Spotkanie w Polsce-- Meeting in Poland

 The science week in Poland took place at the beginning of June below you can watch short movie  and some pictures from the event.


Europejski wymiar Szkoły z Czasławia


Czasławska podstawówka kontynuuje współpracę międzynarodową. Po udziale w programie Comenus przyszedł czas na udział w kolejnym unijnym programie. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Szkoła realizuje dwa projekty Erasmus+. Projekt zatytułowany „Think Outside the Box” realizowany jest w ramach akcji 2 „Partnerstwa strategiczne”, które polegają na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych, władz oświatowych i innych organizacji zajmujących się edukacją szkolną. Projekty partnerstw strategicznych wspierają wymianę dobrych praktyk, zakładają wzmocnienie potencjału organizacji do działań na szczeblu międzynarodowym oraz wymianę metod, praktyk.

Głównym koordynatorem projektu jest hiszpańska szkoła dwujęzyczna Colegio JABYz miasta Torrejon de Ardoz. Partnerami oprócz polskiej szkoły są walijska szkoła Ysgol Gymraeg Caerffili z miejscowości Caerffili oraz włoska szkoła I.C R. GIOVAGNOLI z miasta Monterotondo. Współautorką i koordynatorką w polskiej szkole jest nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego Maria Dubiel. Każda ze szkół partnerskich realizuje temat projektu na własny sposób, jest to projekt o nauczaniu przedmiotów takich jak matematyka czy przyroda w niekonwencjonalny sposób. Włoska szkoła na przykład pokazała partnerom jak można uczyć przedmiotów ścisłych poprzez plastykę, sztukę. Czy nie brzmi intrygująco? Po prawie tygodniowej wizycie w Monterotondo uczestnicy projektu wiedzą już, że jest to nie tylko możliwe, ale i bardzo angażujące uczniów.

W ramach projektu w październiku ubiegłego roku odbyło się spotkanie organizacyjne w hiszpańskiej szkole, na którym spotkali się po raz pierwszy „na żywo” współpracujący od dwóch lat wirtualnie koordynatorzy. W ferie tego roku cztery uczennice czasławskiej podstawówki pod opieką dwóch nauczycielek odwiedziły hiszpańską szkołę. Uczestniczyli w zajęciach w partnerskiej szkole, prezentowali swoją szkołę i Polskę, zwiedzili Torrejon de Ardoz, Madryt i Alkala de Heneres. Ponieważ polska szkoła w projekcie jako temat ma uczenie poprzez gry i zabawy, przygotowała dla hiszpańskich uczniów prezentację o Polsce, a jako sprawdzian wiedzy quiz w programie Kahoot i i quiz milionerzy na platformie LearningApps. W marcu odbyła się kolejna mobilność, tym razem do Włoch. Zorganizowany przez włoskich uczniów i nauczycieli Science Week- czyli tydzień naukowy był bardzo ciekawym doświadczeniem i inspiracją do wprowadzenia pewnych zmian w polskiej szkole.

Na początku czerwca odbyła się w polskiej szkole wizyta dziewięciu nauczycieli z partnerskich szkół. W przygotowania zaangażowani byli nie tylko uczniowie i nauczyciele,ale też rodzice i społeczność Czasławia. Goście uczestnicząc w Dniu Rodziny mieli okazję poznania polskiej tradycji, kultury, spotkania polskich rodzin. Byli zdumieni zaangażowaniem rodziców w życie szkoły. Rodzice nie tylko podziwiali występy swych pociech ale też przygotowali poczęstunek i współzawodniczyli z nauczycielami w rozgrywkach sportowych. Podczas tej wizyty prezentowano nauczanie oparte na metodzie projektów i nauczanie poprzez gry i zabawy. Ogromnym zainteresowaniem gości jak i uczniów cieszyły się leśne podchody z odczytywaniem zaszyfrowanych wiadomości za pomocą kodów QR. Goście byli pod wrażeniem ilości działań podejmowanej w tej małej szkole, która stwarza uczniom warunki do rozwoju na europejskim poziomie. Tygodniowa wizyta została upamiętniona stworzonym przez gości graffiti na murach szkolnego boiska. Niektóre prace są naprawdę imponujące.

Rezultatami pracy partnerzy dzielą się na międzynarodowych spotkaniach i za pomocą internetowej platformy TwinSpace, bo jest to też projekt realizowany w programie eTwinning. Polska szkoła jako jedyna w międzynarodowe wyjazdy zaangażowała uczniów. Rezultaty projektu zamieszczane są na blogach projektu i stronie projektu. Poniżej adresy gdzie można zapoznać się z efektami projektu.
Maria Dubiel