Leczenie - nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Nie jest to jedno schorzenie lecz zespól zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych występujących w różnych chorobach urologicznych i mających różne przyczyny. Nietrzymanie moczu może być spowodowane infekcją układu moczowego, zaburzeniami czynności pęcherza moczowego, cewki moczowej przeszkodami w spływie moczu oraz zaburzeniami statyki mięśni miednicy.

Konieczna jest konsultacja urologiczna z zakwalifikowaniem do odpowiednich badań diagnostycznych w celu ustalenia przyczyny nietrzymania moczu. Wykonujemy kilka rodzajów badań urologicznych: badanie ogólne moczu, posiew bakteriologiczny moczu, poziom kreatyniny i glukozy w surowicy krwi, usg układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji, cysto-uretroskopię, badanie urodynamiczne lub uroflometryczne. Ilość i kolejność badań koniecznych do ustalenia przyczyny nietrzymania moczu nie jest stała u każdego pacjenta. Urolog ustala harmonogram postępowania dostosowany do rodzaju zaburzeń.

Nietrzymanie moczu nie jest problemem wstydliwym. 

Nietrzymanie moczu jest zaburzeniem dającym się wyleczyć. Skuteczność leczenia zależy od postawienia właściwej diagnozy oraz zastosowania odpowiedniej metody postępowania leczniczego. Zaburzenia trzymania moczu mogą być spowodowane chorobami nowotworowymi więc nie należy ich lekceważyć również z tego powodu.