Tractus-Group portāls


Sekojot mums, atklāsiet daudzas līdz šim nezināmas takas uz uzplaukumu biznesā un būsiet izbrīnīti cik daudz jūsu rīcībā ir visdažādāko instrumentu lai to reāli sasniegtu


1+1=2+?

Latvijas uzņēmumiem būtu jāņem vērā jaunākās tendences pasaulē. Daži no tiem var kļūt par citu lielāku multinacionālu kompāniju pārņemšanas mērķiem. No šī viedokļa, piemēram, Olainfarm šobrīd varētu izskatīties par pievilcīgu pirkšanas objektu. Tas varētu būt viens no pamatiem baumām par Olainfarm un Grindeks iespējaamu apvienošanos. 

Taču, kā intervijā atzīmējis viens no Grindeks īpašniekiem Kirovs Lipmans, viņu Olainfarm kā investīciju objekts nekad nav interesējis. Viņu tiešām var saprast - šis ir brīdis, kad pašiem nelaiķa V. Maligina mantiniekiem droši vien diez vai ir pilnībā skaidrs kas kuram īsti ir un ko ar to visu darīt? Katrā ziņā tiesvedību procesi mantinieku starpā ir aizsākušies un to rezultāti ir grūti prognozējami.

No otras puses, cīņām par un ap biznesu iznākumi mēdz būt negaidīti. Vairāk.

26.03.2018.Mānīgie klusie ūdeņi

Jau vairāk nekā gadu ilgā laika posmā S&P 500 indekss, lai arī ne vienmēr bijis absolūti stabils, nekad nav krities vairāk kā par 5%, salīdzinājumā ar iepriekšējo augstāko atzīmi (Closing Price). Šāda, tik ilgstoša stabilitāte, kā izpētījusi LPL Financial, vērojama pirmo reizi kopš 1995. gada. Vairāk.

24.07.2017.Kas ekonomiku saista ar kāpurķēdēm?

Kāpurķēdēm ir viena izcila īpašība - tās izvelk pat bezcerīgākajās situācijās. Arī ekonomiku. Nosacīti, protams. 

Par kāpurķēdēm mēs rakstam jau ilgāku laiku. Ne jau tieši par pašām kāpurķēdēm, bet par t.s. "cikliskajām" kompānijām, piemēram, Caterpillar un dažām citāmTo darbības rādītāji nereti ļauj spriest par ekonomikas attīstības tendencēm labāk, nekā "smalki" ekonometriskie prognozēšanas modeļi. Vairāk.

27.04.2017.

Gads ieskrienas un bremzē

Pirmais finanšu tirgus 2017. gada ceturksnis ir aizritējis, varētu teikt - "Trampa zīmē", kas nozīmē - samērā veiksmīgi. S&P indekss šajos 3 mēnešos no zemākā līdz augstākajam punktam pieauga par apmēram 7%. Tiesa, marta mēneša laikā tas gandrīz pusi no visa ceturkšņa ieguvuma jau zaudēja. Arī šobrīd ekspertu vidū ir atšķirīgi viedokļi par tālāko tirgus gaitu. Vieni uzskata, ka tirgus lejupslīde vēl kādu laiku turpināsies, citi, ka augšupeja tuvākajā laikā atjaunosies. Visdrīzāk, ka taisnība ir abiem viedokļiem, tikai katram savā laika griezumā
. Vairāk.

12.04.2017. 

Kā neiekrist lamatās

Daudzkārt mūsu portālā esam rakstījuši par to, cik svarīgi, investējot kādas kompānijas akcijās, ir rūpīgi izpētīt tās fundamentālos rādītājus. Paradoksāli, bet tieši ar šķietami izciliem kompānijas ekonomiskajiem un finanšu indikatoriem var iekrist lamatās, kuru jau tā investoriem ir pietiekami. Ko darīt, lai no šādiem negadījumiem, pēc iespējas, izvairītos? Vairāk.

21.03.2017.


Pensijas vai birža - kas labāk?

Pārskatot laika gaitā medijus un sociālos tīklus jūtams, ka cilvēki arvien vairāk interesējas par iespējām nopelnīt ne tikai strādājot garas stundas 2-3 darbos, bet arī ar finanšu palīdzību. Par tādām jomām kā spēļu nami vai loterija nerunāsim, jo pārējā finanšu pasaulē ir arī daudz citu veidu kā nopelnīt. Jebkurā gadījumā svarīgi vienmēr rūpīgi pārdomāt jautājumu par peļņas un riska līmeņu attiecību - augstāks potenciālais peļņas līmenis gandrīz vienmēr saistīts arī ar augstāku risku. Un otrādi - ja dod priekšroku iespējami drošiem ieguldījumiem, nav pamata cerēt uz lieliem ienākumiem. Vairāk.

07.03.2017.


Investēt nav jābaidās, bet jāsaprot kur

Mēs Tractusā februāra sākumā atzīmējām apaļu gadu, kā tika izveidots mūsu galvenais portfelis P1, par ko nesen rakstījām. Šī gada laikā ievērojami uzlabojām un papildinājām arī mūsu instrumentu "kasti" - analīzes metodiku, ar kuras palīdzību mēs pētam pasaules un reģionu ekonomikas attīstības tendences un biržā kotējamās kompānijas. Vairāk.
16.02.2017.


Brexit nav sabrukums

Tūlīt pēc "Brexit" par ekonomikas un biznesa tēmām rakstošie mediji bija pārpilni ar visdrūmākajām prognozēm par britu nākotni. Taču, vismaz pagaidām nekas līdzīgs argamedonam Lielbritānijas attīstībā nav vērojams. Vairāk.
Attēls
17.01.2017.


Latvijas ekonomika konsolidējas


Latvijas ekonomiskā attīstība pēdējā laikā sarūgtina pat optimistiskākos ekonomistus. Varbūt īstās pārmaiņas ir meklējamas pavisam kaut kur citur? Vairāk

28.11.2016Trampam, kā vienmēr, vērienīgi plāni. Arī Latvijai attiecībās ar ķīniešiem. Lasiet mūsu Ekonomikas sadaļā.
14.11.2016.Kas ir reālais biznesa pārvaldnieks?

Biznesā plānus izstrādā, tos īsteno un dod rīkojumus bosi. Taču vai tie bijuši ekonomiski pamatoti un finansiāli sabalansēti? Rādītāju un kritēriju, kuri raksturo tos vai citus uzņēmējdarbības rezultātus, ir daudz. Bet ir tikai viens mēru mērs, kurā atspoguļojas itin viss un, kurš raksturo uzņēmuma dzīvotspēju. Vairāk.


Bīstamie tirgus mānekļi

Vērtspapīru tirgus ir kā dīķis nepastāvīga klimata apstākļos - saulīte jauki spīd un tā vien gribas pastaigāt pa ūdens virsmu pārklājušo ledus klajumu. Bet ne vienmēr tiek novērtēts, cik tas var būt bīstami. Taisnība, ka biržas apritē vienmēr ir populāras akcijas, kuras savulaik sapirkušās bankas, investīciju kompānijas, brokeri u.c. lieli investori. Tādas šobrīd ir piemēram, Broadcom (AVGO), Newell Brands (NWL) u.c., kuras min arī DB, atsaucoties uz Volstrītā izplatītākajām rekomendācijām. Bet vai tā ir vienmēr? Vairāk.
Vai birža ir rulete? Protams ka ir, ja tu tur uzvedies kā ruletē. Bet vai iespējams arī citādi? Vairāk.


01.09.2016.

14.07.2016.

Lai gan paši brexit īsti neticējām, aizdomas tomēr bija un arī mūsu brīdinājumi investoriem uzmanīties bija laikā. Tomēr tas nu ir noticis.
24.06.2016.

13.06.2016

Liepājās metalurgs - potenciāli viens no spēcīgākajiem valsts industrijas zirgiem.
03.05.2016
Gaiļa gada dragreisi

Finanšu tirgiem kopumā aizgājušais gads bijis pietiekami veiksmīgs - S&P gada laikā pieaudzis par 19.45%. Savukārt, Dow kāpis par 25.1%, bet Nasdaq 28.2%.  Tie ir iespaidīgi rezultāti, neskatoties uz to, ka vidējie tirdzniecības apgrozījumi biržās bija zemāki nekā iepriekšējos gados. Taču, arī tirgus cenu svārstību amplitūdas bija rāmākas. Var teikt, ka finanšu okeāns bija mierīgs, ceļošanai labvēlīgs un tie, kas ievēroja minimālas drošības prasības, bez problēmam to varēja šķērsot. Un arī nopelnīt, protams.
02.01.2018.


Ko darīt, ja naudas ir traki daudz?

Pagājušās nedēļas nogalē notika Vorena Bafeta vadītā Berkshire Hathaway Inc. ikgadējā darbības pārskatam veltīta akcionāru kopsapulce. Iespējams, ka, gan satura, gan noskaņojuma ziņā tas nebūs bijis viens no optimistiskākajiem šīs pasaulslavenās kompānijas pasākumiem tās pastāvēšanas vēsturē. V.Bafets galveno kompānijas problēmu rakturoja šādi - grūti atrast nākamo "lielo lietu" kur investēt, jeb, citiem vārdiem - naudas nu ir tik daudz, ka nav to īsti kur likt. Ko darīt? Vairāk.
11.05.2017.Investē ar baudu

Investoram nekad nevajag darīt neko tādu, kas varētu traucēt viņa sirdsmieru. Investēšanā jābūt savam baudas elementam. Tas ir iespējams, ja investēsi izcilās kompānijās - tādās kas labi pelna. Tādas vienmēr kaut kur ir, Tractusā tādas meklē un atrod. Vairāk.
04.04.2017.

Investē un atpūties

Ar ko atšķiras veiksmīgas investīcijas no neveiksmīgām? Slavenais investors Varens Bafets (Warren Buffett) reiz izteicies, ka lai nopelnītu, ne tik daudz svarīgi ir gūt lielus ienākumus, cik izvairīties no lieliem zaudējumiem. To uzskatāmi ilustrē divi reāli stāsti, kurus mēs zemāk piedāvājam interesentu uzmanībai. Vienu no tiem varētu saukt par veiksmes stāstu ar laimīgām beigām, otru par neveiksmīgu ieguldījumu ar, iespējams, vēl riskantāku turpinājumu. Vairāk.

17.03.2017.


Quo Vadis?

Viens no galvenajiem investoru regulāri uzdotajiem jautājumiem ir 
Quo vadis? Kurp ej? Runa, protams, ir par ekonomikas attīstību pasaulē, reģionā, valstī, nozarē vai konkrētā uzņēmumā. Patiesībā visi šie jautājumi un atbildes uz tiem ir savstarpēji cieši saistīti. Bet, kā tieši? Vairāk.
24.02.2017.
Papildināts 27.02.2017.


Citrix reorganizācija

Citrix Systems Inc (CTXS) ir viena no mūsu investīciju portfeļa P1 akcijām. CTXS vakar piedzīvoja dramatisku tirgus cenas kritumu par -21.88%. Vai tas ir zaudējums? Cik tas liels? Vairāk.

02.02.2017.


Domāšanas krīze saasinās

"Veiksmes stāsts" ir fikcija - ja stāsta visu stāstu, ne tikai tā vēlamo daļu. Ekonomiskais izrāviens izgāzies pilnībā, pat nesācies. Mēs, kā jau spītīga piejūras tautiņa, turpinām vien tālāk. Kad sapratīsim, ka kaut kas fundamentāli nav kārtībā (ar domāšanu) un sāksim domāt?
(Attēls no ceosherpa.com)
21.12.2016.


Pēc pārslodzes nāk atslodze


Biržu indeksu kritums sākas jau gada pašā nogalē, un parasti turpinās arī nākamā gada sākumā. Šādas ainas ar dažādām modifikācijām un īpatnībām bija vērojamas gan 2014. gadā, gan arī nākamā gadā. Izskatās, ka kaut kas līdzīgs var sanākt arī šogad
09.12.2016

Jauns biznesa cikls?

Akciju tirgus mudina uz jaunu biznesa ciklu? Itālijas banku stāvoklis Eiropā un $SPF indeksa "izrāviens" ASV, roku rokā attīsta biznesa ciklu.
06.12.2016


Vērtspapīru tirgus ir kā dīķis nepastāvīga klimata apstākļos - saulīte jauki spīd un tā vien gribas pastaigāt pa ūdens virsmu pārklājušo ledus klajumu. Bet ne vienmēr tiek novērtēts, cik tas var būt bīstami. Vairāk.
26.09.2016.

Pasaulē ir lietas, kuras vēlas visi, neatkarīgi no ideoloģijas, politiskajiem uzskatiem, reliģijas vai sasniegtā ekonomikas attīstības līmeņa. Viena no tām - lai ekonomikas attīstība turpinātos. Pareizāk būtu teikt - lai tā beidzot atsāktos. Varbūt tā tiešām jau atsākusies? Vairāk.
26.09.2016.

Sabiedrības vairākuma apziņā sānsoļi nav sevišķi smuka rīcība, lai gan individuālā līmenī var būt visādi. Finanšu tirgū indeksu virzīšanās sāniski arī ir dažādi interpretējama parādība. Tā nevajadzīgi kutina īstermiņa treideru nervus ar jautājumu - kas notiks tālāk? Bet cita lieta ir ilgtermiņa investoru gadījumā. Viņiem akciju cenu kritums ir kārtējā iespēja piepirkt klāt kādu zemāk "noripojušu", bet citādi vērtīgu akciju, vai papildināt savu portfeli ar jaunu pozīciju par labu cenu. Vairāk.
19.09.2016.

Praktiski visi vērtspapīru tirgus sektori pagājušo nedēļu beidza mīnusos, bet to vairumam negatīvs bija arī mēnesis.  Diezgan stipri māc aizdomas, ka tirgus indeksi un, protams, arī attiecīgo akciju tirgus cenas, no kurām šie indeksi veidojas, turpinās ceļu lejup no kalna, kurā tie bija pēdējā laikā visai neapdomīgi sakāpuši. Vairāk.
12.09.2016.

Vēsture attīstās cikliski. Pašreizējais juku (interregnum) laiks agri vai vēlu beigsies un tiks rakstīta jauna pasaules kārtība. Taču pie rakstīšanas tiks tikai tie, kuri būs izdzīvojuši. Vairāk.
06.09.2016.

29.08.2016.

S&P500, arī citi tirgus indeksi, diezgan noteikti ir gatavs krietnam lēcienam. Jautājums tikai kurš leks - vērsis vai lācis? Citiem vārdiem, kādā virzienā - augšup vai lejup? 
25.08.2016.

Kā zināms, biznesa, ekonomikas un valsts attīstības pamatā ir naudas pelnīšana. Nauda jāpelna visiem, gan kompānijām, gan tajās strādājošiem. Bet biznesa riteņi te griežas, te buksē.

Grindeks un Olainfarm kopīgais un atšķirīgais, jeb kā izcilas kompānijas nonāk postā un kā no tā izvairīties.
03.08.2016.

ASV vērtspapīru tirgū beidzot noticis izrāviens - SPY indekss beidzot pārvarējis pretestības joslu, ar kuru cīnijās jau gandrīz pusotru gadu. Taču cik tas ir ilgtspējīgs un noturīgs? Vairāk
21.07.2016.

Britu balsojumu par "brexit" uztveram gandrīz vai kā pērkona spērienu no skaidrām debesīm. Kā tas tā varēja notikt, ka pat pieredzējušie bukmeikeri, nemaz nerunājot par daudzajām aptaujām, paredzēja balsojumu "pret" izstāšanos no ES? Bet nobalsoja tomēr "par"? Kas tāds varēja notikt? Varbūt nelaimīga nejaušība? Vairāk
27.06.2016.

Ekonomikas attīstībai piemīt inerce. Kad tā ir "ieskrējusies", tās gaitu nobremzēt nav nemaz tik viegli un ātri vien sarodas nekustamo īpašumu, slikto kredītu un visādi citādi "burbuļi", kuri agri vai vēlu plīst. Ekonomikā un biznesā tad "ieslēdzas atpakaļgaita" (stagnācija vai recesija) un izrādās, ka arī to nemaz tik viegli nevar apturēt. Kā jau nesen rakstījām, šīs inerces un dažādu citu faktoru ietekmē ekonomikā veidojas vairāk vai mazāk regulāras, cikliskas svārstības. Valstis vēl nav iemācījušās tās pilnībā izslēgt un, diez vai tas vispār ir iespējams. Vēl vairāk, līdz zināmai robežai tās pat ir nepieciešamas. Vairāk.
(Attēls no Home.bt.com) 20.06.2016.

Iepriekšējā nedēļā solījām pievērsties vēl vienam biznesa ciklus un ekonomisko attīstību raksturojošam un ietekmējošam faktoram - finanšu tirgiem. Precīzāk - ASV biržu vērtspapīruem, kas ir arī mūsu (Tractus-Group) specializācijas fokusā.

Finanšu tirgiem raksturīgas svārstības. Daudziem tās šķiet haotiskas. Taču šajā haosā slēpjas ne vienmēr pamanāmi regulāri biznesa cikli.  Tie arī nav tikai vienkāršas viļņveida cikliskas svārstības - cikla fāzēs notiek vēl mazāk pamanāmi procesi - t.s. sektoru rotācija, kad investori sāk pastiprināti pirkt vienu un pārdot citu sektoru un industriju akcijas. Šāda investīciju ieplūde vai atplūde no kādiem konkrētiem sektoriem parasti ir priekšvēstnesis tirgus un arī biznesa cikla maiņai. Vairāk

13.06.2016.


Biznesa cikla fāzes ir ekonomikas attīstības vilcējspēks, gids un pieļauto kļūdu nežēlīgs korektors.
05.05.2016

Vērtspapīru tirgus nereti turpina kāpt tikai un kāpt augšup, nerēķinoties ne ar kādiem riskiem. Šogad, pēc krasa krituma janvārī, februāra vidū galveno Ņujorkas biržu indeksu kāpums atkal atjaunojās. Kas tālāk? Vairāk
10.06.2016.


Polijas piemērs uzskatāmi parāda kā politiskā situācija valstī vistiešākajā veidā ietekmē investoru lēmumus investēt, vai savākt savu naudiņu un turēties pa gabalu un, kā politiķi var pamatīgi "iezāģēt" savai valstij. 14.05.2016.

Pat neskatoties uz salīdzinoši labajiem Francijas un Vācijas biznesa izaugsmes rādītājiem, eirozona kopumā atkal bremzējas.
23.05.2016.

Baltic Dry Index un neiepriecinošā informācija par eirozonas industrijas līderu veikumu daļēji apstiprina iepriekšējo Tractus-Group analīzi par Baltic Dry Index dinamiku. 14.05.2016.

Ņujorkā reti paiet vairāk par 2-3 dienām, kad kāds nepiesauktu kārtējo tirgus krahu jau tūlīt pat.
Tomēr dažos "svilpējos" mēdz ieklausīties. 12.05.2016.

Daži brokeri ASV vērtspapīru tirgū stāsta, ka viņu klienti ir daļēji pārdevuši visas savas akcijas.Vairs neesot bijis ko pārdot. Ko tālāk? Tālāk atsākt tās atkal pirkt. Un kā vienā jaukā dziesmiņā dzied - ...un sākas viss no galāāā...la, la, lāāā...
11.05.2016.

Starptautiskās naftas ieguves kompānijas zemo naftas cenu dēļ viena pēc otras atsakās no agrāk iegādātajām tiesībām uz naftas izstrādi Arktikā. Turklāt jaunākās tehnoloģijas (frakings) ļauj jau tuvākajā laikā, ja būs nepieciešams, palielināt naftas ieguvi seškārtīgi arī neizmantojot grūti pieejamos Arktikas krājumus.
10.05.2016.Ko varam sagaidīt no ASV tirgus šajā 2016. un nākamajā 2017. gados, ņemot vērā, ka gada sākums zināmā mērā iezīmē vismaz tekošā gada turpinājumu? 


The Economist

Reuters Business


Delfi