Cirkev a eutanázia.


Umění dobré smrti (Radio Vaticana)

Velká Británie. Katoličtí biskupové Anglie a Walesu zpřístupnili na internetu nové stránky nadepsané „Umění dobré smrti“ (Art of Dying Well). Lze na nich najít řadu duchovních rad i článků z praktické oblasti péče o umírající, osobní svědectví i slova povzbuzení, pro ty, kdo ztratili své blízké. Zakládají se na zkušenosti nemocničních kaplanů, lékařů i dalších lidí, kteří měli možnost nahlédnout do této oblasti.

„V Anglii a Walesu v posledních letech probíhá intenzívní debata o asistované sebevraždě. V kontextu této diskuse o umírání, biskupové chtěli nabídnout svůj příspěvek „o dobré smrti“ ve světle učení církve. Stránky jsou určeny především pro katolická sdružení, ale šířeji se týkají celé tradice tzv. „Ars moriendi“. Chceme je zpřístupnit všem lidem a vést je prostřednictvím emotivních a fyziologických aspektů umírání k širším duchovním otázkám.“


Citujem:
Eutanáziu na maloletej osobe uskutočnili v týchto dňoch po prvýkrát v Belgicku.
Stalo sa tak na základe zákona, ktorý vstúpil v platnosť na jar 2014. Agentúre DPA to dnes potvrdil predseda belgickej komisie pre eutanáziu, profesor Wim Distelmans.
Lekári v Belgicku môžu vykonať eutanáziu na dieťati akéhokoľvek veku, ak je nevyliečiteľne choré a „neznesiteľne fyzicky trpí,“ uviedol Distelmans. Procedúra si vyžaduje súhlas rodičov a psychologické zhodnotenie duševného stavu pacienta.


Citujem: Lekári v Lisabone priviedli na svet dieťa takmer štyri mesiace po tom, ako jeho 37r matke diagnostikovali mozgovú smrť, čo je rekordne dlhá doba pre takéto prípady v Portugalsku.
09.06.2016
12.01.2016
Návrh, ktorý požadoval, aby bola medicínska eutanázia dostupná pre všetkých občanov EÚ, nakoniec podporilo len 95 zo 751 europoslancov.

11.01.2016
Súdne pojednávanie sa bude konať v apríli a podľa magazínu Catholic Herald má byť určitým precedensom. Ukáže totiž, či cirkevné inštitúcie majú právo odmietnuť podieľať sa na akte eutanázie.
06012016
Neuveriteľné: Lobbisti zrazu apelujú na výhradu vo svedomí lekárov, aby starí ľudia mohli ľahšie páchať samovraždu

Holandská dobrovoľná spoločnosť pre eutanáziu v minulom roku obnovila verejnú kampaň, aby bola k dispozícii zavedená pilulka pre starých ľudí, ktorí si želajú ukončiť svoj život. “Holandskí lekári si musia zachovať právo odmietnuť pomôcť svojim pacientom dobrovoľne ukončiť svoj život.”, podľa spravodajského servera DutchNews.nl to oznámilo Kráľovské holandské združenie lekárov (KNMG).
27.01.2014
FORT WORTH – V súlade so súdnym nariadením, vydaným na žiadosť manžela, odpojili predstavitelia nemocnice John Peter Smith Hospital koncom januára pacientku Marlise Munozovú od všetkých podporných prístrojov.
Jej prípad vyvolal celonárodný záujem v pro-life hnutí, lebo 33 ročná žena, ktorá bola prehlásená za „mozgovo mŕtvu“, nosila pod srdcom 22-týždňové dieťa.
Celý článok tu:
ŠTVRTOK, FEBRUÁRA 06, 2014
Belgicko sa vo štvrtok ponorilo do pôstu a modlitieb. Veriaci rôznych vierovyznaní takýmto spôsobom bojujú proti zákonu o eutanázii maloletých, o ktorom rokuje miestny parlament....
„Otvoriť dvere eutanázii mladistvých znamená podstúpiť riziko, že sa rozšíri na hendikepovaných, mentálne postihnutých a na tých, ktorí sú unavení životom,“ uviedli v nóte belgickí biskupi, ktorých podporilo aj 38 pediatrov.
Belgicko (28. jan. 2012, RV) – Rada Európy vyjadrila počas štvrtkového zasadnutia odmietavý postoj k eutanázii a postavila sa na stranu obrany života a ľudskej dôstojnosti. Vyjadrenie rady v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas komentoval stály pozorovateľ Svätej stolice pri Rade Európy Mons. Aldo Giordano: „Čo je v tomto vyjadrení veľmi pozitívne je tvrdenie, ktoré je tu možné uviesť: eutanázia ako dobrovoľné usmrtenie bezvládnej ľudskej osoby – skrze samotný skutok alebo zanedbanie – pre jej údajné dobro, musí byť vždy zakázaná.“
http://www.radiovaticana.va/slovak/RGarchi/sk2012-01-28.html#gr2


Belgicko uzákonilo v roku 2002 eutanáziu – teda asistovanú samovraždu. Povolená je v prípade slepoty, depresií, anorexie, nepodarenej operácie na zmenu pohlavia a pod. A idú ešte ďalej – chcú uzákoniť eutanáziu detí.Alda Gross je staršia pani zo Švajčiarska, ktorá si nepraje ďalej žiť, hoci netrpí žiadnou chorobou. Dlhšie však pociťuje narastajúcu slabosť, má problémy s koncentráciou a nedokáže už absolvovať dlhšie prechádzky. Keďže v jej krajine je za určitých podmienok legálna eutanázia, požiadala o jej vykonanie. Povolenie na vykonanie eutanázie však od kompetentných švajčiarskych orgánov však nedostala. A tak sa obrátila na Európsky súd pre ľudské práva, ktorého prvá komora v rozsudku (ktorý ešte nie je konečný) rozhodla, že švajčiarske orgány porušili základné ľudské práva pani Aldy Gross . Porušené vraj bolo jej právo na súkromie (článok 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach).Väčšina holandských lekárov zabíja pacientov

Prevažná väčšina holandských lekárov podporuje zabíjanie chorých, v duchu eutanázie. Až 86, 5 % opýtaných uviedlo, že by vykonalo eutanáziu, len 7, 9 % odpovedalo, že by jej nenapomáhali. Až 20% lekárov by vykonalo eutanáziu iba z dôvodu únavy zo života.
Viac tu:http://www.magnificat.sk/2011/08/vacsina-holanskych-lekarov-zabijala-pacientov/Dievča sa po roku zobudilo z kómy
V pražskej nemocnici Motol sa hovorí o zázraku. Takmer po roku sa tam prebudila osemročná Kateřina, ktorá upadla do kómy kvôli zápalu miechy a mozgu. Lekári použili ako jediní na svete špeciálnu liečbu, ale veľkú nádej dievčaťu nedávali. Teraz užíva lieky, nemá však vôbec žiadne následky.


Mala darovať orgány, prebrala sa a porazila smrť!
Bola pripravená na darovanie orgánov, keď sa na údiv lekárov prebrala sa z kómy! Reč je o dospievajúcej Carine Melchior z Dánska, ktorá svoj boj so Pokračovanie tu.


Dignitas’: Eutanázia pre zdravú ženu
Londýn, 7.4.2009 (kath.net/LifeSiteNews.com) 012 701 – Zakladateľ švajčiarskej ogranizácie pomoci pri umieraní „Dignitas“, Ludwig Minelli, teraz usiluje na súde o licenciu na eutanáziu vo veľmi zvláštnom prípade: Chce „sprevádzať“ do smrti úplne zdravú ženu. Jej kanadský manžel ochorel na rakovinu a pravdepodobne zomrie s pomocou „Dignitas”. Jeho žena vyhlásila, že v tom prípade spácha v rovankom čase samovraždu.
Minelli sa pre rozhlas BBC 4 vyjadril, že každý má právo sám sa zabiť, či je zdravý alebo chorý. Povedal, že tomu nesmú brániť nijaké právne prekážky. 
„Asistovaná samovražda je nádherná, nádherná možnosť pre človeka“ vyhlásil Minelli. „Je to ľudské právo bez nejakých podmienok okrem schopnosti slobodného rozhodnutia.“ Eutanázia je vraj vhodná aj pre depresívnych ľudí: „Samovražda je dobrá možnosť ako uniknúť situácii, ktorú nemožno zmeniť.“
Okrem toho „úspešná samovražda“ vraj ušetrí mnohé náklady na ďalšie lekárske ošetrovanie štátnemu systému zdravotníctva. Neúspešné samovraždy bez asistencie naproti tomu podľa neho majú za následok dlhodobé nákladné ošetrovanie. 
„Normálne sa kultúra smrti lepšie skrýva,“ komentuje to ochranca života Albert Mohler. „Toto tu je ošklivosť a brutalita – absolútna bezbožnosť takýchto návrhov je tu pre všetkých jasne viditeľná.“ –zg-

Článok je prevzatý zo stránky www.modlitba.sk so súhlasom administrátora.
 

Ochrnutý Rom Houben: 23 rokov si mysleli, že je v kóme!
BRUSEL, 23.01.2009
Belgický pacient Rom Houben, ktorému 23 rokov nesprávne diagnostikovali nezvratnú hlbokú kómu, sa po objavení omylu cítil ako znovuzrodený.

Ír sa prebudil z kómy po ôsmich mesiacoch
Ír, ktorého vlani v auguste zbili na ulici v austrálskom Sydney do bezvedomia a priviezli ho domov zomrieť, prekvapil lekárov aj svoju rodinu, keď sa po ôsmich mesiacoch prebudil v nemocnici z kómy na Deň sv. Patrika.

Pokračovanie článku tu.

Eutanázia: právo alebo zločin
Téma eutanázie je na Slovensku takmer tabu. Zaoberajú sa ňou odborníci, širšia diskusia na verejnosti či medzi politikmi však chýba. Podľa viacerých na to Slovensko ani nie je pripravené.

Eutanázia Englarovej.

Pacientka zomrela po 60 rokoch v železných pľúcach.
Tento článok je nádherným príkladom, že ani ťažké zdravotné postihnutie a dlhodobé pripútanie k lôžku či život zachraňujúcej technike nemusí byť dôvodom na samovažedné myšlienky alebo dôvodom na eutanáziu.Veľa záleží od príbuzných a ich charakterových vlastností, či dokážu ale hlavne sú ochotní dávať chorému nádej. Vyčlenenie z kolektívu je najhorším postihnutím pre každého, je to horšie, ako zdravotné ťažkosti

   
 
                                                                                                    
6.2.2012 Nový holandský „výdobytok“: Od marca budú v Holandsku premávať
ambulantné tímy eutanázie. Usmrtia ľudí priamo v ich vlastnom dome 
http://www.modlitba.sk/htm/zaujem/news/archiv/news06_2012.htm 

S pacientmi v kóme sa dá rozprávať
Belgickí a britskí vedci našli spôsob,ako komunikovať s pacientmi v kóme pomocou jednoduchých otázok a odpovedí typu ano - nie. Využili na to magnetickú rezonanciu. Opäť sa týmto vyvracia mýtus zástancov kultu smrti, že človek v kóme je len kopa mäsa  neschopného myslieť. 

Tu však treba dobre odlíšiť prípad „prílišného terapeutického nástojenia“, keď je ono celkom zbytočné, bezúčelné alebo neúmerné výsledkom. O ňom hovorí Katechizmus: „Prerušenie nákladných, nebezpečných, mimoriadnych alebo vzhľadom na očakávané výsledky neúmerných liečebných procedúr môže byť oprávnené. Je to odmietnutie „liečby za každú cenu“. Nechce sa tým spôsobiť smrť, iba sa prijme, že jej nemožno zabrániť“.

Britský spisovateľ žiada 'Hniezda eutanázie'
Londýn, 24.1.2010 (kath.net/KNA) 013 319 – Britský spisovateľ Martin Amis sa vo svojej vlasti postaral o veľký rozruch v médiách svojimi výrokmi na tému eutanázie. V interview pre nedeľné noviny «The Sunday Times» žiadal zriadenie «Hniezd eutanázie» na rohoch ulíc, v ktorých môžu starí ľudia ukončiť svoj život. 
„Hlboko sa ma dotkla smrť spisovateľky Iris Murdochovej, ktorá v roku 1999 vo veku 79 podľahla Alzheimerovej chorobe v starobinci.“ Takto odôvodňuje Amis svoju požiadavku. „Má tu byť nejaké východisko pre racionálnych ľudí, ktorí chcú ukončiť svoj život.“ 
V interview pre «Sunday Times» Amis okrem toho predpovedal vážne konflikty medzi generáciami, ak sa nebudú kontrolovať demografické premeny: «Dokážem si predstaviť, že o desať alebo pätnásť rokov nastane občianska vojna medzi starými a mladými. Spoločnosti hrozia pochmúrne cunami», citovali noviny 60-ročného spisovateľa. –zg-
Článok je prevzatý zo stránky www.modlitba.sk so súhlasom administrátora.

Právo na smrť dáva povinnosť zabiť
Právo na eutanáziu by prinieslo povinnosť niekomu inému ten život zobrať. Pripomínajú to lekári v súvislosti s eutanáziou, na ktorú sa rôznia názory.
Viac tu.

Eutanázia - Právo alebo zločin ?
Kliknutím na nadpis sa dostanete na stránku s názormi politických strán na problematiku eutanázie a ich stanoviskami.

Výnimočný život namiesto milosrdnej smrti
Keď sa pred 25 rokmi v Portugalsku pani Sintrovej narodilo dieťa a pýtala sa, či je to chlapec, alebo dievča, lekári jej odpovedali: „To je jedno, vaše dieťa tak či tak čoskoro zomrie.“ Liliana sa narodila s rázštepom chrbtice, odborne nazývaným spina bifida. Dnes môže chodiť a je z nej úspešná psychologička. V dvanástich rokoch napísala svoju prvú knihu a stala sa najmladšou portugalskou autorkou. Netvrdí, že je šťastná, lebo sa narodila s vrodenou vývojovou chybou. Je však presvedčená, že napriek svojmu hendikepu môže viesť plnohodnotný život.  

 
Flámski odborníci žiadajú rozšírenie pravidiel pre eutanáziu


Signatári otvoreného listu vo svojom stanovisku uvádzajú, že po takmer desiatich rokoch od vstupu do platnosti dobrovoľného rozhodnutia o ukončení života (zákon platí od roku 2002), nastal čas posunúť sa o krok ďalej a uľahčiť neľahké rozhodnutie tým, ktorí trpia.
Pokračujem citáciou:
Žiadatelia chcú, aby sa taktiež rozšíril zoznam chorôb, na základe ktorých by sa pacienti mohli rozhodovať o dobrovoľnom ukončení svojho trápenia. Na doterajší zoznam by podľa nich mali pribudnúť nádorové ochorenia na mozgu, Alzheimerova choroba a vo veľmi špecifických podmienkach aj niektoré nezvrátiteľné chorobné procesy u maloletých pacientov.
Článok je z portálu Aktuality.sk,tu alebo záloha článku tu > .

  
  

Benedikt XVI.: "Eutanázia je nedôstojná človeka"
Prejav Vladimíra Palka k Lisabonskej zmluve:
(vybral som ako upútavku tento odsek):
Napokon relativizuje i človeka. V skutočnosti inú hodnotu má človek silný a zdravý a inú ten, čo sa nemôže brániť. Nenarodeným deťom upiera ochranu, starých a slabnúcich tlačí do eutanázie. S dospelými neexperimentuje, ale s bezbrannými deťmi áno, keď ich zveruje homosexuálnym párom. Utláčať tých, čo sa nemôžu brániť, to je zbabelosť.
  
  
Zabíjanie nenarodených nie je izolovaný jav, ale súčasť nástupu antikresťanskej kultúry, ktorá so sebou prináša aj eutanáziu, sprístupňovanie drog, homosexuálne partnerstvá, spochybňovanie manželstva atď. a ktorú reprezentuje najmä politická ľavica, hoci nemá dosť odvahy vyjadriť svoje zámery naplno.
( Vladimír Palko )


Comments