Aktualności

40-lecie - 2018r.
Jubileusz przynależności II LO do Szkół Stowarzyszonych UNESCO!

Jedyna w Zabrzu Szkoła Stowarzyszona UNESCO,
a jedna ze 109
w Polsce!
Najbliższa szkoła z tej sieci znajduje się w Katowicach.KONKURS POD PATRONATEM KOMITETU DS. UNESCO

Zapraszamy do udziału w VI edycji Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu (zakres: historia, kultura, literatura). plakat 2017
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. 

Finał konkursu: 8 grudnia 2017r.
Uświetni go wykład p. Dariusza Walerjańskiego
i wystawa prac malarskich zabrzańskiego artysty p. Józefa Jonika.
Patronat honorowy: 
  • Polski Komitet ds. UNESCO,
  • Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik,
  • Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego, Oddział w Zabrzu
 Goście honorowi:
  • Prezydent miasta Zabrze,
  • Dariusz Walerjański,
  • Józef Jonik.
Skład Jury:
  • Przewodniczący: Dariusz Walerjański,
  • Róża Mordyńska,
  • Agnieszka Gurnacz.

Główny organizator w szkole: Teresa Kasza;
Współpraca: Halina Binkowska, Klaudia Drewniok-Jagodzińska, Róża Mordyńska (CKPiZ, Przewodniczaca Sekcji Bibliotekarskiej)

Fundatorzy nagród:
ZKWK Kopalnia Guido,
 Teatr Nowy,
 Kąpielisko Aquarius,
Multikino,
Urząd Miejski Zabrze
ZNP Zabrze

KONKURS POD PATRONATEM

V edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu odbyła się 7 grudnia 2016r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu.
Uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić, ale również pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Zabrze – miasto z przeszłości światłem malowane”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu.
Konkursowi towarzyszyła także wystawa akwareli "Kanał sztolniowy oraz parki wypoczynkowe w Zabrzu" pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swoich pracach. 
Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną dzięki czemu laureaci z gimnazjów otrzymają także dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.KONKURS W BIULETYNIE UNESCO 2015/2016

Informacja o IV Miejskim Konkursie Wiedzy o Zabrzu pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO znalazła się w "Biuletynie 2015/2016. Przegląd Polskiego Komitetu ds. UNESCO".DZIEŃ TOLERANCJI

    22 grudnia 2015r. odbył się Dzień Tolerancji UNESCO. Uczniowie przedstawiali zwyczaje i obyczaje świąteczne w różnych krajach. Na stoiskach znalazły się ciekawe potrawy, charakterystyczne ozdoby świąteczne oraz życzenia świąteczne w różnych językach.WIECZÓR Z POEZJĄ

    W naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Poezji proklamowany przez UNESCO. W ramach "Wieczoru z poezją" odbyły się wykłady o poezji prowadzone przez uczniów i nauczycieli oraz warsztaty dramy, poezji śpiewanej, poezjoterapii i plastycznej interpretacji poezji. Całość uświetniały występy wokalne uczniów. Panowała miła i twórcza atmosfera. Na koniec wyniki prac grup warsztatowych zostały zaprezentowane szerokiemu gronu w auli. KONKURS W BIULETYNIE UNESCO


KONKURS POD PATRONATEM

   Zapraszamy do udziału w IV edycji Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu (zakres: historia, kultura, literatura) pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO zorganizowanym przez ZSO nr 5 z okazji 93 rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Finał konkursu odbedzie się 1 grudnia 2015ro godz. 10:00. Uświetni  go wykład historyka p. Dariusza Walerjańskiego i wystawa prac malarskich zabrzańskiego artysty p. Józefa Jonika. Więcej informacji na stronie https://sites.google.com/site/biblioteka2lozabrze/.


 DZIEŃ FILOZOFII 2015

W czwartek (tj. 19 listopada) będziemy obchodzili w naszej Szkole XIII Światowy Dzień Filozofii UNESCO
W tym roku zapraszamy Uczniów Gimnazjum i Liceum wraz z Nauczycielami do auli na krótkie spotkanie z filozofią.
Harmonogram wygląda następująco:
9:00 - W Atenach (spotkanie dla Gimnazjum, pierwsza tura),
10:00 - W Atenach (spotkanie dla Gimnazjum, druga tura),
11:00 - prelekcja dla Uczniów Liceum (p. Piotr Antczak).
SZLAKIEM UNESCO PRZEZ WŁOCHY

Kolejny raz młodzież II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu oraz Gimnazjum nr 2 w Zabrzu podążała szlakiem UNESCO, tym razem przez Włochy. Cudowna Wenecja, słoneczne Rimini, piękny starożytny Rzym i Watykan stały się głównym celem wycieczki. Impreza miała miejsce od 23 -28 maja 2015r.OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI UNESCO

Od 16 kwietnia 2015r. zapraszamy na wystawę zatytułowaną "Z książką na wesoło" z okazji Międzynarodowego Dnia Książki UNESCO. Wyeksponowane zostały również wyniki Wyborów Książek w liceum i gimnazjum. Wystawa znajduje się na holu liceum i gimnazjum obok sekretariatów.

Organizujemy również zbiórkę książek wszelakich,
Wam nieprzydatne posłużą innym!
Jeśli masz nieprzydatne/mało używane książki przynieś do
biblioteki szkolnej.


SPOTKANIE W RAMACH PROJEKTU W CZĘSTOCHOWIE


19 marca 2015r. uczestniczyliśmy w spotkaniu uczniów naszego Zespołu (liceum i gimnazjum) z uczniami VI LO im. Dąbrowskiego w Częstochowie, pod opieką szkolnych koordynatorów ds. UNESCO p. Teresy Kaszy i Danuty Myl, w ramach projektu śląskich Szkół Stowarzyszonych "MIESZKAMY NA ŚLĄSKU. CO NAS WYRÓŻNIA?". Celem projektu było zapoznanie się z działalnością UNESCO innych szkół na Śląsku oraz przedstawienie ciekawych miejsc w swoich miastach, czyli tego co nas wyróżnia. Po oficjalnej części w szkole i zaprezentowaniu interesujących miejsc w Zabrzu i Częstochowie zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę po mieście. Zwiedziliśmy Jasną Górę, a tam zobaczyliśmy gotycką Kaplicę z Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bazylikę, zespół zabudowań klasztornych, sale muzealne (Bastion św. Rocha, Muzeum 600-lecia), a przede wszystkim mieliśmy okazję zwiedzenia przepięknej biblioteki klasztornej, która nie jest na co dzień dostępna dla turystów.

 PROJEKT "MIESZKAMY NA ŚLĄSKU. CO NAS WYRÓŻNIA?"

    W październiku 2014r. szkolni koordynatorzy ds. UNESCO przystąpili do projektu śląskich Szkół Stowarzyszonych "MIESZKAMY NA ŚLĄSKU. CO NAS WYRÓŻNIA?" wraz z VI Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrowskiego z Częstochowy. Do projektu zostały zaproszone również inne szkoły z naszego województwa. Celem projektu jest zapoznanie się z działalnością w ramach UNESCO innych szkół na Śląsku oraz przedstawienie ciekawych miejsc w swoich miastach, czyli tego co nas wyróżnia.   
19 marca w Częstochowie odbędzie się spotkanie uczniów naszego Zespołu z uczniami VI LO w Częstochowie. Efekty współpracy można oglądać na witrynie Google

DZIEŃ TOLERANCJI UNESCO

19 grudnia 2014r. zorganizowana została w naszej szkole druga edycja projektu Dnia Tolerancji UNESCO. W tegorocznym wydaniu skupiliśmy się na różnorodności języków na świecie, dlatego przewodniczący klas wylosowali języki obce, które będą tematem przewodnim w klasach. Uczniowie przygotowali:
- stoiska, których centralnym punktem było hasło "Wesołych Świąt" w danym języku,
- najważniejszy akcent w tej edycji projektu stawialiśmy na naukę zwrotów grzecznościowych, a wśród nich: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, itp.
- trzecim punktem projektu było przygotowanie piosenki o tematyce świątecznej,    w danym języku.


Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Zdjęcie   Zdjęcie Zdjęcie


FINAŁ KONKURSU POD PATRONATEM POLSKIEGO KOMITETU DS. UNESCO

W środę, 3 grudnia 2014r. odbył się w naszej szkole finał „III Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zabrzu", który otrzymał patronat honorowy Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik i Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Zastępca Prezydenta Miasta Krzysztof Lewandowski osobiście uczestniczył w zmaganiach uczestników. Imprezie towarzyszył wykład historyka Dariusza Walerjańskiego „Zabrzańskie skarby i niezwykłości" oraz wystawa akwareli „Spojrzenie w przeszłość. Przemysłowe Zabrze w akwareli" pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swojej pasji. Podczas imprezy uczestnicy sprawdzili i pogłębili swoją wiedzę o naszym mieście. Organizatorzy: Teresa Kasza, Danuta Myl, Halina Binkowska, Klaudia Drewniok -Jagodzińska.


OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA FILOZOFII UNESCO

20 listopada 2014 r. obchodziliśmy XII Światowy Dzień Filozofii.
Z tej okazji została zorganizowana wystawa plakatów i biografii wybranych filozofów wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Rozdawano okolicznościowe ulotki i biuletyny, a na drzwiach klas znalazły się sentencje znanych filozofów. Obchody uświetniła prelekcja p. dr Agnieszki Woszczyk z Instytutu Filozofii WNS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


KONKURS Z PATRONATEM

   Zapraszamy do udziału w III edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zabrzu (zakres: historia, kultura, literatura) pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO zorganizowanym z okazji 92 rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich przez ZSO nr 5. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 października 2014r. na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl.
   Etap szkolny: 28 października 2014r.
   Finał konkursu: 3 grudnia 2014r.  uświetni wykład historyka p. Dariusza Walerjańskiego.
i wystawa prac
malarskich zabrzańskiego artysty p. Józefa Jonika
.
   Organizatorzy: Teresa Kasza, Danuta Myl, Halina Binkowska, Klaudia Drewniok-Jagodzińska.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FILOZOFII UNESCO

20 listopada 2014 r. będzie zorganizowany Dzień Filozofii w naszej Szkole, w skład którego wejdą:

- wystawa plakatów oraz biogramów i nurtów filozoficznych wymienionych myślicieli wykonanych przez zespoły klasowe ( Tomasz z Akwinu, Niccolo Machiavelli,  św. Augustyn, Sokrates, Kartezjusz, J.J. Rousseau, Immanuel Kant, Artur Schopenhauer, Józef Tischner, Tadeusz Kotarbiński, Platon, Karol Wojtyła, Arystoteles).

- okolicznościowy biuletyn oraz ulotki,
- złote myśli rozwieszone na terenie Szkoły,
-  spotkanie z filozofem lub wyjście do Wydziału Nauk Społecznych Instytutu Filozofii UŚ w Katowicach.

Organizatorzy: Adam Szwedka, Małgorzata Hluzow.


JUBILEUSZ 35-lecia DZIAŁALNOŚCI II LO W PROGRAMIE SZKÓŁ STOWARZYSZONYCH UNESCO

        28 marca 2014r. w ZSO nr 5 w Zabrzu odbył się Jubileusz "35-lecia działalności II LO w Programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik. Współorganizatorem imprezy była Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”.

    W uroczystości uczestniczyła Koordynator projektu z Polskiego Komitetu ds. UNESCO, władze miasta, dyrektorzy zabrzańskich szkół, przedstawiciele Szkół Stowarzyszonych z województwa śląskiego (z Katowic, Bielsko-Białej i Częstochowy) oraz uczniowie.

    Podczas imprezy nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez koordynatora z UNESCO Marię Belinę-Brzozowską, prezydenta Krzysztofa Lewandowskiego (absolwent II LO) i dyrektora szkoły Liliannę Winter. Jubileuszowi towarzyszyły występy artystyczne i warsztaty dramowe "Każdy jest inny, wszyscy są równi". Zgromadzonym zaprezentowano działalność szkoły w projekcie. Goście mieli również okazję zwiedzić poziom 320 Kopalni Guido.