Check Your Answers

Hopefully you all answered the units rates correctly.  The answers we were looking for are below.  If you did not get one of these unit rates, click on the link to the left of the item you got wrong and try again.

Broccoli

$1.61 per pound

Turkey

$1.12 per ounce

Lucky Charms

$.26 per ounce

Milk

$3.19 per gallon

Floor Cleaner

$6.07 per gallon or $1.52 per quart

If you finished correctly, add up how much money you would spend if you bought these five items from our three stores.  How much does it all cost when you total them up?
Comments