Türi kiriku kella haud. Põhjasõja ajal maetud Türi kiriku kellad kiriku külje all asetsevasse jõkke. Peale sõja lõppu tahetud kellasid jälle jõest välja võtta. Mindud targalt nõu küsima, kuidas kellasid kätte saada. Tark ütelnud: "Kellasid tuleb välja tõmmata 7 paari musta härgade ja villase köiega." Pühapäeval jutluse ajal mindud jõe äärde. Kellad olnud juba vee pinnal, kui õpetaja ütelnud kirikus: "Aamen", ja kellad vajunud suure raginaga tagasi. Küll on veel mitu korda tahetud kellasid välja tuua, kuid see pole õnnestunud. Rahvas räägib, et jaanipäeva öösel helisevad kellad jõe põhjas. Kelladega ühes maetud ka jõkke suur rahakast ja 50 puuda tinaERA II 221, 407 (28) < Türi < Pilistvere khk, Sagevere k – V. Tõnissoo < Karl Tõnissoo, 41 a (1939)

/„Arad veed ja salateed“ Järvamaa kohapärimus Koostanud Mari-Ann Remmel Tartu 2004/

 

Raudteel on Türi kujunemisel linnaks olnud oluline tähtsus. Kui 19. sajandi lõpus hakati rajama Tallinn-Viljandi raudteed, siis esialgu pidi see läbima Paidet. Kuna aga Paide raad raudteest keeldus, sest kartis, et rong toob linna sulisid, odava kauba tulek vähendab kaupmeeste kasusid, inimestel tekivad unehäired ja väheneb lehmade piimaand, siis märgiti raudtee maha Türi Püha Martini kiriku lähedale Alliku mõisalt ostetud maadele. 150,6 km pikkust raudteed hakati ehitama 1898. aastal Viljandist ja Tallinnast korraga. Esimene rong saabus Tallinna 18. juunil 1900, kuid ametlikult võeti raudtee vastu 1901. aasta 21. augustil.

Türi jaamahoone ehitati 1901. aastal. Seda on ümber ehitatud 1930. ja 1945. aastal.  1930.  aastal sai maja kahekorruselise kivist juurdeehitise. Sinna paigutati ametiruumid ja  teisele korrusele ehitati ametikorterid. Jaamahoones olid ooteruumid, kassa, sidejaoskond, telefonikeskjaam, telegraaf, einelaud. Türi jaama ansamblisse kuuluvad veel 20. saj alguses valminud  kaubaait ja 1930ndatel ehitatud  veetorn.

1997. aastal toodi Türi halvas seisus bussijaam üle raudteejaama ning rajati parkla ja bussipeatus. Murul leidis endale koha vana auruvedur. Algas jaamahoone renoveerimine. Hoone, kus asuvad personali töö- ja puhkeruumid, kassa ja reisijate ooteruumid,  avati pidulikult 12. jaanuaril 2000. aastal. 2002. aasta suvel avati jaamahoones söögikoht “Külla Jürile”.

Just Türi raudteejaamast on sobiv alustada tutvumist Eesti kevadpealinnaga!