Müzehher Özdallı BİCE

Biyografi - Sanat Hayatı - Tezhib Eğitmenliği

 

 ZER - EFŞAN *

TEZHİB  ATELYESİ

&

TEZHİB EĞİTİM KURSU

Ankara'da bulunan ve geleneksel tarzda "usta-çırak" ilişkisi çerçevesinde Tezhib eğitimi alarak "eser üretecek derecede tezhib öğrenmek" isteyen bayan ziyaretçiler aşağıdaki e-mail adreslerinden birisine kimlik bilgileri; eğitim düzeyleri; iletişim -telefon ve/ya mail adresi- bilgilerini içeren bir mail ile başvurdukları takdirde talepleri değerlendirilecek ve sanatçı tarafından bilgilendirileceklerdir.

 

*

 

"Ya Hazret Sultan Hace Ahmed Yesevi -k.s.-

*

E-Mailler :

 tezhib@gmail.com

tezhibimiz@yahoo.com

 

*

 

Hat: Hüseyin Kutlu

Tezhib: Müzehher Özdallı Bice

 

 

*

 

Zer - Efşan

1. Altın saçılmış [kelime anlamı]

2. Semerkand-Buhara arasındaki ova.

3. Tezhibde bir tarz. 

 

Müzehher Özdallı BİCE

- ÖZGEÇMİŞ -

1964 yılında İstanbul’da doğmuştur.

SANAT  HAYATI: İstanbul Fatih Kız Lisesi 2. sınıfta iken son büyük Ta’lik hattı üstadlarından Tamburî Hafız Hattat Kemal BATANAY’ın hattaki son talebesi olarak klasik Türk Sanatı ile tanışmıştır.Daha sonra Doç. Dr. Muhyiddin SERİN’den Rik’a yazısı meşk etmiştir. Bir süre de Süleymaniye Camii eski İmamlarından Saim ÖZEL ‘den Nesih yazı dersi almıştır.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde yüksek öğrenimine devam ederken beş ay kadar Ebru kursu almış, Kubbealtı Cemiyeti’nde Çiçek Derman ve İnci Birol ile iki yıl Tezhib çalışmıştır.

1988 yılında yapılan sınavı birincilikle kazanarak Kültür Bakanlığı Topkapı Sarayı Nakışhanesi’ne girmiştir. Burada iki yıl normal statüde, üçüncü yıl davetli  olarak üç yıl boyunca günümüzde tezhib sanatının mümtaz isimleri olan Cahide KESKİNER, Semih İRTEŞ, Mamure ÖZ, Melek ANTEL'den tezhib eğitimi almış ve bu kursu dönem birinciliği ile tamamlayıp   Tezhib Sertifikası almıştır.

Kültür Bakanlığı Devlet Sergileri başta olmak üzere İstanbul, Ankara ve Konya’da onbeş  karma Türk Sanatları sergisine iştirak etmiştir.

1992 yılında gittiği Özbekistan ve 1995 yılında bulunduğu Kazakistan'da  Tezhib Sanatının Orta Asya'daki Gelişimi üzerinde araştırmalarda bulunmuştur. Hive, Buhara ve Semerkand'da Timur devri ve hanlıklar dönemi Türkistan mimarisinde "Tezhib formlarının mimari unsur olarak kullanımı"nın en güzel örneklerini incelemiştir.

Kazakistan'da Yesi (=Türkistan) şehrinde bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi'ne armağan etmek üzere hazırladığı    ve website girişinde izlediğiniz  "Ya Hazret Sultan Hoca Ahmed Yesevi Kaddesallahu Sırrahu" yazısının tezhibi ile oluşan eser ile katıldığı 1999 yılındaki T.C.Kültür Bakanlığı 10. Türk Süsleme Sanatları yarışmasında Tezhib dalında birinci olmuştur.Bu eser  10.Devlet Türk Süsleme Sanatları   Sergisi'nde teşhir edilmiştir.

Bu değerli eser sanatçı tarafından "bilâ-bedel"  Yesevi Türbesi'ne hibe edilerek 2000 yılı Ekim ayında düzenlenen ve T.C. ve Kazakistan Devlet Başkanları'nın da katıldığı bir törenle restorasyonu sonrasında ziyarete açılan Hoca Ahmed Yesevi ( K.S.) Türbesi'ne armağan edilmiştir. Resmi  tutanakla  türbe demirbaşları arasında kaydedilerek ilk önce Yesevi Külliyesi'ndeki mescidde sergilenen bu değerli eseri halen  Ahmed Yesevi (K.S.)'nin 61 yaşından sonraki hayatının önemli bir kısmını geçirdiği yeraltı çilehanesinde bulunmaktadır.

İstanbul Hanımlar İlim ve Kültür Derneği’nde iki dönem olarak başlayan Tezhib Eğitmenliğini    Yalova’da kendi kurduğu Zer-Efşan Nakışhanesi’nde tezhib kursu şeklinde ve bilahere bulunduğu Konya'da da özel tezhip dersleri ders vermek suretiyle devam ettirmiştir. Halen Ankara'da sanat çalışmalarına devam eden sanatçı tezhip eğitimi ve öğretimi çalışmalarını seçkin öğrencilerine usta-çırak ilişkisi tarzında özel tezhib dersi vermek suretiyle sürdürmektedir.

International Muslimah Artists Network [IMAN] üyesidir.

Türk Tezhib Sanatı'na ilişkin olarak internette yer alan ilk websitelerinden birisi de sanatçıya ait olup  6 Mayıs 2000 tarihinde www üzerinde yer alan bu site ile   Türk Tezhib Sanatı'nın internet ortamında da tanıtımına katkıda bulunmuştur.

Evli ve  3 çocuk annesidir.