Protiboženstvo‎ > ‎

Čo s kostolmi?
Zoznam podstránok

Na stránke sa pracuje.

V Moskve bolo do roka 1917 846 chrámov, ale do roka 1980 ich ostalo len 353. Skoro 500 chrámov bolo pre históriu a kultúru Ruska nenávratne stratených. Obnovenie chrámov po období prenasledovania náboženstva, ktoré v 20 storočí prežila Ruská pravoslávna cirkev pravdaže znamená, že občianska spoločnosť prehodnocuje situáciu v náboženstve a duchovno-morálne hodnoty potrebné v živote každého človeka, hovorí zástupca vedúceho Oddelenia vzťahov cirkvi a spoločnosti Georgij Roščin:

VATIKÁN. Vatikán vo štvrtok varoval talianskych biskupov pred odpredávaním opustených cirkevných miest. Ako dôvod uviedol, že zo starých kostolov investori môžu urobiť nočné kluby.

Čítajte viac: Zdroj tu. a tu.

V Nemecku sa t.č. uvažuje o premene využívania takmer 100 kostolov. Premýšľať o predaji kostolov núti nemeckých biskupov medzi iným citeľný pokles príjmov z cirkevnej dane a vysoké výdavky na ich obnovu. Meisner však spomenul aj rad iných dôvodov, prečo už nie je treba všetkých 20 000 katolíckych kostolov: pokles počtu obyvateľstva, nedostatok kňazov, postup sekularizácie, pokles počtu návštevníkov kostola, sťahovanie obyvateľstva z centra miest na ich okraj atď.

Zoznam tém:

https://svetkrestanstva.postoj.sk/29780/v-nemecku-napriek-protestom-zburali-historicky-kostol
 
V Nemecku napriek protestom zbúrali historický kostol 

Novorománsky kostol, ktorý stavali tri roky, zdemolovali za dva dni...Dvojvežový novorománsky Kostol sv. Lamberta, posvätený v roku 1891, bol jednou z posledných stojacich budov v zmienenej vysťahovanej obci, ktorú pohltí povrchová baňa na ťažbu lignitu.
V Nemecku napriek protestom zbúrali historický kostol
Tip na výlet: V kostole, kde sobášili Guinnessa, sa dnes čapuje jeho pivo Z kostola v Dubline bar a reštaurácia 

Pravé írske pivo Guinness vám tu však bude chutiť ešte o niečo viac. Nejde len o nádherný interiér niekdajšieho kostola, ale akúsi pridanú hodnotu mu dodáva fakt, že Arthur Guinness (otec Guinnessu), sa v tomto kostole aj sobášil (1761). 
Pintu tohto charakteristického sladkastého čierneho piva s hustou penou si tu môže dopriať nejeden návštevník hneď vedľa jeho busty aj dnes. Ročne bar navštívi okolo 600 tisíc návštevníkov. 
Na jednej strane obdivujú neporušený chór kostola, no na druhej strane si v strede kostola môžu sadnúť za stôl a vychutnať si svetoznáme pivo alebo si dať dobré jedlo. 
K najcennejším pokladom tejto budovy patria zachované vitrážové okná a organ, na ktorom si zahral aj Georg Friedrich Händel.
V kostole, kde sobášili Guinnessa, sa dnes čapuje jeho pivo
 
V Bruseli zatvoria tretinu kostolov.

V Bruseli čoskoro zatvoria až 35 kostolov z celkových 110 v rámci jednej z najväčších reorganizácií, ktoré kedy katolícka Cirkev zažila v tomto európskom hlavnom meste...Monsignor Jozef De Kesel, vtedajší biskup bruselského vikariátu, ktorý patrí  k ďalším dvom vikariátom v rámci rozdelenej diecézy Malines-Brusel, v tom roku ohlásil v pastierskom liste budúcu reorganizáciu jednotlivých farností. Dôvodom mali byť dve perspektívy: “pravdepodobnosť, že aktuálny počet farských spoločenstiev bude nad naše sily a možnosti kvôli klesajúcemu počtu katolíkov” a na druhej strane skutočnosť, že “vyšší počet farností a ich prítomnosť na celom území už nekorešponduje s reálnou pozíciou Cirkvi v našej modernej spoločnosti, ktorá je multináboženská a multikultúrna” (dnes už je v Bruseli viac praktizujúcich moslimov než praktizujúcich katolíkov). 
http://www.hlavnespravy.sk/v-bruseli-zatvoria-tretinu-kostolov/771217
 
V Palestíne zničili pozostatky starobylého chrámu.

Palestínska samospráva pre údajný nedostatok peňazí buldozérmi nechala zničiť vzácne archeologické nálezisko s pozostatkami byzantského chrámu starého pravdepodobne až 1800 rokov. Na jeho mieste bude stáť obchodné centrum.
http://img.nehnutelnosti.sk/stories/Magazin/221215_rada/10_Metal%20STAIRS%20structure_ph.%20Marco%20Campanini.jpgklikni
Z kostola bývanie

Sakrálny nádych svetskému bývaniu v bývalom talianskom kostolíku zo 14. storočia dodáva jeho prekrásna patina. V priestore sa vyníma vnútorná stavba, ktorá tvorí súkromné priestory bývania v dnes už energeticky efektívnej vile. So zaujímavým interiérovým osvetlením vyniknú jednotlivé zachovalé prvky z pôvodného kostola
 
100 ročný kostol premenený na farebný skate-park

Opustený kostol Svätej Barbory v Llanere zo začiatku 20. storočia bol premenený na skatepark. Nájdete ho v Španielsku. Viac tu: 
http://www.pulz.sk/100-rocny-kostol-premeneny-na-farebny-skate-park/http://asturiaspordescubrir.com/articulos/se-vende-iglesia/

 
Z kostola mešita.

NY. Rímsko-katolícky kostol sa dostal do užívania moslimskej komunity a tá rozhodla o odstránení kresťanských krížov.
Zdroj tu.

 
Striptíz v kostole v Litoměřiciach?

Pobúrenie na TV Gloria vyvolalo kultúrne podujatie na propagáciu kalendára pre hospic sv. Štefana. Ide však o bývalý  jezuitský kostol Zvestovania Panne Márii, ktorý je od roku 1992 vo vlastníctve Severočeksej galérie výtvarného umenia. Teda nešlo o akciu RKC.
Zdroje: tu a tu
Jezuitský kostel.JPG
 Kostel Zvěstování Panny Marie (Litoměřice)
 
klikni
Chrám Krista Spasiteľa

5.decembra 1931 začali v Sovietskom zväze v protináboženskej hystérii búrať chrám Krista Spasiteľa. Tento chrám bol postavený z vďaky za víťazstvo vo vojne s Napoleonom a nachádzali sa v ňom okrem bohatej výzdoby aj mromorové dosky s menami obetí, padlých vojakov v rusko-francúzskej vojne. Tieto dosky použili ako materiál, časť mramoru rozdrvili a posypali ním chodníky v parku.
Chrám odstrelili. Pamätníci tvrdia, že prvý odstrel  nevyšiel a bol potrebný ešte jeden. 

Na mieste chrámu mal byť postavený Dom sovietov, vyšší ako najvyšia budova vtedajšieho sveta a na jej vrchu mal byť Lenin s červenými reflektormi v očiach svietiace na cestu budovania komunizmu. Potom začala vojna. 
Na mieste zostala obrovská jama.

V roku 1958 na mieste zbúraného chrámu vybudovali snáď najväčšie vyhrievané kúpalisko na svete pod voľnou oblohou s priemerom 129,5 metra, Moskva. > 

Po prevratných rokoch glasnosti a perestrojky sa zasľúbená krajina ateizmu vrhla na obnovu svojich národných a náboženských koreňov a zničený chrám opäť postavili - údajne až za 500 miliónov dolárov, prevažne však z peňazí darov, zbierok a milodarov.


Autor: TvojOponet@gmail.com


Zaujímavé odkazy:
klikni

San Fernando v Madride

V roku 2006 Brick Awards ocenila realizovaný projekt architekta Linazasora José Ignácia. Išlo o prestavbu kostola San Fernando v Madride na knižnicu určenú pre potreby seminára.

Zdroj tu.


Skĺbenie ruiín kostola s požiadavkou na účelovú stavbu nakoniec viedlo k ocenenému projektu. Doporučujem kliknúť na link napravo ( Fotogaléria oceneného diela)San Fernando dejiny a súčasnosť.


Citujem:
Príkladom je slávna Pauluskirche vo Frankfurte, ktorá už za Goetheho čias bola pre nedostatočné využitie premenená na politické fórum (r. 1848 tam zasadalo Národné zhromaždenie). Nejde len o vonkajší vzhľad stavby. Inakšie ako pri továrenských halách a oceliarňach, bývalé kostoly nesú so sebou svoje osobitné pôvodné poslanie.
  

Zdroj: Zošity humanistov: Katolícka cirkev predáva 100 kostolov.


Dnes je kostol národnou pamiatkou. Na sklamanie mnohých kresťanofóbnych ateistov.
 
 
Lidice, kostol sv. Martina 

V júni 1942 bola vyvraždená a vypálená obec Lidice
Zrovnaný so zemou bol aj kostol sv. Martina.
A to ateisti stále tvrdia, že nacizmus bol kresťanský. Čo je to za kresťanskú ideológiu, ktorá ničí kresťanské pamiatky?
Pozvánka do fotogalérie 
klikni
Inou premenou prešielkostol v Maastrichte v Holandsku. Stalo sa z neho kníhkupectvo

Citujem:
Za skvostným architektonickým návrhom, ktorý dôvtipne spája minimalistické moderné prvky s veľkoleposťou starej budovy, stojí firma Merkx + Girod. Katedrála pochádza z roku 1294, disponuje obrovskými vysokými priestormi a poskytuje až 1200 metrov štvorcových obchodných plôch.Za zmienku stojí aj správa, že nebolo dovolené investorovi vstavať druhé poschodie do chrámu, čím by sa zničili nádherné fresky.
Pred rekonštrukciou slúžil kostol ako sklad bicyklov a bol dlhodobo nevyužívaný.

Kníhkupectvo v kostole.

Starý kostol sa zmenil na nádherné kníhkupectvo. (fotogaléria)

http://culturetripper.com/the-most-beautiful-bookstore-in-the-world-selexyz-dominicanen-maastricht-netherlands/

Stránka kníhkupectva Selexyz Dominikanen
Adresa:
Dominikanerkerkstraat 1

6211 CZ Maastricht
043 304 01 30
klantenservice.dominicanen@ selexyz.nl

Fotoalbum na Picasawebe
Biblioteka Selexyz Dominikanen (fotografie dokumentujúce aj staršie využitie ako na sklad či na zápasy v boxe.


 
Kolínsky dóm. 
Počas druhej svetovej vojny dostala katedrála sedemdesiat zásahov od spojeneckých bombardérov. Nezrútila sa a naďalej vyčnievala nad inak zničeným, so zemou zrovnaným mestom. Jej dominantná výška slúžila pilotom (bez GPS) ako vynikajúci navigačný bod, keď brázdili nemecký vzdušný priestor. Zo strategického hľadiska možno aj toto je dôvod, prečo sa predsa len zachovala.
Dnes je to najnavštevovanejšia pamätihodnosť v Nemecku, priťahuje 20 tisíc návštevníkov denne.


 
   
   
   
   
   
   
   


Comments