Uchwyty do telewizorów

Jaki uchwyt do telewizora wybrać?

Malejące ceny płaskich telewizorów sprawiają, że coraz chętniej i coraz częściej wymieniamy je w swoich domach i firmach. Jedną z największych zalet oferowanych przez te urządzenia są kompaktowe rozmiary. Dzięki nim, telewizor bez trudu można powiesić na ścianie, zwiększając tym samym możliwość dowolnego aranżowania pomieszczeń. Aby to było możliwe, potrzebny będzie wytrzymały uchwyt do telewizora.

Jak wybierać uchwyty do telewizorów, aby niezawodnie służyły nam przez cały czas? Należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak rodzaj materiału, z którego uchwyt telewizyjny został wykonany, rozmiar, rozmieszczenie otworów montażowych, a także zalecana nośność, określona przez producenta. Każdy sprzedawany w sklepach uchwyt do telewizora posiada niezbędną specyfikację, pomagająca w wybraniu modelu. Podział uchwytów może być realizowany na kilka sposobów: pod kątem przekątnej matrycy telewizora, wagi, oraz zewnętrznych wymiarów obudowy.

Pokusą dla wielu klientów może być tani uchwyt do telewizora, najczęściej produkcji chińskiej. Jego wygląd zewnętrzny w niczym nie różni się od krajowych wyrobów, różnica jednak polega na zastosowaniu gorszych gatunków metalu. W rzeczywistości kupując taki uchwyt otrzymujemy produkt o obniżonej wytrzymałości, niezdolnych do długotrwałego przenoszenia znacznych obciążeń – szczególnie w przypadku jeśli przekątna naszego telewizora przekracza 50''. Początkowa oszczędność przy zakupie szybko może okazać się koszmarem, gdy uchwyt zostanie uszkodzony przez ciężar urządzenia.

Uchwyt czy wieszak? Czym się różnią?

Będąc na etapie kupna nowego telewizora, z pewnością zaczniemy się zastanawiać nad jego przymocowaniem do ściany. Szczególnie jeżeli jest to nowoczesny i ultra płaski smart TV. Pojawia się wtedy pytanie – jak takie telewizor zamocować, aby wisiał bezpiecznie, a jednocześnie aby całość wyglądała estetycznie. Rozwiązaniem tego problemu może być uchwyt do telewizora lub wieszak. Czym różnią się oba elementy? Na który się zdecydować? Co trzeba o nich wiedzieć?

Mianem wieszaka na telewizor określa się najczęściej statyczny uchwyt, do którego przymocowawszy telewizor, nie mamy możliwości regulowania kąta jego obrotu i przechylenia. Wieszaki tego typu są przeznaczone do pomieszczeń, w których raz ustawiony telewizor takim będzie musiał pozostać przez cały czas. Ich zaletą jest wytrzymałość, brak elementów ruchomych i stosunkowo niskie ceny.

Obok wieszaków mamy do wyboru również obrotowy uchwyt do telewizora. Jest to urządzenie znacznie bardziej złożone, które posiada jeden lub więcej ruchomych elementów, tak zwanych głowic. Ich obecność pozwala na ustawianie telewizora pod dowolnym kątem, oraz pozwala go pochylać w płaszczyźnie pionowej. Takie rozwiązanie docenimy wtedy, kiedy urządzenie znajduje się w pomieszczeniu wielofunkcyjnym, na przykład salonie. W takich miejscach często ogląda się telewizję z różnych miejsc – foteli, kanapy lub krzeseł przy stole. Są one najczęściej różnie rozmieszczone. W celu poprawy komfortu oglądania i dopasowania kąta ekranu, należy stosować uchwyt do telewizora z ruchomą głowicą. Co prawda jest on nieco droższy w zakupie, ale daje o wiele więcej możliwości, czyniąc popołudniowy relaks przed tv jeszcze przyjemniejszym.