Ulf Söderström

CV   Research   Conference Discussions   Teaching   Contact

 

I am Deputy Head of the Monetary Policy Department of Sveriges Riksbank (the central bank of Sweden). I am also a Research Fellow at the Centre for Economic Policy Research (CEPR), and an Associate Editor of the Scandinavian Journal of Economics.

From September 2003 until August 2008, I was first Assistant Professor and then Associate Professor of economics at the Department of Economics of Bocconi University in Milan, Italy, and a Research Fellow at the Innocenzo Gasparini Institute for Economic Research (IGIER). From September 2008 until February 2011 I was a researcher and policy advisor at the Riksbank, and from March 2011 until December 2014 I was head of the Modelling Division at the Monetary Policy Department.

This web page contains detailed information about my research, teaching, and other interests. Some of this information is also available on my Riksbank web page.

 

Disclaimer

This is my private web page. Any views expressed here are my own and should not be interpreted as reflecting the views of the Executive Board of Sveriges Riksbank.