Relacje z wycieczek‎ > ‎Sezon 2018‎ > ‎

2018-07

Wycieczka z cyklu "Na Szlakach Niepodległości" – Cieszyn – 22.07.2018

opublikowane: 6 sie 2018, 04:18 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 6 sie 2018, 05:12 ]

https://photos.app.goo.gl/WP31y6iJVYTvbdF59

        W niedzielę 22 lipca 2018 roku TKK PTTK im. Władysława Huzy zorganizował kolejną wycieczkę rowerową z cyklu "Na Szlakach Niepodległości". Tym razem celem wycieczki było odwiedzenie miejsca związanego z 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę znajdującego się w Cieszynie. Z racji dość znacznej odległości Cieszyna od Gliwic uczestnicy skorzystali z usług PKP i przemieścili się do miejscowości Goleszów skąd już na rowerach udali się w kierunku pobliskiego Cieszyna zwiedzając po drodze zamek w Dzięgielowie. Po ok. 15 km grupa dotarła do Cieszyna, gdzie przy pomniku zwanym potocznie „Nike Cieszyna’’ lub „Ślązaczka” wykonano pamiątkową grupową fotkę dokumentującą pobyt w tym miejscu.
        Pomnik znany jest pod oficjalną nazwą „Pomnik Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę”. Określenie potoczne nawiązuje do mitologicznej Nike lub ze względu na ludowy strój cieszyński, w który ubrana jest kobieca postać na pomniku. Autorem pomnika jest jeden z weteranów legionistów śląskich – rzeźbiarz Jan Raszka z Ropicy. Pomnik wykonany został z brązu oraz granitu i składa się z postaci Nike cieszyńskiej umieszczonej na wysokim postumencie oraz pamiątkowych tablic upamiętniających szlak bojowy Legionu Śląskiego.
        U stóp pomnika umieszczono dwie tablice upamiętniające szarżę piechoty pod dowództwem por. Jana Łyska, oraz jego wiersz o brzmieniu:

„Wyszliście na zwycięstwa zew, wy – śląskiej ziemi pancerz nasz, polskiego ludu łzy i krew, wy – śląska straż” 

        Dodatkowa atrakcją turystyczna było zwiedzenie Góry Zamkowej z historyczną XI-wieczną romańską rotundą św. Mikołaja oraz znajdujący się w niedalekiej odległości największy kościół ewangelicko-augsburski w Polsce tj. Kościół Jezusowy. Nie obyło się też bez wspólnego przejazdu przez Most Przyjaźni na Olzie i odwiedzenie bliźniaczego Cieszyna (Český Těšín) po drugiej stronie granicy.
        Po krótkim odpoczynku na cieszyńskim Rynku grupa uczestników udała się w drogę powrotną z postojem w Kończycach Małych i Żorach. Po dotarciu do Gliwic wskazania liczników rowerowych wynosiły ponad 110km.
        Wycieczka odbyta w 13 osobowym składzie przebiegała zgodnie z planem i w miłej atmosferze, a jedyne utrudnienia w postaci wymagających podjazdów zostały szybko zapomniane. Wycieczkę prowadził przodownik turystyki rowerowej kolega Julian Rzewódzki.


Relacja wraz ze zdjęciami - Julian Rzewódzki                                                                

Wycieczka klubowa na odpust do Magdalenki - 22.07.2018

opublikowane: 6 sie 2018, 04:14 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 6 sie 2018, 04:16 ]

https://photos.app.goo.gl/Ch5rNjtNdjmLF47T9

        22-go lipca zorganizowany został klubowy wyjazd do Kapliczki św. Marii Magdaleny w lesie k/Goszyc na mszę odpustową.
Z rynku, przy pięknej pogodzie o godz. 9:15 wyjechało siedem osób pod kierownictwem koleżanki Małgorzaty Radomskiej. Trasa prowadziła szlakiem zielonym przez Kozłów, Łany Wielkie, Rachowice i Sierakowice. Wg słów księdza celebrującego mszę św., było ok. 1000 osób (kilkaset na pewno). Kapliczka na tę okazję została pięknie udekorowana, a wokół stanęły odpustowe stragany. Uroczystość zabezpieczały wozy strażackie.
        W drodze powrotnej przez Tworóg Mały, spotkaliśmy wracającą z uroczystości zaprzyjaźnioną panią Sołtys z Tworogu Małego. Ponieważ szła w procesji, pozdrowiliśmy się uśmiechami i pomachaniem rąk. Na koniec zagrała nam jeszcze orkiestra dęta uczestnicząca we mszy i procesji. Po jej wysłuchaniu, ruszyliśmy w drogę powrotną.
        Dziękuję przodownikom którzy przybyli na rynek aby wspomóc w prowadzeniu wycieczkę: Stanisławowi, Władkowi, Jarkowi oraz Tadeuszowi.

Relacja wraz ze zdjęciami - Małgorzata Radomska                                     

XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę - 14.07.2018

opublikowane: 17 lip 2018, 06:41 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 18 lip 2018, 13:16 ]

https://photos.app.goo.gl/mGTbf1kFdnjEdz5F7

        Druga sobota lipca jest dniem, gdzie od wielu lat odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka, 14 lipca była już trzynastą. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy uczestniczył w tym wydarzeniu i poprowadził grupę turystycznych pielgrzymów z Gliwic.
        O godzinie 5:45 na umówionym miejscu zbiórki przy Radiostacji Gliwice zebrało się 7-osób, które postanowiły wybrać się wspólnie na pątniczy szlak do Częstochowy. Naszą standardową trasą przez Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Sośnicę, Piasek, Kamienicę, Rudnik Mały, Nieradę, Brzeziny Nowe dojechaliśmy przy sprzyjającym wietrze w czasie lekko przekraczającym 4 godziny. Część grupy udała się z jasnogórskich błoni pod częstochowską katedrę, gdzie zwyczajowo odbywa się nabożeństwo po, którym wykonywana jest grupowa fotografia pielgrzymujących. Następnie pod eskortą policji rowerzyści wspólnie przejechali Aleją Najświętszej Marii Panny na Jasną Górę, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. W uroczystościach uczestniczyło 12-tu członków i sympatyków klubu.

        Po zakończeniu uroczystości jasnogórskich grupa nasza powiększona o osoby, które skorzystały z transportu kolejowego do Częstochowy, wyruszyła w drogę powrotną. Nasz trasa powrotna zwyczajowo przebiega przez Konopiska, Boronów, Koszęcin, Tworóg, Pyskowice. Ze względu na zaistniałą kolizję na drodze pomiędzy Boronowem a Koszęcinem zmuszeni byliśmy do wyznaczenia objazdu. Dodatkowo odwiedziliśmy miejscowość Cieszowa, w której odwiedziliśmy zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Marcina znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego oraz budynek drewniany pełniący w minionych latach funkcję spichlerza. Po uzupełnieniu kalorii w naszym "pit stopie" w Koszęcinie i przeczekaniu kilku nawałnic, ruszyliśmy na ostanie 50 km w stronę domu. Krótko po godzinie 19-tej grupa zameldowała się w Gliwicach. Trasę liczącą w obie strony około 165 km pokonało na rowerach czterech uczestników.


Relacja - Krzysztof Kotuła                                                                       

Zdjęcia - Krzysztof Bobis                                                                         

Wycieczka z cyklu "Na Szlakach Niepodległości" – Góry Pęchowskie – 10.07.2018

opublikowane: 17 lip 2018, 00:27 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 17 lip 2018, 01:08 ]

https://photos.app.goo.gl/ZNoy9AJxxr3ZxeKQA

        Członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy uczestniczący w XIV Tygodniu Turystyki Kolarskiej UECT 2018 w Kurozwękach pomimo bogatego programu nie pominęli okazji do wzbogacenia puli punktów konkursowych związanych z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie.
        W dniu 10 lipca grupa 5 klubowiczów odbyła wycieczkę, której celem było odwiedzenie cmentarza Legionistów biorących udział w Bitwie pod Konarami z 1915 r., znajdującego się we wsi Góry Pęchowskie w powiecie sandomierskim, gmina Klimontów. Trasa wycieczki prowadziła z bazy Zlotu w Kurozwękach urokliwymi ścieżkami Ziemi Świętokrzyskiej w kierunku Ujazdu, gdzie zwiedziliśmy osobliwy zamek Krzyżtopór, a właściwie to ruiny powstałej w 1 połowie XVII wieku rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w kierunku Góry Pęchowskiej, do której dotarliśmy przez Beradz, po drodze zatrzymując się przy cmentarzach żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej.
        Cmentarz Legionistów usytuowany jest na skraju lasu tuż przy drodze na Klimontów, pośrodku mogił, znajduje się kamienny obelisk z napisem: „Bohaterskiej pamięci Legionistów poległych w bitwie pod Konarami stoczonej w 1915 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego”. Na obelisku jest kamienna tablica z czerwonego piaskowca, na której wypisano nazwiska poległych w bitwie żołnierzy. Po pamiątkowej fotce, trasą w kierunku Klimontowa dalej Staszowa grupa wróciła do bazy. W sumie przejechano ponad 80 km.
        Wycieczkę pod hasłem "Na Szlakach Niepodległości" poprowadził kolega Julian Rzewódzki. 


Relacja i zdjęcia - Julian Rzewódzki                                                    

67. Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK, XIV Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej UECT - Staszów - 7-14.07.2018

opublikowane: 17 lip 2018, 00:25 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 20 lip 2018, 02:55 ]

https://photos.app.goo.gl/hamduEceVU8A58B38
Wycieczka z cyklu "Na Szlakach Niepodległości" – Sosnowiec, Mysłowice, Imielin – 08.07.2018

opublikowane: 9 lip 2018, 01:05 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 16 lip 2018, 05:33 ]

https://photos.app.goo.gl/Z5T6NsJmyiCricj96

        Kolejna niedziela spędzona na wycieczce rowerowej pod hasłem "Na Szlakach Niepodległości" zorganizowanej przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy z Gliwic. Niedzielę 8 lipca 2018 spędziliśmy na trasie odwiedzając miejsca pamięci związane z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie.

        Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy w Sosnowcu dokąd udaliśmy się koleją. Pierwszym miejscem pamięci odwiedzonym tego dnia była kaplica pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Smutnej. Kaplica ta jest wzniesiona na gruzach Mauzoleum Braci Ślązaków powstałego na mogile trzynastu poległych uczestników I Powstania Śląskiego. Na tutejszym cmentarzu odwiedziliśmy również grób rodzinny Kiepurów, w którym spoczywają dziadkowie naszego znamienitego śpiewaka operowego Jana Kiepury. Było to pierwsze miejsce jakie odwiedzaliśmy powiązane tematycznie z "Chłopakiem z Sosnowca". Kolejno udaliśmy się do Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury - Energetycznego Centrum Kultury przy ul. Będzińskiej 65, pod dom rodzinny Jana Kiepury z tablicą pamiątkową przy ul. Majowej 6, pod dawną Szkołę Realną, budynek byłego liceum im. Staszica przy ul. Żeromskiego 3. Na zakończenie naszej sosnowieckiej wędrówki odwiedziliśmy pomnik Jana Kiepury na Placu Stulecia. Miejsca te są obiektami obowiązkowymi do Odznaki Krajoznawczej "Jan Kiepura - Chłopak z Sosnowca".

Udając się na południe dotarliśmy do Mysłowic na cmentarz przy ul. Mikołowskiej, gdzie znajduje się pomnik "Za Wolność Polski i Ziemi Śląskiej" poświęcony ofiarom Powstań Śląskich na okolicznych ziemiach. Ostatnim zaplanowanym do odwiedzenia tej niedzieli miejscem związanym ze 100-leciem odzyskania niepodległości był Kopiec Wolności w Imielinie. Dotarliśmy do tego miejsca na obrzeżach Imielina przez Mysłowice Brzęczkowice oraz kompleksy leśne przylegające do dzielnicy Kosztowy.

        Wszystkie z odwiedzonych miejsc pamięci uwieczniliśmy na pamiątkowych fotografiach zwiększając nasze konto w konkursie na najlepiej pracujący klub, sekcje turystyki kolarskiej PTTK o kolejne punkty. W wycieczce prowadzonej prze kolegę Krzysztofa Kotuła uczestniczyło 5 osób, a dystans przejechany tego dnia wyniósł 87 km.

Relacja - Krzysztof Kotuła                                                                            
Zdjęcia - Krzysztof Bobis                                                                              

Wycieczka z cyklu "Na Szlakach Niepodległości" – Kraków – 01.07.2018

opublikowane: 2 lip 2018, 11:14 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 5 lip 2018, 04:09 ]

https://photos.app.goo.gl/mi8WuBEnDGvW36TT7

        W niedzielę 1 lipca 2018r. TKK PTTK im. Władysława Huzy zorganizował kolejną wycieczkę rowerową w ramach tegorocznego cyklu "Na Szlakach Niepodległości". Tym razem celem naszej wycieczki było odwiedzenie miejsc związanych z 100 - leciem odzyskania niepodległości przez Polskę znajdujących się w Krakowie. Trasa wycieczki została wyznaczona wg. usytuowania obiektów i miejsc wymienionych w wykazie regulaminu zadania doraźnego Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK i przede wszystkim prowadziła przez:
  • Cmentarz Rakowiecki (od ul. 29 listopada),
  • Muzeum Czynu Niepodległościowego, Kraków Oleandry ul. 3 Maja 7,
  • Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego, największy z pięciu istniejących w Krakowie kopców, usypany na szczycie Sowińca znajdującego się w Lesie Wolskim, w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy Zwierzyniec,
  • Katedrę św. Stanisława i Wacława na Wawelu,
  • Kościół św. Agnieszki z sarkofagiem gen. Józefa Hallera.
oraz wiele innych ciekawych miejsc i obiektów znajdujących się na ponad 40 kilometrowej trasie Krakowa.
        W drodze na Kopiec Niepodległości odwiedziliśmy Krakowskie ZOO, następnie przejechaliśmy urokliwy odcinek trasy tynieckiej i Bulwaru Poleskiego wzdłuż Wisły z przepięknym widokiem na Wawel, odwiedziliśmy Bazylikę na Skałce, klimatyczny Kazimierz i pobliski Oddział Muzeum Historycznego Krakowa mieszczący się w dawnej Fabryce Oskara Schindlera.
        Wycieczka odbyta w 6 osobowym składzie przebiegała zgodnie z planem, jedynym utrudnieniem były krótkie intensywne deszcze, ale Magiczny Kraków wynagrodził to uczestnikom swoim urokiem turystyczno-krajoznawczym.
        Uczestnikami wycieczki byli: Julian Rzewódzki jako prowadzący, Bożena i Krzysztof Bobis, Bogusław Iwaniuk, Krzysztof Kotuła i Mariola MacLean. 


Relacja: Julian Rzewódzki                                                                 
Foto: Julian Rzewódzki i Krzysztof Bobis                                          

II Rajd Rowerowy - Poznajemy Piękno Gminy Sośnicowice - 01.07.2018

opublikowane: 2 lip 2018, 11:12 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 2 lip 2018, 12:57 ]

https://photos.app.goo.gl/mnk13WuzhYpp2Nfr8

        W dniu 1-go lipca 2018r. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Wł. Huzy wraz z Kołem Turystyki Rowerowej PTTK "Kamienie Szlachetne" z Strzelec Opolskich zorganizował II Rajd Rowerowy „Poznajemy Piękno Gminy Sośnicowice”. Celem rajdu było poznanie piękna Gminy Sośnicowice i jej popularyzacja.
        Na gliwickim rynku, gdzie było miejsce zbiórki pojawiło się 29-turystów kolarzy, którzy przyjechali między innymi z: Katowic, Chorzowa, Zabrza, Knurowa, Krakowa, Strzelec Opolskich oraz oczywiście z Gliwic. Po dojechaniu do Sośnicowic grupa turystów na dziedzińcu Naszej Izby Tradycji została przywitana przez panią Teresę Szymońską oraz pana Leszka Kołodzieja reprezentującego Gminę Sośnicowice. Następnie zwiedzono Naszą Izbę Tradycji Gminy Sośnicowice po, której oprowadzała jej założycielka pani Teresa Szymońska - kobieta, która zdobyła tytuł Ślązaczki roku 2016, Diany 2017. Jest wolontariuszką hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach oraz zajmuje się opieką nad osobami starszymi. Pan Leszek Kołodziej opowiedział nam pięknie o historii i współczesności Gminy Sośnicowice (należy dodać że pan Leszek Kołodziej co roku organizuje wycieczki rowerowe po Gminie Sośnicowice). Każdy uczestnik rajdu został obdarowany pięknym opracowaniem o Gminie Sośnicowice. Następnie udaliśmy się do prywatnego Muzeum Techniki w Sośnicowicach pana Andrzeja Śledzińskiego - Kowalstwo, Płatnerstwo, Metalurgia z unikalnym na skalę światową muzeum gwoździ od czasów rzymskich do współczesności. Pan Andrzej jest wielkim pasjonatem i oprowadzając nas po swoim muzeum niezwykle barwnie opowiadał o eksponatach oraz ich pochodzeniu. Kolejnym punktem naszego rajdu był przejazd do Bargłówki do prywatnego Muzeum pana Krystiana Tischbierka - Szpargoły Omy Getrud. W domu sąsiadującym z domem pana Krystiana, gdzie kiedyś mieszkali jego teściowie na parterze oraz piętrze pan Krystian urządził muzeum poświęcone: historii Bargłówki, a głównie przedmiotom zabytkowym codziennego użytku oraz rzeczami związanymi kulturą i tradycją Śląska. Po muzeum oprowadzał nas pan Krystian, który bardzo ciekawie opowiadał o każdym eksponacie. Na zewnątrz muzealnego budynku uczestnicy rajdu zostali ugoszczeni smalcem i chlebem. Ostatnim etapem rajdu był przejazd na uroczyste zakończenie rajdu na metę do Grillo-Wędzarni „Zero Chemii” w Bargłówce słynącej z ekologicznych potraw bez żadnych dodatków chemicznych, gdzie każdy z uczestników rajdu posilił się po trudach zwiedzania. Uczestnicy rajdu zwiedzili mini skansen zabytkowych maszyn rolniczych sąsiadujący z metą rajdu, po którym oprowadzał jego założyciel pan Walter Gnida. Do Gliwic wracaliśmy całą grupą z koleżankami i kolegami z Strzelec Opolskich przez Bargłówkę, Trachy następnie żółtym szlakiem do Smolnicy i dalej przez Wilcze Gardło, drogą techniczną autostrady i ścieżką rowerową do centrum Gliwic. W sumie tego dnia przejechano około 44 kilometry.
        Słowa podziękowania i wdzięczności należą się Koleżankom i Kolegom z TKK PTTK im. Wł. Huzy za bezpieczne i profesjonalne prowadzenie uczestników w czasie rajdu od gliwickiego rynku do jego mety w Bargłówce oraz pomoc w czasie trwania rajdu w osobach: Małgorzaty Radomskiej, Stanisława Radomskiego, Władysława Stawiarczyka oraz kolegi Marka Fijałkowskiego z Koła Turystyki Rowerowej PTTK "Kamienie Szlachetne" z Strzelec Opolskich.
        Składamy również podziękowania wszystkim uczestnikom rajdu (łącznie 35 osób) za liczne przybycie, dobry humor i sympatyczną atmosferę w czasie trwania wycieczki.

Relacja wraz ze zdjęciami: Jarosław Szerszeń - kierownik rajdu                                        

1-8 of 8