Leczenie, zabiegi - Stulejka

Stulejka jest patologią w budowie prącia polegającą na zwężeniu kanału napletka uniemożliwiającym lub utrudniającym odprowadzanie napletka.   W zależności od stopnia zaawansowania występuje w stanie spoczynku lub tylko w czasie wzwodu. Za stulejkę uważa się również taki stan, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje ucisk i ból.  Może dojść do zablokowania napletka w tej pozycji  i  do konieczności pilnej interwencji urologicznej. Stulejka może występować od urodzenia lub pojawić się w każdym innym wieku, zwykle wskutek nie leczonych stanów zapalnych w obrębie narządów płciowych. Wczesna wizyta u specjalisty urologa może zapobiec powstaniu tej patologii i uniknąć konieczności leczenia operacyjnego stulejki - obrzezania lub plastyki napletka.

Patologią często towarzyszącą stulejce lub też występującą samodzielnie jest zbyt krótkie wędzidełko, które również może powodować problemy w odprowadzaniu napletka lub być powodem wyginania ku dołowi żołędzi prącia w stanie wzwodu. Silne pociąganie wędzidełka często powoduje jego przerwanie co skutkuje intensywnym krwawieniem. Po zerwaniu wędzidełka powstają brzydkie blizny mogące powodować bóle oraz dalsze uszkodzenie tkanek. Ponadto wada ta może skutkować występowaniem tzw. przedwczesnego wytrysku i prowadzić do znaczących zaburzeń w sferze intymnej.
Stulejkę i krótkie wędzidełko należy leczyć operacyjnie
Jednak u małych chłopców nie każda patologia w budowie napletka jest stulejką więc istnieje szansa na uniknięcie zabiegu. 
Wczesna konsultacja wykonana przez doświadczonego urologa może zapobiec patologii i uchronić dziecko przed koniecznością plastyki napletka lub obrzezaniem. Leczenie wad napletka prowadzi urolog. Istnieje wiele metod postępowania operacyjnego - usunięcie stulejki. Najbardziej znaną metodą jest usunięcie napletka wraz ze zwężeniem - obrzezanie. W wyniku tej metody żołądź pozostaje "odkryta" co w początkowym okresie, do czasu jej zahartowania, powoduje nieprzyjemne wrażenia dotykowe. Różne rodzaje plastyki napletka również prowadzą do usunięcia stulejki lecz pozwalają na "oszczędzenie" możliwie dużej ilości napletka aby chociaż częściowo przykrywał on żołądź będącą "w spoczynku" a zsuwał się z niej podczas wzwodu i współżycia. Decyzję o rodzaju zabiegu mającego na celu usunięcie stulejki podejmują wspólnie: pacjent i urolog. Podjęcie właściwej decyzji wpływa znacząco na końcowy efekt leczenia oraz zachowanie sprawności narządu. Odpowiednio dobrany rodzaj zabiegu zapobiega powikłaniom w postaci ponownych zwężeń kanału napletka - nawrotom stulejki. Należy też pamiętać o możliwości wykonania szczepień ochronnych przeciwko WZWB (postępowanie zalecane przed wszystkimi zabiegami operacyjnymi)
***

Czytaj dalej - Jak leczyć stulejkę.

Ratalne finansowanie leczenia dzięki: "MediRaty"