už jezdíte na benzín nebo naftu, existuje několik obecných pravidel, díky kterým můžete dosáhnout značných úspor ve spotřebě.

  • Studený motor zahřívejte plynulou jízdou v optimálních otáčkách (spíše nižších).

  • Předvídejte situaci - je zbytečné zrychlovat, když auta před vámi např. brzdí, jedou pomaleji než vy nebo na semaforu svítí červená.

  • Každý zapnutý spotřebič zvyšuje spotřebu (klimatizace, větráky, topení, rádio, osvětlení atd.). Proto je vypínejte, když nejsou třeba a není to nebezpečné nebo v rozporu se zákony apod. (v případě vnějšího osvětlení vozidla).

  • Při stání delším než cca půl minuty vypněte motor a světla (pokud to situace a zákony umožňují).

  • Nevozte zbytečnou zátěž, stejně jako střešní nosiče apod., když je zrovna nepotřebujete.

  • Cca jednou měsíčně za studena zkontrolujte nahuštění pneumatik a stav oleje (ten po stanovené době nebo odjetých kilometrech nechte vyměnit).

  • Pokud za klesáním následuje stoupání, můžete nechat auto z kopce dolů rozjet a pak využít setrvačnosti při stoupání.

  • Závislost spotřeby na rychlosti jízdy je exponenciální, takže se vlivem aerodynamického odporu vozidla v rychlostech nad 110 km/h poměrně drasticky zvyšuje spotřeba s každým dalším nárůstem rychlosti.

Další možnosti snížení spotřeby jsou dost závislé na konkrétním typu motoru (benzín/nafta, ECU, karburátor atd.).

Často se doporučuje při jízdě z kopce tzv. brzdění motorem - jízda se zařazeným rychlostním stupněm při zcela uvolněném pedálu plynu. V případě všech novějších aut by to měl být nejúspornější způsob jízdy, dokud otáčky motoru neklesnou pod určitou mez, kdy už ECU začne přidávat palivo, aby udržela motor v chodu. Uvádějí se hodnoty kolem 1500-1800 ot./min., což lze při jízdě vypozorovat.
Při menším sklonu kopce, kdy by mělo auto tendenci nežádoucím způsobem zpomalovat, lze jet na neutrál (samozřejmě s výjimkou nákladních aut a dalších vozidel, které takovým způsobem kvůli bezpečnosti jezdit nesmí). V tom případě bude spotřeba asi 1 litr na hodinu.

Zkuste si, co je nejlepší pro vaše auto a případně napište svoje poznatky do komentářů. Sám používám (nebo se o tom aspoň snažím) všechny uvedené rady a spotřeba naší 306 z roku '99 je kolem 5,5 litru / 100 km.článek je publikován i na mém blogu: dvorac.blogspot.com