Úvodní strana

Vítejte na stránkách příborské místní organizace TOP 09
Vážení návštěvníci, tyto stránky přináší informace o činnosti TOP 09 v malebném městečku Příbor. Pokud nás budete chtít kontaktovat, napište nám na náš e-mail: top09Pribor(zavináč)seznam.cz


Chcete nám sdělit svůj názor?
Na těchto stránkách nemáme bohužel možnost interaktivní diskuze. Můžete využít mailovou adresu o odstavec výše. Jste-li zaregistrováni na Facebooku, sdělte nám prosím své názory tam: http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=130986510273547
Odpovědi budou zveřejňovány na stránce FAQ.


Moravskoslezský Příbor získal titul HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2015
 
Příbor se neúčastnil soutěže o Nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městské památkové rezervace poprvé, již sedmkrát postoupil jako vítěz kraje do celostátního kola. Nejblíže měl k vítězství v soutěži v r. 2003 a 2013. V obou případech odjížděli Příborští v čele s tehdejším starostou ing. Strakošem (ODS) z Hradu zklamaní, ale s pokorou a s přáním všeho dobrého vítězům. Město do svého kulturního dědictví investuje dlouhodobě nemalé prostředky, ač se právě tyto investice stávaly často předmětem kritiky části zastupitelů. Největší boj byl sveden o nákladnou rekonstrukci zahrad piaristického kláštera. Tato investiční akce byla nakonec prosazena díky houževnaté snaze tehdejšího vedení, kterou podporovala mj. i příborská TOP 09. První fáze rekonstrukce skončila v roce 2015 a rozhodujícím způsobem přispěla k nynějšímu vítězství města v soutěži. 
Dnes je na ni pyšná politická reprezentace, která byla před několika lety v zastupitelstvu důrazně proti. Nutno však uznat, že při své radosti z fantastického vítězství současné vedení města neopomíjí vzpomínku na zesnulého bývalého starostu, bez jehož houževnatosti by Příbor takovéhoto úspěchu rozhodně nedosáhl. A právě díky této reflexi se nyní celá politická reprezentace Příbora může radovat z úspěchu našeho města, kde se od roku 1989 věnujeme obnově zchátralých kulturních památek (ale také kulturních tradic), obnově města, které je dnes městem bezpečným, plným květin, městem, kam se stěhují mladí lidé, ač musí dojíždět za prací mimo Příbor.


P. Netušil s využitím materiálu LTV Příbor, 27. 4. 2016Pozvánka na Valentýnskou pouť
Zveme vás na Valentýnskou pouť, která se bude konat v neděli 14. 2. Letos bude mezi stánky jeden nový, zaměřený mj. na zdravou stravu, na který bychom chtěli speciálně upozornit: Stánek komunitního spolku Příbor v pohybu. Jak nám sdělila Jana Konečná: "Věřím, že vedle tradičních jelítek, bramboráků a dalších přesmažených záležitostí (z jiných stánků - pozn.) budeme mít s polévkami, masovými i nemasovými lasagnemi, kváskovým chlebem s několika druhy pomazánek a exkluzivními sušenkami nebo raw sladkostmi úspěch. Vedle toho budeme prodávat i ručně vyráběná mýdla, patchworkové polštáře, srdíčka a další drobné výrobky."
Přijďte podpořit vlastní aktivitu Příboráků!
P. Netušil, 9. 2. 2016

Rekonstrukce zahrad piaristického kláštera přináší první plody! 
Rekonstrukce klášterních zahrad favorizuje Příbor hned v několika prestižních soutěžích. Především je to soutěž Památka roku 2015, kde jsme postoupili do finále takřka "bez boje": http://www.historickasidla.cz/cs/soutez-pamatka-roku-2015/cena-pamatka-roku-2015-vyhodnoceni.html
Ovšem určité šance máme i v podstatně prestižnější soutěži Historické město roku 2015, kde je větší konkurence a kde jsme v krajském kole porazili Štramberk: http://www.historickasidla.cz/cs/historicke-mesto-roku/historicke-mesto-roku-2015/

PF 2016
Do nového roku přejeme všem Příborákům opravený kulturní dům, zahrady kláštera propojené s ul. K. Čapka, schopnou radu, která nemusí mnohá svá rozhodnutí brát zpátky či proti vlastním usnesením hlasovat v zastupitelstvu, akční vedení města a vůbec spokojenost s věcmi veřejnými.


Několik let jsme oslovolali své příznivce v uzavřené skupině na Facebooku. Důvod byl jednoduchý: pokud byla skupina veřejná, pak se veškeré mnou zveřejněné informace automaticky zobrazovaly na mém soukromém profilu, kde neměly co dělat. Netřeba však zastírat, že určitá míra uzavřenosti skupiny umožňovala otevřenější sdělování názorů, což se zpočátku zdálo být docela přínosné. Skupina tak existovala i v nedávné době, kdy FB umožnil tvorbu "Stránek" zcela řešící výše nastíněný problém. Po špatných zkušenostech, kdy měli někteří občané nutkavou potřebu zasílat informace z této skupiny všemi směry, jsme se tedy rozhodli pro jednoduché řešení těchto problémů: založili jsme stránku otevřenou všem, ketrou mohou zobrazit všichni a přispívat všichni ti, kteří jsou registrováni na Facebooku.
Budeme rádi, když nás virtuálně podpoříte svým lajkem! Za to pak budete upozorněni na nově vložené články.
P. Netušil, 2. 5. 2015

Zemřel pan Ludvík Demel
Úmrtí výrazných osobností našeho města bohužel přibývá rychleji, než by kdokoli čekal. Poslední tragédií v řadě je úmrtí pana Ludvíka Demla. Více informací v článku příborské TV: 

Novopečená rada města rozdělovala finance na veřejnou finanční podporu způsobem, se kterým nelze souhlasit
Při studiu materiálů na ZM konané 26. 3. jsem nevěřil svým očím: Veřejná finanční podpora byla rozdělena zcela jinak, než tomu bylo v minulých letech. Zatímco zájmovým organizacím sdružujícím dospělé spoluobčany bylo přidáno (místy až na trojnásobek loňské částky), organizacím starajícím se o naše děti byly peníze odebrány. Zvlášť tragicky dopadl Basketbalový klub. Tato organizace, kterou navštěvuje velký počet dětí od šesti let výše, již roky dostává peníze na to, aby měly děti a mládež kde trénovat. Na nájmy tělocvičen potřebuje a získával klub 232-252 tisíc korun ročně. Vše další (jízdné, dresy, vybavení) získává klub z příspěvků členů a sponzorských darů. Ovšem jak tomu bude letos? Rada města navrhuje pro BK pouhých 142 000 Kč, na nájmy tedy bude basketbalistům chybět 100 000 Kč. Obáváme se, že důvod je jednoduchý:  na rozdíl od včelařů a zahrádkářů většina příborských basketbalistů nedosáhla dosud věku, kdy by svou vděčnost dokázala vyjádřit volebními preferencemi. Peníze na nájem tělocvičen byly tedy přesunuty jinam. Spolu s kluby Nezávislých, Zelených a ODS se pokusíme zachránit sportovní možnosti pro naši mládež. Problém je, že musíme najít položku, odkud chybějící peníze vzít - rada všechny příslušné peníze rozdělila (což je obecně v pořádku), takže není odkud brát. Ale pokud se nenajde řešení, zůstává pořád možnost neschválit navrhované rozdělení a donutit tak radu města vymyslet jiné, spravedlivější rozdělení.  
Mimochodem nejde jen o basketbalisty, podobně jako basketbalisté dopadl BAV-klub (73 % loňských dotací), Junák (76 % loňských dotací) a další žadatelé pracující s mládeží. Těžko budou s financemi vycházet také fotbalisté FK Primus (55 % loňských dotací). 

Je korektní dodat výsledek - během bezesné noci před zastupitelstvem mne napadlo, jak z toho problému ven, alespoň pokud jde o basketbalisty. V první fázi jsem v rámci programového bodu "Návrh 1. změny rozpočtu na rok 2015" navrhl navýšení částky určené na veřejnou finanční podporu o 100 000 Kč. Při projednávání VFP jsem pak jako protinávrh proti návrhu Rady města postavil svůj vlastní návrh rozdělení VFP, ve kterém měl Basketbalový klub místo původních 142 000 Kč nově 242 000 Kč. Podařilo se mi přinést takové argumenty, že i radní hlasovali místo pro svůj návrh pro návrh mnou upravený (nevím, zda všichni, ale určitě většina). Tímto chci veřejně konstatovat, že si vážím toho, že byli radní schopni svůj původní názor změnit. Je to dobrý signál pro rodiče příborských dětí, ale i příborské občany obecně - ostatně radní hlasovali v rozporu se svými usneseními v tento den opakovaně.
Jsem si vědom, že nebyl vyřešen problém jako celek - další jmenované organizace budou jistě zápasit se sníženou dotací, ale navrhl jsem radě města pro příští rok převést určitou částku z peněz určených na investiční akce do VFP tak, aby se takto situace již neopakovala. Po vstřícném hlasování radních pro mé současné pozměňovací návrhy optimisticky věřím tomu, že se rada bude tímto návrhem při sestavování rozpočtu vážně zabývat.

P. Netušil, 24. 3. 2015 a 27. 3. 2015


Pozvánka na setkání před zasedáním zastupitelstva
Zveme vás na setkání před 4.ZM ve středu 25. 3. v 19.00 do restaurace U čápa. Půjde o běžnou poradu členů TOPky a jejich sympatizantů. Budeme se bavit hlavně o připravované první změně rozpočtu města, situaci v městské politice po tragickém odchodu Ing. Strakoše a jeho nahrazením v ZM Ing. Janou Svobodovou, provozování kulturního domu po jeho rekonstrukci, stavu přípravy lokality "Za školou" k výstavbě rodinných domků, změnách ve Správě majetku města Příbora a koncepci tepla vázané na obě městské kotelny. Zastupitelstvo pak bude ve čtvrtek 26. 3. Chceme vás informovat a zajímá nás váš názor!

Vzpomínka na Ing. Milana Strakoše
Ve čtvrtek 26. 2. 2015 zemřel člověk, který vedl město Příbor dlouhých 25 let - Milan Strakoš. Není třeba tvrdit, že to byl ideální starosta bez jediné chybičky; všichni víme, že takoví lidé neexistují (a i kdyby existovali, nestarostovali by). Dokázal však vést město tak, že si jej velká většina občanů vážila. Není sporu o tom, že se jednalo o jednu z největších příborských osobností a že jen málokterý současný Příborák udělal pro své město tolik jako on. Po jeho odchodu zbývá ve městě prázdné místo, které jen stěží dokáže někdo zaplnit. 
V zastupitelstvu jeho místo zaujme Ing. Jana Svobodová, která bude mít velmi těžký úkol - stát se po Milanu Strakošovi vůdčí osobností zastupitelského klubu ODS. Kdo převezme post předsedy kontrolního výboru, není dosud jasné. 
Rozloučit se s bývalým dlouholetým starostou budeme moci ve čtvrtek 5. 3. od 14.45, pohřeb bude zahájen v 15.30. Očekává se velmi hojná účast občanů, starostů i dalších lidí, pro které Milan Strakoš mnoho znamenal.
P. Netušil

Do jaké míry může vědomí ovlivnit zdraví člověka? Co víme o placebu a placebo-efektu? Může sám lékař působit jako placebo? Proč fungují čínské horoskopy v USA pouze na čínskou menšinu? Lze pomocí ryby vytvořit lidské zombie? Lze se otrávit neškodným lékem či neúčinným lékem uzdravit? 
Toto téma nelze zodpovědně vyčerpat, protože mnohé ještě nevíme a mnohé je nám nejasné, avšak i přesto lze na toto téma sdělit mnoho zajímavého.
Přednáška proběhne ve středu 28. 1. v 17.30 v zasedací místnosti piaristického kláštera. Vstupné je dobrovolné.

S jakým programem vlastně kandidoval MUDr. Jurečka?
Ještě zcela neutichl skandál s flagrantním porušením programu TOP 09, kterého se MUDr. Jurečka dopustil prosazením nominanta komunistů do rady města, a už zde máme další zastupitelstvo a další příklad toho, jak málo může znamenat pro kandidáta program, s nímž kandidoval. Nyní už nemůže MUDr. Jurečka ani zmínit nějakou svou snahu nějak náš program v tomto směru upravit. 
Náš program říká jasně: "podpoříme zřízení plnohodnotného turistického informačního centra jako servisní organizace města, která bude proaktivně a motivovaně vystupovat ve prospěch propagace města, rozvoje turistického ruchu a kultury ve městě". Když se však projednával rozpočet na rok 2014, vystoupili komunisté s požadavkem odebrat z rozpočtu peníze určené právě na turistické informační centrum. Jak dopadlo hlasování č. 20, to mohou občané snadno zjistit na stránkách města i úřední desce. Pro tento návrh hlasovali komunisté, sociální demokraté a považte - MUDr. Jurečka. Jen tak ukázal, že mu nikdy nešlo o žádný program, že vždy byl a zůstane blízký těmto stranám.

Pozvánka na setkání před zasedáním zastupitelstva
Zveme vás na setkání před 2.ZM ve středu 17.12. v 19.00 do restaurace U čápa. Půjde o běžnou poradu členů TOPky a jejich sympatizantů. Budeme se bavit hlavně o připravovaném osadním výboru Klokočov, rozpočtu města a výborech města. Zastupitelstvo pak bude ve čtvrtek 18. 12. Chceme vás informovat a zajímá nás váš názor!

Vyjádření k rozhovoru MUDr. Mořice Jurečky pro příborskou TV

Doufali jsme, že už bude klid, ale není nám ho dopřáno.  Předpokládám, že průměrný čtenář našich stránek ví, že TOP 09 se z historických důvodů již od svého vzniku vymezuje proti ideologii KSČM. To platí jak na celostátní úrovni, tak na komunální. Ve všech obcích je to stejné, možnost koalice KSČM a TOP 09 je na "vládní úrovni" (tj. pokud jde o volbu starosty, místostarosty a rady obce/města) vyloučena. Všichni komunální politici to respektují a musejí to respektovat i kandidáti, kteří chtějí být zvoleni na topácké kandidátce. Pokud se po volbách stane něco jiného, následuje očistná reakce strany, která považuje tento svůj postoj za prioritní. Tak byla např. v roce 2010 zrušena TOP 09 v Novém Jičíně, když MUDr. Kobsa zvolený za TOP 09 zvedl ruku pro komunistického nominanta do rady města. Zdá se, že nemáme štěstí na lékaře - o čtyři roky později se nám snaží jiný lékař vysvětlit, že to tak není, že jemu se podařilo dostat se na kandidátku TOP 09 bez jakékoli dohody v tomto směru. Nelze nám postupovat jinak, než se opět bránit. Příborskou TOPku si zrušit nenecháme!

V rozhovoru pro příborskou TV se snaží MUDr. Jurečka vzbudit dojem, že žádné své postoje vůči KSČM dopředu neslíbil, že v tomto směru naopak vyjádřil nesouhlas s naším programem. To je však pravda pouze zčásti (pokud jde o jeho návrh úpravy volebního programu), z větší části jde o naprosto zavádějící informaci.

Realita je taková, že nehlasování pro nominanta KSČM do rady města byla opakovaně od prvního setkání (iniciovaného samotným doktorem Jurečkou) základní podmínkou pro přijetí na kandidátku TOP 09. Na tomto základním atributu naší spolupráce jsme se dohodli, je na to minimálně 6 svědků. Zároveň byla vždy dodána informace, že porušení této dohody může znamenat zrušení příborské TOP 09 (podobně jako se tomu stalo před 4 lety v NJ). Připomínky pana Jurečky k programu (zmiňované v reportáži) nebyly nikdy formulovány tak, že by měly znamenat porušení naší ústní dohody. Kdyby byť jen jedinkrát byla naše dohoda zpochybněna, nemohl by pan Jurečka na naší kandidátce zůstat - šlo nám v tu chvíli opravdu o bytí či nebytí naší místní organizace!

Když jsem tyto skutečnosti MUDr. Jurečkovi den před volbou vedení města připomněl a pokorně jej žádal, aby svým postupem nelikvidoval poctivou čtyřletou práci těch, kteří jej v dobré vůli přijali mezi sebe, odpověděl:

"Nyní je situace taková, že nemohu brát ohled na nějaké staré sliby nebo partičku topáků".

Zklamání, zklamání, zklamání...

P. Netušil, 2. 12. 2014

Setkání u příležitosti státního svátku 17. listopadu - dnu demokracie

U příležitosti státního svátku dne boje za svobodu a demokracii Vás zveme na krátké setkání spojené se zapálením svíček a připomenutím 25 let od listopadových událostí v roce 1989. Setkání se uskuteční v pondělí 17. listopadu v 17.00 hodin před radnicí. Jde o akci místního sdružení ODS v Příboře, k pozvánce se připojujeme. Konec vlády KSČ bychom měli vzpomenout zvláště intenzivně v době, kdy jeden zastupitel zpropagoval v širokém okolí naše město svou podporou KSČM v radě města v rozporu s naším programem.

Příborští občané zorganizovali výzvu k odstoupení radního Jurečky
MUDr. Jurečka nejprve sám žádal o přijetí na kandidátku TOP 09 a slíbil při tom jednat v souladu s prioritami našeho programu, aby po volbách prohlásil, že "na nějaké staré sliby nebo na nějakou partičku topáků nyní nemůže brát ohled". Svým dvanáctým (a tedy rozhodujícím) hlasem umožnil návrat komunistů do vlády města Příbora. Petice vytvořená lidmi mimo prostředí TOP 09 vyzývá k jeho odstoupení.
Pro úplnost dodejme, že výzva není protestem proti volbě starosty ani místostarostky. 
14. 11. 2014

Informace o situaci po volbách na stránkách příborské TV

Odpovědi na nejčastější otázky kladené naší TOPce po volbě vedení města a rady města Příbora
1) Jste v koalici nebo v opozici?
Jsme jednoznačně v opozici. Od jednání Mořice Jurečky, který poskytl potřebný dvanáctý hlas současné radě města a také v ní zasedl, jsme se důrazně distancovali. Výbor příborské TOP 09 jednoznačně vyloučil jakoukoli podporu komunistů při hlasování o starostovi, místostarostovi či radě města. Mořic Jurečka porušil slib daný při jeho přijímání na naši kandidátku, nerespektoval doporučení výboru příborské TOP 09 a nejednal tedy jménem TOP 09.

2) Jak to, že se o KSČM opírá předseda ČSSD Majer?
Pan Majer je v této situaci z mého pohledu naprosto nevinně. Svou spolupráci s KSČM nikdy nevyloučil a vzhledem k jeho levicovému zaměření je to pro mne očekávatelná záležitost. Navíc jsem byl osobně u toho, když se prioritně snažil sestavit koalici, která by se neopírala o hlasy komunistů. To, že se mu to nepovedlo, bylo způsobeno velmi obtížnou možností domluvy se Zelenými. Ti nejprve spolu s námi dali nějaké vstupní požadavky. ČSSD tyto požadavky neakceptovala a trvala na své původní nabídce. Krátce na to výbor TOP 09 vyjádřil souhlas s variantou navrhovanou ČSSD, zatímco klub Zelených návrh ČSSD neakceptoval. Tím však vznikl projekt závislý na hlasech dvou komunistů (tichá spolupráce - na schůzkách nikdy žádní zastupitelé za KSČM nebyli), což se stalo neakceptovatelným pro výbor TOP 09, takže jsme z projektu odstoupili i my. Dodrželi jsme tím zároveň slovo dané občanům těsně po volbách, kdy jsme prohlásili, že buď bude v radě města SZ i TOP 09 nebo žádný z těchto subjektů. Toto odstoupení ovšem neakceptoval Mořic Jurečka, který už dále jednal na vlastní pěst bez mandátu výboru TOP 09. 
Teprve v této situaci využil pan Majer svých tradičně dobrých vztahů s příborskou KSČM. Mohl samozřejmě využít i jiné nabídky dalších subjektů, stávající varianta však byla pro něj nejvýhodnější. Z mého pohledu jednal pan Majer naprosto korektně.

3) Byla by TOP 09 vůbec bez Mořice Jurečky v zastupitelstvu?
Samozřejmě že byla. Získali jsme o cca 1500 hlasů více než Zelení, avšak máme stejně mandátů. Pan Jurečka získal 791 hlasů, takže bez ohledu na to, kolik z těchto hlasů bylo "TOPáckých" (jde o hlasy, při kterých volič volil stranu, nikoli osobnosti), vždy nám vychází, že bychom měli více hlasů než Zelení. Počet mandátů pro TOP 09 by se neúčastí p. Jurečky na kandidátce nezměnil.

4) Proč šla do spolupráce s komunisty KDU-ČSL?
Na tuto otázku je nutno se ptát KDU-ČSL, je to jejich rozhodnutí. Před volbami i krátce po nich tvrdili něco jiného. Nabídku místostarosty měli i z druhé strany. Ale kdo ví, co se jim honilo v hlavách... Nabízí se několik důvodů, ale všechny jsou na úrovni spekulací.
P. Netušil, 7. 11. 2014

Omluva voličům a distanc od MUDr. Mořice Jurečky

6. 11. 2014 se konalo zastupitelstvo, na kterém MUDr. Jurečka, nezávislý kandidát zvolený za TOP 09, zvedl ruku pro kandidáta KSČM do rady města. Jde o flagrantní porušení našeho volebního programu (s MUDr. Jurečkou jsme na tomto programu intenzivně spolupracovali). Dodržení podmínky nekomunistické rady nám bylo opakovaně přislíbeno. Nyní je tedy vše jinak. 
Důrazně se proto od jeho počínání distancujeme a omlouváme se voličům TOP 09, kteří si zajisté v žádném případě takovýto vývoj nepředstavovali a nepřáli. Pokoušeli jsme se apelovat na jeho poctivost a prostou slušnost znamenající dodržování slibů, ale bezúspěšně.


Komentář k prohlášení J. Myšky (KSČM) o vzájemném vyjednávání

V příborské TV se lídr komunistů Jiří Myška vyjádřil, že TOP 09 byl jediný subjekt, který je oslovil. K této informaci jsme nuceni doplnit dvě podrobnosti.
Především se nejednalo o setkání ani vyjednávání - pouze jsme si mailem vyměnili své názory na možnost tajné či veřejné volby na čtvrtečním zastupitelstvu.
Za druhé se nic nemění na našem postoji k účasti komunistů ve vedení města: nepodpoříme žádnou radu, která by zahrnovala KSČM. 
Závěrem bych rád podotkl, že ačkoli odmítáme účast KSČM v radě města (a neodláme s nimi spolupracovat při sestavování vedení příborské radnice), neznamená to, že bychom zastupitele zvolené za KSČM měli ignorovat. Byli demokraticky zvoleni a jejich hlasy jsou stejně důležité jako hlasy jakýchkoli ostatních zastupitelů.
P. Netušil, 3. 11. 2014

Informace o stavu vyjednávání k 1. 11.
Proběhla několikerá tří- až čtyřstranná jednání. Jsme blízko výsledku, avšak peripetie na složité cestě vyjednávání tomu chtějí, abychom my i občané města byli napnuti až do poslední chvíle. Je to nervák, o který myslím žádná ze zúčastněných stran nikdy nestála. 

Informace o stavu vyjednávání k 26. 10.
Vyjednáváme na jedné straně s uskupením ODS+SNK +KDU-ČSL, ale kvůli určitým neshodám jsme zahájili vyjednávání také na straně vítězné ČSSD s KDU-ČSL. Ať už máme výhrady jakékoli, nějaká výslednice se prostě najít musí. Žádná úplná dohoda (zahrnující posty uvolněných i neuvolněných radních pro jednotlivé politické subjekty) ovšem dosud nebyla ani navržena, natož aby byla dojednána. Proběhla pouze bilaterální jednání, žádná trojstranná či čtyřstranná jednání dosud neproběhla (čekáme je v dalším týdnu).
Jaké další varianty vyplývají z jednání jiných stran mezi sebou, o tom nemáme žádné informace - ale při složitosti našich vyjednávání se bohužel blížíme názoru, že možné je naprosto všechno. Čas do 6. 11. se krátí a konkrétní výsledek není dosud žádný.

Nečekaný úspěch příborské TOP 09
Porovnáním výsledku TOP 09 Příbor s ostatními organizacemi TOP 09 v MS kraji zjistíme, že výsledek 10,06 % je šestý nejlepší TOPácký výsledek v celém kraji (ve městech pak třetí nejlepší)! O to víc musíme všem našim voličům poděkovat - takže máte naše další veliké DÍKY! A vypadá to, že díky spojení se Zelenými bude tento výsledek opět přetaven v účast TOP 09 v radě města Příbora.


Oproti mému odhadu (viz níže) dopadli sociální demokraté o mandát lépe a TOP 09 o mandát hůře. Jako velmi přesný se ukázal odhad u KSČM a Zelených: ačkoli KSČM získala jen o zlomek procenta méně hlasů než ODS, přesto má tři mandáty, zatímco ODS čtyři. Čtvrtý mandát tedy unikl komunistům jen velmi těsně. Naopak zelení byli poslední, kterým při přidělování mandátů jeden přibyl - stačilo tedy o pár hlasů méně, aby měli jediný mandát.
Děkujeme všem voličům, kteří nás podpořili! Dvouciferný výsledek (10 %) získala TOP 09 v našem kraji jen v několika málo obcích - daly by se spočítat na prstech ruky. 
Pro účely lepší pozice při povolebním vyjednávání jsme uzavřeli dvojblok se Zelenými - společně tedy disponujeme čtyřmi mandáty.

Odhad volebních výsledků v Příboře

Jde o složitou záležitost, protože téměř u všech stran současně působí pozitivní i negativní faktory. Jen těžko lze odhadnout, které budou mít na hlasování občanů větší vliv. Dá se však očekávat, že se nové výsledky nebudou příliš lišit od těch minulých. Pokusím se tedy o odhad výsledků:
 stranapozitiva negativa nyní mandátů odhad výsledku 
 ODS kandidátka plná známých osobností, pozice starosty odliv voličů ODS v celé republice4 
 ČSSD vysoké preference ČSSD v celém krajiboj lídra Majera s lídrem SNK Střelkou
odchod mladých soc. demokratů z příborské ČSSD
kandidátka jednoho lídra s minimem dalších osobností 
54
 SNK nechuť voličů k politickým stranám celkově
Hájov (odhad zisku v Hájově: 50 %)
 kauza "kanalizace" týkající se lídra kandidátky
boj lídra Střelky s lídrem ČSSD Majerem
44
 KSČM stabilní voličská základna, žádné aféry         kandidátka "důchodců", ideologie vzbuzující poměrně široký nesouhlas43 - 4
 KDU-ČSL stabilní voličská základna, pozice místostarosty neshody uvnitř klubu od počátku volebního období33
 TOP 09 strana se vyhnula jakýmkoli skandálům, působí jednotně, plní program odliv voličů TOP 09 v celém kraji, nepopulární značka23
 Zelení punc novoty, nápaditá kampaň         nezkušenost, nikoho z kandidátky nebylo celé 4 roky vidět01-2
 Piráti - žádná kampaň, neúplná kandidátka bez osobností00Pozvánka na setkání

Volby se nám kvapem blíží
člověka však přitom tíží
komu že dát ten svůj hlas,
jak se přitom nedat zmást!

Program strany napoví!
Kdo však chce číst mezi řádky 
pro toho je program krátký
a zajde si k Čápovi!

U čápa v šest ve středu 
zveme vás na besedu!
Bude pivko, něco sníme,
celý Příbor pořešíme!

Tak ve středu po práci
se na schůzku s vámi těší
všichni místní Topáci!

Příborská organizace TOP 09 vás zve na setkání s občany, které proběhne ve středu v 18.00 hodin v restauraci U čápa. Přijďte si popovídat o tom, co vás zajímá, co vás pálí, co jsme zatím dokázali, co plánujeme a jaké jsou naše zkušenosti z premiérového čtyřletého období v příborské komunální politice. Občerstvení zajištěno.


Dodatek ke kauze kanalizace (viz článek z 25. 3. 2014)

Tak kanalizace byla zhotovena, staveniště zatravněno, občané mohou zapomenout. V žádosti, na základě které byla zhotovena, se mluví o ochotě majitelů zasíťovaných parcel finančně se na akci spolupodílet. Nuže dnes je už jisté, jak taková spoluúčast vypadá: jde o 0 (slovy nulu) Kč. Myslel jsem, že radní, který pro kanalizaci vedoucí ke svým pozemkům toho tolik udělal, bude na kandidátce nezávislých pro jistotu upozaděn. Inu Příbor je město plné překvapení, a proto najdeme radního Střelku v čele kandidátky SNK. Blížící se volby ukážou, zda se tato odvaha SNK vyplatí či zda to byla strategická chyba.
P. Netušil, 2. 10. 2014


Článek radní PHDr. Milady Podolské "Hej, páni konšelé" zhodnocuje činnost rady města za poslední čtyři roky.

Zahrady piaristického kláštera - budou rekonstruovány či nikoli?

28. 8. bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo. Hlavním bodem programu bylo navýšení rozpočtu na rekonstrukci piaristických zahrad, protože uvolněné finance nestačí na pokrytí nejnižší vysoutěžené částky. Nebylo vhodné čekat až na záříjový termín zastupitelstva, protože jsou ve hře agrotechnické termíny, které by pozdějším schválením mohly být ohroženy. Na schválení je vázána dotace z EU ve výši přesahující 8 mil. Kč, o kterou bychom posunutím termínu do roku 2015 přišli.
A jak tedy probíhalo hlasování? Dostavilo se pouhých 16 zastupitelů (z 23), přičemž pro souhlas bylo zapotřebí alespoň 12 rukou. Zvedlo se 11 , proti byli samozřejmě komunisté (včetně sociálního demokrata Majera). Litovat lze např. neúčasti radního Střelky (SNK), který nebyl omluven a který na radě města hlasoval pro navýšení rozpočtu; hlasoval by tak bezpochyby i na zastupitelstvu. 
Podařilo se mi s ním o tomto hlasování promluvit - své neúčasti zcela upřímně a lidsky lituje, avšak předpokládá, že schválením realizace na následujícím zastupitelstvu se vše ještě dá napravit. Nezbývá než doufat, že má v tomto případě pravdu.
Podle projektu budou zahrady kláštera po rekonstrukci něčím, čím se Příbor bude moci směle postavit ostatním turisticky atraktivním destinacím v blízkém okolí (mimo Štramberk, ten asi dohoníme jen stěží). Zahrady propojí klášter s náměstím a vytvoří tak jeden urbanisticky velmi atraktivní celek. Pokud chceme, aby byl Příbor zajímavý pro turisty, máme v tomto směru šanci, která se nebude jen tak brzy opakovat.

P. Netušil, 7. 9. 2014

Stanovisko TOP 09 ke kontroverzním tématům, které řešilo zastupitelstvo Příbora v končícím volebním období

 

 

téma

stanovisko TOP 09

většinové stanovisko ZM

podpora stávajícího vedení města a rady města Příbora

ANO

ANO

rekonstrukce MÚ k 1. 1. 2012

ANO

ANO

kulturní dům

historizující 
rekonstrukce

historizující 
rekonstrukce

respektování zákona při prodeji MŠ Hájov nejvyšší nabídce i přesto, že za ní stojí podnikatel s kontroverzní pověstí

ANO

ANO

vytvoření nového oddělení mateřské školky

ANO

NE

audit Správy majetku města Příbora

ANO

NE

financování kanalizace k soukromým pozemkům 2013

NE

NE

zbudování Turistického inf. centra na náměstí

ANO

(zatím) NE

welness – centrum

NE

NE

financování kanalizace k soukromým pozemkům 2014

NE

ANO

 

Kandidátka TOP 09 Příbor pro komunální volby v říjnu 2014

Naši kandidátku naleznete zde. Průměrný věk kandidáta je pouhých 36,9 let, na kandidátce mají 35% zastoupení ženy.

Dobře zhodnocené pozemky
Zastupitelstvo města Příbora na svém 30. zasedání dne 20. 3. 2014 schválilo změnu rozpočtu, ve které se objevuje kontroverzní částka 700 000 Kč na vybudování kanalizace k soukromým stavebním parcelám v ulici Na Benátkách. Opakuje se tak situace ze 7. 3. loňského roku (tehdy však byla sice schválena podobná částka, avšak v květnu byla z rozpočtu dodatečně vyňata rozhodnutím mimořádného zastupitelstva). Nutno upřesnit, že se jedná o peníze na kanalizační řad, nikoli přípojky k jednotlivým pozemkům - nicméně ani v takovém případě nemá velkorysost města v porevoluční historii obdoby. Navíc není vůbec jasné, jakou částkou se budou soukromí majitelé na této akci podílet - porovnáním vysoutěžené částky a rozpočtované nám však vychází, že město vloží 700 000 + 50 000 Kč za projekt, takže na soukromníky zbývá 50 000 Kč (žadatelů je 5, tedy jde o 10 000 Kč na žadatele). Vskutku dobře investované peníze na zasíťování parcel! Spoluúčast 1,3 % (v součtu všech žadatelů 6,7 %) nemá obdoby ani v EU.
Ze strany opoziční ČSSD jsme se setkali s názorem, že jde o nehorázný projev zvůle současné koalice (tzn. zastupitelů zvolených za ODS, TOP 09, Nezávislé a KDU-ČSL). Proti tomu se musíme co nejdůrazněji ohradit - tuto investiční akci jsme nikdy nepodpořili: v roce 2013 ani při první změně rozpočtu 7. 3., ani později na mimořádném zastupitelstvu. Neudělali jsme to ani tentokrát, a protože jsme tak byli zavázáni naším klubem, nehlasovali jsme ani pro změnu rozpočtu jako celek. Zastupitelé za TOP 09 byli jediní, kdo letos i loni hlasovali proti změně rozpočtu, obsahující tuto spornou investiční akci!
Naopak z 5 zastupitelů zvolených za ČSSD hlasovali na 30. zasedání pro vyřazení kanalizace z rozpočtu pouze dva lidé - Ing. Majer a Kateřina Neusserová. Jedna zastupitelka se většiny zasedání v posledním roce neúčastní a další dva hlasovali proti vynětí akce z rozpočtu (resp. se zdrželi - to je jedno, efekt je totožný). Návrh na vyřazení akce z rozpočtu nakonec neprošel o jeden jediný hlas - lze tedy snadno nahlédnout, že nešlo o akci prosazenou stávající koalicí proti opozici. Kdo chce vidět podrobně, kdo hlasoval pro vyřazení z rozpočtu a kdo vyřazení bojkotoval (ať už zdržením se nebo hlasováním proti návrhu), může se podívat do Usnesení na hlasování číslo 27! Hlasování č. 32 je pak hlasování o rozpočtu jako celku - ani ten jsme vzhledem k oné kanalizaci nemohli podpořit. Jsou lidé, kteří museli za kanalizační řád zaplatit statisícové částky. Jsou Příboráci, kteří bez zaplacení vypočteného podílu na již zainvestované kanalizaci nezískali ani stavební povolení, ale náhle se ozvaly hlasy o potřebě "podpory soukromého bydlení" a dosavadní přístup byl zapomenut. Ostuda s tím spojená nechť však ulpí na těch, kteří ji svým hlasováním způsobili, nikoli na příborské TOP 09!
Pro úplnost se sluší dodat, že tato investiční akce přináší městu určité výhody. Jsme si jich vědomi a otevřeně jsem o nich na zasedání zastupitelstva promluvil. Nekritizujeme kanalizační řad jako takový, pouze mizivou spoluúčast těch, kteří o tuto investici město požádali a jejichž pozemky díky této investiční akci získají vyšší hodnotu. Ostatně v nové žádosti není řečeno, jakou sumou se budou podílet, takže kdo ví, třeba bude ve výsledku spoluúčast vyšší.
P. Netušil, 25. 3. 2014

Vyhlášení nominací pro komunální volby 2014
Předseda MO TOP 09 Příbor vyhlásil dne 10. 1. 2014 nominace pro komunální volby - bližší informace v tomto dokumentu. 
Závaznou podmínkou nominací je, že každý kandidát vyplní a podepíše „Písemný souhlas kandidáta/tky do komunálních voleb 2014, prohlášení a kontaktní list“ . Bez úplného vyplnění povinných údajů nelze kandidáta na kandidátku zařadit.
V záložce Ke stažení lze nalézt a stáhnout Nominační řád a Nominační formulář.
P. Netušil, 10. 1. 2014

Příborští občané budou v roce 2014 platit za odpady méně než loni

V době, kdy se všude zvyšují poplatky za svoz TKO, jde Příbor opačnou cestou. Díky snížení plateb obce za TKO se zastupitelstvo rozhodlo snížit poplatky v roce 2014. Toto rozhodnutí prošlo o jeden jediný hlas, na úřední vývěsce se snadno můžete přesvědčit, kteří zastupitelé jak hlasovali.
Na druhou stranu se nám nepodařilo prohlasovat zavedení další třídy mateřské školky, chyběly dva hlasy. Vystoupil jsem s několika argumenty pro tento vstřícný krok obce vůči mladým občanům, ale marně. Inu není každý den posvícení. 
P. Netušil, 20. 12. 2013

Koho volili voliči hnutí ANO?

A už to začíná! Jak jsem se dozvěděl z pořadu Reportéři ČT, hnutí ANO 2011 mělo na druhém místě vysočinské kandidátky bývalého politruka Miloslava Bačáka. Naštěstí to proflákly Jihlavské listy a mediální tlak donutil ANO tohoto člověka vyloučit. Na svůj titul (ANO ho nechalo zapsat na volební lístek jako doc. RNDr. Miloslav Bačiaka, Ph.D. - vysokoškolského pedagoga) nabral přes 1000 preferenčních hlasů, přitom není ani docent, ani RNDr., ani Ph.D. Na žádné vysoké škole neučí ani neučil. Naopak jde o člověka, který v 80 letech vtloukal vojákům poučky o zhoubě západního imperialismu.
Na tohoto člověka to prasklo, kolik takových ale hnutí ANO ještě skrývá???
http://cs.wikipedia.org/wiki/Miloslav_Ba%C4%8Diak

Proč není využívána objížďka kolem mostu na Skotnici?
Pátrali jsme, proč musí být doprava na opravovaném frekventovaném mostu přes žel. trať směrem na Skotnici vedena výhradně přes most, když kvůli tomu vznikají před semafory četné kolony. V době Dnů NATO byla v provozu objížďka kolem mostu, nyní je zavřená a naopak na ní hlídkují často policisté.
Výsledek našeho snažení je bohužel nulový. Objížďku nezavřel kraj ani Ředitelství silnic a dálnic, ti naopak tuto objížďku také prosazovali. Na vině je Správa železničních cest, která zakázala průjezd přes přejezd s tím, že je zde riziko jeho poškození.
Můžeme si o tom myslet, co chceme - platná legislativa však neumožňuje přejezd bez souhlasu majitele využívat.
P. Netušil, 6. 11. 2013

Poděkování
MO TOP09 v Příboře děkuje všem voličům za podporu v parlamentních volbách. Se 7,51 % se Příbor stal městem s druhou nejvyšší podporou TOPky v našem okrese (po Bílovci). Mrzí nás, že kvůli problémům s výlepem plakátů jsme se nemohli dostatečně prezentovat - akci v restauraci u Čápa však hodnotíme jako velmi úspěšnou. Kdyby TOP 09 získala jen o 0,5 % v kraji více, měla TOP 09 o jednoho poslance víc.

Doporučujeme vaší pozornosti článek PhDr. Milady Podolské, zveřejněný v listopadovém Příborském měsíčníku, s názvem Tak se přece rozhlédněme!

Jde o zamyšlení nad veřejnou prezentací výsledků soutěže Ideové architektonicko – urbanistické řešení prostoru ulic v centru města Příbora – ulice U Brány, Bonifáce Buzka, Karla Čapka, Lidické a bývalé ulice Zámečnické v návaznosti na oživení náměstí Sigmunda Freuda, konané 4. října 2013.

24. 10. 2013


Předvolební mítink v Příboře

Dovolujeme si Vás pozvat na předvolební setkání, které proběhne ve středu 23. 10. v 19 hod v restauraci U čápa. Nabízíme info o programu a kandidátech, řeči o politice a pivo zdarma.

Mgr. Pavel Netušil (TOP09 Příbor),
Pavol Lukša (starosta Čeladné a lídr kandidátky)
a Mgr. Tomáš Velička (č. 5 na kandidátce).


Pozvánka na koncert a mítink TOP 09
Místní organizace TOP09 v Příboře zve všechny občany na koncert populární hudební skupiny Legendy se vrací, který proběhne v pátek 4. 10. v 19. hodin v katolickém domě v Kopřivnici. Vstupné zdarma, občerstvení zajištěno. Na akci budou přítomni kandidáti TOP 09 do Poslanecké sněmovny z našeho okresu, se kterými bude možno před koncertem i po něm diskutovat. 

Předvolební boj se přiostřuje, KSČM odhaluje svou podstatu
MO TOP 09 Příbor si zadala u firmy Rengl, s.r.o. vylepení plakátů zvoucí na koncert hudební skupiny Legendy se vrací. Všechny plakáty TOP 09 s pozvánkou na páteční koncert v Kopřivnici byly však vzápětí přelepeny plakáty KSČM, ačkoli byly zaplaceny až do pátku 4. 10. Jsme tedy svědky typického komunistického chování, kdy místo argumentů přichází na řadu snaha o poškození protistrany. 
Tato událost velmi dobře demonstruje přístup soudruhů k soukromému vlastnictví. Lidé jdoucí k volbám by si měli uvědomit, že tato podstata komunizmu se nemění.

P. Netušil, 3. 10. 2013

V Německu vyhrála volby CDU/CSU - jako bychom žili na jiném kontinentu
Volby v Německu vyhrála s převahou vládní konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Podle nepotvrzených konečných výsledků získala 41,5 % hlasů, těsně jí unikla absolutní většina ve Spolkovém sněmu. (Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/nemecke-volby-vyhrala-podle-odhadu-merkelova-fnz-/zahranicni.aspx?c=A130922_182203_zahranicni_zt) Jde přitom o stranu, která vládne zemi dlouhodobě. A vládne Německu tak dobře, že ji voliči odměňují stoupající přízní. Je tristní, pokud se tuto skutečnost pokusíme srovnat s realitou v ČR. Ať zde vládne kdokoli, nejpozději po druhém volebním období mu znechucení voliči vystaví stopku. A i potom budou nedůvěřiví a svou vůli rozprostřou mezi více stran, výsledek přes 30 % lze považovat za mimořádný úspěch. Nelze se pak divit, že s výjimkou opoziční smlouvy je k vládnutí zapotřebí vždy koalice tří stran. CDU/CSU naproti tomu unikla většina v parlamentu jen o vlásek.
V čem tkví tak veliký rozdíl? Jsou snad voliči v ČR jiní než v sousedním Německu? Ekonomicky zajisté, politicky však asi nijak výrazně. Příčiny znechucenosti voličů pak lze hledat jen ve dvou oblastech:
1) Média - mají velkou moc ovládat masy. Je možné, že by u nás cíleně vedla štvavou kampaň proti vládnoucím politikům? 
Nelze to vyloučit, avšak považuji za podezřelé, že většina médií přispívá ke znechucení z vládnoucích stran bez ohledu na tom, zda se hlásí k pravici či levici. Jsem tedy nakloněn k přesvědčení, že nejde o kampaň a že ty důvody jsou objektivní. 
2) Objektivní důvody médií nás přivádějí k názoru, že chyba je ve vrcholové politice. Naši politici nezvládají roli těch, komu lid svěřil moc, aby mu zodpovědně a čestně vládl. Politika trpí kritickým nedostatkem důvěryhodných osobností. 


A zde vidím velkou úlohu politických stran a jejich členských základen. Musíme se pokusit zodpovědně prosazovat do vyšší politiky ty nejlepší osobnosti tak, aby byla alespoň nějaká šance na zlepšení stavu. Aby slovo "politik" nebylo v naší zemi nadávkou.


P. Netušil, 23. 9. 2013 
Blíží se volby

Nechci na tomto místě plamenně agitovat pro to, aby všichni čtenáři našeho Webu hlasovali zrovna pro TOP09. Nabídka je veliká a člověk se má rozhodnout svobodně podle vlastních preferencí. Byl bych jen rád, kdyby lidé dokázali rozlišit plané sliby od reálných. Ostatně "prosadit dobře fungující stát" se pokud vím podařilo ve třicátých letech minulého století v Německu a byla z toho katastrofa světového rozsahu. 
Slibovat se dá cokoli. Jsme v situaci, kdy vnitřní dluh průběžného penzijního systému (tedy tolik oblíbeného a důvěřovaného „prvního pilíře“) činí 320 až 330 procent HDP.

Tento dluh ve výši více než trojnásobku ročního výkonu ekonomiky není krytý žádnými rezervami. Žádné ústředně spravované „seniorkonto“, do kterého si platíte na důchod, neexistuje. Dluh penzijního systému je naproti tomu skutečností.

Slibovat v dané situaci zvyšování důchodů není ničím jiným než nestydatým kupováním si klasů důvěřivých seniorů.
Nicméně jak říkám - volba je na vás, já si dovolím vás pouze vyzvat: nezůstávejte doma, přijďte a hlasujte, ať už to bude pro kohokoli.
P. Netušil, 17. 9. 2013

Zmizel bankomat na Penny Marketu

Penny Market vypověděl smlouvu, na základě které byl na jeho zdi instalován bankomat Poštovní spořitelny. Nový bankomat bude během září instalován na prodejně COOP (Zetka) na Jičínské ulici.
Pavel Netušil, 28. 8. 2013

Článek je obsáhlejší, proto si prosím klikněte na titulek a přejděte do rubriky "články". Dozvíte se podrobnosti o tom, že město Příbor v následujících 6 letech ušetří za služby spojené se sběrem a svozem komunálního odpadu více než 9 milionů korun.

 Pavel Netušil, 25. 8. 2013


Parkování u městského koupaliště
Teplé počasí velké části dosavadního průběhu prázdnin zvlášť bolestivě upozornilo na problém nedostatečné kapacity parkovacích ploch u městského koupaliště. Důvody tohoto nedostatku jsou následující:
Kromě malého parkoviště při vstupu na koupaliště nemá město jiný vhodný pozemek než zhruba stejně velkou (avšak zatravněnou) plochu mezi ulicí L. Janáčka a stromy lemujícími koupaliště. Tento pozemek nestačí stávajícím požadavkům, proto MÚ již v minulých letech začal jednat s majiteli okolních pozemků o prodeji či pronájmu. Výsledek jednání je jednoznačný: majitelé jsou ochotni uvažovat o prodeji, avšak za vyšší než nabízenou cenu (nabízena byla cena dle tzv. "cenové mapy" - dokumentu odboru rozvoje MÚ, který schválilo zastupitelstvo města). Z toho důvodu zatím nebyl žádný prodej realizován.
Situace se tím dostala do "mrtvého bodu", což je podle mne absolutně nepřijatelné.
Po jednání s vedením města zastávám jednoznačné stanovisko: město by mělo přistoupit na zvýšené požadavky majitelů pozemků, protože pozemky mají potenciál ono navýšení svou povahou městu splatit. Příbor do koupaliště investuje každoročně nemalé prostředky, přičemž podle počtu automobilů i dalších informací značná část návštěvníků nejsou místní občané. Připadá nám proto správné, aby parkování u koupaliště bylo zpoplatněno. Město nákupem pozemků vytvoří dostatečný prostor pro parkování ku spokojenosti návštěvníků. Výběrem parkovného pak během několika let pokryje náklady na nákup pozemků, takže spokojenost by nakonec mohla být na všech stranách. Každopádně je to lepší než nečinné přihlížení stávajícím dopravním problémům! 
P. Netušil, 11. 8. 2013

Situace v Technických službách města Příbora
Vleklé spory uvnitř Technických služeb i ve vztahu mezi orgány města a TS vyústily v květnu tohoto roku v odvolání ředitele TS Ing. Josefa Kiszy. Po výběrovém řízení a drobném dramatickém intermezzu jmenovala Rada města novou ředitelku: Ing. Zuzanu Gřesíkovou z Kopřivnice. Ve výběrové komisi jsme měli svého zástupce, proto můžeme tvrdit, že jde o dobrou volbu; paní inženýrka má letité zkušenosti s vedením Technických služeb ve Fulneku a také její koncepce patřila k nejlepším. Na své místo nastoupí po uplynutí výpovědní doby TS Fulnek, tedy k 1. 10. 2013. Do té doby je vedením TS pověřena její dosavadní ekonomka Ing. Zárubová.
P. Netušil 18. 8. 2013

Proč se již měsíc nepracuje na výstavbě parkoviště na ulici Pionýrů?
Na odpověď jsme se zeptali na Odboru investic MÚ:
"na stavbě proběhly v místě parkovacích stání zkoušky zhutnění, které prokázaly neúnosnost podloží. Zhotovitelská firma COLAS, která hledá řešení vzniklé situace, prověřuje možnost zesílení mocnosti konstrukčních vrstev z kameniva. Toto je možné pouze za předpokladu dostatečně hluboko uložených sítí a souhlasu jejich správců. Sondami, které se na patřičných podzemních vedení provádí, se potvrdí, či naopak vyvrátí správnost navrženého řešení. Po zvolení varianty, která zajistí únosnost podkladních vrstev a schválení víceprací, bude výstavba parkoviště pokračovat.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Emil Šilar
Městský úřad Příbor
odbor investic a správy majetku
Pavel Netušil, 9. 8. 2013
Kinematograf bratří Čadíků
Město Příbor Vás zve na "Kinematograf bratří Čadíků", a to od 8. srpna do 11. srpna 2013.

V letošním roce se můžete těšit na tyto filmy:
Čtvrtek: 8. srpna: Signál
Pátek: 9. srpna: Probudím se včera
Sobota: 10. srpna: Perfect Days
Neděle: 11. srpna: Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka
Promítání proběhne vždy po 21:00 hodině na náměstí S. Freuda.
Vstupné dobrovolné!

převzato z webu MÚ Příbor

Stanovisko TOP 09 Příbor k problematice Kulturního domu v Příboře

Na lednové neoficiální schůzce zastupitelstva a veřejnosti na téma "kulturní dům v Příboře" jsme byli seznámeni se studií, která ukazuje možnosti rekonstrukce kulturního domu tak, aby na ni pokud možno stačila vyčleněná suma 54 mil. Kč. Studie sice nepostrádá určité nedostatky a lze k ní mít několik výhrad, avšak konečně posouvá tuto problematiku někam kupředu. Pokud bude na jejím základě vypracován projekt a tento projekt se svou finanční náročností udrží v rámci možností města, můžeme konečně říci, že se něco konkrétního a pozitivního děje.
Bohužel vzápětí vystoupila radní Svobodová (ODS) a ukázala nám, že se možná radujeme předčasně. Rozdala přítomným materiály, které měly všechny přesvědčit o jednoduché skutečnosti: novostavba kulturního domu je lepší než jeho rekonstrukce. Musel jsem se poptat ve svém okolí, který že to máme rok. Byl to výstup velmi příhodný do roku volebního období 2006-2010, dnes už je na něj podle mého pevného přesvědčení pozdě. Nevím přesně, kdy začaly podobné diskuze na půdě městského zastupitelstva, je tomu však již bezpochyby více než pět let. Pokud bychom přistoupili na návrh demolice stávající budovy a vystavění nové, dostáváme se zpět do bodu nula: sestavíme pracovní komisi; do roku na základě konzultací určíme, co v takové novostavbě chceme mít (a budeme se muset držet při zdi, aby nevznikla nevyužitelná studie jako v roce 2010) a než se objeví první projekt, dojde k volbám a horký brambor obdrží do vínku nové zastupitelstvo. Nechci přispívat k tomu, aby bylo toto volební období považováno za naprosto ztracené, pokud jde o tak výrazný problém, jako je kulturní dům!
Ano, novostavba je lepší než rekonstrukce. Ing. Svobodová mě nemusela přesvědčovat, já to vím. Ale jednak si zastupitelstvo již dost dlouho zahrává s trpělivostí svých voličů, jednak na novostavbu prostě nemáme prostředky! Nové zastupitelstvo by na přelomu let 2014 a 2015 stálo před tristní situací: cca 10 miliónů z peněz na KD spolkne demolice a zastupitelům zůstane volná plocha a něco málo přes 40 miliónů na výstavbu nového KD. Přitom i podle nesmírně optimistických odhadů ing. Svobodové (vznikl na základě srovnání s KD stavěným mimo ochrannou zónu MPR a tedy bezpochyby za finančně příznivějších podmínek) bude novostavba stát více než 100 miliónů! No už vidím, s jakou se noví zastupitelé budou dívat zpět na toto volební období!!! A kdy bude mít Příbor opět kde pořádat plesy a další kulturní akce?
Zastupitelstvo se doufám nenechá tímto výstupem zmást a udělá vše proto, abychom se za svou činnost v tomto volebním období ve vztahu k problematice příborského kulturního domu nemuseli jako zastupitelé stydět. To znamená, že když už zřejmě nestihneme předat novému zastupitelstvu funkční kulturní dům, tak ho předáme jako vyřešený problém s jasně daným projektem, financováním a vysoutěženou firmou, která bude na rekonstrukci pracovat. V opačném případě si nezasloužíme shovívavost našich voličů.
Pavel Netušil, předseda MO TOP 09 Příbor, 16. 3. 2013

Rok 2012 - rok chodníků. Rok 2013 - rok parkovišť!

Zatímco v roce 2012 vydal městský rozpočet přes 4 miliony Kč na chodníky (na 9. května se bude za loňské peníze stavět teprve letos), letos se bude realizovat značná část Akčního plánu na rok 2013-14. A v něm jsou mj. četná parkoviště. Stavět se budou na těchto ulicích: Jičínská, Štramberská, Sv. Čecha, Pionýrů,Npor. Loma.

Zastupitelé zvolení za TOP 09 se distancují od změny rozpočtu přijaté na zasedání zastupitelstva dne 7. 3. 2013

Ve čtvrtek 7. 3. proběhlo zasedání ZM. ZM přijalo 1. změnu rozpočtu i s velmi kontroverzní částkou 750 000 Kč na vybudování kanalizace k soukromým pozemkům v ulici Na Benátkách. Z tohoto důvodu zastupitelé za TOP09 historicky poprvé nehlasovali pro změnu městského rozpočtu.

MO ODS Příbor má novou předsedkyni

Ve volbách s více kandidáty získala přesvědčivou většinu hlasů Jana Svobodová, která se profiluje především prací na Valentýnské pouti nebo mnoho let trvající snahou o zbourání kulturního domu v Příboře (město by pak muselo postavit nový dům za peníze, které jednoduše nemá a mít nebude).


Příbor opět v soutěži o nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městské památkové rezervace

Myslím, že s piatristickým klášterem máme docela šanci uspět nejen v krajském kole! Ostatně podívejte se sami na zprávu příborské LTV!Poznámka k probíhajícímu jednání Senátu o Klausově amnestii
Senát debatuje o tom, zda se Klaus svou amnestií dopustil velezrady.
Jakkoli byla amnestie diletantská a svými důsledky zrůdná, zde nevidím absolutně žádný prostor pro nápravu. Ústava říká jasně, že prezident není za své kroky zodpovědný. Amnestii měl svrchované právo vyhlásit. I kdyby cíleně zastavil stíhání proti všem svým kamarádům, které má, a vrátil jim tak rozsáhlé zabavené majetky; i kdyby mu na kontu záhadně přistálo po amnestii sto miliónů (a nic takového se nestalo) - ani potom by takováto akce neměla šanci.
Můžeme změnit Ústavu a např. prezidentovi odebrat právo abolice - to ale předpokládáme, že si lid zvolí podobně špatného prezidenta, jakého nám dala Sněmovna. Přesto bych takový krok pochopil. Můžeme také při volbě prezidenta důsledně vyžadovat jeho postoje k amnestii a podle toho jej volit či nevolit - s proběhlou amnestií však již nic nenaděláme. Bohužel.
Pavel Netušil, 21. 2. 2013

ZŠ Jičínská se konečně dočká

Tak to vypadá, že ZŠ Jičínská bude mít konečně své vlastní hřiště. Základní škole chybí hřiště cca 17 let - od demolice původní školní jídelny. Po mnoha letech se konečně městu poštěstilo získat na investiční akci dotaci z kraje, takže zbývá již jen odsouhlasit změnu rozpočtu zastupitelstvem! V zastupitelstvu jsou sice různí lidé různých názorů, tuto akci však podle mého názoru podpoří všichni bez výjimky.

Po volbách

Děkujeme všem, kdo se zúčastnili druhého kola voleb, zvláště volili-li Karla Schwarzenberga. Zvláště lze vyzdvihnout šestý volební obvod, kde byly hlasy pro oba kandidáty téměž zcela vyrovnané.

Zveme vás ke druhému kolu voleb!

Svěřím se zde s osobní záležitostí: postup Karla Schwarzenberga do druhého kola jsem nečekal. Ne vždy mají kvalitní kandidáti úspěch zajištěn, zvláště je-li snadné hodit po nich nějakou tu špínu, nebo je spojovat s neoblíbenými skutečnostmi, např. vládními reformami. Ale je vidět, že naši občané - voliči jsou schopni brát volbu prezidenta jako volbu osobnosti, a za to jim náleží velké uznání. Doufám také, že co nejvíc voličů přijde i ve druhém kole. Karel má silnou podporu mezi mladou generací a výrazně menší podporu mezi seniory. Senioři jsou však v účasti na volbách výrazně disciplinovanější a dá se čekat, že se svědomitostí sobě vlastní přijdou uplatnit své právo i nyní (a mimochodem mají tím můj respekt, ať už volí kohokoli). O výsledku voleb tedy rozhodne mládež - čím vyšší procento mladých přijde k volbám, tím vyšší jsou šance knížete Schwarzenberga.
Pavel Netušil, 22. 1. 2013

Opravdu bylo za komunistů lépe?
Stoupá počet lidí, kteří idealizují dobu před rokem 1989 a dokonce jsou ochotni tvrdit, že si mohli dovolit lidé tenkrát nakoupit více. Snadno lze doložit, že tomu tak nebylo - ale podstatný je fakt, že většina věcí, které člověk chtěl koupit, nebyla k sehnání - včetně takových výrobků jako toaletní papír nebo dámské hygienické potřeby. Zde najdete tabulku srovnávající tehdejší a nynější platy a ceny.

Nová tvář příborské ČSSD
Velká část občanů Příbora si zvykla spojovat příborskou ČSSD s osobou pana Bohuslava Majera. Tento člověk (nepřehlédnutelný již svou postavou) býval místostarostou, ředitelem SMMP (Správy majetku Příbora), lídrem a vyjednavačem při komunálních volbách a zdaleka nejčastějším diskutérem za ČSSD v zastupitelstvu i příborské televizi. Zároveň je však osobou konfrontační, úzce svázanou s příborskou KSČM.
Život běží dál a věci se mění. Členové ČSSD odvolali svého šéfa a zvolili si novou, perspektivní osobnost: Kateřinu Neusserovou. To už se tak předsedům stává - lídr kopřivnické ČSSD ing. Ladislav Stehlík byl dokonce sesazen ještě těsně před komunálními volbami a v letošním roce byl vyloučen z kopřivnické ČSSD.

Rád bych touto cestou poblahopřál nově zvolené předsedkyni MO ČSSD a vyjádřil naději, že nastálá změna bude ku prospěchu nejen příborské ČSSD, ale přispěje také ke zklidnění atmosféry v zastupitelstvu. Zatímco "majerovská" ČSSD nedokázala přetavit volební vítězství ve výraznější vliv na chod města, jsem přesvědčen, že pod vedením současného lídra získává ČSSD takový koaliční potenciál, že si může činit podstatně výraznější ambice. V tomto směru lze jednání členů ČSSD hodnotit jako rozumné a racionální. Těším se, že brzy i v zastupitelstvu pocítíme, že jde o změnu pozitivní
.
P. Netušil, 18.11. 2012

Reakce na výsledek krajských voleb

Krajské volby dopadly fiaskem vládních stran. Výrazný úbytek hlasů zaznamenala i ČSSD, avšak tu to nemusí trápit - na vládu v krajích a většinou i na obhájení většiny postů hejtmanů jí výsledky voleb bohatě stačí. V absolutní většině případů bude vládnout s KSČM, která se díky výraznému vzrůstu preferencí stává svým způsobem vítězem voleb.
Nelze pominout otázku, proč tomu tak je. Nemohu se zbavit dojmu, že pravicové strany si za svůj debakl mohou samy. Je vidět, že občasné pochybení umějí voliči odpustit - viz vítězství ČSSD ve středních Čechách navzdory kauze Rath a vítězství jediného komunisty mediálně spojovaného s korupcí v prvním kole senátních voleb v dosud pravicové Praze. Nicméně to, co se dělo kolem současné vlády, bylo již pro většinu občanů příliš. Jeden průšvih střídal druhý, Věci veřejné se nejprve samy znemožnily a následně rozklížily a de facto rozpadly aféry se prostřednictvím ministerstev obrany a sociálních věcí nevyhnuly ani TOP 09. Občané snadno podlehli také nepravdivým mediálním zkratkám - jako např. "vláda snižuje důchody" nebo "vláda bere lidem peníze, aby měla kryt druhý pilíř penzijní reformy". V takové atmosféře stačilo levici v podstatě jen natáhnout ruku. V Libereckém kraji se však ČSSD sama stihla znemožnit svou spoluvládou s ODS - tam ochotně a úspěšně natáhla ruce regionální sdružení.
A jak dopadly volby v Příboře? Výsledek i srovnání s volbami roku 2008 nabízí tabulka:
 strany  ČSSD  KSČM      ODS  KDU-ČSL  TOP 09
CELKEM
 2008 počty
 1016  520  841  323  - 2984
 2008 procenta
 34 %
 17 %
 28 %
 10,8 %
 - 42 %
 2012 počty
 587 529
 301  296 98
2408
 2012 procenta
 24,4 %
22 %
12,5 %
 12,3 %
 4,1 %
35,2 %
 srv. s rokem 2008
-429
+9
 -540 -27
(+98)
-546

Jak vidno, Příboráci se zachovali podobně jako zbytek republiky. Výrazný odliv od ČSSD i ODS, setrvalá podpora KSČM a lidovcům. Vzhledem k nižší účasti znamená setrvalá podpora vyšší procentuální zisky. U lidovců paradoxně úbytek 27 hlasů znamená nárůst o 1,5 procentuálního bodu. Podporu TOP 09 nelze v tomto směru hodnotit, neboť ta v roce 2008 nekandidovala. Asi polovina odlivu je způsobena neúčastí voličů (úbytek 546 platných hlasů), zbytek si rozdělily malé strany (TOP 09, Zemanovci, Protest, Nezávislí, Piráti). Dal se čekat vyšší zisk pirátů: z Příbora je pan Jiří Demel, který je 2.místopředseda krajského sdružení Moravskoslezského kraje Pirátské strany a jako takový byl na kandidátce vysoko - na třetím místě. Přesto zde uspěli piráti méně než např. v Kopřivnici či Frenštátu.
Pavel Netušil, 15. 10. 2012

Nové parkoviště za Zetkou je odříznuté od okolí - proč?
Proluka mezi poštou a prodejnou COOP měla být touto dobou již zpřístupněna jako propojovací chodník mezi poštou a novým parkovištěm.
Úprava křižovatky mezi letadlem a tělocvičnou Masarykova gymnázia stála přes 10 miliónů korun. V rámci 
této akce byl vyasfaltován prostor za Zetkou, čímž vzniklo velmi solidní parkoviště - bohužel odřízlé od okolí. Opustit jej lze buď cestou, po které automobilista přijel (tedy směrem k letadlu), nebo lze projít prodejnou COOP - to znamená chůzi po schodech a otevírání dvojice dveří. Není divu, že tato možnost není pro občany příliš atraktivní, zvláště pokud jdou např. na poštu s balíkem.
V původním projektu bylo počítáno se zprovozněním proluky mezi Zetkou a budovou pošty. Tuto proluku chtělo město zprovoznit již dávno, avšak bránil tomu postoj České pošty. Po mnoha letech se podařilo sehnat její souhlas, ale ve finiši se bohužel objevil zásadní problém číslo dva: stavbu zablokoval ČEZ, který má pod prolukou svá vedení. Protože si investiční odbor MÚ velmi dobře uvědomuje tragikomičnost současné situace, kdy za nemalou částku vybudované parkoviště bude věčně prázdné, s ČEZem intenzivně jednají a v brzké době by mělo dojít i k osobní schůzce. Držme palce, aby se našim úředníkům podařilo ČEZ obměkčit!
P. Netušil, 12. 10. 2012

Nejlepší houpačky v Příboře skončily v propadlišti dějin, zánik hrozil i modrému hřišti

V měsících březnu a dubnu 2012 proběhly v Příboře, Hájově i Prchalově pravidelné revize herních prvků na všech hřištích (provedly je firmy Uher Company z Val. Meziříčí a Mystic Constructions z Prahy). Těmito revizemi neprošlo celkem 15 herních prvků včetně posledních houpaček "loděk" na území města: na nábřeží Rudoarmějců a na ulici Sušilově (také na nábřeží řeky Lubiny). Na základě této revize pak dostaly Technické služby za úkol uvedené herní prvky zlikvidovat, aby se předešlo riziku zranění. Kromě "loděk" se likvidace týká i modrého hřiště vedle klubu Ricco na nábřeží RA, dřevěné prolézačky na Hájově a dalších.
V reakci na tuto skutečnost sice zastupitelstvo města uvolnilo z rozpočtové rezervy 200 tisíc Kč na nahrazení těchto prvků, avšak houpačky typu loděk se dnes již nikde nevyrábějí, nevyhovují totiž aktuálním bezpečnostním předpisům. Jak tedy budou tyto prvky nahrazeny, o tom aktuálně jednají zástupci Technických služeb s preventisty z Městské policie.
Souběžně se problém herních prvků dostal i na jednání Rady města dne 24. 4. PhDr. Podolská, zvolená do Rady za TOP 09, prosazovala při jednání jednoznačné stanovisko našeho klubu: modré hřiště na nábřeží RA, které neprošlo revizí, musí být opraveno a nesmí zmizet bez náhrady. Tato záležitost dopadla dobře, oprava hřiště byla odsouhlasena.
P. Netušil, 23.+25. 4. 2012
 
 13. zasedání zastupitelstva města - zásadní neshody okolo výběrových řízení na ředitele škol


13. zasedání ZM proběhlo relativně hladce, rutinně - rozcházeli jsme se "už" o půl deváté. Přesto se plynulost průběhu zasedání na dvou místech zpomalila - ne-li přímo zasekla. První takový okamžik nastal hned při zprávě o činnosti Rady města, po které vystoupil ing. Majer (ČSSD) s rozsáhlou a zdrcující kritikou rozhodnutí RM o vyhlášení výběrových řízení na místa ředitelů příborských škol. Projev byl plamenný a síra z něj naplnila celý sál Kulturního domu. Vyhlášení VŘ bylo zcela ztotožněno s vyjádřením nedůvěry všem ředitelům; toto vyjádření nedůvěry pak bylo zpranýřováno s poukazem na excelentní práci všech dotčených. Následně si však vzal slovo radní Janota a situaci osvětlil:
Mgr. Janota poukázal na šuškandu, podle které Rada vyhlásila konkurzy proto, aby na místo ředitele některé z příborských škol (hovořilo se o ZŠ Jičínská) usedl právě radní Janota, pracující dosud ve školství mimo naše město. Ve svém vystoupení radní Janota se vší rozhodností tuto nehoráznou pomluvu popřel; do žádného takového konkurzu se nepřihlásil a přihlásit nehodlá. Je však typické pro naše malé město, že v části příborských občanů je již napevno uhnízděno, že tento krok podnikla Rada ze zištných úmyslů. 
Jaké jsou tedy skutečné pohnutky Rady města k tomuto kroku?
Tato skutečnost rovněž vyplynula z debaty na ZM. Ing. Majer se sice oháněl názorem náměstka ministra školství, podle kterého vypsání výběrových řízení není bezpodmínečně nutné, avšak zákon je zákon a mluví vcelku jasně: stávající smlouvy ředitelů škol letos o prázdninách končí. Nové smlouvy musejí být vypsány na dobu určitou - na 6 let. Ostatně stejný problém řešila Rada moravskoslezského kraje, složená výhradně ze stranických příslušníků KSČM a ČSSD. Výsledek? Po konzultacích s právníky v souladu se zákonem vyhlásil MSK výběrovky na veškerá místa všech ředitelů krajem řízených škol! Dotýká se to i Masarykova gymnázia v Příboře, z jehož fungováním je kraj nanejvýš spokojen. Tato výběrová řízení totiž absolutně nesouvisí s tím, zda je zřizovatel se školami spokojen či nikoli. V Příboře stejná situace nastala i na ZUŠ - i zde proběhne výběrové řízení z rozhodnutí Rady MSK. 
Podobně se zachovala mnohá okolní města, jmenovány byly Odry, Bílovec a Nový Jičín - z ostatních nemáme příslušné informace. Z větších měst víme o Ostravě a Havířově (rovněž město řízené levicovými stranami). Samo ministerstvo školství, ze kterého získal Ing. Majer informaci o nepovinnosti výběrových řízení, tato řízení vyhlásilo ve školách, které spadají pod toto ministerstvo! Takže když pan Majer hřímal, že Příbor musí mít kvůli rozmarům Rady zase něco extra, nehovořil pravdu.
Na jednu stranu je dobře, když má vedení města pilnou opozici, která zkoumá veškerá usnesení rady a upozorňuje na případné nesrovnalosti, na druhou stranu při srovnání našich zasedání a zasedání v okolních městech zjistíme, že ta naše jsou výrazně delší (ptal jsem se v Bílovci, kde údajně trvá zasedání 1,5-4 hodiny; u nás 4-7,5 h). A tak se ptám: nehádáme/nepřeme se často zbytečně?

P. Netušil, 22. 4. 2012

Investiční akce v oblasti Příbor - kolonie

ZM schválilo investici do nového "koberce" na komunikaci vedoucí přes kolonii směrem na Štramberk. V této souvislosti ocituji zprávu příborské TV:
Místní komunikace na Pasekách v Příboře byly po pokládce živičného koberce plně průjezdné už od 14. 4. Stavební firma využila příznivého počasí a vyšla občanům na Pasekách maximálně vstříc! Komunikace byla uzavřena pouze 4 dny. Původně se předpokládala měsíční uzavírka.

Z Příbora se od 1. května 2012 stává železniční uzel

České dráhy spouštějí projekt autobusového propojení měst, ve kterých je nádraží, avšak dostat se vlakem z jednoho do druhého je časově náročné a vyžaduje přestupování. Původně měl být tento projekt spuštěn ve středních Čechách, avšak ČD neodolaly možnosti konkurovat autobusům Student Agency, vozícím zákazníky autobusem k vlakům do Olomouce na lince Karviná-Ova-FM-Příbor-NJ-Olomouc (hlavní nádraží) - Brno. ČD spustí linku na trase FM-Příbor-NJ-Hranice žel. st. V Příboře bude zastavovat u pošty a kostela sv. Valentýnka (stejně jako SA), jezdit bude ve dvouhodinových intervalech (stejně jako SA), zpravidla 40 minut před žlutým autobusem SA. Zdá se jasné, že nebýt toho, že systém vození zákazníků k vlakům směr Praha autobusem nezavedla firma Student Agency, České dráhy by to ani nenapadlo. Nicméně stav je takový, jaký popisujeme, a pro Příbor je to jen dobře.
Spojení s Brnem a Prahou bylo ještě před rokem mizerné (pakliže vůbec jaké) a najednou díky konkurenci je všechno jinak. Příbor a Nový Jičín se stávají nejdostupnějšími nekoridorovými městy na severní Moravě.
Jízdní řád autobusové linky ČD najdete ZDE.
P. Netušil, 15. 4. 2012

Proč musely padnout lípy na Jičínské ulici?


Jako člen Komise pro povolování kácení stromů na pozemcích města mám o tomto smutném faktu informace z první ruky.
O povolení kácení požádala firma RWE, která musí opravit rozvody probíhající v těsném sousedství stromů. Naše komise vyjádřila k tomuto kácení záporné stanovisko, které respektoval také odbor ŽP městského úřadu (komise dává jen návrhy, rozhoduje odbor ŽP). RWE však vyvolala další jednání, ve kterém vyvrátila všechny námitky odboru ŽP, zejména pokud jde o možnosti realizace plánované práce šetrným způsobem tak, aby stromy byly zachovány. Výkop je tak hluboký (až 2,2 m), že jeho provedení v blízkosti stromů vážně naruší jejich statiku. Snaha donutit investora provést výkop ve větší vzdálenosti od stromů ztroskotala jak na nutnosti dostat se ke stávajícím rozvodům, tak na problému s dalšími sítěmi vybudovanými pod silnicí i chodníkem a znemožňující posun rozvodů plynu. Bohužel, majestátné lípy se přes veškerou snahu zachránit nepodařilo.
Podařilo se však alespoň dojednat možnost náhradní výsadby, která v místech plynových rozvodů většinou nebývá.

První změna rozpočtu města Příbora - chodníky nade vše

V rozpočtu města schváleném na prosincovém zastupitelstvu byla vytvořena rezerva ve výši 20,406 mil. Kč. Výše rezervy byla jasná od počátku: rozpočet neobsahuje téměř žádné investiční akce a město nemá schálený Akční program na rok 2012, podle kterého by tyto akce bylo možno vybrat. Akční program sice byl zastupitelstvu koncem roku 2011 předložen, ale pouze jako dokument k další rozpravě, který ZM vzalo na vědomí (tedy nikoli schválilo). Zdálo se tedy vše jednoduché: pracovní skupiny při Strategickém plánu se sejdou nad materiálem a stanoví své priority. Poté zasedne hlavní komise, která navrhne radě a zastupitelstvu akční plán - podle něj se vyberou investiční akce do 1. změny rozpočtu. Ale výsledek byl poněkud jiný.
V naší pracovní skupině (jsem členem PS Doprava a životní prostředí) jsme svou část úkolu splnili a navrhli investiční akce v objemu cca 16 mil. Kč. Když jsem však viděl návrh první změny rozpočtu, byl jsem neobyčejně překvapen: jedinou investiční akci byly úpravy kulturního domu v Hájově za 1 mil. Kč - a to bylo vše. Rezerva se však smrskla na cca 12 mil. Kč. Co dělat?
Měli jsme dvě priority: akci "Dopravní infrastruktura v okolí Masarykova gymnázia - II.etapa" (první etapa má své místo v rozpočtu zajištěno, neboť na ni MÚ získal dotaci) a opravu chodníků ve městě, na kterou se s ohledem na financování dalších akcí plánovalo vynaložit 2 mil. Kč. Při schůzce zastupitelů nad první změnou rozpočtu (asi dva týdny před jejím schvalováním) došla na chodníky řeč a všichni zastupitelé projevili vůli vynaložit maximum prostředků na to, aby se chodníky v obci daly alespoň částečně do pořádku. V tu chvíli se žádný Akční plán neřešil, nikoho nenapadlo řešit, jaké další investiční akce čekají na profinancování. Jen se řeklo, že na chodníky lze klidně dát 4 mil. Kč, a tato suma se také následně objevila v materiálech pro projednání v zastupitelstvu.
Na zastupitelstvu bylo na návrh zastupitelů za KSČM posunuto financování opravy kulturního domu v Hájově na druhou změnu rozpočtu, takže chodníky nakonec zůstaly jedinou investiční akcí. Rezerva se rozplynula v nejrůznějších "drobných" stotisícových vydáních a výsledek naleznete zde. Rezerva obnáší 11,662 mil. Kč, z čehož s nejvyšší pravděpodobností 1 mil. padne na opravu kult. domu v Hájově a cca 6 mil. na akci "Dopravní infrastruktura v okolí Masarykova gymnázia - I+II.etapa". Co zbyde, je nutno ponechat jako rezervu pro případ výpadku příjmů města. Akční plán na rok 2012 bude vypracován a schválen s křížkem po funuse - všechny nutné investiční akce v té době již budou v rozpočtu a na jiné (jde především o různá parkoviště, po nichž volají obyvatelé většiny částí Příbora) již prostě peníze nebudou.
Při projednávání první změny rozpočtu 1. 3. 2012 jsem vystoupil s kritikou nekoncepčního přístupu k zařazování investičních akcí do rozpočtu města - nicméně na to, jak nekoncepčně ke schvalování akcí dochází, můžeme být s výsledkem ještě spokojeni. Nemáme sice na investice tolik peněz, kolik jsme čekali, avšak s akcemi, které do určité míry živelným způsobem získaly svou prioritu a finanční krytí rozpočtem, lze souhlasit. (Slepě zde předpokládám, že investiční akce zahrnující úpravu prostoru mezi býv. Zetkou, letadlem a gymnáziem bude schválena - vysoutěžená cena je nesrovnatelně nižší než cena projektová a daný prostor svým dezolátním stavem volá po rekonstrukci již dlouho.)
Co nás tedy z hlediska investičních akcí čeká v roce 2012?
  1. miliónovou injekci dostanou chodníky ve čtyřech městských částech (např. na ulici 9. května)
  2. rekonstruována bude cesta od letadla kolem školky do prostoru za bývalou Zetkou; tento prostor bude propojen s ulicí Jičínskou zprovozněním průchodu mezi "Zetkou" a budovou pošty - v případě financování v rámci 2. změny rozpočtu bude upraven i prostor zastávek vedle tělocvičny MG
  3. bude vybudována lávka přes obchvat v místě křížení s ulicí Štramberskou
  4. v souvislosti s výkopovými pracemi RWE budou upraveny ulice na Benátkách v prostoru mezi ulicemi Rudoarmějců a Na Benátkách
  5. nového koberce se dočkají ulice Na Pasekách (turistické cesty směrem ke kapličce)
  6. možná se bude dít ještě něco, co mi momentálně uniklo - však on se někdo ozve a pak to zde dopíšu :-)

P. Netušil, 25. 3. 2012


Kterak si aktivní občan vydobyl vlastní zastávku autobusu

S přechodem příborských linek autobusů do systému ODIS se Koordinátor Ostravského integrovaného systému (KODIS) rozhodl změnit trasu linky Kopřivnice - Příbor - Nový Jičín  a vést ji přes Prchalov. O tom jsme ostatně aktuálně informovali ještě před onou změnou. Ovšem hned v prvním měsíci provozu se na Kodisu objevil občan Prchalova pan Jahn s tím, že by chtěl, aby tato linka zastavovala také na konci Prchalova (tímto místem dříve autobusy vůbec neprojížděly).
Šlo o velmi netradiční žádost a žadatel byl odkázán na informaci o tom, že to nejde jen tak: je nutno získat vhodný pozemek, investovat do jeho úpravy ... no prostě to bude trvat dlouho a výsledek je nejistý. Pan Jahn se však nevzdal a vyšel KODISu vstříc: na svém vlastním pozemku postavil vlastní zastávku! O této "akci Z" se záhy mluvilo po celé zmíněné firmě - něco takového nikdo ještě nezažil. Avšak u dopravce měla tato akce úspěch! Dnes můžete zastávku p. Jahna najít v tomto jízdním řádu. :-)

Nová cyklostezka podél Lubiny končí na Orinoku. A co dál?
cyklostezka Klokočov - Orinoko
V r. 2011 postavilo město Příbor novou cyklostezku podél Lubiny z kraje města až k zahrádkářské kolonii Orinoko, na hranici katastru. Na financování této akce se 85 % podílela EU. Stezka je parádní, jen lze polemizovat s vhodností umístění masivních "velkotonážních" květináčů z obou jejích konců. Snaha zamezit devastaci nezodpovědnými jezdci na motokárách je zjevná, přesto nelze s danou úpravou zcela souhlasit. Zejména květináč umístěný v lese může v noci způsobit nepozornému cyklistovi obrovské nepříjemnosti. Riziko nehody je zde veliké.
V tomto roce na tuto investiční akci naváže město Kopřivnice, které na svém katastru prodlouží tuto stezku až k mostu v Lubině.
V dalších letech pak bude stezka kolem Lubiny prodloužena až do Vlčovic, město Kopřivnice v tomto roce pracuje na jejím projektu.
Za informace děkuji ing. Jaroslavu Šimíčkovi z investičního odboru příborského MÚ a ing. Bohuslavu Hrušovskému z odboru rozvoje kopřivnického MÚ.
P. Netušil, 5. 3. 2012

Další splněný bod volebního programu příborské TOP 09


Upozorňujeme čtenáře na skutečnost, že již několik měsíců platí novinka v oblasti informovanosti občanů: na stránkách města naleznete usnesení ze zasedání městského zastupitelstva, v jehož závěru je přiložena hlasovací listina. Z té lze vyčíst nejen to, jak v jednotlivých otázkách hlasovali oba zastupitelé zvolení za TOP 09, ale také to, jak hlasovali zastupitelé ostatních stran.
U usnesení z konce r. 2011 je hlasování přiloženo v samostatném souboru.
P. Netušil. 9. 2. 2012

Proč složil mandát MUDr. Grodza?
(stručná spekulace)

Tak se nám po roce a čtvrt mění složení zastupitelstva. Zastupitelstvo opouští MUDr. Grodza, zvolený za ODS. Jeho odchodu lze litovat. Ze zastupitelstva odchází zástupce "mladé krve", které nemá naše ZM nazbyt.
Těžko jej jako zastupitele hodnotit: za celou dobu si nepamatuji, že by se přihlásil a zaujal k libovolné záležitosti jakýkoli postoj. Práce mimo zasedání ZM se neúčastnil (byl zvolen do jedné subkomise strategického plánu - aktivně se jí sice zatím neúčastnil, avšak doufám, že v ní zůstane i po svém odchodu ze zastupitelstva). Nediskutoval, avšak názor si vždy udělal a podle něj hlasoval.
Nyní tedy skládá mandát. Může to být tím, že práce zastupitele nesplnila to, co od ní očekával. Pro zaměstnaného otce malého dítěte to také zajisté nebyla práce zisková, mnohá zastupitestva se táhla od čtyřech až do půl jedenácté, přičemž finanční odměna nedosahovala ani pětistovku měsíčně, to pro lékaře taky není žádná motivace.
Jeho rozhodnutí nemá známý důvod, avšak v poslední době se několikrát stalo, že hlasoval v rozporu se zbytkem svého klubu. Nebylo to jen v souvislosti se školkou v Hájově, kde má umístěno své dítě, ale také v souvislosti se změnami městského rozpočtu. Hlasoval na základě vlastního úsudku, osobně jsem jeho důvodům rozuměl. Pokud se názory zastupitele výrazně odlišují od názorů spolustraníků, je odchod ze zastupitelstva logickým řešením. Ale zda tomu tak bylo i v tomto případě, o tom můžeme leda spekulovat. Lepší zdůvodnění mne však nenapadá. Po odchodu Martina Monsporta z funkce místostarosty a radního je to už druhý návrat otce zpět do rodiny ke svým dětem. Litoval jsem odchodu Martina Monsporta z funkce místostarosty a také tento odchod byl pro mne nemilým překvapením. Věřím však, že i v tomto případě měl MUDr. Grodza (podobně jako předtím Martin Monsport) pádné důvody. Škoda.
Osobně tomu částečně rozumím, sám se snažím věnovat práci zastupitele maximum (pracuji ve dvou komisích, navštěvuji kvůli informacím úředníky městského úřadu i zvolené vedení města) - a rodinný život tím poněkud trpí. Následovat MUDr. Grodzu však zatím nehodlám.
P. Netušil, 5. 2. 2011, aktualizováno 16. 2.

Byl prodej nemovitostí hájovské školky "koaliční akcí"?

Jednoznačně nikoli. Při obou hlasování (v prosinci i lednu) byly nejprve prodej a poté zrušení výběrového řízení odsouhlaseny zastupiteli všech stran. Dokonce mám pocit, že v obou případech hlasovala pro usnesení většina každého z klubů, tedy včetně ČSSD a ve druhém případě také KSČM. V případě zrušení výběrového řízení mám dokonce jistotu (v obou případech bylo pro 17 z 22 přítomných zastupitelů). Jak možno takováto rozhodnutí považovat za "koaliční"?
Přesto jsem se rozhodl zveřejnit následující skutečnost:
V okamžiku rozlepení obálek nám starosta přinesl na stůl letáček od firmy Aquazorbing bratrů Korčákových. Skutečnost, že se ucházejí o koupi dotyčných nemovitostí velmi překvapila nejen mě, ale také mou kolegyni PhDr. Podolskou, která je členkou rady města. Na můj dotaz mi sdělila, že se na radě o ničem podobném nikdy nemluvilo.
Pokud je něco tajemstvím pro radu, nelze to vykládat jako akci koaliční. Nelze něco plánovat a nevědět o tom :-)
P. Netušil, 3. 2. 2011

ZM zrušilo výběrové řízení na prodej budovy školky na Hájově

Když jsem na Silvestra psal níže uvedený článek o konci kauzy hájovské školky, nevěděl jsem, že tomu tak není. Aquazorbing odstoupil a nastaly vášnivé debaty o tom, zda lze školku prodat druhému z účastníků či nikoli. Spor se vyhrotil na zastupitelstvu, kde zastupitelé KSČM rozšířili mail z ministerstva vnitra, podle kterého lze prodat nemovitost druhému v pořadí, pakliže první odstoupí. ODS naopak kontrovala písemným stanoviskem advokátní kanceláře (která připravovala dotyčný prodej), podle kterého byla vítěznou cena cca 2,7 miliónů, a pokud by zastupitelé kývli na cenu cca 2,1 miliónů, byli by za snížený příjem města osobně postižitelní. To, zda lze postupovat podle dopisu MV, se nakonec zadrhlo na problému, zda bylo určeno pořadí či nikoli. Bylo zřejmé, že prodejem nemovitosti se zastupitelstvo vystavuje určitému riziku, takže nakonec většina zastupitelů napříč všemi stranami KSČM, ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, Nezávislými i ODS rozhodla na návrh Radka Jurečky (předsedy Osadního výboru v Hájově) výběrové řízení zcela zrušit. Toto řešení je právně nenapadnutelné, protože od počátku celé akce si město vyhradilo právo výběrové řízení zrušit. Pro hlasovalo 17 z 22 přítomných zastupitelů.
Pokud jde o postoj TOP09, hlasovali jsme stejně jako při předchozích hlasováních ve shodě se stanoviskem Osadního výboru v Hájově. S tímto stanoviskem vystoupil Radek Jurečka, podle kterého si osadní výbor Hájova jednomyslně prodej školky v dané (emočně vyhrocené) situaci nepřeje. Galimatyáš navzájem se vylučujících právních stanovisek samozřejmě také nabádal k obezřetnosti. Školka tak nadále zůstává v nájmu pana Podstavka. Důležité je nedopustit, aby další kroky městského úřadu, rady města či zastupitelstva znejistily rodiče dětí umístěných v této školce. Protože však fungování školky na Hájově je společným zájmem všech stran v zastupitelstvu, takovýchto kroků se neobávám.
P. Netušil, 23. 1. 2012

Příbor už ví, jak bude vypadat nová lávka přes obchvat"Kauza" prodeje školky na Hájově je u konce

Na základě rozhodného protestu rodičů upustila společnost Aquazorbing od záměru koupit budovu školky v Hájově. Současný stav, kdy jde o budovu města pronajatou panu Podstavkovi, se tedy nemění a delší dobu ani měnit nebude. Informovala o tom v pátek 30. 12. Česká televize. Můžete se podívat na celou reportáž, Příbora se týká pasáž od času 10:27. Podrobnosti najdete na stránkách Local TV. LTV také okamžitě natočila vyjádření starosty města.
Článek, který jsme měli připraven, se tím stává neaktuální.

Zemřel Václav Havel.
To, co pro Příbor znamenali pánové Loukotka a Pukovec, to znamenal Václav Havel pro celou naši vlast. Je to tragický rok - čest jeho památce.

TOP 09 - strana pro mladé

Zastupitelé za TOP 09 v rámci svého zaměření na mladé občany Příbora prosadili v rámci schvalování nové vyhlášky o komunálních odpadech osvobození od poplatku pro děti ve věku do jednoho roku. Nelíbilo se nám, když první kontakt nového občánka s úřadem byla složenka na zaplacení odpadů. Po krátké diskuzi se k našemu návrhu přidali průřezově zastupitelé všech zastoupených stran. Takže narodí-li se vám v roce 2012 dítě, ušetříte na poplatcích 492 Kč.

PN, 20. října 2011

Příbor má nového místostarostu

Novou místostarostkou a nástupkyní Martina Monsporta se stala jeho stranická kolegyně Dana Forišková poté, co podepsala koaliční smlouvu. S její volbou jsme měli určitý problém, protože byla před rokem kandidátkou zastupitelů za KSČM na post starosty/místostarosty. Pro naše rozhodování bylo klíčové nejen to, že paní Forišková podepsala koaliční smlouvu a vedla s námi otevřený dialog, ale i pozitivní reference pana Monsporta, předsedy příborské organizace KDU-ČSL.
Po měsíčním odstupu se zdá, že zastupitelstvo rozhodlo správně. V nové roli se paní místostarostka orientuje velmi rychle a její přístup k nelehké agendě uvolněného místostarosty je podle informací z jejího okolí příkladný. Přejme jí tedy, aby jí její elán vydržel!
PN, 20. října 2011

Příbor bude mít nového místostarostu


Odchod pana Martina Monsporta z funkce místostarosty (ať už ten neoficiální, který již proběhl, nebo ten oficiální a faktický, který teprve proběhne) nás nesmírně mrzí. V osobě pana Monsporta jsme našli přesně ten typ člověka, který byl na radnici potřeba - nekonfliktní, inteligentní a pracovitý (nehledejte prosím žádný význam v pořadí těchto slov - není tam). Podstatné informace dnes přináší Novojičínský deník.
PN, 27. srpna 2011

Výsledky státních maturit - úspěch MGP Příbor

Podrobnější výsledky zatím nemám k dispozici, již nyní lze ale říci, že jsme nedopadli vůbec špatně!  V cizích jazycích jsme dokonce dopadli nejlépe v celém kraji!

Blíží se podstatné změny ve veřejné dopravě na Příborsku - začlenění do ODISu
Dobrá zpráva pro občany Prchalova

Počátkem září dojde k začlenění téměř všech příměstských autobusových linek vedených přes Příbor do Ostravského dopravního integrovaného systému (ODIS).
Co to pro občany Příbora znamená? Může to být výhodou např. pro ty, kteří dojíždějí do Ostravy. Budou mít možnost si zakoupit měsíční jízdenku, která jim bude platit také na vybrané zóny MHD v Ostravě. Protože většina linek v Novém Jičíně již v ODISu je, dá se této výhody využít i při nutnosti přestupu v Novém Jičíně či jiném místě. Majitelé síťových jízdenek mohou libovolně kombinovat jízdu autobusem a vlakem, protože trať Veřovice - Studénka již v ODISu delší dobu je.
Dostáváme se tak do systému, který již funguje v oblasti Bílovce, Studénky i Nového Jičína, takže Příbor a Kopřivnice byly delší dobu jakýmsi bílým místě na mapě ODISu.
V souvislosti s tím dojde také k úpravám tras jednotlivých linek a jejich označování posledním trojčíslím dosavadních čísel linek (např. linka do Ostravy 880641 bude jezdit s číslem 641). Linka do Studénky již nebude zajíždět do Prchalova, přesto se dopravná obslužnost Prchalova výrazně zlepší - přes Prchalov bude totiž jezdit stávající linka 880609 Kopřivnice - Příbor - Nový Jičín. Pro cestující z Příbora do Jičína drobné zdržení, pro občany Prchalova však zajisté dobrá zpráva! Nejen že se zlepší jejich možnosti dopravy do Příbora a Kopřivnice, ale získají zároveň přímé spojení s Novým Jičínem.
Podrobné informace se zajisté dovíte na stránkách MÚ Příbor. Koordinátor Ostravského dopravního integrovaného systému (KODIS) zaslal všechny potřebné informace včetně nových jízdních řádů našemu úřadu již v červenci.
P. Netušil, 12. 8. 2011

Nové podmínky pro Veřejnou finanční podporu

Protože podmínky, za kterých je v Příboře udělována VFP jsou velice tristní (a např. se systémem uplatňovaným ve Studénce nesnesou srovnání), pracuje se na novém systému. Základní pravidla bude schvalovat Rada města na svém srpnovém zasedání. Po jednání se starostou jsem dostal slib, že už se nebude moci opakovat situace, kdy žadatelé o VFP prokazatelně dluží peníze městu či jeho organizacím, ale radní se o této skutečnosti nemohou dozvědět jinak, než že osobně oběhají veškerá potenciální místa a přeptají se tam. V novém systému již bude jasně stanoveno, že žadatel nesmí být dlužníkem města (což platilo i doposud), ale ani jeho organizací. Tato skutečnost se před předáním žádostí Radě města bude kontrolovat.
P. Netušil, 14. 7. 2011

Konečně pozitivní zpráva

Konečně můžeme sdělit něco krajně pozitivního. Neutěšený stav na MěÚ by se měl konečně změnit k lepšímu. Dlouhodobý tlak Rady města a zvýšené úsilí starosty vyústilo v plán, podle kterého bude totálně přepracována organizační struktura MěÚ, dojde ke snížení počtu odborů a vypsání nových výběrových řízení na vedoucí těchto odborů. Předpokládá se, že kvalitní vedoucí pracovníci, kterými MěÚ naštěstí disponuje, zůstanou na postech blízkých jejich původnímu zařazení (tzn. zvítězí ve výběrových řízeních díky své kvalitě a zkušenostem), avšak odbory, se kterými byly v minulosti četné problémy, již v nové struktuře nenajdete. Celou novou koncepci by měla schválit Rada města v úterý 19. 7.

Nový systém by měl naběhnout k 1. 1. 2012 - pak lze bohužel čekat určitou fázi, kdy se bude "utřepávat" - je však vysoce pravděpodobné, že brzy začne fungovat lépe než současný neutěšený stav.
Výběrové řízení bude provádět externí firma, aby se zabránilo situaci, kdy je výsledek řízení dopředu znám a většina účastníků tohoto řízení tvoří jen jakousi "stafáž".

P. Netušil, 14. 7. 2011

Smrt Mgr. Loukotky bolestivě zasáhla celý Příbor

Dovolím si citovat Mgr. Irenu Nedomovou:
"Lidé často říkají: "Každý je nahraditelný." Nevěřte tomu. Není. Lubomíra Loukotku jako kronikáře města, skauta, jako člověka, který rozuměl nejen svému koníčku, ale dokázal kdykoli komukoli bezzištně vyjít vstříc, nenahradí nikdo."
Článek vyšel na webu města, další info také na stránkách příborské TV.
 
Informace na webu města o radním Střelkovi
 
Jedná se o velmi problematickou záležitost. Pokud je obvinění lživé, vůbec bych se nedivil, kdyby bylo podáno trestní oznámení pro pomluvu. Je-li však pravdivé, je nutné si položit otázku, jak je možné, že zastupitelstvo města hlasovalo pro méně výhodnou nabídku. Podnikáme kroky, abychom se v této záležitosti lépe zorientovali, zatím nemohu zveřejnit žádné konkrétní stanovisko.
Situace je zvláště nešťastná v tom ohledu, že radní Střelka patří k těm, jejichž názory byly vždy racionální a odůvodněné; osobně jsem s ním velmi často (téměř vždy) souhlasil a jeho aktuální práce v zastupitelstvu si vážím.
 
P. Netušil, 2. 6. 2011

Zvýšení horní hranice poplatku za komunální odpad


Regionální sněm TOP 09

Dne 30. 4. se konal regionální sněm TOP09 v Odrách. Příborskou místní organizaci na ní zastupovali tři delegáti: René Brinda, Martin Feilhauer a Pavel Netušil. Na sněmu jsme se neztratili, prosadili jsme mnohé pozměňovací návrhy i prohlasovali (nechali prohlasovat) své vlastní návrhy. Martin Feilhauer a René Brinda se stali delegáty na krajský sněm (jde o dva členy z osmičlenné delegace), René Brinda předsedou revizní komise a Pavel Netušil místopředsedou regionálního výboru TOP 09. Jedná se nepochybně o velmi dobrý výsledek. Do určité míry to nejspíš souvisí s tím, že se příborská TOP 09 měla po volbách nadstandardní výsledky v porovnání s ostatními místními organizacemi našeho okresu.Veřejná finanční podpora


Článek z 11. 3. 2011 byl aktualizován 15. 3. po zjištění, že stávající systém umožňuje přiznat veřejnou finanční podporu dlužníkům města, aniž by o tom kdokoli informoval zastupitele, ba dokonce aniž by se kdokoli obtěžoval takovouto zásadní věc zkontrolovat!
15. 3. 2011

Co je psáno, to je dáno

Samostatnou kapitolku v chodu městského úřadu tvoří zápisy z jednání zastupitelstva (případně rady města). Jedná se o úřední záznam, ve kterém je uvedeno, kdo s čím vystoupil, jak se hlasovalo a jaká usnesení byla přijata. Jde o úřední doklad, na který se lze kdykoli odkázat. Zápis ze schůze RM je neveřejný, zápis ze zasedání zastupitelstva je veřejný a kterýkoli občan do něj může na sektretariátu starosty nahlédnout.
Aby byl zápis přesný, bylo by asi nutné mít k dispozici stenografa nebo zvukový záznam z jednání. Stenograf samozřejmě není levná záležitost, ale diktafon v dnešní době ano. Nenapadlo mě, že budu muset někdy řešit takovéto věci, ale to bych nesměl udělat něco, co v našem městě zřejmě není zvykem: vyžádal jsem si zápis ze zasedání a přečetl si jej. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se tam dočetl, že jsem řekl toto: "Pokud byl v RM členem KSČM, TOP 09 by trvala na tom, aby tam byl samozřejmě i její zástupce." Ačkoli ta věta není správně, přesto je její smysl jasný: TOP 09 chce být v radě města spolu s KSČM. Jinými slovy jsem se dočetl, že jsem na zastupitelstvu popřel jeden z bodů našeho volebního programu!
Protože nejsem schopen pamatovat si doslova každou svou větu, sehnal jsem si záznam z jednání zastupitelstva a díky něj mohu zodpovědně a jednoznačně říci, že onen výrok zněl takto: "Byli jsme proti tomu, aby v případě, že se dostane do RM zástupce KSČM, aby tam zároveň byl zástupce TOP 09." Nicméně zápis je úřední dokument a co je psáno, to je dáno. A tak tu žijem.
1. 3. 2011

Přečtěte si článek o investičních akcích města Příbora
Také se můžete mrknout na vznikající zastupitelsko-český slovníček.
20. 2. 2011

Něco pozitivního
Obávám se, že jen příliš málo článků na těchto stránku má pozitivní nádech. Rozhodl jsem se tedy napsat tuto zprávu, ačkoli by se lépe vyjímala na stránkách konkurenční pol. strany.
V mém okolí existuje jeden jediný člověk, o kterém vím, že někomu jinému prokazatelně zachránil život. Tímto člověkem je Martin Monsport, místostarosta města Příbora. Ve své vrozené skromnosti by však nikdy nepřipustil, aby se tato informace rozšířila z jeho vlastní iniciativy, proto o tom mlčí. Já mlčet nemusím, chvála druhých lidí je pozitivní jev.
Teprve s odstupem času se ukazuje, jak výjimečného člověka jsme do zastupitelstva získali. Stalo se tak díky lidem, jejichž preference posunuly pana Monsporta z šestého místa kandidátky výše. Tito voliči znali Martina lépe než my ostatní a já jsem přesvědčen, že práce tohoto člověka na radnici přesvědčí i ty občany, kteří jeho zvolení odsuzovali, aniž by jej znali.
7. 2. 2011

Stanovisko k problematice katolického domu
Po schůzce s architekty, kde nám byly představeny tři stávající varianty nového kulturního domu (odhadní cena 170-220 mil. Kč), jsme se shodli na tomto stanovisku:
Všechny nabízené varianty jsou nesmírně drahé. Tato cena však není dána špatnými projekty, nýbrž příliš maximalistickým zadáním, se kterým už projektanti nemohli hnout. Myslíme si, že pokud to zodpovědné osoby nenapadlo už dávno, je nutné alespoň nyní sáhnout po nějaké úspornější variantě. Sálů může být méně (je možno vytvořit jakýsi multifunkční model), místností pro spolky také.
Tento náš postoj jsem konzultoval s panem starostou a dosáhli jsme výrazné shody. Bohužel však tím pádem celá anabáze kauzy Katolický dům dospěla zdárně opět na začátek. Je zvláštní, že s podobným názorem nebylo počítáno již dříve - čekalo se snad, že město bude mít k dispozici přes dvě stovky miliónů???

Jak to bylo v SMMP?

Nutno předeslat, že článek přináší více otázek než odpovědí.
Správa majetku města Příbora (SMMP) je podivuhodná organizace, vlastněná ze 100 % městem Příborem.
Jejím prvním ředitelem byl pan Majer, zastupitel za ČSSD, který byl vojákem, ředitelem SMMP, místostarostou města Příbora, nekorunovaným vítězem komunálních voleb (bereme-li v potaz osobní preference, nikoli výsledky samy), ředitelem SMMP a nyní je (pokud jsem správně pochopil jeho vyjádření v zastupitelstvu) nezaměstnaným. Takovýto závěr kariéry by se určitě nikomu nelíbil; nelze se tedy divit, že pan Majer využil příležitosti postěžovat si na to, co se stalo, na půdě zastupitelstva města Příbora. Ve svém projevu se snažil argumentovat právním rozborem, který nechal vytvořit jednatel SMMP pan Lacný právníkem z Hranic. Proč jednatel SMMP nedůvěřoval právníkovi, kterého si platí město Příbor?
Projev pana Majera adresně vytkl mnohé chyby a pochybení prvnímu jednateli SMMP a tehdejšímu i současnému starostovi panu Strakošovi. Ten veškerá obvinění jednoznačně odmítl a argumentoval právním posudkem, který si za tím účelem nechal vytvořit on sám. Kde je tedy pravda?
Podaří se městu získat zpět peníze, které muselo SMMP vydat na souběžný plat dvou ředitelů a odchodné, které by nemuselo existovat, kdyby současnému řediteli nebyla jednatelem a zastupitelem Poláškem (KSČM) s vědomím tehdejší Rady města v r. 2007 nabídnuta k podpisu smlouva na dobu neurčitou? Jednatelé za svá případná špatná rozhodnutí ručí vlastním majetkem, a proto jsou proti případné finanční ztrátě pojištěni. Malá pikantnost: o záměru nabídnout řediteli p. Bajnarovi smlouvu na dobu neurčitou informoval tehdejší jednatel (a zároveň ekonom SMMP a zastupitel města) Radu města; ta vzala jeho zprávu na vědomí. V Radě seděl také pan Majer.  Každý zápis z rady je nutno ověřit - některý z radních podepíše, že zápis odpovídá skutečnosti. Na zápise z výše uvedené schůze rady města se ironií osudu skví právě podpis pana Majera
- vážně si nevšiml, že právě znemožňuje sobě samému návrat na funkci ředitele SMMP?
Kolik vlastně činí ztráta SMMP pramenící ze situace, kdy na jednom křesle seděli dva ředitelé? Není to náhodou cca 300 000, o které byl na minulém zastupitelstvu zvýšen příspěvek SMMP na úkor rezervy rozpočtu, který vznikl tím způsobem, že se ubíralo 5 % všude, kde šlo, avšak příspěvkovým organizacím (školy, školky, SVČ Luna, Technické služby) se ubralo 10 %? Vím (a nechci rozporovat údaje ekonoma SMMP zastupitele Poláška), že dotyčných 300 000 jakýmsi způsobem odešlo loni do rozpočtu města právě ze SMMP, ale proč by v tom rozpočtu nemohly zůstat? Uvědomme si, že jsme v situaci, kdy např. SVČ Luna absolutně nemá šanci vyjít s aktuálně přidělenými financemi a šetřit musejí zcela všechny příspěvkové organizace! My, zastupitelé za TOP09, si uvědomujeme, že SMMP je relativně bohatou organizací hospodařící s nájemným z několika stovek obecních bytů. Protože nájemné se bude spíše zvyšovat než snižovat, lze počítat s tím, že se příjmy SMMP zvýší i bez injekce z městského rozpočtu, naopak může citelně chybět školským zařízením; proto jsme pro tento transfer nehlasovali.
Na zastupitelstvu se strhla docela ostrá přestřelka mezi bývalým místostarostou a současným starostou, která nabyla takové intenzity, že zastupitel pan Lámer musel svého kolegu z ČSSD pana Majera požádat, aby si tuto hádku nechali na jinou příležitost, nežli je zasedání zastupitelstva města. Jsem velmi zvědav, jakým směrem se kauza SMMP bude ubírat dál. Z pozice TOP09 jsou jasné jen dvě věci: jednak je nutné hledat viníka a hnát jej k finanční zodpovědnosti tak, aby město neplatilo za nezodpovědnost konkrétních lidí. Za druhé je nutné mít zodpovědného právníka (bez inklinace k alkoholu, jak se to údajně podařilo v době zakládání SMMP) u všech podstatných kroků města, aby nebyly vršeny chyby způsobem, jaký sledujeme v kauze SMMP.
leden 2011

Tak nám schválili rozpočet, paní Příspěvková!
Článek má svou vlastní stránku, stačí kliknout na nadpis.


Prodělává město na tříděném odpadu?
Na druhém zasedání ZM p. ing. M. Střelka zmínil fakt, že třídit odpad je neekonomické a město na něm prodělává. Tento názor je nutné okomentovat.
Názor p. Střelky vychází z jednoduchého porovnání nákladů na odvoz tříděného odpadu a příspěvků, které za tento odpad město získává. Předpokládaná platba pro rok 2011 je 1 740 000 Kč, předpokládaný celkový příspěvek za tříděný odpad je 660 000 Kč. Zdá se, že na tříděném odpadu město prodělá více než milion. Je tomu skutečně tak???
Bezpochyby nikoli, a to ze dvou důvodů: Za prvé město třídit odpad musí, protože jej k tomu zavazuje zákon. Případné pokuty za porušení zákona by snadno převážily případný zisk, který by z netřídění odpadu plynul. Ovšem žádný takový zisk neexistuje, a to je ten druhý důvod. Za druhé netříděný odpad se stává směsným odpadem a jako takový stojí město stejné peníze za vyvezení jako odpad tříděný (město platí za vyklopení odpadu do vozu - bez ohledu na váhu popelnice či typ odpadu). Takže toho více než půldruha mil. bychom za svoz zaplatili takjaktak, ovšem při třídění odpadu dostaneme 660 tisíc, které bychom za směsný odpad nezískali. Proděláváme tedy na tříděném odpadu nebo nikoli? Podle mého názoru je třídění ziskové s ročním ziskem 660 tisíc Kč.
Jenom pro úplnost dodávám, že vypočtený náklad pro rok 2011 ve výši 575 Kč na jednoho obyvatele Příbora vychází s výpočtu, v rámci kterého byl zisk z tříděného odpadu odečten od celkových nákladů. Takže přes veškeré třídění a poplatek 420 Kč na osobu město cca 1,3 mil. doplatí.

Kdo je vítězem voleb?

Od vyhlášení výsledků letošních voleb jsem se opakovaně setkal s názorem, že vítězem voleb je pan Majer, protože získal největší počet preferenčních hlasů. Je to jeden z možných pohledů, avšak myslím, že je poměrně špatně obhajitelný. Museli bychom mít zavedenu přímou volbu starosty, ale tu nemáme. Jediné, co máme, je zákon o volbách. Ten však svými paragrafy osobnosti s největším počtem preferenčních hlasů příliš nepřeje. Dle tohoto zákona navíc vůbec není jisté, zda takovýto "vítěz" vůbec zasedne v zastupitelstvu. Jako příklad nám může posloužit obec Bezměrov (KM), kde v r. 2006 získal zdaleka nejvíc hlasů Josef Večerka, ale k postupu do zastupitelstva mu to nestačilo. Přitom se do zastupitelstva tenkrát dostala nadpoloviční většina všech kandidátů vč. Ivo Vymětala, který nezískal ani polovinu hlasů věnovaných Josefu Večerkovi. A takových příkladů bude jistě více v každých komunálních volbách. Přiznejme si to otevřeně, konkrétní volební preference daného kandidáta jsou z pohledu zákona o volbách vysloveně marginální záležitostí. Pouze tehdy, když zisk přesáhne o více než 10 % průměr zisku kandidátů dané strany, posunou jej preference směrem vzhůru - to je vše.
Ze zákona je totiž vítězem ta strana, která získá největší součet hlasů u všech svých kandidátů dohromady - chceme-li tedy mermomocí nějakého jednotlivce pasovat na vítěze voleb, podívejme se na kandidátku vítězné strany, kdo na ní má nejvíce hlasů. Ten člověk totiž v zastupitelstvu bude zcela jistě. Nebo (a to je třetí možnost) pasujme na vítěze toho, kdo má největší vyjednávací potenciál a je schopen na svou podporu získat nadpoloviční většinu zastupitelů.
 
Vyjádření SNK k povolební situaci
Mgr. Janota zveřejnil článek, který dobře doplňuje informace, které jste mohli získat na diskuzních stránkách města Příbora a zde na stránkách příborské TOP 09. Nenechejte se zmást datem 1. 7., je to psáno nyní, v prosinci. Pan Janota se důvtipně staví proti věčně omílanému argumentu, že p. Majer získal ve volbách nejvíc hlasů. Spočítal volební výsledek případě, že bychom akceptovali počet hlasů víc než to, kolik hlasů bylo celkově na té či oné kandi
dátce: ODS by měla 10 hlasů a SNK 5 - sami nezávislí s občanskými demokraty by tedy pohodlně získali výraznou většinu a ČSSD by dopadla stejně jako nyní. Volební zákon však počítá počet hlasů z celé kandidátky na jeden mandát - to by konečně různí kritici měli vzít v potaz.
Nejzajímavější je však pasáž, ve které vysvětluje odklon SNK od p. Majera, který čtyři roky pracoval nezávislým na očích ve funkci místostarosty. Jeho kroky v konkrétních případech, které si dovolím ocitovat: "prodej Boroveckých rybníků, prodej některých a neprodej jiných státních bytů, možná výstavba bytů v lokalitě pod vodojemy a prodej pozemků soukromé osobě tamtéž, zvláštní výběrové řízení na rekonstrukci domu 1483-1485 U Tatry a ... mnoho dalších" způsobily, že tentokrát s hlasy SNK nemohl počítat. Je nutné si uvědomit, že tento moment rozhodl o povolebním uspořádání více než co jiného, včetně té nešťastné události v příborské KDU-ČSL.

Zprávy z druhého zasedání ZM
Dne 2. 12. proběhlo druhé zasedání nového zastupitelstva. Byla odsouhlasena třetí změna rozpočtu města (dle doporučení ještě bývalé Rady města) a provedena některá pro občany ne zcela zajímavá hlasování. Podrobný rozpis dáme časem k dispozici. Odsouhlasili jsme snížení počtu členů finančního a kontrolního výboru z 11 členů na 9, čímž dojde k roční úspoře 24 000 Kč z městského rozpočtu (TOP 09 navrhovala snížení na 7 členů, ale vzhledem k nutnosti rozumné domluvy na konkrétních jménech jsme později hlasovali pro variantu "9 členů").
Jediným pro občany Příbora bezesporu zajímavým bodem bylo projednání bodu
"obecně závazná vyhláška o místním poplatku – nakládání s TKO".
Stručně nastíním dosavadní situaci: v roce 2007 platil Příbor za svoz TKO 2 653 000 Kč, občané platili 360 Kč za osobu. Cena za svoz neustále rostla (tu o tři čtvrtě miliónu, tu o půl miliónu) a odhad na rok 2011 je 4 250 000 Kč. Přes tento dramatický nárůst nebyl nikdy zvýšen poplatek za nakládání s TKO pro občany, který od r. 2006 (a možná ještě déle) činí 360 Kč/os. Důvod je jednoduchý: nezvyšování poplatků měla ODS ve svém volebním programu na volební období 2006/10, takže se na prudký nárůst cen pro město prostě nereagovalo. Nás, zastupitele za TOP 09, velmi zajímalo, jaký bude postoj jednotlivých stran v novém volebním období. Mluvili jsme před zasedáním se zastupiteli všech stran a ve všech stranách jsme se setkali s tendencí zmenšit dotaci, kterou na svoz TKO musí město ročně obětovat (pro rok 2011 se odhadovala až na 1,8 miliónu Kč). Ovšem když došlo na lámání chleba a starosta jako vedoucí zasedání požádal o protinávrhy (návrh z Rady zněl 360 Kč), rozlehlo se jen všeobjímající ticho. Pochopili jsme, že navržení vyšší částky je silně nepopulární krok, který by se mohl politicky vymstít, proto jednotlivé strany raději mlčí. Takže to dopadlo, jak muselo - návrh na snížení dotace a zvýšení poplatku o 60 Kč (tedy 5 Kč za měsíc) podala TOP 09. Padl tedy návrh na poplatek 420 Kč/os. Komunisté se sice ohradili, že musí jít o částku dělitelnou dvanácti, ale ostatní zastupitelé naštěstí dělit dvanácti umějí. S napětím jsme očekávali reakci ostatních zastupitelů, kteří byli zjevně připraveni odsouhlasit loňskou částku, i když někteří měli jiný názor. Překvapení bylo veliké: návrh TOP 09 našel podporu valné většiny zastupitelstva průřezově všemi stranami! Některé věci nám nezkušeným docházejí teprve "za pochodu" a teprve časem se ukáže, zda naše ochota říci nahlas to, co je všeobecně jasné avšak není populární, je ten správný postup. Pevně doufáme, že ano.
V závěru zasedání jsme byli napadeni panem Olšaníkem (KSČM) sérií podivných otázek. Některým jsem nerozuměl, v jednom jediném případě šlo o konstatování holého faktu (TOP 09 bude usilovat o vyrovnaný rozpočet města). Ujal jsem se odpovědi, ale těch věcí, na které jsem měl reagovat, bylo příliš mnoho a já si je všechny nezapamatoval. Pokud jste sledovali záznam v TV, dovolím si touto formou svou odpověď doplnit:
P. Olšaník se ptal, jak jsem v článku pro Příborský měsíčník myslel větu: "
Podobně dopadla ČSSD v našem městě (jen s tím rozdílem, že u nás volilo výrazně více lidí zastupitele za ODS)." Podle něj mezi ziskem ODS a ČSSD není žádný rozdíl, protože mají stejný počet mandátů (5), navíc ODS utrpěla oproti minulému odbobí ztrátu, zatímco ČSSD její preference vzrostly.
Já tento názor p. Olšaníkovi vůbec neberu, ale při nejlepší vůli nejde o argumenty týkající se pravdivosti mého výroku. Já jsem psal o hlasech pro zastupitele dotyčných stran, a v tom ohledu je rozdíl opravdu znatelný: zatímco kandidáti ODS získali 15 169 hlasů, kandidáti ČSSD "jen" 13 695 hlasů. ODS tedy získala o 1474 hlasů více, což je 11 % hlasů pro ČSSD. Jedenáctiprocentní rozdíl čítající téměř půldruha tisíce hlasů podle mne výrazný opravdu je. Stačilo velmi málo hlasů k tomu, aby onen 23. post v zastupitelstvu nepřipadl KSČM, ale ODS. Navíc pojem "výrazně více" reflektoval kontext článku, kde šlo o srovnání zisku ODS v celostátních a příborských komunálních volbách. Mému výroku lze vytknout jedinou věc: celkové počty hlasů, o kterých jsem psal, byly původně hlasy pro kandidáty, nikoli zastupitele. Ale protože právě z tohoto součtu byl nakonec počet zastupitelů stanoven, není tato chyba příliš velká.
P. Netušil, 4. 12. 2010

Jednáme o výši místního poplatku za nakládání s odpady


Pravicové stanovisko je jasné - dotace na svoz komunálního odpadu by se měla v souvislosti se zatížením rozpočtu na plánované investiční akce snížit na nezbytné minimum - i když spíše pomaleji (rozloženě do více let) než jednorázově nyní. Ozývají se však i hlasy, že je nutné hájit především zájmy voličů, a ti si všichni přejí nezvyšovat poplatky vůbec. Chcete-li vyjádřit svůj názor, zapojte se do diskuze na Facebooku nebo nám napište na top09@pribor.cz.
Reakce má cenu pouze do středy 1. 12. - ve čtvrtek se sejde ZM a věc bude odhlasována.

Proč jsme hlasovali pro starostu M. Strakoše

Konec duhové Rady v Příboře - změna nedemokratická či demokratická?

Vzpomínka na 17. listopad 1989


Na stránkách města Příbora připomněl pan doktor Mořic Jurečka občanům, jak před 21 lety hovořil k demonstrujícím občanům na náměstí. Jeho vzpomínku mohu doplnit svým vlastním pohledem.
V onom roce jsem se jako student Pedagogické fakulty Ostrava zúčastnil stávky studentů. Byli jsme myslím posledním krajem české části ČSSR, který povstal, protože nikde neměla KSČ tak silnou pozici, nikde nebyla dělnická třída tak silná jako zde. Profesionální vojáci, pracující ocelového srdce republiky i havíři pilně plnili své plány a ostatně mnozí z nich dosud svými hlasy živí následovníky těch "kádrů", proti kterým jsme povstali (stačí se podívat na to, jak v Příboře hlasovaly jednotlivé okrsky). Praha se bouřila již o víkendu po páteční demonstraci, my v Ostravě jsme se podrobnosti dozvídali až během týdne a teprve v pondělí 26. 11. se podařilo zorganizovat první protesty.
Pak už to však šlo rychle. Studentky ovládající psaní na stroji obsadily všechny dostupné studovny, dostaly informační letáky a opisovaly a opisovaly. Brzy se našli odvážní pracovníci školy, kteří nám zapůjčili stroje na xeroxové kopie, které práci výrazně zefektivnily. Psalo se 24 hodin denně a studenti letáky roznášeli nejen po Ostravě, ale záhy je vozili i do svých bydlišť, aby tam informovali své spoluobčany. Národ se měl dozvědět pravdu a národ měl už koneckonců taky všeho až po krk, takže jsme oprávněně věřili, že nás národ vyslyší.
V Příboře byl s letáky ovšem velký problém. Lidé mi nadávali, že ničím městský majetek, když jsem vylepoval letáky na sloupy pouličního osvětlení nebo na sloupy elektrického vedení. Svou trasu Příborem jsem vždy musel absolvovat opakovaně, protože značná část letáků byla již v době opakované obchůzky stržena. Byla to pohnutá doba a v každém z nás aktivních studentů něco zanechala.

Kdo prožíval konec roku 1989 jako já, pochopí snadno můj vztak ke KSČ i k tomu, že si udržuji odstup od současných nositelů jejich idejí. Skupinka anonymů (podepsané výjimky existují), kteří využívají stránky města ke kritice průběhu prvního zasedání ZM, neustále poukazují na fakt, že někteří členové koalice byli před rokem 1989 v KSČ. Mají pravdu, ale zřejmě pořád nechápou, že pro TOP09 existovaly jen dvě jiné varianty: spolupráce přímo s KSČM nebo nepodpoření nikoho - pak by se asi ovšem žádné vedení města nepodařilo sestavit (viz tento článek). Právě ti lidé, kteří se mnou sdíleli listopadové nadšení, mohou nejlépe pochopit to, co někteří kritici označují jako neúnosnou "ideologizaci" poměrů v Příboře, případně dokonce (můj ty světe!) "třídní boj"*. Vždyť tady nikdo (mluvím za zastupitele zvolené za TOP09) nechce proti nikomu bojovat, to už snad máme za sebou... Opravdu mě mrzí, že to někteří nechtějí pochopit - nevstupoval jsem do komunální politiky proto, abych se opakovaně s někým hádal.

Podívejte se prosím na naskenované dokumenty z konce roku 1989 a vzpomeňte si při dnešním výročí na to, čeho všeho jsme se před 21 lety zbavili.

* S pojmem "třídní boj" jsem se naposled setkal, když mi ho vysvětloval soudruh pedagog v rámci předmětu Dějiny mezinárodního dělnického hnutí v prvním ročníku na výšce. Doufal jsem, že v mém životě tento v demokratické společnosti zcela zbytečný pojem už nikdy nebude použit. Nevím už, který z anonymů s ním přišel, ale na vyhrabávání takových pojmů ze smetiště dějin opravdu nejsem zvědavý. Už chápu, proč mi tolik lidí odmítlo vstoupit do komunální politiky s tím, že jim to nestojí za to. Docela se děsím toho, až mě občan skrytý za nic neříkající pseudonym nařkne z bolševizmu, oportunizmu či reakcionizmu...

Pavel Netušil, 17. 11. 2010


Lidovci nebyli a nejsou jednotní - kdo zradil koho?

Kdo sledoval první jednání zastupitelstva, musel nevěřícně vrtět hlavou:
nejprve byla na post starostky města navržena Ing. Forišková (KDU-ČSL). Při hlasování měla kompletní rudooranžovou podporu, ze zastupitelů zvolených za KDU-ČSL se však jeden člen zdržel hlasování. 11 hlasů tedy na zvolení nestačilo. Po několika hlasováních byl M. Monsport (KDU-ČSL) navržen na post místostarosty. Podporu měl ze strany ODS, SNK i TOP09, avšak z řad jeho kolegů jej nepodpořil nikdo. Voliči KDU-ČSL šli do kolen. O co se tu hrálo?
Zjevně se zastupitelé silně rozcházejí ve svých názorech na to, kudy by se vedení města mělo dále ubírat, ale kdo je v právu? Kdo koho zradil?
Můžeme se na věc dívat třemi pohledy:

1) Zastupitelé mají plné právo rozhodovat se podle svého. To, že hlasovali proti sobě, tedy není nic špatného.
Komentář: Názor odporuje našemu volebnímu zákonu. Voleny jsou strany, každý zvolený zastupitel byl zvolen díky všem hlasům na kandidátce. Každý ze zastupitelů tedy vděčí za zvolení všem kandidátům - potažmo tedy straně, která jej nominovala. (Nicméně pokud je někdo zvolen jako nezávislý kandidát na dané kandidátce, nelze mu samozřejmě upřít možnost jednat nezávisle - to už je riziko dané strany; ODS např. na kandidátce žádného nezávislého kandidáta neměla.)
Danému názoru by odpovídala volba typu voleb do Senátu, kdy by byli voleni výhradně jednotlivci a součet hlasů pro danou stranu by pro postup do zastupitelstva nehrál roli (Mimochodem - při takovémto systému by měla ODS v zastupitelstvu sama 10 zastupitelů)

2) Zastupitelé KDU-ČSL mají svého lídra, v tomto případě p. Foriškovou - ta je tedy je zodpovědná za jednání ostatních zastupitelů; ti by tedy měli hlasovat stejně jako ona.
Komentář: Ano, s takovým postojem se dá souhlasit, pokud se dotyční zastupitelé na svém postoji domluví. Pokud je ale navržena Ing. Forišková na starostu a krátce před tím na schůzi výboru KDU-ČSL o tom neřekne ani slovo, nelze se divit, pokud vše dopadne jinak.

3) Zastupitele za KDU-ČSL nominovala KDU-ČSL; jejim členům se tedy zodpovídají ze svého jednání a jejich vůli by měli naplňovat. V době před konáním ZM se sešlo jak užší, tak i širší vedení příborské KDU-ČSL, aby rozhodlo, která z nabízených koalic (s ČSSD a KSČM nebo s ODS, SNK a TOP09) je pro město a KDU-ČSL výhodnější. Užší i širší vedení příborské organizace rozhodlo, že přínosnější je pravostředová koalice - přesto dva zastupitelé hlasovali v rozporu s tímto rozhodnutím.

Myslím, že fakta byla řečena a každý čtenář je schopen sám zvážit, který ze tří postojů je mu nejbližší a kde tedy leží pověstný zakopaný pes.

Neuškodí však zamyslet se nad obrovským tlakem, kterému byl p. Monsport proti své vůli vystaven: hlasování užšího i širšího výboru příborských lidovců jej zavazovalo podpořit pravostředové vedení města v čele se starostou Strakošem. O tom, že bude nominována na starostku lídryně jeho kandidátky, nebyl dopředu informován. Náhle se musel rozhodnout během necelé minuty - pokud by zvedl ruku, byla by starostkou zvolena jeho sestra (pokud se tak lidovci ještě navzájem oslovují). Sestra, která s pravostředovým vedením radnice zásadně nesouhlasí a která s tímto svým názorem prohrála hlasování na širším i užším výboru strany. Opravdu nezáviděníhodná situace!
P. Monsport se rozhodl upřednostnit názor většiny před názorem lídra. Názory některých občanů, že šel "za korytem", jsou sprostou pomluvou - jeho výplata nebude oproti dosavadnímu platu o nic vyšší.
Kritizovat je jednoduché. Horší je prožít si takovou situaci na vlastní kůži.


Příbor má nové vedení města
Starostou je M. Strakoš, místostarostou M. Monsport, TOP09 má jedno místo v Radě města (M. Podolská). Podrobné zpravodajství zde.

Situace před prvním jednáním nového zastupitelstva
TOP09 jednala se všemi nekomunistickými stranami. Tři strany stanovily svého kandidáta na post starosty města: ODS M. Strakoše, ČSSD B. Majera a nezávislí (SNK) S. Janotu. Velmi brzy se však ukázalo, že se vlastně licituje pouze mezi dvěma muži: současným starostou Strakošem a místostarostou Majerem. Postoj zastupitelů TOP09 je v tomto případě jednoznačný: za dané situace se přikláníme k pravostředové koalici a budeme volit starostu, jehož navrhuje ODS. Protože se během zmíněných jednání silně projevily antipatie jak mezi ODSxČSSD, tak mezi SNKxČSSD, preferujeme takové vedení města, které nebude zahrnovat podíl sociálních demokratů. Dosavadní stav, kdy starosta a místostarosta pracovali spíše proti sobě než v tandemu a přenášeli své antipatie až na půdu zastupitelstva, nám připadá neudržitelný. Tento názor s námi sdílejí i koaliční strany (konkrétně vedení těchto stran; bohužel však nikoli všichni zastupitelé zvolení za tyto strany).
Jednání zastupitelstva ve čtvrtek 11. 11. bude zřejmě bouřlivé; očekáváme, že mnozí dlouholetí zastupitelé se nebudou chtít smířit s tím, že se do Rady města nebudou volit zástupci všech stran, že zde nebude ona "duhová koalice". Dokud nebude vše odhlasováno, nemůžeme si být jisti, zda náš koncept bude skutečně naplněn: dosavadní dohody nás však naplňují optimismem.

Aktuality z předvolebního jednání, stav 19. 10.
Povolební matematika nabízí v základu dvě reálné koalice: ODS - TOP09 - SNK - KDU-ČSL (14 hlasů) nebo ČSSD - KSČM - KDU-ČSL (12 hlasů). Která z těchto variant bude konečná, o tom rozhodne přirozeně schůzka KDU-ČSL. Je velmi pravděpodobné, že ze své nepostradatelnosti vytěží KDU křeslo místostarosty. Pozitivním výsledkem jednání TOP09 je vysoká míra pravděpodobnosti, že po dlouhých letech bude městská rada bez zastoupení komunistů.

Poděkování


Vážení občané,
volby do příborského  zastupitelstva v letošním roce rozšířily zastoupené strany o TOP09. Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kteří nám svým hlasem projevili důvěru. Vynasnažíme se, abychom vás nezklamali a prosadili maximum ze svého programu. Naší prioritou je dynamický, živý Příbor, město s vyrovnaným hospodařením a nabízející šance pro budoucnost.
Teprve koaliční rozhovory ukáží, zda se budeme podílet přímo na řízení města. V každém případě však chceme občany přesvědčit, že TOP09 není jednorázové společenství, nýbrž životaschopný, pro Příbor přínosný projekt. 
Věříme, že přítomnost TOP09 v zastupitelstvu prokáže, že jde o posun pozitivním směrem.
Děkujeme ještě jednou za projevenou důvěru.

Pavel Netušil, TOP09 Příbor


Podrobné informace o výsledcích voleb v Příboře