Workshop Program

The following is the program of the TextGraphs-11 workshop: 

 9:00-9:10          Opening remarks
 Swapna Somasundaran & Goran Glavaš (TextGraphs-11 co-organizers)
 9:10-10:10  Invited talk: TBA
 Apoorv Agarwal, Columbia University
 10:10-10:30  On the "Caligraphy" of Books
 
Vanessa Queiroz Marinho, Henrique Ferraz de Arruda, Thales Sinelli, Luciano da Fontoura Costa,  Diego Raphael Amancio
 10:30-11:00          Coffee break
 11:00-11:20  Adapting predominant and novel sense discovery algorithms for identifying corpus-  specific  sense differences
 Binny Mathew, Suman Kalyan Maity, Pratip Sarkar, Animesh Mukherjee, Pawan Goyal
 11:20-11:40  Merging knowledge bases in different languages 
 Jerónimo Hernández-González, Estevam R. Hruschka Jr., Tom M. Mitchell
 11:40-12:00  Parameter Free Hierarchical Graph-Based Clustering for Analyzing Continuous Word  Embeddings 
 Thomas Alexander Trost and Dietrich Klakow
 12:00-12:15  Spectral Graph-Based Method of Multimodal Word Embedding 
 Kazuki Fukui, Takamasa Oshikiri, Hidetoshi Shimodaira
 12:15-14:00  Lunch break
 14:00-15:00  Invited talk: TBA
 Michael Strube, Heidelberg Institute for Theoretical Studies
 15:00-15:15      Graph Methods for Multilingual FrameNets 
 Collin Baker and Michael Ellsworth
 15:15-15:30  Extract with Order for Coherent Multi-Document Summarization 
 Mir Tafseer Nayeem and Yllias Chali
 15:30-16:00  Coffee break
 16:00-16:20  Work Hard, Play Hard: Email Classification on the Avocado and Enron Corpora 
 Sakhar Alkhereyf and Owen Rambow
 16:20-16:40  A Graph Based Semi-Supervised Approach for Analysis of Derivational Nouns in  Sanskrit 
 Amrith Krishna, Pavankumar Satuluri, Harshavardhan Ponnada, Muneeb Ahmed, Gulab Arora,  Kaustubh Hiware, Pawan Goya
 16:40-17:00  Evaluating text coherence based on semantic similarity graph 
 Jan Wira Gotama Putra and Takenobu Tokunaga
 17:00-17:10  Best paper award and closing remarks
 Swapna Somasundaran & Goran Glavaš (TextGraphs-11 co-organizers)