Ateizmus.‎ > ‎

Môže byť kocúr ateista?
Zoznam podstránok


Ak je kocúr ateista, tak toto je potom ateista militantný :)Nie je ateizmus ako ateizmus. Nejedenoznačnosť definícií a terminologický zmätok ľudí bez náboženskej viery umožňujú nazývať ateizmom ontologický postoj ako aj filozofický ateizmus. To druhé už je svetonázor, ideológia. Ateisti sa tomuto slovu bránia, lebo vedia, že prijatím tézy, že ateizmus je ideológia, by stratili právo vnucovať ateizmus v spoločnosti cez štátne orgány. Ústava nášho štátu totiž jasne hovorí, že sa štát neviaže na žiadnu ideológiu. A ateizmus (rozumejte filozofický ateizmus) ideológiou je. Ešte úsmevnejšie je však sledovanie zmätku okolo zmyslového naplnenia slova ateista. Kto všetko môže byť ateistom?

Ateizmus (iné názvy: neverectvo; pejoratívne bezbožnosť, z gr. atheos = bezbožný < a = ne- + theos = boh) znamená absenciu viery v existenciu Boha alebo Bohov. (pôvodný zdroj Wikipédia)
Čo mu na to povedať?
Použil si definíciu ateizmu z  Wikipédie. Absenciu viery v nadprirodzeno preukazuje aj môj kocúr. Je podľa Teba ateista? :-) S prejavmi náboženskej viery sa nestretneš ani pri svojom radiátore, ani ju nebudeš pozorovať pri skúmaní mikrovlnky, kondómu alebo chladničky. Z tej definície totiž vyplýva, že každý predmet a bod v bytí bez zjavných znakov náboženskej (nielen náboženskej, akejkoľvek nadprirodzenej) viery je znakom príslušnosti ku komunite ateistov.
Ateista tvrdí, že:
Aj tvoj kocúr je teoreticky ateista. Konečne sme sa dostali k jadru veci. Drvivá väčšina všetkých živočích na tejto planéte sú teoreticky ateistami, pretože neveria v nadprirodzené bytosti. Tu je však rozpor s tým, že nie všetky živé organizmy dokážu o nadprirodzených bytostiach a ateizme reálne premýšľať. A skutočne nesprávne rozumieš ateizmu. Ateizmus nie je vedomé popieranie nadprirodzena. Je to neviera v nadprirodzené bytosti. Nezbieranie známok tiež nie je vedomá činnosť. Či ty ich vedome nezbieraš a každý deň sa v o tom musíš presviedčať? Ty vedome neveríš v ostatných 5000 iných bohov? Ale no tak...

Podobný postoj ešte donedávna zastával aj Ján Parada z mienkotvorného portálu ateistov u nás - Humanisti.sk.
Zdroj: OSACR

Mienkotvorný ateista Parada nakoniec otočil. Dnes tento názor považuje za blud a osvojil si názor kresťanov, ktorí tvrdia, že ateizmus je uvedomelý postoj, rozumové a vedomé (i keď nie bezpodmienečne rozumovo zdôvodnené) odmietnutie nadprirodzena. Už aj Lemmy pochopil, že nosorožce nie sú ateisti. No opäť sa ukazuje, ako sú bludy v ateistoch hlboko zakorenené.

Presvedčenie, že na to, aby ste boli ateistami, netreba nič, dokonca ani si to uvedomovať, je ešte stále rozšírený ateistický blud. Tam, kde je absencia viery, je podľa niektorých ateistov - ateizmus. No aj iní ateisti s tým nesúhlasia a oponujú:
No, to môže tvrdiť kto chce, je to blbosť.
Ateizmus je
1. popieranie jestvovania Boha a z toho vyplývajúci životný postoj
2. filoz. názor popierajúci jestvovanie Boha a nadzmyslových skutočností;
Ktoré zviera alebo vec popiera boha, alebo má vôbec nejaký filozofický názor?

Máte teda v kuchyni chladničku ateistku? Sedíte na ateistke stoličke a spávate na ateistke posteli? Pápež chodí v ateistickej čapici a kňaz žehná ateistickou vodou. Myslel som, že Lemmy bol posledný mohykán, ktorý neprítomnosť viery v boha nazýval ateizmom ako u zvierat tak aj u predmetov. 
Začínam byť v koncoch. Píšem vám z ateistickej klávesnice a škrípem ateistickými zubami. Prebieha sčítanie ateistov a na počudovanie za nezahrňuje inventár všetkých nehnuteľností - veď to sú tiež ateisti, nie? A podobných ateistov sú dnes plné výbehy pre kravy aj pre somárov...

Nie, kocúr byť ateistom nemôže, aj keď u neho chýba viera v boha. 

Autor: TvojOponentComments