Strona główna


FORUM BIBLIOTEKARZY

18 marca 2016r. (piątek) będzie zorganizowane przez sekcję Bibliotekarską Związku Nauczycielstwa Polskiego w naszym mieście Forum Bibliotekarzy Śląskich.


SPOTKANIE DLA BIBLIOTEKARZY

Biblioteka Pedagogiczna i Sekcja Bibliotekarska ZNP Zabrze zaprasza bibliotekarzy na spotkanie (informacyjne + szkoleniowe) 10 lutego o godz. 15:15 w CKPiU.
Tematy szkoleń:
- Padlet – wirtualna tablica,
- Tworzenie animowanych postaci w usłudze Voki.


IV MIEJSKI KONKURS WIEDZY O ZABRZU

pod patronatem honorowym:

 

-    Polskiego Komitetu ds. UNESCO,

-   Prezydenta miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik,

-   Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.


Zapraszamy do udziału w IV edycji Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu (zakres: historia, kultura, literatura) zorganizowanym  przez II Liceum Ogólnokształcące  i Gimnazjum nr 2 - ZSO nr 5 w Zabrzu.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Zgłoszenia przyjmujemy do 12 października 2015r. na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl.
Etap szkolny: 17 listopada 2015r.
Finał konkursu: 1 grudnia 2015r.  uświetni wykład p. Dariusza Walerjańskiego
i wystawa prac
malarskich zabrzańskiego artysty p. Józefa Jonika.
    Szczegółowe informacje https://sites.google.com/site/biblioteka2lozabrze/
Organizatorzy: Teresa Kasza, Danuta Myl, Halina Binkowska, Klaudia Drewniok-JagodzińskaWITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

Serdecznie witamy nauczycieli bibliotekarzy w nowym roku szkolnym i zapraszamy do współpracy oraz dzielenia się swoimi akcjami i organizowanymi konkursami.
Spotkanie organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną. Filia w Zabrzu odbędzie się w październiku.


2014/2015

SPOTKANIE DLA BIBLIOTEKARZY

Miejsce: Szkoła Podstawowej nr 36 w Zabrzu, pl. Warszawski 6 dnia 13 maja (tj. środa) o godzinie 15:15
Program spotkania:
1. Walne zebranie członków dot. TNBSP - Dorota Bartuś
2. Informacje dot. Ewidencji darmowych podręczników w Gimnazjach (zapraszamy również szkoły podstawowe) Róża Mordyńska
3. Mini warsztaty z zakresu szeroko rozumianej komunikacji (głównie gry i zabawy doskonalące umiejętność współpracy i komunikacji, które mogą  zostać wykorzystane na zastępstwach). Czas trwania (ok 45 min.)AKCJA UWOLNIJ KSIĄŻKĘ - BOOKCROSSING

Zapraszamy do włączenia się do akcji promującej czytelnictwo na stronie bookcrossing.pl. W bibliotece można założyć półkę bookcrossingową i na niej uwalniać książki, można je uwalniać w szkole i poza nią w dowolnym miejscu.
Każdego roku w czerwcu odbywa się Ogólnopolskie Święto Bookcrossingu.WYBORY KSIĄŻEK

Zapraszamy bibliotekarzy do udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek! Uczniowie będą mieli szansę zdecydować, co będą czytać i jakie książki znajdą w bibliotece szkolnej! Patronat nad wyborami objęła pani minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska.
Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich i redakcją „Biblioteki szkolne online” organizują Wybory Książek. Celem tej akcji jest poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, a także dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań młodzieży.
Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody (m.in. wybrane książki o wartości do 1000 zł, prenumeraty roczne czasopism "Biblioteka w Szkole", "Świetlica w Szkole" i "Wszystko dla Szkoły", książki, materiały promocyjne).
Akcja trwa do końca marca. Więcej informacji na stronie:
http://wyboryksiazek.pl/Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE KLASZTORNEJ

19 marca 2015 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu uczniów ZSO nr 5 (liceum i gimnazjum) z uczniami VI LO im. Dąbrowskiego w Częstochowie, pod opieką nauczycieli bibliotekarzy i szkolnych koordynatorów ds. UNESCO, p. Teresy Kaszy i Danuty Myl, w ramach projektu śląskich Szkół Stowarzyszonych "MIESZKAMY NA ŚLĄSKU. CO NAS WYRÓŻNIA?".

Celem projektu było zapoznanie się z działalnością w ramach projektu szkół stowarzyszonych UNESCO innych szkół na Śląsku oraz przedstawienie ciekawych miejsc w swoich miastach, czyli tego co nas wyróżnia. Po oficjalnej części w szkole i zaprezentowaniu interesujących miejsc w Zabrzu i Częstochowie zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę po mieście.

Zwiedziliśmy Jasną Górę, a tam zobaczyliśmy gotycką Kaplicę z Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bazylikę, zespół zabudowań klasztornych, sale muzealne (Bastion św. Rocha, Muzeum 600-lecia), a przede wszystkim mieliśmy okazję zwiedzenia przepięknej biblioteki klasztornej, która nie jest na co dzień dostępna dla turystów.BIBLIOTEKARZ ROKU 2014

Jeśli macie osiągnięcia w 2014 roku zapraszamy do udziału w V edycji Ogólnopolskiego 
Konkursu na Bibliotekarza Roku 2014. O
d 27.01.15r. do 27.02.15r. trwa zgłaszanie kandydatów.
więcej informacji


"CZAR WAKACJI 2014" - KONKURS FOTOGRAFICZNY

    W tym roku szkolnym odbył się po raz dziewiąty konkurs fotograficzny „Czar wakacji”.
Jest on adresowany do wszystkich miłośników fotografowania bez względu na wiek, światopogląd, kolor skóry itp., pragnących udostępnić jedyne w swoim rodzaju zdjęcia z wakacji. Konkurs odbywa się na przełomie jesieni i zimy w Gimnazjum nr 9 w Zabrzu.W dotychczasowych edycjach brali udział uczniowie – G 9, G.17, G.16,
SP 17, LO 8, G 6 w Rudzie Śląskiej a także nauczyciele wymienionych szkół i inni.)
Celem konkursu jest integracja środowiska, łączenie (a nie dzielenie!) pokoleń,
promocja ludzi z pasją (wystawę pokonkursową można podziwiać w bibliotekach szkół uczestniczących w konkursie, w Filii nr 17 MBP w Zabrzu; społeczność szkolna bierze udział w plebiscycie na najładniejszą fotografię). W konkursie wzieło udział 24 uczestników z 7 szkół,
w tym 5 nauczycieli. Dostarczono 73 zdjęcia.
Prace oceniało Jury w składzie: p. Sylwia Pierzyńska – MBP Zabrze, p. Danuta Kusz – Gimnazjum nr 9
.

KONKURS ARTYSTYCZNEGO CZYTANIA 
   30 października 2014r., na zakończenie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w Filii nr 17 MBP w Zabrzu 
odbył się Międzyszkolny Konkurs Artystycznego Czytania. Mottem konkursu były słowa Umberto Eco „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.
 Czytali gimnazjaliści z czterech gimnazjów zabrzańskich (6, 9, 16, 17) i Gimnazjum nr 3 z Rudy Śląskiej. Organizatorem od lat
konkursu
jest biblioteka Gimnazjum nr 9 w Zabrzu we współpracy z ZSO nr 14 oraz Filią nr 17 MBP w Zabrzu.
Od dwóch lat oprócz gimnazjalistów w konkursie biorą udział uczniowie starszych klas szkoły podstawowej.Tematy konkursu w latach poprzednich:
  • 2013/14 „Śladami bohaterów Szklarskiego”,
  • 2012/13 „Zabrzańskie legendy i podania” (z okazji  90 rocznicy nadania praw miejskich Zabrzu),
  • 2011/12 „Z dzieciństwa nigdy się nie wyrasta”,
  • 2010/11 „Po przygodę z bohaterami Nienackiego i Niziurskiego”
  • 2009/08 "Czytamy książki fantasy"
  • 2008/07 "Czytamy Astrid Lingren"

KONKURS Z PATRONATEM TNBSP 
3 grudnia 2014r. uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 
walczyli o miejsca na podium podczas
finału
„III Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zabrzu” w ZSO nr 5.
Konkursowi patronatu honorowego udzieliło m. in. Towarzystwo.
W jury konkursu zasiadła po raz trzeci prezes naszego oddziału Dorota Bartuś.
Organizatorkami konkursu są nasze koleżanki T
eresa Kasza i Danuta Myl
(z pomocą nauczycieli ZSO nr 5).
Imprezę uświetnił wykład historyka Dariusza Walerjańskiego 
„Zabrzańskie skarby i niezwykłości” oraz wystawa akwareli
„Spojrzenie w przeszłość. Przemysłowe Zabrze w akwareli” zabrzańskiego
artysty Józefa Jonika.
Uczestnicy rozwiązali testy związane z historią i kulturą naszego miasta. 
Wyłonionych pięciu
uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowało prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu, a gimnazjaliści odpowiedzieli na trzy pytania dodatkowe.   Patroni honorowi konkursu to także: Polski Komitet ds. UNESCO i Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik.

NARODOWE CZYTANIE " TRYLOGII" HENRYKA SIENKIEWICZA

Przesłanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
. Termin 6 września 2014r.
Więcej informacji: czytanie/trylogia
 

III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZABRZU

ZSO nr 5 - II LO i Gimnazjum nr 2 zaprasza do udziału w III edycji konkursu wiedzy o Zabrzu (zakres: historia i kultura) zorganizowanym z okazji 92 rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 października 2014r. na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl. Etap szkolny: 28 października 2014r. Finał konkursu: 3 grudnia 2014r. uświetni wykład znanej osoby w Zabrzu i wystawa prac malarskich. Szczegółowe informacje na stronie  biblioteka II LO. Organizatorzy: Teresa Kasza, Danuta Myl, Halina Binkowska, Klaudia Drewniok-Jagodzińska.


WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2014/2015

 Szanowni bibliotekarze, mam nadzieję, że przez wakacje nabraliście sił do pracy w nowym roku szkolnym. Bardzo proszę o wysyłanie informacji na temat imprez, konkursów, akcji, szkoleń organizowanych przez Was i dla bibliotekarzy w regionie.


MIŁYCH WAKACJI

   Wszystkim zabrzańskim bibliotekarzom życzymy miłych wakacji i urlopów, poznania nowych miejsc, sympatycznych spotkań, przyjemnego odpoczynku i pięknej pogody!


BIBLIOTEKARZE W SANDOMIERZU

   7 czerwca 2014r. bibliotekarze z bibliotek szkolnych i pedagogicznej uczestniczyli w wycieczce organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną i Sekcję Bibliotekarską ZNP. Zwiedzili królewskie miasto Sandomierz, przez który przechodzi m.in. turystyczny szlak literacki. Mieli okazję zobaczyć Zamek, Katedrę, Dom Długosza, Rynek, Bramę Opatowską i najstarszą szkołę średnią w Polsce Collegium Gostomianum. Miasto było inspiracją dla wielu pisarzy m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, który przyjeżdżał tam tworzyć i wplatał Sandomierz w tło swoich opowieści.
  

UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

   17 czerwca 2014r. odbędzie się XI edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Bookcrossing to akcja promująca czytelnictwo, która ma na celu podarowanie drugiego życia książce. Uwalniane książki należy rejestrować na stronie bookcrossing.pl. 


ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ

   Wszystkich miłośników rowerów i książek zapraszamy do przyłączenia się do Akcji Biblioteki Miejskiej i Zabrzańskiej Masy Krytycznej dnia 9 maja o 17:30 zbiórka, 18:00 odjazd z placu Wolności, meta szyb "Maciej". Na miejscu odbędzie się losowanie nagród, bookcrossing, moc atrakcji. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa oraz roweru jako ekologicznego środka transportu.
   Więcej informacji: http://www.biblioteka.zabrze.pl/archiwum/2014/05/869-odjazdowy-bibliotekarz

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Przypominamy, że w dniach 5-9 maja trwa w Bibliotece Miejskiej Tydzień Bibliotek. Będzie wiele atrakcji dla uczniów, w tym zwiedzanie mroków Czytelni i to co może ich najbardziej zainteresuje czyli amnestie:) Więcej informacji na stronie Biblioteki Miejskiej. Zapraszamy do udziału i organizowania własnych imprez czytelniczych. Czekamy na wasze relacje!35-LAT
PROGRAMU UNESCO W II LO

28 marca w II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu odbył się Jubileusz "35-lecia działalności szkoły w Programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik. Współorganizatorem imprezy była Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”. W uroczystości uczestniczyła Koordynator projektu z Polskiego Komitetu ds. UNESCO, władze miasta, dyrektorzy zabrzańskich szkół, przedstawiciele Szkół Stowarzyszonych z województwa śląskiego (z Katowic, Bielska-Białej i Częstochowy) oraz uczniowie. Podczas imprezy nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez koordynatora z UNESCO Marię Belinę-Brzozowską, prezydenta Krzysztofa Lewandowskiego (absolwent II LO) i dyrektora szkoły Liliannę Winter. Jubileuszowi towarzyszyły występy artystyczne uczniów i warsztaty dramowe "Każdy jest inny, wszyscy są równi". Zgromadzonym zaprezentowano film przedstawiający działalność szkoły w projekcie. Goście mieli również okazję zwiedzić poziom 320 Kopalni Guido. Relacja w TVZ
Nauczyciel bibliotekarz Teresa Kasza jest jednym ze szkolnych koordynatorów ds. UNESCO i jednym z organizatorów Jubileuszu. Jako koordynator otrzymała obszerna publikację o UNESCO do biblioteki szkolnej.


"DOŚĆ TEGO"

Od czwartku ZNP roz­po­cząło akcję pro­te­sta­cyj­ną w spra­wie wpro­wa­dze­nia do szkół pod­sta­wo­wych, specjalnych
 i integracyjnych asy­sten­tów na­uczy­cie­li. Asy­sten­ci mają po­ma­gać na­uczy­cie­lom m. in. przy pracy z sze­ścio­lat­ka­mi.
Związ­kow­cy chcą pre­cy­zyj­ne­go okre­śle­nia za­kre­su obo­wiąz­ków i upraw­nień asy­sten­tów. Informacje o akcji

WARSZTATY "TWORZENIE STRONY INTERNETOWEJ BIBLIOTEKI"

Dnia 19 marca 2014r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu odbyły się warsztaty "Tworzenie strony internetowej biblioteki". Warsztaty w ramach zabrzańskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich poprowadziła nasza koleżanka Teresa Kasza. Zajecia były bardzo owocne. Uczestniczki spotkania stworzyły strony dla swoich bibliotek w Witrynie Googla. 


WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

Na wycieczkę do Sandomierza zaprasza bibliotekarzy Biblioteka Pedagogiczna i Sekcja Bibliotekarska ZNP 7 czerwca 2014. 


WALENTYNKOWY WIECZÓR LITERACKI

14 lutego 2014 w Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu odbył się Walentynkowy Wieczór Literacki. Wieczór ten to wielki powrót poezji i piosenki kabaretowej lat 20 i 30 XX wieku. O godzinie 19:00 rozpoczęła się pierwsza część spektaklu słowno - muzycznego, piosenką pt. "Miłość Ci wszystko wybaczy”, druga część natomiast była utrzymana w konwencji żartobliwej, kabaretowej. Zaproszeni goście z Wydziału Oświaty, Rady Dzielnicy oraz rodzice i nauczyciele zasiadali przy kawiarnianych stolikach i w kawiarnianej atmosferze raczyli się przygotowanym poczęstunkiem oraz napawali klimatem epoki.Występująca młodzież zaprezentowała stroje wieczorowe odpowiednie do repertuaru. Współorganizatorem imprezy była nasza koleżanka Zuzanna Zappel z Zespołu Szkół nr 10. Informacja o wieczorze


1% na TNBSP
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. 
Zwracamy się do członków i sympatyków Towarzystwa o przekazywanie darowizny w kwocie 1% należnego podatku za 2013 r.
na rzecz organizacji. INFORMACJE DO ZEZNANIA PODATKOWEGO: Nazwa OPP: Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Nr KRS: 0000135805 Adres: Szkoła Podstawowa nr 211, ul. Nowy Świat 21 A, 00-029 Warszawa Konto bankowe do przekazywania darowizn: 031440 1387 0000 0000 0677 4377; NIP 525-15-75-841

SPOTKANIE

Biblioteka Pedagogiczna i Sekcja Bibliotekarska ZNP zaprasza na spotkanie dla bibliotekarzy szkolnych 19 lutego 2014r. o godz. 15:15 do CKPiU, ul. 3 maja.


KONKURS - PODSUMOWANIE

20 listopada 2013r. w auli II LO w Zabrzu - odbył się „II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Zabrzu”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik. W jury zasiadła prezes zabrzańskiego oddziału Towarzystwa p. Bartuś. Imprezę uświetnił wykład historyka, pana Dariusza Walerjańskiego z prezentacją w technice 3D pt.: „W krainie zabrzańskiej industrii” oraz wystawa akwareli pana Józefa Jonika „Najstarsze szkoły i kina w Zabrzu i okolicy”. W konkursie wzięło udział 8 szkół ponadgimnazjalnych i 11 gimnazjów. Uczestnicy rozwiązywali testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Dodatkowo w finale starsi uczniowie zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu. Gimnazjaliści w dogrywce walczyli o pierwsze miejsce, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o trzecie. Zmagania były bardzo emocjonujące, a uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani.