תוכנית היום של כנס יסוד התנועה

 כנס יסוד התנועה להעצמת הרוח בחינוך
מרכז חינוך ליאו באק, חיפה, 26 במאי, 2009
 
 

וידאו בן 6 דקות על יום הכנס

מושב פתיחה
 
דני פסלר, מנכ"ל מרכז חינוך ליאו באק, פותח את הכנס בברכות למשתתפים ובסקירה קצרה על תולדות מרכז חינוך ליאו באק.

הרב אופק מאיר, רב ומנהל חטיבת היסוד במרכז חינוך ליאו באק, מברך את המשתתפים, ומנחה קריאת קטעים של א"ד גורדון ושירה.

עמיר פריימן סוקר את דרכו האישית למעורבות בהקמת התנועה ועל תהליך הקמתה של התנועה להעצמת הרוח בחינוך (קטע וידאו מדבריו). מודה למשתתפים על היענותם ורצונם לתרום.

 
הצגת מצע התנועה ודיון במליאה

ישעיהו תדמור מציג את המצע הרעיוני של התנועה ומסביר את חלקי המצע.

בין המשתתפים במליאה מתקיים דיון בעל עומק נדיר, בנושא מצע התנועה, משמעותה של העצמת הרוח בחינוך, ותחומי פעילות התנועה בעתיד (וידאו של הדיון במליאה).

עפרה מייזלס, דיקנית הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, מצטרפת למברכי הבאים לכנס ומביעה את התרגשותה מעצם חשיבות המעמד והאוירה שבו.

 

קבוצות דיון

 

המשתתפים מתחלקים ל- 6 קבוצות דיון מונחות ודנים בשאלה: איך אני רואה תנועה שפועלת כדי להעצים את הרוח בחינוך? מה אני מצפה מתנועה שפועלת כדי להעצים את הרוח בחינוך?

 

סיכום קבוצות הדיון

 

מנחי הקבוצות מציגים במליאה את עיקרי הדברים שנאמרו בקבוצות. מתקיים דיון קצר בין המשתתפים.

 
  

מבנה התנועה והעמותה

 

עמותה

סמי בן-יעיש נותן סריקה קצרה על הקמת העמותה שתלווה את פעילות התנועה. הוא מסביר כי הקמת העמותה היא צורך של המציאות המשפטית. העמותה משמשת כלי אירגוני הכרחי לקיים את מטרות התנועה וערכיה. המטרה היא ליצור מבנה ארגוני שטוח. ועד המנהל של העמותה צריך להפעיל את התנועה ולהעמיד לרשותה את האמצעים והמשאבים הנדרשים. חייבת להתקיים הדדיות בין התנועה לעמותה. ממליץ על אסיפה כללית שתימנה לא יותר מ-50 איש. עמותה תפעל בשקיפות מלאה כלפי כל חברי התנועה.

תנועה

עמיר פריימן מסביר כי הדיון במבנה הארגוני של התנועה החל לפני כשבועיים בלבד. הדיון יורחב בחודשיים הקרובים בצוות שיכלול כמה מומחים לתחום הארגוני, עד שנגיע למודל המתאים ביותר לתנועה כשלנו.

נרי בר-און מדגים את מבנה התנועה והפעילות הפרוסה על פני כל הארץ. יש צורך במבנה שטוח על מנת לקבל החלטות ביצוע. כל חבר בתנועה יכול ליזום קבוצת דיון בנושא הקרוב ללבו, וכאשר מתגבשת תוכנית לשתף את העמותה על מנת לקבל את אישורה ואת המשאבים על פי הצורך וסדרי העדיפויות שיקבעו.

חבר בתנועה הוא כל אדם שיחפוץ להביע את תמיכתו בתנועה ואת הסכמתו עם העקרונות שבמצע שלה, ויחתום על טופס הצטרפות או יצטרף כחבר באתר התנועה.

 

לוח זמנים

 

טובה קלמן מציגה תוכנית פעולה לחודשים הקרובים ואת לוח הזמנים הצפוי. בתחילת דצמבר תתכנס האסיפה הכללית של התנועה שתבחר את מוסדותיה. בשלושת החודשים הקרובים נקדם את הדיון בנושא המבנה הארגוני וכולם מוזמנים להשתתף ולתרום.

 

סיכום

 

דני פסלר מציע את ישעיהו תדמור כיו"ר התנועה ומקבל את תמיכת הנוכחים. יו"ר הנהלת העמותה הזמני הוא עמיר פריימן.

ישעיהו תדמור נושא דברי סיכום. הוא מביע את התרגשותו מהצלחת כנס יסוד התנועה ומודה לנוכחים על שפע הרעיונות שהועלו, ושגרמו לו ולכל חברי צוות ההיגוי של התנועה הרחבת הדעת ו-"הצנעת לכת".תגובות שהגיעו אחרי הכנס ממשתתפיו


"מכובד, רציני, נעים, סבלני... הכול זרם חופשי."
"הייתה לכנס פתיחה מקסימה, אווירה שנוצרה בשיח לאורך כל היום – משהו חופשי, דמוקרטי מאוד, נעים, מקשיב."
"זה היה מפגש מעורר התפעלות. היה בו נועם, ורצינות, ועומק, וּמחשבה חופשית, וגישה פלורליסטית, ורצון ללמוד ולהתחדש שנדף מכל שעל ופינה, וניהול מדויק ונקי, 'ורוח אלוהים מרחפת על פני המים'."
 
 
 

אתם מוזמנים להצטרף כחברים בתנועה ולתרום לה מניסיונכם ומליבכם באתר התנועה להעצמת הרוח בחינוך.