Useful Information

Faydalı Bilgiler: (In Turkish)Stanford Hakkında Kısaca Bilgi Verebilir misiniz?

Amerika’nın seçkin üniversitelerinden biri olan Stanford, Amerika’nın batısındaki California’nın kuzeyinde, Silikon Vadisi diye anılan bölgede yer almaktadır. Stanford’da birçok farklı dalda eğitim verilmekle birlikte, okulun adı özellikle mühendislik, işletme, ekonomi, biyoloji, tıp ve hukuk dallarında dünyada lider konumda olan üniversitelerin arasında anılmaktadır. Stanford hakkında daha fazla ve detaylı bilgiyi okulun resmi internet sitesinden, yabancı uyruklu öğrenciler icin özel olarak hazırlanmış sayfadan veya Wikipedia'dan bulabilirsiniz.

Stanford’a Türkiye’den Lisans Öğrenimi Görmek Üzere Başvurmak İçin Girmem Gereken Sınavlar Nelerdir?

Stanford’a başvuran yabancı öğrencilerin TOEFL ve SAT adlı iki ayrı sınavdan aldıkları sonuçları göndermeleri gerektedir. Sırasıyla TOEFL, yabancı öğrenciler için hazırlanmış ve onların İngilizce seviyelerini ölçmek için kullanılan standard bir sınavdir. SAT ise, Amerikan vatandaşı veya yabancı ayrımı olmaksızın, ABD’de okumak isteyen tüm öğrencilerin girmek zorunda oldukları bir sınavdir. SAT sınavları SAT 1? ve SAT 2? olarak ikiye ayrılmıştır. SAT 1?, TOEFL gibi, öğrencilerin İngilizce seviyelerini ölçmek için kullanılan bir bölümden ve lise düzeyi matematiği bölümünden olmak üzere iki bölümden oluşur. SAT 2? işe Fizik, Kimya, Biyoloji gibi çeşitli konularda öğrencilerin lise düzeyi bilgilerini sınamak için hazırlanmış sınavlardır. Stanford’a başvururken öğrencilerin TOEFL ve SAT 1? sınavlarını bitirmiş olmaları gerekmektedir. Bunun yanında SAT 2? “konu sınavlarından” da 3 tanesinin alınmış olması, zorunlu olmasa da, okul tarafından tavsiye edilmektedir.

Stanford’da 1 Yıllık Öğrenim, Konaklama ve Yaşama Giderleri Ne Kadar Tutuyor?

Undergraduate (Lisans) Programları için: http://www.stanford.edu/dept/finaid/undergrad/budget/index.htm

Graduate (Yüksek lisans) Programları için: http://www.stanford.edu/dept/finaid/grad/budget/index.html

Bunlar yaklaşık hesaplamalardır ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, öğrenim gördüğünüz fakülteye ve aldığınız kredi sayısına göre de okul ücretiniz farklı olabilir.

Stanford'da konaklama imkanları nelerdir?

Eğer üniversitenin sağladığı konaklamalardan yararlanabilecek durumda iseniz resmi sitesinden bilgi alabilir ve başvurabilirsiniz. Üniversitenin sağladığı ev veya odasını geçici olarak kiraya vermek isteyen insanların ilanlarına burdan erişebilirsiniz. Bunun dışında Stanford ile resmi bir münasebeti olmayan supost.com ve places4students.com sitelerine göz atabilirsiniz.

Kampüs'te ibadethaneler mevcut mu?

Ünviersitenin "Office for Religious Life"  adlı biriminden genel bilgi alabilirsiniz. Bununla beraber MSU(Muslim Student Association)'nun  sitesinden hususi bilgiler edinebilirsiniz. Kampüste bir çok inancın mensubu ve kendilerine tahsis edilmiş odalarını Old Union isimli binada bulabilirsiniz.

Kıyafet ve yiyecek ihtiyacını nasıl temin edebilirim?

 "Stanford Shopping Center" kampüse en yakın mağazaları bünyesinde bulunduruyor.  "San Antonio Shopping Center" 
  ise hem giyim mağazalarını hem de marketleri bulunduruyor.

Comments