Deklaracja przynależności do Kościoła Katolickiego

Osoby które niedawno przyjechały do pracy na Islandię lub które dotychczas tego nie zrobiły prosimy o kontakt w celu zapisania i złożenia deklaracji przynależności do Kościoła Katolickiego.
Oświadczenie można złożyć na dwa sposoby:

 Wydrukuj oświadczenie:
  • dla osoby dorosłej;  DRUKUJ
  • dla dziecka (dwustronnie);  DRUKUJ
  • wypełnij wg wzoru WZÓR
Dostarcz do księdza lub wyślij pocztą na adres kurii diecezjalnej (Kaþólska Kirkjan á Íslandi, Hávallagata 16, 101 Reykjavík).

 Wypełnij formularz internetowy. Gotowe oświadczenia będą do podpisania w zakrystii po Mszy świętej niedzielnej.

Jeśli formularz nie wyświetla się poprawnie kliknij tutaj.

Podpisana deklaracja przynależności do Kościoła Katolickiego jest oświadczeniem przed państwem wyznawanej wiary. Oznacza to również, że część odprowadzanego przez  państwo podatku na rzecz Kościoła Luterańskiego (Þjóðkirkjan), będzie przekazywana na Kościół Katolicki. Jest to ok. 600 kr. miesięcznie od osoby, a zarazem niezbędna pomoc na utrzymanie kościołów oraz w posłudze sakramentalnej i katechizację. Z tego tytułu w Islandii nie są pobierane ofiary za sakramenty jak chrzest czy ślub. Wszelkie inne składane ofiary są dobrowolne. Zapisanie w Islandii nie oznacza skreślenia w kartotece parafialnej w Polsce, a jedynie potwierdza przynależność do Kościoła Katolickiego, dlatego na tej podstawie wydawane są wszelkie zaświadczenia niezbędne w Polsce np. do chrztu.
Comments