Головна сторінка. Новини

ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Державно – та правотворчі традиції українського народу»

 23 листопада 2016 р. кафедра теорії права та держави навчально-наукового інституту права провела ІІІ Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Державно – та правотворчі традиції українського народу» присвячену 150-річчю з дня народження Голови Центральної ради, видатному науковцю, політику, державному і громадському діячу М.С. Грушевському.

 До участі у конференції долучилась значна кількість провідних вітчизняних правників, молодих науковців та студентів. Зокрема,  викладачі та науковці Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Інституту держави і права ім. В.М. Корецького, Академії муніципального управління, Ужгородського національного університету та інших вищих навчальних закладів. Загалом тези доповідей надіслали представники більше двадцяти вітчизняних вузів та наукових установ.

 На початку конференції з вітальним словом звернулись в.о. директора ННІ права Університету ДФСУ д.ю.н., професор Топчій Василь Васильович та завідувач кафедри теорії права та держави д.ю.н., професор Шевченко Анатолій Євгенійович.

 На пленарному засіданні з доповідями про розвиток народного суверенітету, про розвиток національної ідеї та її вплив на державотворчі процеси в Україні виступили постійний представник Верховної Ради України в Конституційному Суді України Анатолій Євгенійович Селиванов та професор Микола Петрович Недюха.

 Жваве обговорення і значну кількість запитань до відповіді отримали провідні вчені, доктори юридичних наук Оніщенко Наталі Миколаївни та Бобровник Світлани Василівни.

 Власну концепцію розвитку вітчизняного конституціоналізму доби національної революції 1917-1921 р. виклав професор кафедри історії права та держави Київського національного університету ім. Т. Шевченка Петро Павлович Захарченко.

  Після закінчення пленарного засідання у навчальних аудиторіях відбулися засідання секцій, де виступили з доповідями викладачі, науковці та молоді вчені університету та гості конференції.

За результатами конференції кафедра опублікує збірник наукових праць учасників заходу. 
З нагоди 20-ї річниці Конституційного Суду України пройшла Міжнародна конференція «Конституційний контроль і процеси демократичної трансформації у сучасному суспільстві»

7 жовтня 2016 року в Києві відбулася Міжнародна конференція «Конституційний контроль і процеси демократичної трансформації у сучасному суспільстві» з нагоди 20-ї річниці Конституційного Суду України.
Організаторами виступили – Європейська Комісія «За демократію через право» (Венеціанська Комісія), Координатор проектів ОБСЄ в Україні, Німецький фонд міжнародного правового співробітництва.
Конференцію присвячено питанням конституційного контролю в умовах демократичної трансформації правових механізмів захисту прав людини, трансформації соціального законодавства в умовах фінансово-економічної кризи та проблемам фвзаємного впливу в умовах демократичного поступу.
У роботі конференції взяли участь представники Ради Європи, Європейського Союзу, Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), судді конституційних судів Австрії, Азербайджану, Білорусі, Болгарії, Грузії, Вірменії, Йорданії, Казахстану, Кіпру, Киргизії, Латвії, Литви, Македонії, Молдови, Німеччини, Румунії, Туреччини, Хорватії, Чорногорії, представники Федерального товариства з дослідження права та публічної політики США, судових та державних органів влади України, народні депутати України, науковці вищих навчальних вітчизняних та зарубіжних закладів.
Відкрив конференцію Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін. Він привітав учасників з початком роботи конференції та висловив подяку за згоду взяти в ній участь.
З вітальним словом до присутніх звернувся Президент України Петро Порошенко, який наголосив, що зміни до Конституції в частині правосуддя, які набули чинності 30 вересня, є фундаментом для реформування сфери правосуддя, Конституційного Суду, значно підвищують рівень захисту прав українців.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся Голова Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія) Джанні Букіккіо. Він привітав Конституційний Суд України з 20-ю річницею та наголосив на тому, що завдання Суду було не простим, адже йому протягом своєї діяльності довелося зіткнутися з багатьма труднощами.
По завершенню вітальних промов відбулася церемонія спеціального гашення власної марки з нагоди 20-річчя Конституційного Суду України.
Церемонія гашення марки пам᾿ятним штемпелем відбулася за участі Президента України Петра Порошенка, Голови Конституційного Суду України Юрія Бауліна, Голови Європейської Комісії «За демократію через право» Джанні Букіккіо, заступника директора Укрпошти Олександри Перцовської.
На марці зображено Конституцію України, адміністративну будівлю Конституційного Суду України, емблему Суду.
Привітали учасників форуму Директор Німецького фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ) Вероніка Келлер-Енгельс та Національний радник з юридичних питань, керівник Відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні, консультант Конституційної комісії Олександр Водянников, Голова Союзу юристів України Святослав Піскун.
На конференції також взяли участь судді конституційного суду України; судді Конституційного Суду України у відставці; секретаріат Конституційного Суду України; представники органів державної влади України; представники судової влади України а також представники наукових установ та закладів України – доктора наук, професора: М.О. Баймуров, О.Г. Батанов, Ю.М. Бисага, А.М. Колодій, О.Л. Копиленко, В.В. Лемак, О.В. Марцеляк, Н.А. Міловицька, Н.М. Оніщенко, О.П. Рябченко, А.Й. Француз, А.Є. Шевченко, Ю.С. Шемшученко та інші.
Після виступів учасників конференції відбулася жвава дискусія, яку викликали представлені доповіді учасників.
Матеріали міжнародної конференції будуть надруковані окремою збіркою, а також роботі конференції буде присвячено випуск чергового видання «Вісник Конституційного Суду України».

 

5 жовтня 2016 року кафедра теорії права та держави Навчально-наукового інституту права провела вже традиційний круглий стіл «Професія юриста». Круглий стіл зібрав на дискусійне обговорення питань пов’язаних з сучасним розвитком вітчизняної юридичної науки і практики науковців, юристів-практиків, студентів – членів кафедрального наукового товариства та студентів-першокурсників – майбутніх фахівців в галузі права.
На запрошення завідувача кафедри Шевченка Анатолія Євгенійовича взяти участь у дискусії відгукнулись успішні фахівці-юристи. Зокрема, Біба Юрій Володимирович – суддя апеляційного суду Черкаської області, Микитенко Наталія Степанівна – приватний нотаріус Бородянського районного нотаріального округу Київської області, Пащенко Дмитро Андрійович – прокурор Київської місцевої прокуратури №1 м. Києва, Науменко Олена Петрівна - адвокат та   Нижник Ніна Романівна – доктор юридичних наук, професор, чл.-кор. АПрН України.
З вітальним словом перед учасниками круглого столу виступили  заступник директора Навчально-наукового інституту права з наукової роботи к.ю.н., доцент Жерж Наталія Анатоліївна та завідувач кафедрою теорії права та держави, д.ю.н., професор Шевченко Анатолій Євгенійович.
Особливу зацікавленість серед учасників круглого столу викликала доповідь д.ю.н., професора, член-кореспондента АПрН України Ніни Романівни Нижник. 
Ніна Романівна підняла актуальне для сучасної української правової науки і освіти питання реформування вищої освіти та інтеграції вітчизняної науки до європейського наукового простору. З доповідями про стан вітчизняної юриспруденції виступили юристи-практики, які розкрили особливості роботи судді, прокурора, нотаріуса та адвоката. Окремі думки висловили під час дискусії співробітники кафедри та студенти старших курсів.

Змістовними виступами порадували і молоді науковці – студенти  учасники наукового товариства кафедри. Зокрема, Бичок Тетяна, Вовкочин Інна, Колосов Олександр, Левчук Петро та Маховка Марія.  
Підводячи підсумки, модератор дискусії к.ю.н., доцент, заступник завідувача кафедри теорії права та держави з наукової роботи Гапоненко Людмила Віталіївна наголосила на тому, що українська держава та суспільство потребує професійно підготовлених, висококваліфікованих фахівців-юристів, які підтримають розпочаті парламентом, Президентом та урядом реформи і забезпечать Україні сталий розвиток та інтеграцію до Європейського Союзу. А підготовка нових професіоналів – це основне завдання вітчизняних вузів. 
                                                                    
                                                              
Кафедра теорії права та держави Навчально-наукового інституту права спільно з ННІ фінансів, банківської справи (Університету державної фіскальної служби України) спільно з Центром стратегічних ініціатив та прогресивного розвитку, Національним університетом «Острозька академія» та Варненським вільним університетом імені Чорноризця Храбра (Болгарія) успішно провів І Міжнародний науково-практичний форум «ІННОВАЦІЇ В НАУЦІ ТА ОСВІТІ: ВИКЛИКИ СУЧАСНОСТІ», який відбувся 12-17 вересня у м. Варна (Болгарія).

У роботі прийняли участь 90 учасників з Великої Британії, Польщі, Болгарії, Грузії та України. Результати роботи та матеріали учасників висвітлено у Міжнародному науковому журналі «GISAP: Economics, Jurisprudence and Management» (London, UK, ISBN), який індексується в 12 міжнародних наукометричних базах.
У подальших планах – набуття форумом статусу щорічного, розширення географічних меж проведення, а також залучення ще більшого кола науковців і вчених Європи та Америки.18 травня
 2016 р. на кафедрі теорії права та держави Навчально-наукового інституту права відбувся круглий стіл «Теоретико-правові науки: сучасні проблеми та шляхи їх розв’язання». У роботі круглого столу взяли  участь працівники кафедри, студенти-магістри та студенти члени кафедрального наукового товариства. Гостями круглого столу були директор Навчально-наукового інститут права д.ю.н., професор В.В. Назаров та заступник директора Навчально-наукового інституту права з наукової роботи к.ю.н., доцент М.О. Дей.
         З вітальним словом до учасників заходу звернувся завідувач кафедри теорії права та держави д.ю.н., професор А.Є. Шевченко. Він зазначив важливість для майбутніх фахівців в галузі права оволодіти новітніми методиками наукового юридичного пошуку, знати і вміти та застосовувати на практиці історико-теоретичні надбання вітчизняної та світової правової науки.
Учасники круглого столу жваво обговорювали доповіді к.ю.н., доцента А.В. Старостюк (присвячена переосмисленню предметного поля теорії держави і права), ст.. викладача А.М. Талаха (присвячена проблемам профілактики правопорушень в умовах модернізації правової системи) та асистента І.В. Чорної (присвячена ефективності нормативно-правових актів). Окрема дискусія зав’язалась під час обговорення  доповіді к.ю.н., доцента М.В. Кармаліти, яка окреслила основні напрямки сучасних наукових пошуків у сфері державно-правового будівництва.
         Необхідно відзначити високий рівень виступів студентів-магістрів Наталлі та Чиж та Вікторії Геращенко, які висвітлили питання діяльності Верховної Ради та народних депутатів України.
         За результатами круглого столу було прийнято спільну резолюцію-рекомендацію.На початку травня 2016 р. науково-педагогічні працівники кафедри теорії права та держави Університету Державної фіскальної служби України прийняли участь в Міжнародній науково-практичній конференції присвяченій 20-річчю від дня створення юридичного факультету НУДПСУ «Розвиток юридичної науки: проблеми та перспективи». Конференція відбувалась у м. Кошице Словацької республіки. З доповідями на конференції виступили завідувач кафедри д.ю.н., професор, А.Є. Шевченко; к.ю.н., доцент Л.В. Гапоненко; к.ю.н., доцент М.В. Кармаліта; д.і.н., доцент В.О. Доценко; к.ю.н., доцент В.О. Сердюк; к.ю.н., доцент Е.В. Тітко; к.ю.н., доцент М.О. Дей.
         Під час конференції викладачі кафедри активно спілкувались і обмінювались думками з викладачами словацьких, болгарських та вітчизняних університетів, а також взяли участь у науковому семінарі організованому словацькими науковцями, учасниками Міжнародного академічного товариства ім. Михайла Буладянського.
         Учасники конференції пройшли стажування в Академічному товаристві Міхала Балудянського з інноваційних методів та підходів в юридичній освіті. Стажування відбувалось в м. Кошице (Словаччина) в Центральноєвропейському університеті. Всі учасники стажування отримали персональні сертифікати.
За результатами роботи конференції було видано збірник доповідей та матеріалів конференції, де і опубліковано наукові доповіді науково-педагогічних працівників кафедри. 


В рамках Науково-практичної конференції обговорено питання модернізації громадянського суспільства в контексті функціонування державної влади

18 лютого кафедрою теорії права та держави Навчально-наукового інституту права було організовано та проведено Науково-практичну конференцію «Модернізація громадянського суспільства в контексті функціонування державної влади». З вітальним словом до учасників конференції виступив директор Навчально-наукового інституту права Університету ДФС України д.ю.н., професор, Віктор Володимирович Назаров; заступник директора інституту з наукової роботи та міжнародних зв’язків, к.ю.н., доцент Марина Олександрівна Дей та завідувач кафедри теорії права та держави д.ю.н., професор, Анатолій Євгенійович Шевченко. На пленарному засіданні з доповідями про становлення та розвиток громадянського суспільства та проблемами взаємовідносин державної влади та інститутів громадянського суспільства виступили студенти та курсанти Університету, а також студенти Київського університету права НАН України.

Підводячи підсумки, завідувач кафедри теорії права та держави А.Є. Шевченко зауважив, що проведення таких заходів дає можливість налагодити тісний контакт між практичними працівниками, науково-педагогічними працівниками кафедри, студентами і курсантами. Це дозволяє поєднувати набуті теоретичні знання та практичний досвід, визначати проблемні аспекти на шляху модернізації, демократизації інститутів громадянського суспільства в Україні.

Учасники конференції отримали програму конференції та сертифікати учасників. Спільним рішенням учасників заходу та науково-педагогічних працівників кафедри теорії права та держави кращі роботи студентів рекомендовані до друку в збірнику тез наукових робіт студентів Навчально-наукового інституту права.Всеукраїнська науково-практична конференція «Національна ідея та правосвідомість в умовах трансформації сучасного українського суспільства»

16 грудня кафедрою теорії права та держави Навчально-наукового інституту права було організовано та проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Національна ідея та правосвідомість в умовах трансформації сучасного українського суспільства». За підсумками наукового заходу було прийнято резолюцію, в якій учасники проведеного заходу дійшли висновку, що перехід до нового рівня світоглядної культури третього тисячоліття є досить складним процесом. Починається він з групи людей, які є носіями нової свідомості. Це викликає у суспільства відповідний резонанс та потребує виходу на нові рівні розвитку формування духовності, світоглядних позицій, активного ставлення до процесів національного будівництва в Україні.
Виходячи з цього, наукове товариство звертає увагу на цінності, які є характерними для українського народу та відображають його менталітет, сприяють формуванню настроїв, мотивів, інтересів, спрямованих на відродження української державності.
На запрошення кафедри відгукнулося чимало відомих українських науковців – представників провідних вищих юридичних закладів та академічних установ України. Це є свідченням того, що наукова еліта, науково-педагогічні працівники, студентство не залишаються осторонь проблем національного розвитку нашої країни. На початку конференції зі вступним словом виступили: Павло Володимирович Пашко – д.е.н., професор, заслужений діяч науки і техніки України, в.о. ректора Національного університету ДПС України; Віктор Володимирович Назаров – д.ю.н., професор, директор Навчально-наукового інституту права та Анатолій Євгенійович Шевченко – д.ю.н., професор, завідувач кафедри теорії права та держави.  Питання, що обговорювались: менталітет як основа формування правосвідомості та правової культури; формування української національної ідеї: історична ретроспектива; проблеми націотворення на основних етапах розвитку українського суспільства; правосвідомість як необхідний елемент модернізації правової системи України; правова культура владних суб’єктів: стан та перспективи; особливості правової свідомості в умовах формування правової держави в Україні; національна єдність як чинник Революції гідності; українська національна ідея та сучасна конституційна реформа в Україні.
На пленарному засіданні на проблемних питаннях зосередили увагу: Селіванов Анатолій Олександрович, д.ю.н., професор, академік Національної Академії Правових наук України, постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України; Оніщенко Наталя Миколаївна, д.ю.н., професор, академік Національної Академії Правових наук України, завідувач відділу теорії держави і права Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України; Шевченко Анатолій Євгенійович, д.ю.н., професор, завідувач кафедри теорії права та держави Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України; Недюха Микола Петрович, д.філософ.н., професор, завідуючий кафедрою теорії та історії держави і права Міжрегіональної Академії управління персоналом; Медвідь Федір Михайлович, кандидат філософських наук, доктор наук в галузі політології, професор Міжнародної Кадрової Академії, професор кафедри історії та теорії держави і права Міжрегіональної Академії управління персоналом.
В обговоренні та дискусії також брали активну участь як гості конференції, так і науково-педагогічні працівники кафедри. Зокрема: Нижник Ніна Романівна, д.ю.н., професор, чл.-кор. АПрН України, професор кафедри теорії права та держави Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України; Лощихін Олександр Миколайович, д.ю.н., професор, в.о. декана економіко-правового факультету Академії муніципального управління; Топчій Василь Васильович, д.ю.н., професор, завідувач кафедри кримінального права та кримінології Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України; Доценко Віктор Олегович, д.іст.н., доцент, професор кафедри теорії права та держави Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України; Старостюк Алла Вікторівна, к.ю.н., доцент, доцент кафедри теорії права та держави Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України; Кармаліта Марія Володимирівна, к.ю.н., доцент, доцент кафедри теорії права та держави Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України; Гапоненко Людмила Віталіївна, к.ю.н., доцент, доцент кафедри теорії права та держави Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України; Гордієнко Михайло Григорович, к.політ.н., доцент, доцент кафедри філософії та політології Національного університету ДПС України; Кондуков Андрій Юрійович, к.іст. н., доцент кафедри теорії права та держави Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України; Линник Тетяна Василівна, к.ю.н., доцент, доцент кафедри теорії права та держави Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України; Сердюк Вікторія Олександрівна, к.ю.н., доцент, доцент кафедри теорії права та держави Навчально-наукового інституту права Національного університету ДПС України та ін.
Підсумком проведеного заходу є видання збірника тез наукових доповідей учасників конференції.
 
    З нагоди відзначення Міжнародного дня прав людини за ініціативи ННІ права та Українського центру захисту прав людини (кафедра теорії права та держави) 11 грудня відбувся круглий стіл на тему: «Нюрнберзький процес: ретроспектива та його уроки».
 
    Модератором наукового заходу виступила Ельвіра Валентинівна Тітко, яка привітала всіх присутніх і зазначила: «Сьогодення вказує на те, що не дивлячись на сформовані механізми захисту прав людини, як на національному так і на універсальному та регіональному рівнях, світ має безліч проблем у сфері захисту прав людини, особливо дивлячись на події, через які проходить сьогодні Україна. Саме тому, можливо, символічним чи практичним знову стало повернення у минуле, в умови Другої світової війни, результати якої принесли численні людські жертви, що стало значним поштовхом до побудови потужного механізму захисту  прав людини».
    Експерт з міжнародних стандартів прав людини, радник із зв’язків з Парламентом і громадянським суспільством Алан Скурбаті розкриваючи суть міжнародного права, наголосив на тому, що головна відмінність міжнародного права від національного – відсутність механізму примусу. Саме цим обумовлена особлива роль міжнародних декларацій та конвенцій у механізмі захисту прав людини. Також, у своєму вступному слові професор Скурбаті навів приклади зі своєї практики та зауважив важливість правильного визначення обставин за яких правопорушення визначається як «порушення прав людини».
До привітального слова долучилися: директор ННІ права В.В. Назаров; завідувач відділу європейського права та міжнародної інтеграції Інституту законодавства Верховної Ради України, голова Київської міської організації правників О.О. Гріненко; науковий співробітник відділу міжнародного права та порівняльного правознавства Інституту держави та права ім. В.М. Корецького НАН України М.І. Куртинець.  
Щоб зануритись у судовий процес для спроби осмислення передумов встановлення нацистського режиму в Німеччині, а також причин Другої світової війни, як з боку Німеччини, так і з боку союзників, і головне роль, значення та місце прав людини у світі, учасники круглого столу переглянули документальний фільм Крістіана Деляжа «Нюрнбернг: нацисти перед обличчям своїх злочинів», після чого перейшли до обговорення.
Трибунал у Нюрнберзі (це місто обрано невипадково, адже саме у ньому регулярно проходили з’їзди фашистської партії НСРПН) був не простою помстою переможців, а виваженим і послідовним судовим процесом, під час якого звинуваченим висували неспростовні докази. Про його неупередженість свідчить хоча б те, що лише 12 злочинців були засуджені до страти, хтось отримав пожиттєве ув’язнення або великий термін, а решту навіть визнали невинними...
    Учасники наукового заходу дійшли висновку, що Нюрнберзький процес над військовими злочинцями є важливим прецедентом у міжнародному правосудді, адже практично всі лідери фашистської Німеччини, які опинилися на лаві підсудних, не визнавали своєї провини, мотивуючи це тим, що вони виконували накази. Але це жодним чином не звільняє військових злочинців від відповідальності, про що обов’язково мають пам’ятати наступні покоління.
    Говорячи про спадщину Нюрнберзького трибуналу необхідно пам’ятати про неприпустимість фальсифікації історії і застосування практики подвійних стандартів, про значущість сторінок історії Нюрнберзького процесу для запобігання агресії і збереження миру, щоб вміти протистояти світовому злу в будь-якому образі.
                    
 
    Участь кафедри теорії права та держави у Всеукраїнському тижні права

7 грудня в Інституті держави і права імені В. М. Корецького НАН України відбулося урочисте відкриття Всеукраїнського тижня права. З вітальним вступним словом виступили директор Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, академік НАН України Ю. Шемшученко, заступник Міністра юстиції України Г. Гецадзе. В урочистостях брали участь відомі юристи-практики, науковці, представники органів державної влади та міжнародних організацій, серед яких: голова Конституційного Суду України Ю. Баулін, директор Інституту законодавства Верховної Ради України О. Копиленко, завідувач відділу теорії держави і права Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України Н. Оніщенко, ректор ТОВ «Академія адвокатури України» Т. Варфоломеєва, ректор Київського університету права НАН України Ю. Бошицький, керівник Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Д. Вон, представник Координатора проектів ОБСЄ в Україні Н. Беца, голова Координаційної ради молодих юристів України при Міністерстві юстиції України А. Бутенко.
Від кафедри теорії права та держави у заході брали участь:
М. Кармаліта, к.ю.н., доцент, заступник завідувача кафедри з наукової роботи;
В. Дидова, магістр кафедри (ПМД-15-1);
Ю. Ворона, голова НТСК кафедри, студентка (ПБ-14-3);
А. Харченко, студентка (ПБ-14-8). 
7 жовтня 2015 року відбувся науково-практичний круглий стіл на тему «Професія юриста в сучасних умовах розбудови правової держави в Україні: теорія та практика»
 
Особливістю проведеного заходу було те, що в ньому взяли участь не лише студенти, курсанти, професорсько-викладацький склад кафедри, а й науковці з інших вищих навчальних закладів та практикуючі юристи. На запрошення Шевченка Анатолія Євгенійовича у круглому столі брали участь успішні фахівці-юристи. Зокрема, Бадахов Юрій Назірович – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, Трубін Ігор Олексійович – кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник, в.о. завідувача науково-дослідної лабораторії НДІ фінансового права та Олександр Миколайович Лощихін – доктор юридичних наук, професор, декан економіко-правового факультету Академії муніципального управління.
З вітальним словом перед учасниками круглого столу виступили в.о. ректора, д.е.н., професор Павло Володимирович Пашко та директор Навчально-наукового інституту права д.ю.н., професор Віктор Володимирович Назаров.
 
 
 
Керівники вузу та інституту нагородили активних учасників студентського наукового товариства кафедри теорії права та держави почесними грамотами та збірниками наукових студентських робіт.
Особливу зацікавленість серед учасників круглого столу викликали доповіді д.ю.н., професора, член-кореспондента АПрН України Ніни Романівни Нижник та декана економіко-правового факультету Академії муніципального управління Олександра Миколайовича Лощихіна. Виступаючі  підняли питання організації підготовки майбутніх юристів в Україні та їх подальше працевлаштування в органах юстиції, нотаріату та науково-дослідних установах. Зокрема, в дискусії взяли участь: Дей Марина Олександрівна, Старостюк Алла Вікторівна, Сердюк Вікторія Олександрівна, Доценко Віктор Олегович, Чорна Ірина Вікторівна, Кандуков Андрій Юрійович, Гапоненко Людмила Віталіївна, Кармаліта Марія Володимирівна.
Студенти та курсанти – учасники наукового товариства кафедри, брали активну участь у роботі круглого столу, серед найактивніших студентів Вікторія Дидова, Оксана Шмегельська, Ярослава Палій, Максим Овдієнко, Денис Місяць та інші. З змістовними доповідями виступили викладачі і студенти Академії муніципального управління. Зокрема, к.ю.н. завідувач кафедри спеціально-правових дисциплін Ганна Анатоліївна Гробова, к.н. з держ. упр. в.о. завідувача кафедри загальноправових  дисциплін Оксана Володимирівна Євсюкова та студентка третього курсу Таміла Ревуцька.
 
Підводячи підсумки, в.о. ректора Павло Володимирович Пашко зауважив, що проведення таких заходів дає можливість налагодити тісний контакт між практичними працівниками, науково-викладацьким складом інституту, студентами і курсантами. Це дозволяє поєднувати набуті теоретичні знання та практичний досвід, визначати проблемні аспекти на шляху здобуття та реалізації юридичної професії.
    
 
 
 
Науково-практична конференція «День пам’яті і День Перемоги: історико-правові аспекти Другої світової війни»

13 травня у Національному університеті ДПС України відбулася науково-практична конференція, присвячена 70-річчю Перемоги у Другій світовій війні. Відкриття заходу ознаменувалося покладанням квітів до Меморіалу загиблим воїнам.

Участь у конференції, ініціатором проведення якої виступила кафедра теорії та історії держави і права, взяли вчені історики, дослідники Другої світової війни. Зокрема, д.і.н., професор, завідувач відділу Історії України періоду Другої світової війни Національної академії наук України О.Є. Лисенко; д.і.н., професор, дослідниця історії України періоду Другої світової війни Т.В. Вронська; к.і.н., доцент, полковник у відставці, начальник Галузевого державного архіву матеріалів органів державної безпеки УРСР та України, при Службі безпеки України 2011–2014 рр. С.П. Лясковська; к.ю.н., доцент, полковник податкової міліції, Герой Чорнобиля, поет, письменник М.С. Мазуренко; к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права Національного університету ДПС України Н.Г. Грицишин. А також організаційний комітет у складі: голова − В.В. Назаров, д.ю.н., професор, в.о. директора навчально-наукового інституту права; члени оргкомітету з числа професорсько-
викладацького складу кафедри теорії та історії держави і права: А.Є. Шевченко, д.ю.н., професор кафедри; О.А. Калганова, к.ю.н., професор кафедри; А.В. Старостюк, к.ю.н., доцент кафедри.
Друга світова війна, в якій взяла участь 61 країна світу, серед них і Українська республіка, що входила до складу СРСР, належить до числа тих подій, що визначили маршрут світової історії другої половини ХХ сторіччя. «Війна розколола історію українського народу на три епохи: довоєнну, воєнну та повоєнну, – зазначив в.о. ректора П.В. Пашко, відкриваючи конференцію. – У світі небагато країн, на долю яких Друга світова війна вплинула так радикально, як на долю України та її мешканців. Силове поле її не припинило своєї дії і нині, розколюючи вже й сучасне суспільство також на три уламки: на прибічників визначення цієї війни як визвольної і справедливої, на тих, хто вважає, що війна не була українською вітчизняною, а навпаки, загарбницькою щодо України, і, нарешті, на байдужих».
У ході роботи учасники конференції сформулювали цілий ряд важливих питань, яким були присвячені дискусії: формування високого патріотизму та національної свідомості громадян, формування громадянського суспільства в умовах «гібридної війни» Росії проти України.
Студентами та курсантами Університету були надіслані 35 тез доповідей, які будуть опубліковані у збірнику матеріалів конференції.
Гостей заходу відзначено листами подяки за участь у конференції, а студентам вишу, які виступили з доповідями, вручено сертифікати учасників.

 
Науково-практична конференція «Ціннісно-правові засади сучасних інтеграційних процесів в Україні»
21 квітня в Інституті держави і права ім. М.В. Корецького НАН України відбулася щорічна науково-практична конференція «Ціннісно-правові засади сучасних інтеграційних процесів в Україні». У конференції взяли участь провідні фахівці у галузі теорії та історії держави і права, конституційного права, фахівці у сфері порівняльного права та сучасного міжнародного права.
Активну участь у роботі конференції взяли науково-педагогічні працівники кафедри теорії та історії держави і права Національного університету ДПС України, зокрема, з доповідями про ціннісний вимір позитивного права: д.ю.н., професор, завідувач кафедри А.Є. Шевченко та к.ю.н., доцент А.В. Старостюк; про впив правової доктрини на правове регулювання: к.ю.н., доцент О.А. Калганова, к.ю.н., доцент М.В. Кармаліта; про правове забезпечення фіскальної політики в контексті сучасних інтеграційних процесів: старший викладач А.М. Талах; про ціннісно-правові аспекти конкретизації нормативно-правових актів: асистент кафедри І.В. Чорна.

 
«Роль громадянського суспільства в контексті здійснення законодавчої влади»

17 лютого на кафедрі теорії та історії держави і права юридичного факультету Національного університету ДПС України відбулась заочна науково-практична конференція «Роль громадянського суспільства в контексті здійснення законодавчої влади». У роботі конференції взяли участь як професорсько-викладацький склад кафедри, так і науковці з інших вітчизняних ВНЗ. На кафедру надійшла 21 стаття, із них 10 статей від співробітників кафедри. Учасники конференції підняли актуальні для сучасної української юридичної науки питання. А саме: роль і місце в політичній системи України громадських організацій, громадських рухів та політичних партій, реформування політичних інститутів у межах конституційної реформи, а також реформування вітчизняного законодавства. За результатами роботи, було прийнято резолюцію і вирішено видати збірку матеріалів конференції.
 
 
З початку нового навчального року кафедра теорії та історії держави і права провела декілька наукових заходів. Зокрема, 16 жовтня 2014 року відбувся студентський науково-практичний круглий стіл на тему «Професія юриста в сучасних умовах розбудови правової держави в Україні: теорія та практика».
Особливістю проведеного заходу було те, що в ньому взяли участь не лише студенти, курсанти, а й професорсько-викладацький склад кафедри. Зокрема, в дискусії взяли участь: Старостюк Алла Вікторівна, Сердюк Вікторія Олександрівна, Доценко Віктор Олегович, Чорна Ірина Вікторівна, Кандуков Андрій Юрійович, Гапоненко Людмила Віталіївна, Кармаліта Марія Володимирівна, Боярчук Сергій Миколайович. На запрошення Вітюк Дарії Любомирівни у круглому столі брали участь випускники юридичного факультету минулих років. Зокрема, Леся Михайлівна Коваленко – кандидат юридичних наук, доктор філософії, начальник видавничого відділу – відповідальний секретар журналу «Бюлетень міністерства юстиції», Анатолій Миколайович Іскоростенський – кандидат юридичних наук, доцент, заступник голови Києво-Святошинського району та Наталія Олексіївна Клочун – представник юридичної компанії «Arzinger», яка входить в п’ятірку кращих в Україні і вже понад 10 років надає свом клієнтам високоякісні юридичні послуги.
Студенти та курсанти – учасники наукового товариства кафедри, брали активну участь у роботі круглого столу, серед найактивніших студентів Аніта Луценко, Максим Тесляр, Катерина Лахман, Юрій Велько, Світлана Навроцька, Вікторія Дидова, Ірина Козак, Яна Слабоуз та інші.
Учасники жваво підтримали ініціативу Анатолія Євгенійовича Шевченка щодо опублікування матеріалів круглого столу та визначення подібних заходів доброю факультетською традицією.
Через місяць, 14 листопада 2014 року, викладачі кафедри взяли участь у студентському науково-практичному круглому столі «Формування правової свідомості та культури юриста в сучасній України». Під час круглого столу студенти спільно з викладачами обговорювали проблему моральності сучасних юристів. З доповідями виступили учасники студентського наукового товариства Адріана Васко, Христина Захарова, Альона Горптовенко, Христина Качак та ін. Активно брали участь у дискусії Сердюк Вікторія Олександрівна та Чорна Ірина Вікторівна.
Підводячи підсумки, декан юридичного факультету Назаров Віктор Володимирович зауважив, що проведення таких заходів дає можливість налагодити тісний контакт між практичними працівниками, науково-викладацьким складом факультету, студентами і курсантами. Це дозволяє поєднувати набуті теоретичні знання та практичний досвід, визначати проблемні аспекти на шляху здобуття та реалізації юридичної професії.
Але це не останній науковий захід кафедри в 2014 році. Нині кафедра спільно з Академією муніципального управління і Бердянським університетом менеджменту і бізнесу веде підготовку до проведення Міжвузівської студентської конференції на тему «ВПЛИВ «РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ» НА СВІТОГЛЯДНІ ПОЗИЦІЇ СУЧАСНОЇ МОЛОДІ».

 
«Я є народ, якого Правди сила
ніким звойована ще не була».
Павло Тичина
 
Непоборність сили Духу і сили Правди виявив український народ під час «Революції Гідності» на Майдані Незалежності в 2013−2014 рр.
Вшановуючи пам’ять Героїв Небесної Сотні та всіх тих, хто віддав своє життя в боротьбі за незалежність нашої країни і продовжує боронити суверенітет та відстоювати українську державність, кафедрою теорії та історії держави і права було ініційовано та проведено міжвузівську студентську практичну конференцію на тему «Вплив «Революції Гідності» на світоглядні позиції сучасної молоді», яка відбулася 16 грудня в конференц-комплексі Національного університету ДПС України.
На початку конференції із вступним словом виступила в.о. ректора університету Л.А. Савченко – д.ю.н., професор, заслужений діяч науки і техніки України.
На конференції були присутні: В.В. Назаров – д.ю.н., професор, декан юридичного факультету; Л.О. Нікітіна – к.ю.н., доцент, заступник декана юридичного факультету; С.М. Боярчук – заступник декана юридичного факультету; А.Є. Шевченко – д.ю.н., професор, завідувач кафедри теорії та історії держави і права; О.М. Лощихін – д.ю.н., професор, декан юридичного факультету Академії муніципального управління; С.В. Форостяна – к.ю.н., доцент, завідувач кафедри кримінально-правових дисциплін Академії муніципального управління; М.В. Гусятинський – к.т.н., доцент, завідувач кафедри менеджменту; Л.С. Воробйова – д.ф.н., професор, завідувач кафедри філософії та політології; Л.М. Касьяненко – д.ю.н., професор, завідувач кафедри фінансового права; П.В. Цимбал – д.ю.н., професор, завідувач кафедри кримінального права, процесу та криміналістики; Т.О. Мацелик – д.ю.н., професор кафедри господарсько-правових дисциплін; Л.О. Тимченко – к.ю.н., професор кафедри міжнародного права; І.І. Шемелинець – к.ю.н., доцент, завідувач кафедри цивільно-правових дисциплін; С.О. Іванов – к.ю.н., доцент, заступник завідувача кафедри цивільно-правових дисциплін; К.В. Глущенко – заступник завідувача з наукової та фахової роботи кафедри міжнародного права; А.В. Старостюк – к.ю.н., доцент, заступник завідувача кафедри теорії та історії держави і права; Д.Л. Вітюк – заступник завідувача кафедри з наукової та фахової роботи; О.А. Калганова – к.ю.н., професор кафедри; В.О. Доценко – к.і.н., доцент; В.О. Сердюк – к.ю.н., доцент; Л.В. Гапоненко – к.ю.н., доцент; Т.В. Линник – к.ю.н., доцент; Т.М. Супрун – к.ю.н., доцент кафедри; О.В. Шпильківська – кандидат філологічних наук, доцент; А.М. Талах – старший викладач; І.В. Чорна – асистент.
На адресу учасників конференції надійшли звернення від активіста Євромайдану, учасника російсько-української війни 2014 року В.З. Парасюка та українського правника і політика М.О. Кадикала.
Своїми думками про вплив «Революції Гідності» на розвиток української держави та громадянського суспільства поділилися В.В. Назаров, А.Є. Шевченко, О.М. Лощихін, С.В. Форостяна.
Проявляючи активну позицію та власне бачення подій, які відбулися на Майдані Незалежності під час «Революції Гідності», з доповідями виступили студенти Національного університету ДПС України: Іван Добаш (ПБі-13-1), Дмитро Вуколов (ПБ-12-2), Роман Величко (ПБ-12-6), Злата Шпильківська (ПБі-13-1), а також студенти Академії муніципального управління: Вікторія Ромащенко (Юм-51), Таміла Ревуцька (Ю-22), Анатолій Уваров (Юм-51).
Із заключним словом виступив д.ю.н., професор, декан юридичного факультету В.В. Назаров, який вказав на значимість проведеного заходу і необхідність подальшого вивчення проблем формування світоглядних позицій сучасної молоді.
Результатом роботи міжвузівської студентської практичної конференції «Вплив «Революції Гідності» на світоглядні позиції сучасної молоді» стала резолюція, в якій організатори та учасники проведеного заходу дійшли висновку, що процес розбудови громадянського суспільства та правової держави в Україні супроводжуватиметься модернізацією всіх сфер життєдіяльності суспільства. Молоде покоління, виступило як рушійна сила в боротьбі проти приниження людської гідності, нехтування правами і свободами громадян, що знайшло своє відображення під час подій 2013−2014 рр. на Майдані Незалежності.