Cirkev.Vatikán.‎ > ‎

Články o kresťanstve a Cirkvi.
Čína a kresťanstvo.


Čína je krajinou zasľúbenou ateizmu a po mnohých rokoch potláčania viery a duchovného rozmeru života by mala byť zasľúbenou zemou nevercov. Mala by byť vzorovou krajinou, príkladom, kam môže a zákonite aj bude musieť dospieť ateizácia akejkoľvek krajiny.Umelo vnucovaná prázdnota prináša hlad po viere.Počet kresťanov v Číne vzrástol z mizivých 2,5 milióna na cca 70 miliónov a je zrovnateľný s počtom ideologotvorných komunistov... 

Cirkev a svet: Čina.
(Vnútropolitická situácia a jej dopady na kresťanstvo)

Úryvok:
...Keď sa pápežom stal Benedikt XVI., veľa sa diskutovalo o prioritách jeho pontifikátu. Po troch rokoch na Petrovom stolci už vieme, že medzi ne patrí aj evanjelizácia Ázie. Vskutku, kresťanstvo prežíva na najväčšom kontinente novú jar. Stáva sa objektom štúdia, Biblie sa predávajú v tisícoch výtlačkov. Obyvatelia Ázie dávno vedia, že životná filozofia je dôležitá...
( Autor: Ziolkovský Anton ) 
Čína stavia kostoly.
  
 
...čínski komunisti si prestali automaticky spájať kresťanstvo s nepriateľskými záujmami imperializmu. Nielenže prestávajú viesť ideologickú vojnu voči kresťanskej viere, ale začínajú otvorene, ba ostentatívne podporovať oficiálnu kresťanskú katolícku a protestantskú cirkev. V rámci tejto podpory sa nešetrí ani štátnymi subvenciami. Čo sa to deje a je to vôbec možné? Čína investuje do výstavby kostolov a seminárov!... Pokračovanie článku tu.


Prenasledovanie kresťanov v  Ázii.

Dejiny kresťanstva v Ázii a Číne.

Úryvok:
...Lamaistický Tibet viedol dôslednú politiku izolácie od okolitého sveta. Jednalo sa nielen o izoláciu od Číny, ktorá si robila nároky na vládu v krajine, kde tradične vládli dalajlámovia, ale aj o izoláciu od prenikania kresťanských misionárov do Tibetu. Františkánov, ktorí sa dostali na „strechu sveta“, vyhnali z Tibetu v roku 1760.


Dodržiavanie ľudských práv v Číne.Úryvky:
Times spomína prípad Zhang Linlaovej, ktorá sa dopustila priestupku otehotnenia, aj keď už predtým porodila dcéru. Len šesť dní pred termínom pôrodu sa musela podrobiť nútenému potratu.

Článok hovorí o ďalších príkladoch nútených sterilizácií a prípadoch, kedy zdravých novorodencov nechali zomrieť.

„Ľudské práva nie sú len nárokom na výhody,“ poukázal predstaviteľ Vatikánu. „Nanešťastie, v Číne a iných krajinách sa základné práva, týkajúce sa rodiny, stále nerešpektujú a tento stav volá po náprave.“


Za šírenie Biblie odsúdili pekinského kňaza na tri roky väzenia
P:3, 13. 06. 2009 23:23, ZAHČína (13. júna, RV/AsiaNews) – V Pekingu odsúdili na tri roky väzenia správcu tajnej kresťanskej farnosti za bezplatné distribuovanie Biblie. Polícia okrem kňaza Shi Weihana, ktorý je zároveň majiteľom kresťanského kníhkupectva, zatkla aj jeho ďalších dvoch spoločníkov. Pekinský súd obvinil Shi Weihana z „ilegálneho obchodovania“ a navyše ako trest musí zaplatiť pokutu 150 tisíc jenov (v prepočte 15 tisíc eur)...ČÍNA – V Pekingu odsúdili kňaza, majiteľa kresťanského kníhkupectva, na tri roky väzenia za bezplatné šírenie Biblie. Súd ho obvinil z „ilegálneho obchodovania“...Ježíš dobýva rýžová pole.
Na čínském věnkově přibývá křesťanů.Úryvok:
Podle nyní zveřejněných statistik Čínské akademie sociálních věd se k Ježíšově víře hlásí přes 70 milionů Číňanů (nejvíce je protestantů, počet katolíků je odhadován mezi 10 až 20 miliony). Pro srovnání - před třiceti lety bylo v říši středu maximálně 2,5 milionu křesťanů.

Zajímavé je v této souvislosti ještě jedno číslo: monopolně vládnoucí komunistická strana má "jen" zhruba 78 milionů členů. "Takový růst v historii křesťanství v Číně nemá obdoby," řekl nedávno BBC šéf Státního úřadu pro náboženské věci Wang Cuo An.

Čína potrebuje kresťanstvo.


Úryvok:
...Je pozoruhodné, ako sa Zhao Xiao dostal ku viere. Najprv ako vedec-ateista napísal článok Trhové hospodárstva s cirkvami a trhové hospodárstva bez cirkví, kde pozoroval nevyhnutnosť morálky ako ekonomického základu. To bolo v roku 2002. Potom však nahliadol aj dovnútra týchto cirkví, kde našiel radostných ľudí, ktorých radosť vychádzala z hĺbky ich srdca. Sám to tak opisuje v rozhovore pre Frontline/World.

V hľadaní pokračoval ďalej štúdiom Biblie. Začal ju však čítať nie preto, aby sa dostal k Bohu, ale aby našiel argument popierajúci jeho existenciu. Po troch mesiacoch čítania priznal porážku. "Zistil som, že takýto druh knihy Čína nemá. Čína má knihy o morálke, napríklad Konfúcius učí ľudí morálke. Máme aj filozofické práce...
Kresťanstvo a Čína - dejiny a súčasnosť.Úryvok:
Prvopočiatky kresťanskej viery na území Číny možno spoľahlivo datovať do 7. storočia, keď je preukázaná existencia nestoriánskych komunít v tejto oblasti. Približne od roku 500 sa však vo východnej sýrskej cirkvi traduje, že kresťanstvo do Číny priviedli už dvaja apoštoli, svätý Tomáš a svätý Bartolomej v 1. storočí. Toto však nie je vierohodne doložené 


Čínská komunistická strana má problém s nárůstem religiozity svých členů

Čína. Vedení komunistické strany je znepokojeno nárůstem religiozity jejích členů. Ohrožuje to její jednotu a vůdčí roli, nechal se slyšet Zhu Weiqun, člen centrálního výboru čínských komunistů. Připomněl zároveň, že člen strany může zůstat jedině ateistou. Po této stránce nedošlo v doktríně k jakýmkoliv změnám. Weiqun tak reagoval na návrhy zrušit ateistické krédo komunistické strany, jako postulát, který je v rozporu s ústavou. Podle zmíněného funkcionáře nárůst religiozity škodí státu a spadá do kontextu napětí s Vatikánem a problémů s tibetskými kláštery buddhistů. 

(job)SelectionFile type iconFile nameDescriptionSizeRevisionTimeUser
ą

Zobraziť Stiahnuť
  4 kB verzia 1 21. 12. 2010, 16:27 Tvoj Oponent