Relacje z wycieczek‎ > ‎Sezon 2018‎ > ‎

2018-04

Rajd Rowerowy „Wiślaną Trasą Rowerową” Niepołomice - Warszawa – 28.04 - 03.05.2018

opublikowane: 15 maj 2018, 11:44 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 15 maj 2018, 12:36 ]


        W dniach 28 kwiecień - 03 maj 2018r. odbył się Klubowy Rajd Rowerowy Wiślaną Trasą Rowerowa, który obejmował odcinek rzeki Wisły od Niepołomic do Warszawy. Ponad 500 km trasa została podzielona na 6 dziennych etapów, przebiegała w granicach pięciu województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego. Uczestnicy rajdu odwiedzili 25 obowiązkowych obiektów związanych z rowerową odznaką turystyczną PTTK „Wiślana Trasa Rowerowa”, a ponadto przy „okazji” wiele innych ciekawych miejsc o walorach turystyczno-krajoznawczych usytuowanych wzdłuż rzeki Wisły.
        Uczestnikami Rajdu byli nasi Klubowicze w osobach: Julian Rzewódzki – kierownik rajdu, Bożena i Krzysztof Bobis, Aldona Felkel, Maria Juraszek, Mariola MacLean, Wojciech Miotła, Krystyna Szczepanek-Lachman i Jan Zabrzeński.     

Etap I – 28.04.2018r.

Podłęże – Niepołomice – Hebdów – Przemyków – Opatowiec – Gręboszów – Zalipie – Kraśniów

https://photos.app.goo.gl/fFDpfTEJz0HMTYuH3

Etap II – 29.04.2018r.

Kraśniów – Czarkowy – Nowy Korczyn – Pacanów – Szczucin – Baranów Sandomierski

https://photos.app.goo.gl/ipmmwkpRyL5HZhTM8

Etap III – 30.04.2018r.

Baranów Sandomierski – Tarnobrzeg – Sandomierz – Zawichost – Annopol

https://photos.app.goo.gl/VGNuIiAn3JUV6YDt2

Etap IV – 01.05.2018r.

Annopol – Piotrawin – Kazimierz Dolny – Puławy

https://photos.app.goo.gl/Qslz5amFr28SyPBJ3

Etap V – 02.05.2018r.

Puławy – Gołąb – Dęblin – Kozienice – Świerże Górne – Magnuszew – Mniszew – Czersk

https://photos.app.goo.gl/BT2vRWtz4zlh1D832

Etap VI – 03.05.2018r.

Czersk – Konstancin Jeziorna – Warszawa Wilanów – Warszawa Zamek – Warszawa Dworzec Centralny PKP

https://photos.app.goo.gl/KcnQ2OY7zbGh39oF3Autor relacji: Julian Rzewódzki                                                                           
Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Krzysztof Bobis, Aldona Felkel                                

Wycieczka z cyklu "Na Szlakach Niepodległości" – Bytom, Chorzów, Świętochłowice – 22.04.2018

opublikowane: 23 kwi 2018, 03:16 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 23 kwi 2018, 11:39 ]

https://photos.app.goo.gl/39UiCNkqICr2Sr4Q2

        W dniu 22 kwietnia 2018r. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy zorganizował wycieczkę klubową w ramach cyklu "Na szlakach Niepodległości", której celem było odwiedzenie miejsc pamięci związanych z Powstaniami Śląskimi oraz udział w rajdzie ”Otwarcia Sezonu Kolarskiego” organizowanego przez BTKK CATENA z metą w Dolinie Górnika w Chorzowie Starym. Trasa wycieczki opracowana przez jej kierownika kol. Adama Czerniawskiego, uwzględniała obiekty wyznaczone do realizacji tegorocznego zadania specjalnego KTKol. ZG PTTK. Wycieczka rozpoczęła się na Rynku w Gliwicach, gdzie o ustalonej porze spotkało się 17-tu jej uczestników. Po powitaniu, przedstawieniu trasy i celu wycieczki przez prowadzącego uformowano kolumnę rowerzystów, która zakańczał kol. Krzysztof Bobis. Pierwszy odcinek trasy prowadził z centrum Gliwic przez Zabrze Maciejów, Biskupice do bytomskiej dzielnicy Bobrek. Tam zatrzymano się na terenie cmentarza parafialnego, by wykonać grupowe zdjęcie na tle Pomnika Powstańców Śląskich upamiętniającego 13 poległych w I Powstaniu Śląskim. Pomnik wzniesiono pod koniec 1945r. Pomnik ten oraz pomnik Powstańców Śląskich w Suchej Górze i w Bytomiu Karbiu zostały odnowiony przez MZUK miasta Bytomia w minionym roku za łączna kwotę 136 tys.

I Powstanie Ślaskie wybuchło w dniu 17 sierpnia 1919r. W powiecie bytomskim18 sierpnia, powstańcy opanowali Łagiewniki, Szombierki, Bobrek, Lipiny, Godulę i Orzegów. Pozycje udało się powstańcom utrzymać do końca dnia W trakcie walk w tym dniu. W rejonie Bobrka powstańcy dowodzeni przez Jana Trzęsiocha toczyli ciężkie walki zdobywając broń niemieckich policjantów i urzędników, a w tamtejszym areszcie karabiny maszynowe i amunicję. Zdobyte uzbrojenie pozwoliło na atak 150 osobowego oddziału powstańców Jana Lortza na koszary Reichswery przy ul. dr Rostka i ataku na wojskową centralę telefoniczna w budynku Hotelu Skrocha przy dzisiejszej ul. Józefczaka. Niewystarczające siły powstańców niestety zostały odparte. Jedenastu powstańców wymienionych na tablicy tego pomnika zginęło 18 sierpnia 1919r. Wieczorem 18 sierpnia musieli się wycofać w kierunku granicy polskiej gdzie znaleźli schronienie w organizowanych na terenie Sosnowca, Grodźca, Szczakowej i Jaworzna obozach dla uchodźców z terenu Górnego Śląska. I Powstanie Śląskie wygasło 24 sierpnia 1919r.

        Następnie wyruszono przez Szombierki, Rozbark i Żabie Doły do Chorzowa Starego, gdzie w Dolinie Górnika zorganizowana została meta rajdu organizowanego przez BTKK CATENA. Według informacji organizatora impreza zgromadziła 105 zarejestrowanych uczestników z których najliczniejszą grupę stanowili członkowie RKTK Wagabunda z Katowic - 21 osób. Nasz klub miał zarejestrowanych w biurze rajdu 20 uczestników w skromniejszych składach były reprezentowane kluby Jutrzenka z Tarnowskich Gór i Gronie z Tychów. Podczas imprezy kol. Jarosław Szerszeń uroczyście wręczył zweryfikowaną z numerem jeden nowa odznakę krajoznawczą ustanowiona przez nasz Klub „Poznaj Miejscowości o Ciekawych Nazwach”. Pierwszym zdobywcą odznaki w stopniu popularnym został kol. Kacper Kuberek z Klubu Jutrzenka - Tarnowskie Góry. Serdecznie gratulujemy. 
Organizatorzy przygotowali dla uczestników 3 konkursy rajdowe: konkurs łapania kijka, żółwiej jazdy i rzutu oponą. W konkursach tych startowali nasi reprezentanci.

        Po blisko godzinnym odpoczynku i posiłku nasza wycieczka wyruszyła w dalszą trasę prowadzącą do centrum Chorzowa, gdzie na Pl. Powstańców Śląskich znajduje się Pomnik Powstańca Śląskiego. Monument dłuta Henryka Goraja i Tadeusza Ślimakowskiego odsłonięto 1 września 1971r. w 32 rocznicę agresji niemieckiej na Polskę i dla uczczenia 50 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Rzeźba przedstawia Juliusza Ligonia – XIX działacza na rzecz polskości Śląska założyciela polskich towarzystw, bibliotek i spółdzielni. Był on pisarzem, publicystą w polskich czasopismach. W młodości pracował jako kowal hutniczy Królewskiej Huty (Huta Kościuszko po 1945r.), dlatego jego postać oparta jest na młocie spoczywającym na kowadle. Miecz w drugiej dłoni symbolizuje walkę z germanizacją. Pomnik podobny jest do Pomnika Powstańca Ślaskiego z lat 1927- 39 ustawionego przed gmachem chorzowskiej poczty. Po wykonaniu grupowego zdjęcia na tle pomnika wyruszono w kierunku Świętochłowic. W Świętochłowicach uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Powstań Śląskich. Mieli okazję zapoznać się z sytuacją społeczno-polityczną Górnego Śląska w okresie po I wojnie Światowej, przebiegiem I i II Powstania Śląskiego, Plebiscytu oraz III Powstania Śląskiego. Nowoczesne muzeum mimo, że zlokalizowane w zabytkowym budynku zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków z 1907r. projektu Umila i Georga Zollmanów, posiada niezwykle zaaranżowane wnętrza, ułatwiające zwiedzającym przeniesienie się w czasie do okresu po 1918r. Prezentacje multimedialne, filmy i interesująca narracja sprawiają ze oglądane eksponaty i dokumenty w tej scenerii na długo pozostaną w pamięci zwiedzających.
        Po zwiedzeniu muzeum i wykonaniu fotografii wyruszono w drogę powrotną do Gliwic przez Lipiny, Rudę Chebzie, Rudę i Zabrze. Dziękuję uczestnikom za liczny udział miłą atmosferę i doskonałe przygotowanie sprzętu (żadnej awarii). Kolegom przodownikom za pomoc w prowadzeniu wycieczki i przydatne sugestie dotyczące trasy przejazdu.

Relacja - Adam Czerniawski                                                                                
Zdjęcia - Krzysztof Kotuła                                                                                    

Wycieczka z cyklu "Na Szlakach Niepodległości" – Kędzierzyn-Koźle – 21.04.2018

opublikowane: 23 kwi 2018, 03:14 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 24 kwi 2018, 04:20 ]

https://photos.app.goo.gl/FryTohD8fHkCdPqu2

        W sobotę 21 kwietnia 2018r. TKK PTTK im. Władysława Huzy zorganizował już kolejną wycieczkę rowerową z cyklu "Na Szlakach Niepodległości". Tym razem celem wycieczki był pomnik poświęcony Powstańcom Śląskim, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Kuźniczce dzielnicy Kędzierzyna-Koźla. Miejscem zbiórki i startu wycieczki były Rachowice, skąd o godzinie 10:00 wyruszyła 17-osobowa grupa członków i sympatyków naszego Klubu.
        Trasa w kierunku Kędzierzyna-Koźla przez ponad 20 km prowadziła ścieżkami lasów kędzierzyńskich co przy słonecznej pogodzie było wyjątkowo sprzyjające, a jazda rowerem była typową rekreacją. Po dotarciu na miejsce i wykonaniu grupowego zdjęcia przy pomniku Powstańców Śląskich rowerzyści udali się do Muzeum Ziemi Kozielskiej, po drodze zwiedzając kościół pw. Matki Bożej Bolesnej przy ulicy Kłodnickiej, w dzielnicy Kłodnica oraz pozostałości śluzy na nieużytkowym Kanale Kłodnickim. Wizyta w Muzeum Ziemi Kozielskiej była bardzo ciekawa, muzeum jest w organizacji i mieści się w Baszcie jedynej znacznej pozostałości po zamku książąt piastowskich. Trwają także prace rekonstrukcyjno–budowlane zachowanych pomieszczeń piwnicznych zamku. Pani Emilia, muzealnik obiektu, pokazała nam zgromadzone eksponaty i przekazała wiele ciekawych faktów z historii tego miejsca i regionu. Po zwiedzaniu uczestnicy udali się na Rynek, gdzie uzupełnili niezbędne zapasy wody i udali się w dość długą, bo w około 50 kilometrową drogę powrotną. Trasa całkowita wycieczki liczyła ok.100km.
        Uczestnikami byli: Julian Rzewódzki –prowadzący, Bożena i Krzysztof Bobis, Leszek Burdon, Adam Czerniawski, Bogusław Iwaniuk, Maria Juraszek, Grzegorz Kassa, Krzysztof Kotuła, Dariusz Łupka, Mariola MacLean, Katarzyna Parlak, Maria i Marek Teska, Janusz Weres, Łukasz Wiśniewski, Jan Zabrzeński.

Relacja wraz ze zdjęciami: Julian Rzewódzki                                                                

Wycieczka rowerowa po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - 19.04.2018

opublikowane: 23 kwi 2018, 03:03 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 23 kwi 2018, 03:13 ]

https://photos.app.goo.gl/GuyqaCwrCsRA69yp1

        W dniu 19.04.2018r. koledzy z Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Władysława Huzy udali się na wycieczkę klubową w Jurę Krakowsko-Częstochowską, do której już wielokrotnie zamierzaliśmy się wybrać. Zachęceni zapowiedzią pięknej pogody postanowiliśmy wyjechać w czwartek. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Zawierciu zwiedzeniem Bazylijki pw. św. Piotra i Pawła, następnie udaliśmy się do Ogrodzieńca, gdzie zwiedziliśmy zamek oraz Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej. Kolejnym etapem była Pilica, gdzie szczegółowo zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej, Kolegiatę pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Kościół szpitalny dla ubogich pw. św. Jerzego oraz najważniejszy zabytek, pilecki zamek. Po wrażeniach związanych ze zwiedzeniem udaliśmy się na zasłużoną kawę. W dalszej części wycieczki pojechaliśmy na zamek Pilcza w Smoleniu i to był nasz ostatni zaplanowany punkt zwiedzania. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną zwiedzając jeszcze po drodze ruiny kościoła pw. św. Walentego w Pilicy i zapoznaliśmy się z jego burzliwą historią. Naszymi kolejnymi etapami w trakcie powrotu były Niegowonice, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia na tle wspaniałych jurajskich ostańców. Ostatnim postojem na szybki posiłek był bar w Okradzionowie, skąd dojechaliśmy przez Łosień do Ząbkowic. Do Gliwic przybyliśmy około godziny 20:00 bardzo zadowoleni z bogatego programu zwiedzania i pięknej pogody z postanowieniem rychłego powrotu do pięknej jurajskiej krainy.

        W wycieczce wzięli udział Jarosław Szerszeń - prowadzący, Stanisław Herman, Tadeusz Szewczyk, Roman Kopeć i Grzegorz Kassa.

Relacja wraz ze zdjęciami - Jarosław Szerszeń                                                

XI Zlot Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego w Toszku - 14.04.2018

opublikowane: 16 kwi 2018, 10:26 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 18 kwi 2018, 01:01 ]

https://photos.app.goo.gl/beKEGZTaMCzvH85S2

        W dniu 14 kwietnia 2018r. odbył się XI Zlot Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego w Toszku. Organizatorem imprezy był nasz macierzysty Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej. Uczestnicy zlotu spotkali się na jego mecie na zamku w Toszku pokonując 6 tras turystycznych; w tym 1 pieszą, 3 autokarowo-piesze oraz 2 rowerowe.  Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy aktywnie włączył się w organizację tej imprezy opracowując trasy kolarskie (kol. Krzysztof Kotuła). Trasa kolarska nr V prowadziła z Rynku w Gliwicach przez Niepaszyce, Ligotę Łabędzką, Rzeczyce, Taciszów, Pławniowice, Poniszowice, Słupsko, Boguszyce do Toszka, której kierownikiem był kol. Adam Czerniawski. Trasa kolarska nr VI rozpoczynała się w Toszku na Rynku i przebiegała przez Sarnów, Dąbrówkę, Uroczysko Hubertus (Śląski Katyń), Jemielnicę, Centawę, Dąbrówkę, Sarnów, Toszek, kierownikiem tej trasy był kol. Jarosław Szerszeń.

        Wycieczka rowerowa na V trasie kolarskiej rozpoczęła się o godzinie 9:00 zbiórką jej uczestników na gliwickim Rynku. W tym miejscu zgłosiło się: 16 członków naszego klubu, 12 członków KTR CYKLOZA z Sosnowca, 8 rowerzystów BTKK  CATENA z Bytomia, 7 rowerzystów reprezentujących Klub GRONIE w Tychach, 6 rowerzystów Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach z RKTK WAGABUNDA, 6 uczestników reprezentowało Mikołowski Oddział PTTK - Klub MIKOŁO, 2 uczestników to reprezentanci Oddziału PTTK w Dąbrowie Górniczej oraz 1 osoba reprezentowała Stołeczny Oddział PTTK w Warszawie. Z Rynku w Gliwicach na trasę prowadzącą do Toszka wyruszyło 58 osób. Po powitaniu uczestników, omówieniu trasy przejazdu  uczestników podzielono na 3 kolumny rowerowe. Pierwszą z kolumnę prowadził kierownik tej trasy, a zakańczał kol. Waldemar Siodlaczek, drugą kol. Krzysztof Bobis, a zakańczał kol. Grzegorz Chumuntkowski, trzecią grupę prowadził kol. Witold Czempiel z pomocą kol. Krzysztofa Kotuły zakańczającego ten turystyczny peleton oraz wykonujący w międzyczasie fotografie na tej trasie. W trakcie pokonywania gliwickiego odcinka trasy uczestnicy tej wycieczki mogli zobaczyć nowoczesne obiekty  Śląskiego Centrum Logistyki przy ul. Portowej  oraz liczne nowopowstałe firmy produkcyjne na terenie Niepaszyc, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Podstrefa Gliwicka, wzdłuż ulic Wyczółkowskiego, Eiffla i A. Einsteina, będące dowodem intensywnego rozwoju naszego miasta. Kolejny odcinek pokonano  drogami lokalnymi przez rolnicze tereny Ligoty Łabędzkiej, Rzeczyc, Taciszowa i Pławniowic. W Pławniowicach na terenie tamtejszego zespołu pałacowo – parkowego zarządzono około 40 minutową przerwę na odpoczynek, posiłek oraz zwiedzenie pałacowego parku z ciekawą architekturą zabytkowych zabudowań. Uczestnicy wycieczki podziwiali piękno pałacu, wybudowanego w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z elementami neogotyku. Pałac wybudowano w latach 1882-1885 na zlecenie Franciszka II Xawerego von Ballestrema jako rezydencję rodu, wcześniejszych obiektów oficyny, wozowni i Domu Kawalera z 1881r. oraz późniejszych zabudowań gospodarczych w tym spichlerza z 1888r. Projektantem i budowniczym pałacu był mistrz murarski z Kopic koło Grodkowa Konstanty Heidenreich. W parku podziwiano kwitnące krzewy ciekawsze okazy drzew i ogrodową architekturę: duża fontannę, kolumnę Matki Boskiej i  odsłonięty 5 września 1907 pomnik przedstawiający założyciela śląskiej gałęzi rodu hrabiego Johanna von Ballestrema (1709-1757). O ustalonym czasie ponownie uformowano ponownie 3 kolumny rowerzystów i wyruszono do Poniszowic, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Częstochowskiej. Budowla jest jednonawowa o konstrukcji zrębowej, jej najstarsza cześć pochodzi z roku 1404r., nieopodal kościoła  znajduje się drewniana dzwonnica z 1520r. O historii kościoła, jego wyposażeniu, zabytkowych ołtarzach i obrazach, prowadzonych pracach remontowych i konserwatorskich opowiedział uczestnikom wycieczki miejscowy przewodnik pan Gerard Pordzik. Po zwiedzeniu świątyni wyruszono wspólnie na ostatni etap wycieczki do Toszka. Na terenie zamku w Toszku, gdzie zorganizowano metę XI Zlotu Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego nastąpiło rozwiązanie wycieczki na V zlotowej trasie kolarskiej. Reprezentanci oddziałów PTTK po zarejestrowaniu swoich grup pobrali w biurze zlotowym świadczenia i uczestniczyli w imprezie.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

        Wycieczka rowerowa na VI trasie kolarskiej rozpoczęła się o godzinie 8:50 zbiórką jej uczestników na toszeckim Rynku pod figurą św. Jana Nepomucena. W tym miejscu zgłosiło się: 10 członków naszego klubu, 3 członków z KTK SOKÓŁ z Radlina, 2 rowerzystów BTKK CATENA z Bytomia, 8 rowerzystów z KTK WANDRUS z Żor, 1 rowerzysta z Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach z RKTK WAGABUNDA, 9 uczestników z TKK ONDRASZEK z Cieszyna, 9 uczestników to reprezentanci Oddziału PTTK w Jastrzębiu Zdroju oraz 5 osób reprezentujących Oddział PTTK w Tarnowskich Górach. Z Rynku w Toszku na trasę  wyruszyło 47 osób. Po powitaniu uczestników, omówieniu trasy przejazdu i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa dla rowerzystów w ruchu ulicznym i pamiątkowych fotografiach, uczestników podzielono na 2 grupy. Pierwszą z grupę prowadził kierownik tej trasy, a zakańczał kol. Stanisław Herman, drugą kol. Piotr Kalinowski, a zakańczał kol. Julian Rzewódzki - fotograf naszych turystycznych zmagań. Punktualnie o 9:00 wyjechano na trasę. Pierwszy postój po minięciu wsi Sarnów odbył się w Dąbrówce, gdzie krótko omówiono historię wsi oraz kościoła pw. św. Anny i Huberta. Następnie udano się drogą gruntową do uroczyska Hubertus. Na terenie tego miejsca uczestnicy VI-tej trasy zostali zapoznani z tragiczną historią Polany Śmierci nazywanej Śląskim Katyniem, gdzie pod koniec września 1946 roku zostało zamordowanych 200-tu  partyzantów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Prowadzący trasę zapoznał również uczestników z historią pałacyku myśliwskiego rodu von Guradze, gdzie obecnie znajduje się Oddział Rehabilitacyjny dla nerwowo chorych będący filią Szpitala Psychiatrycznego w Toszku. Po zwiedzeniu Uroczyska Hubertus grupa udała się przez wieś Barut do Jemielnicy gdzie czekał na turystów p. Piotr Michalik historyk, przewodnik i autor książek oraz opracowań dotyczących Jemielnicy. Pan Piotr oprowadził grupę turystów po zespole pocysterskim: kościole, domu opata, młynie i spichlerzu, barwnie o wszystkim opowiadając. W sąsiedztwie kościoła, gdzie jest zlokalizowane biuro Informacji Turystycznej były dla każdego z nas przygotowane przez  Urząd Gminy Jemielnica i Informację Turystyczną: mapki i przewodniki, gadżety oraz zestaw pieczątek tak ważny dla każdego turysty. Po krótkiej sesji fotograficznej w murach opactwa wraz z Panem Piotrem udaliśmy się na cmentarz żołnierzy napoleońskich z 1812r. zlokalizowany około 1 km od kościoła. Ze względu na ograniczenia czasowe Pan Piotr Michalik bardzo krótko opowiedział o historii cmentarza i następnie cała grupa podziękowała mu za wspaniałe oprowadzenie po Jemielnicy oklaskami. Kolejnym etapem wycieczki była Centawa. W Centawie zwiedziliśmy specjalnie dla nas otwarty gotycki kościół z 1253r. pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kierownik trasy przedstawił krótko informację na temat kościoła, źródeł rzeki Jemielnicy, pomnikowych dębów. Po opieczętowaniu książeczek turystycznych na plebanii kościoła grupa udała się w drogę powrotną niebieskim szlakiem do Dąbrówki i następnie przez Sarnów na metę XI Zlotu Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego zlokalizowanej w toszeckim zamku.

        Organizatorzy tras rowerowych podczas XI Zlotu Oddziałów Woj. Śl. pragną serdecznie podziękować wszystkim członkom naszego klubu, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji oraz prowadzenia rowerowych grup turystycznych na trasach kolarskich nr V i VI. Natomiast uczestnikom prowadzonych przez nas wycieczek dziękujemy za wielkie zdyscyplinowanie i zachowanie godne prawdziwych turystów podczas przejazdu i zwiedzania.

Relacje z tras: Adam Czerniawski i Jarosław Szerszeń                                                                    
Fotografie: Krzysztof Kotuła i Julian Rzewódzki                                                                                

Wiosenna wycieczka rowerowa do Pszczyny i Bojszowa - 08.04.2018

opublikowane: 12 kwi 2018, 10:00 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 12 kwi 2018, 10:02 ]

https://photos.app.goo.gl/TKtFi5BseFS2Eoru1

        W niedzielę wczesnym porankiem na Rynku w Gliwicach spotkała się grupa pięciu rowerowych turystów chętnych na całodniową wycieczkę organizowaną przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w kierunku Pszczyny i Bojszowa pod hasłem "Na Szlakach Niepodległości". Po drodze przejazdu w kierunku Pszczyny dołączały do nas kolejne osoby i takim sposobem nasza grupa powiększyła się do 9-ciu osób. Początkowy etap naszej niedzielnej wycieczki prowadził drogami asfaltowymi do miejscowości Zgoń znajdującej się na obrzeżach Lasów Pszczyńskich. Kolejne kilometry trasy prowadziły leśnymi duktami do miejscowości Czarków, a dalej już drogami lokalnymi o niskim natężeniu ruchu do Pszczyny.
        Pierwszym ciekawym turystycznie na trasie miejscem był Zamek w Pszczynie wraz z przyległym parkiem, kolejną atrakcją Pszczyny był właśnie odbywający się na Rynku targ staroci. Na wielu stoiskach można było zauważyć jakże charakterystyczne dla tego regionu porcelanowe figury przedstawiające ryczącego jelenia. Kolejnym punktem wycieczki w Pszczynie było wspólne z uczestnikami wycieczki kolejowo-rowerowej kolegi Juliana Rzewódzkiego zwiedzenie pomnika Zwycięstwa wraz z pamiątkową fotografią.
        Po realizacji zaplanowanych punktów w Pszczynie grupa 17-osobowa udała się na metę organizowanego KTK "GRONIE" z Tych rajdu XXI Rozpoczęcie Sezonu Kolarskiego do Ośrodka nad Dokawą. Tutaj z racji wcześniej ustalonych planów nasze klubowe wycieczki się ponownie przegrupowały. Część uczestników udała się w dalszą trasę z kolegą Julianem, a grupa rowerowa z Gliwic skorzystała z oferty gastronomicznej ośrodka, by uzupełnić spalone kalorie i odpocząć przed dalszą częścią trasy. Rok 2018 jest rokiem dwudziestolecia działalności naszych przyjaciół z Tych i z tej okazji prezes naszego klubu kol. Krzysztof Bobis przekazał pamiątkowy list gratulacyjny Cezaremu Sawickiemu - prezesowi KTK "GRONIE".
        Po chwilach spędzonych w Ośrodku nad Dokawą ruszyliśmy w kierunku miejscowości Bojszowy, trasa ponownie prowadziła w większości lasami. W Bojszowach na cmentarzu parafialnym odwiedziliśmy zbiorową mogiłę Powstańców Śląskich. Miejsce to było najdalej oddalonym na wschód od Gliwic punktem naszej wycieczki.
        Droga powrotna do Gliwic wiodła przez okolice tyskiego jeziora Paprocany, gdzie nasza grupa podzieliła się by dalszą część trasy realizować według własnych pomysłów. Niedzielna wycieczka zakończyła się w Gliwicach wskazaniami liczników w granicach 130km, a dystans ten pod przewodnictwem kolegów Krzysztofa Bobis i Krzysztofa Kotuły pokonali: Marek Bryndza, Witold Czempiel, Krzysztof Jaskólski, Ryszard Małkowski, Janusz Weres.

Relacja wraz ze zdjęciami - Krzysztof Kotuła                                                     

Wycieczka z cyklu "Na Szlakach Niepodległości" – Pszczyna, Bojszowy, Tychy- 08.04.2018

opublikowane: 12 kwi 2018, 00:06 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 12 kwi 2018, 00:22 ]

https://photos.app.goo.gl/DBWJMamh2lco1DQF3

        W niedzielę 8 kwietnia 2018 członkowie TKK PTTK im. Władysława Huzy uczestniczyli w wycieczce w ramach realizacji zadania doraźnego konkursu Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK na rok 2018. Tym razem celem wycieczki były obiekty usytuowane w Pszczynie, Bojszowach i Tychach. Z racji dość znacznej odległości od Gliwic, grupa dotarła do Pszczyny Kolejami Śląskimi, gdzie zostało wyznaczone miejsce startu i zwiedzenie pierwszego obiektu.
        Na miejsce startu dotarła także inna grupa wytrwałych rowerzystów naszego Klubu, która drogę z Gliwic do Pszczyny pokonała na rowerach. Po wykonaniu wspólnej fotografii przy pomniku Zwycięstwa wzniesionego dla upamiętnienia Powstańców Śląskich i Poległych w II wojnie światowej, wspólnie udaliśmy się na metę XXI Rozpoczęcia Sezonu Kolarskiego KTK "GRONIE" przy PTTK Tychy, zlokalizowaną w Ośrodku nad Dokawą, na obrzeżach Pszczyny. Po przywitaniu z kolegami z innych klubów i krótkim postoju 11 osobowa grupa ruszyła w dalszą trasę w kierunku na Bojszowy. Na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela znajduje się mogiła Powstańców Śląskich i po wykonaniu grupowego zdjęcia rowerzyści udali się w kierunku Jeziora Paprocańskiego. Trasa przez Lasy Pszczyńskie była bardzo przyjemna z racji panującej wiosennej aury i asfaltowych ścieżek rowerowych. Po krótkim odpoczynku przy Pałacu Myśliwskim w Promnicach następnym punktem docelowym była mogiła Powstańców Śląskich znajdująca się na cmentarzu przy ul. Nowokościelnej w Tychach. Podczas przejazdu przez Śródmieście uczestnicy mieli okazję odwiedzić szczególną ozdobę Placu Kamila Krzysztofa Baczyńskiego jaką jest imponująca fontanna w kształcie dmuchawca. Niezwykle ciekawa z ośmioboczną podstawą.
        Trasa wycieczki liczyła ponad 80 km, a jej uczestnikami byli: Julian Rzewódzki – prowadzący, Aldona Felkel, Maria i Beata Głowackie, Maria Juraszek, Grzegorz Kassa, Roman Kopeć, Mariola Maclean, Jarosław Szerszeń, Jan Zabrzeński.Relacja wraz ze zdjęciami: Julian Rzewódzki                                                

Wielkanocna procesja konna Żernica - Nieborowice - 02.04.2018

opublikowane: 6 kwi 2018, 05:36 przez TKK PTTK im. Wł. Huzy   [ zaktualizowane 6 kwi 2018, 06:04 ]

https://photos.app.goo.gl/XNUx5q5cSxdABM092

        W Wielkanocny Poniedziałek członkowie i sympatycy Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy spotkali się na tradycyjnej wielkanocnej wycieczce rowerowej. Główną atrakcją wycieczki była procesja konna, która odbywa się od niedawna w Żernicy, lecz niewątpliwie już na stałe wpisała się w tradycje świąteczne naszego regionu.
        Po zbiórce u podnóża drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła w Żernicy uczestnicy dołączyli do konnej procesji i okrężną trasą wyznaczoną przez organizatorów udali się na postój zlokalizowany na terenie przedszkola w Nieborowicach, gdzie odbyły się główne uroczystości Procesji. Miłym akcentem organizatorów było zaproszenie naszych rowerzystów na poczęstunek, za co serdecznie podziękowaliśmy. Skrycie liczyliśmy na główną atrakcję tj. wylosowanie sztabki złota, niestety ominęła nas ta przyjemność przewidziana dla konnych uczestników. Po zakończeniu części oficjalnej rowerzyści udali się w drogę powrotna w kierunku Gliwic i Knurowa.
        W wycieczce, której inicjatorem był kolega Julian Rzewódzki, uczestniczyli: Stanisław Herman, Bogusław Iwaniuk, Piotr Kalinowski, Krzysztof Kotuła, Mariola MacLean, Katarzyna Parlak, Jarosław Szerszeń oraz kilku klubowych sympatyków.


Relacja wraz ze zdjęciami: Julian Rzewódzki                                                    

Film kol. Bogdana Iwaniuka

1-8 of 8